-------------------------------------------------------------------------------------------
Organizzazione: VIRTUS BUONCONVENTO                                           C.R.Toscano
-------------------------------------------------------------------------------------------
                                   CLASSIFICA  SOCIETA'                                   
                            4° Trofeo Cittą di Chianciano Terme                           
                          CHIANCIANO T.   23/06/2022 - 24/06/2022                         
-------------------------------------------------------------------------------------------

Pos             Societą                              Comitato           Punti   Oro Arg Bro
-------------------------------------------------------------------------------------------
01)  257094     VIRTUS BUONCONVENTO SSD              Toscana           1.196,50  42  29  31
02)  270457     CENTRO NUOTO BASTIA ASD              Umbria              555,00  18  17  13
03)  269791     LIBERTAS R.N.PERUGIA                 Umbria              426,50  11  15  15
04)  114446     GS FIAMME ORO                        Campania            371,50  12  11  12
05)  996426     STADIUM WELLNESS & HEALTH SSD        Umbria              246,00   7   8   5
06)  94546      TELEMEDICO SPORTIVA STURLA           Liguria             241,00   9   5   7
07)  258096     NUOTO SCANDICCI 1982                 Toscana             192,00   4   7   3
08)  652916     CECINA NUOTO PALLANUOTO              Toscana             186,00   3   4   7
09)  996364     RACING NUOTO ROMA SSD                Lazio               177,00   5   4   3
10)  153625     CANOTTIERI NINO BIXIO                Lombardia           171,00   3   6   6
11)  689176     FERMO NUOTO E PALLANUOTO             Marche              152,00   1   1   5
12)  266385     THEBRIS NUOTO - P.FELCINO            Umbria              136,00   2   4   6
13)  37290      CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE            Lazio                99,00   4   3    
14)  253184     AREZZO NUOTO                         Toscana              86,00       4   3
15)  753714     CENTRO NUOTO MACERATA SSD            Marche               76,50       2   1
16)  95671      CANOTTIERI TEVERE REMO               Lazio                43,00   2   2    
17)  256710     UNIONE POL POGGIBONSESE              Toscana              37,00   1   1   1
18)  -77        VIRTUS BUONCONVENTO FERMO FISD       Italia               13,00            
19)  538647     ACCADEMIA NUOTO MARINO               Lazio                 7,00            
20)  996461     HELIOS 2.0 SSD                       Lazio                 5,00            
21)  495546     FUTURA CLUB PRATO SSD                Toscana               0,00            

                            4° Trofeo Cittą di Chianciano Terme                           
               CHIANCIANO T.  Venerdi 24 Giugno 2022 A.V. 14:30 - I.G. 15:00              
                              Base: 50mt - Crono: Automatico                              

-------------------------------------------------------------------------------------------
 30a   Gara               200 Farfalla  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ALESSANDRETTI Gregorio         1999 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'22.98 10,0  *  464
 50m  0'29.97 ()        100m  1'05.23 (35.26)  150m  1'42.49 (37.26)  200m  2'22.98 (40.49)  
  2 ROSSI Federico                 2003 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'30.35  7,0  *  399
 50m  0'31.61 ()        100m  1'08.61 (37.00)  150m  1'48.12 (39.51)  200m  2'30.35 (42.23)  
  3 RONGONI Francesco              2002 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      3'01.81  6,0  *  225
 50m  0'35.55 ()        100m  1'22.52 (46.97)  150m  2'11.61 (49.09)  200m  3'01.81 (50.20)  
  4 DEL PAPA Samuele               1989 VIRTUS BUONCONVENTO FERMO     3'19.20  5,0     171
 50m  0'41.71 ()        100m  1'30.87 (49.16)  150m  2'23.13 (52.26)  200m  3'19.20 (56.07)  

  1 LATTANZI Flavio                2009 RACING NUOTO ROMA SSD         2'53.98 10,0  *  257
 50m  0'40.65 ()        100m  1'24.63 (43.98)  150m  2'10.17 (45.54)  200m  2'53.98 (43.81)  
  2 PEPI Ezio                      2009 AREZZO NUOTO                  2'54.97  7,0  *  253
 50m  0'37.70 ()        100m  1'22.62 (44.92)  150m  2'09.04 (46.42)  200m  2'54.97 (45.93)  

  1 D'ALESSANDRO Luca              2005 GS FIAMME ORO                 2'07.95 10,0  *  648
 50m  0'27.96 ()        100m  1'00.22 (32.26)  150m  1'33.62 (33.40)  200m  2'07.95 (34.33)  
  2 SALE Tommaso                   2004 AREZZO NUOTO                  2'11.26  7,0  *  600
 50m  0'29.93 ()        100m  1'02.92 (32.99)  150m  1'37.27 (34.35)  200m  2'11.26 (33.99)  
  3 DONZELLI Lorenzo               2004 GS FIAMME ORO                 2'12.03  6,0  *  589
 50m  0'28.33 ()        100m  1'01.67 (33.34)  150m  1'35.50 (33.83)  200m  2'12.03 (36.53)  
  4 LAMBERTI Riccardo              2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'21.83  5,0     475
 50m  0'31.02 ()        100m  1'06.62 (35.60)  150m  1'43.05 (36.43)  200m  2'21.83 (38.78)  
  5 D'ASCANIO Simone               2004 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'23.90  4,0     455
 50m  0'30.49 ()        100m  1'06.89 (36.40)  150m  1'45.35 (38.46)  200m  2'23.90 (38.55)  
  6 RINCHI Davide                  2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'25.56  3,0     440
 50m  0'31.37 ()        100m  1'06.06 (34.69)  150m  1'45.96 (39.90)  200m  2'25.56 (39.60)  

  1 SCIFO Alessio                  2007 GS FIAMME ORO                 2'18.92 10,0  *  506
 50m  0'29.40 ()        100m  1'04.29 (34.89)  150m  1'40.87 (36.58)  200m  2'18.92 (38.05)  
  2 ZILLI Matteo                   2006 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'23.51  7,0  *  459
 50m  0'31.88 ()        100m  1'08.53 (36.65)  150m  1'46.61 (38.08)  200m  2'23.51 (36.90)  
  3 TRESPIDI Luca                  2006 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'24.93  6,0  *  445
 50m  0'31.18 ()        100m  1'07.59 (36.41)  150m  1'47.07 (39.48)  200m  2'24.93 (37.86)  
  4 TOCCAFONDI Matteo              2006 NUOTO SCANDICCI 1982          2'26.86  5,0     428
 50m  0'30.00 ()        100m  1'04.69 (34.69)  150m  1'45.11 (40.42)  200m  2'26.86 (41.75)  
  5 SANTANDREA Riccardo            2007 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'31.74  4,0     388
 50m  0'32.05 ()        100m  1'11.00 (38.95)  150m  1'50.68 (39.68)  200m  2'31.74 (41.06)  
  6 MANCINI David                  2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'32.69  3,0     381
 50m  0'30.85 ()        100m  1'07.64 (36.79)  150m  1'48.87 (41.23)  200m  2'32.69 (43.82)  
  7 GESUITI Luca                   2006 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'34.50  2,0     368
 50m  0'33.09 ()        100m  1'12.56 (39.47)  150m  1'53.93 (41.37)  200m  2'34.50 (40.57)  
  8 ANTONIUTTI Gabriele            2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'38.30  1,0     342
 50m  0'32.46 ()        100m  1'10.91 (38.45)  150m  1'54.27 (43.36)  200m  2'38.30 (44.03)  
  9 MARINI Giovanni                2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'41.09          324
 50m  0'35.94 ()        100m  1'16.47 (40.53)  150m  2'00.43 (43.96)  200m  2'41.09 (40.66)  

    GUZZONATO Giulio               1994 VIRTUS BUONCONVENTO SSD                 Squal.
 50m  0'43.13 ()        100m  1'52.55 (01.09.42150m  3'02.60 (01.10.05200m  4'10.93 (01.08.33
                                                                    Per Virata Irregolare
-------------------------------------------------------------------------------------------
 29a   Gara               200 Farfalla  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

    NOTTOLI Lavinia                2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'28.75            0
 50m  0'33.21 ()        100m  1'11.53 (38.32)  150m  1'49.60 (38.07)  200m  2'28.75 (39.15)  
    DEL GRECO Matilde              2005 NUOTO SCANDICCI 1982          2'38.87            0
 50m  0'35.29 ()        100m  1'14.48 (39.19)  150m  1'57.90 (43.42)  200m  2'38.87 (40.97)  
    ANDIDERO Chiara                2003 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      3'39.22            0
 50m  0'40.27 ()        100m  1'31.73 (51.46)  150m  2'32.96 (01.01.23200m  3'39.22 (01.06.26

    ROSINI Matilde                 2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'43.02            0
 50m  0'34.92 ()        100m  1'17.21 (42.29)  150m  2'00.46 (43.25)  200m  2'43.02 (42.56)  
    RABAGLIATI Ilaria              2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     2'43.13            0
 50m  0'35.78 ()        100m  1'16.02 (40.24)  150m  1'59.73 (43.71)  200m  2'43.13 (43.40)  
    PULCI Melissa                  2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'54.99            0
 50m  0'38.19 ()        100m  1'21.05 (42.86)  150m  2'09.43 (48.38)  200m  2'54.99 (45.56)  
    GAMBETTA Agata                 2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     2'59.75            0
 50m  0'39.36 ()        100m  1'26.06 (46.70)  150m  2'11.67 (45.61)  200m  2'59.75 (48.08)  
    FUSCAGNI Martina               2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     3'11.54            0
 50m  0'40.39 ()        100m  1'28.04 (47.65)  150m  2'18.18 (50.14)  200m  3'11.54 (53.36)  
    SANCHEZ ORTEGA Briseide        2010 NUOTO SCANDICCI 1982          3'11.60            0
 50m  0'39.61 ()        100m  1'28.54 (48.93)  150m  2'18.83 (50.29)  200m  3'11.60 (52.77)  
    BATACCHI Margherita            2011 NUOTO SCANDICCI 1982          3'43.19            0
 50m  0'48.43 ()        100m  1'46.58 (58.15)  150m  2'43.98 (57.40)  200m  3'43.19 (59.21)  

    SPARVIERI Arianna              2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'27.11            0
 50m  0'31.27 ()        100m  1'08.74 (37.47)  150m  1'48.60 (39.86)  200m  2'27.11 (38.51)  
    MINERVINO Martina              2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'27.67            0
 50m  0'31.99 ()        100m  1'09.71 (37.72)  150m  1'47.56 (37.85)  200m  2'27.67 (40.11)  
    ROCCHIGIANI Sara               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'27.83            0
 50m  0'33.51 ()        100m  1'10.95 (37.44)  150m  1'49.43 (38.48)  200m  2'27.83 (38.40)  
    TURCHI Giada                   2007 AREZZO NUOTO                  2'44.01            0
 50m  0'35.12 ()        100m  1'16.35 (41.23)  150m  1'59.06 (42.71)  200m  2'44.01 (44.95)  
    SABATINI Erika                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'49.79            0
 50m  0'36.60 ()        100m  1'17.92 (41.32)  150m  2'04.43 (46.51)  200m  2'49.79 (45.36)  

    STEFANINI Hanna                2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'40.51            0
 50m  0'35.50 ()        100m  1'14.59 (39.09)  150m  1'57.84 (43.25)  200m  2'40.51 (42.67)  
    CASPRINI Sara                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'47.04            0
 50m  0'35.57 ()        100m  1'17.86 (42.29)  150m  2'00.58 (42.72)  200m  2'47.04 (46.46)  
    LAMPONI Claudia                2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'48.16            0
 50m  0'37.05 ()        100m  1'19.61 (42.56)  150m  2'04.70 (45.09)  200m  2'48.16 (43.46)  
    DEL ROSSO Elena                2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'50.30            0
 50m  0'37.67 ()        100m  1'20.81 (43.14)  150m  2'05.21 (44.40)  200m  2'50.30 (45.09)  
    PALLOTTI Lucia                 2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'54.38            0
 50m  0'37.47 ()        100m  1'20.24 (42.77)  150m  2'09.70 (49.46)  200m  2'54.38 (44.68)  
    LEANZA Alessandra              2009 GS FIAMME ORO                 2'54.81            0
 50m  0'34.82 ()        100m  1'16.88 (42.06)  150m  2'05.26 (48.38)  200m  2'54.81 (49.55)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
 28a   Gara               200 Misti  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 COTOZZOLO Enrico               2000 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'22.69 10,0  *  509
 50m  0'28.00 ()        100m  1'05.55 (37.55)  150m  1'48.11 (42.56)  200m  2'22.69 (34.58)  
  2 COCCIA Tommaso                 2003 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'41.19  7,0  *  353
 50m  0'31.67 ()        100m  1'16.83 (45.16)  150m  2'03.12 (46.29)  200m  2'41.19 (38.07)  

  1 GERVASI Luca                   2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'41.23 10,0  *  353
 50m  0'34.42 ()        100m  1'16.80 (42.38)  150m  2'07.28 (50.48)  200m  2'41.23 (33.95)  
  2 GILARDI Matteo                 2009 RACING NUOTO ROMA SSD         2'45.82  7,0  *  324
 50m  0'35.38 ()        100m  1'16.69 (41.31)  150m  2'07.66 (50.97)  200m  2'45.82 (38.16)  
  3 RUSSO Diego                    2009 RACING NUOTO ROMA SSD         2'46.30  6,0  *  322
 50m  0'35.09 ()        100m  1'18.28 (43.19)  150m  2'07.23 (48.95)  200m  2'46.30 (39.07)  
  4 ROSSI Nicola                   2010 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'54.45  5,0     279
 50m  0'39.52 ()        100m  1'21.88 (42.36)  150m  2'14.48 (52.60)  200m  2'54.45 (39.97)  
  5 ZAMPERINI Francesco            2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO       2'54.97  4,0     276
 50m  0'40.58 ()        100m  1'28.04 (47.46)  150m  2'14.70 (46.66)  200m  2'54.97 (40.27)  
  6 MIGHETTI Manuel                2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'57.97  3,0     262
 50m  0'37.83 ()        100m  1'26.99 (49.16)  150m  2'18.58 (51.59)  200m  2'57.97 (39.39)  
  7 PALOMBI Samuele                2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'59.90  2,0     254
 50m  0'42.79 ()        100m  1'32.53 (49.74)  150m  2'19.65 (47.12)  200m  2'59.90 (40.25)  
  8 MANNUCCI Morgan                2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO       3'00.02  1,0     253
 50m  0'38.85 ()        100m  1'25.33 (46.48)  150m  2'16.72 (51.39)  200m  3'00.02 (43.30)  
  9 ALBANESI Filippo               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     3'04.35          236
 50m  0'41.58 ()        100m  1'31.31 (49.73)  150m  2'23.63 (52.32)  200m  3'04.35 (40.72)  
 10 ALES Giovanni                  2009 NUOTO SCANDICCI 1982          3'05.26          233
 50m  0'39.15 ()        100m  1'26.56 (47.41)  150m  2'23.60 (57.04)  200m  3'05.26 (41.66)  
 11 ANDRELLI Davide                2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      3'05.65          231
 50m  0'42.42 ()        100m  1'31.25 (48.83)  150m  2'24.73 (53.48)  200m  3'05.65 (40.92)  
 12 MAGAZZINI Giacomo              2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO       3'11.30          211
 50m  0'44.98 ()        100m  1'37.57 (52.59)  150m  2'27.27 (49.70)  200m  3'11.30 (44.03)  
 13 BALBI Lorenzo                  2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     3'13.05          205
 50m  0'44.72 ()        100m  1'38.52 (53.80)  150m  2'29.57 (51.05)  200m  3'13.05 (43.48)  

  1 DE MATTEIS Daniele             2005 GS FIAMME ORO                 2'10.63 10,0  *  664
 50m  0'27.77 ()        100m  1'00.75 (32.98)  150m  1'39.68 (38.93)  200m  2'10.63 (30.95)  
  2 ROSATELLI Alessandro           2004 CANOTTIERI TEVERE REMO        2'14.76  7,0  *  605
 50m  0'29.13 ()        100m  1'04.69 (35.56)  150m  1'43.88 (39.19)  200m  2'14.76 (30.88)  
  3 CANNAVICCI Daniele             2004 GS FIAMME ORO                 2'17.06  6,0  *  575
 50m  0'28.89 ()        100m  1'04.69 (35.80)  150m  1'44.52 (39.83)  200m  2'17.06 (32.54)  
  4 ROSATELLI Mattia               2004 CANOTTIERI TEVERE REMO        2'19.61  5,0     544
 50m  0'29.33 ()        100m  1'07.05 (37.72)  150m  1'45.42 (38.37)  200m  2'19.61 (34.19)  
  5 PIANESI Alessandro             2004 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     2'22.43  4,0     512
 50m  0'29.80 ()        100m  1'07.90 (38.10)  150m  1'49.94 (42.04)  200m  2'22.43 (32.49)  
  6 CALZERONI Matteo               2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'23.06  3,0     506
 50m  0'28.31 ()        100m  1'07.86 (39.55)  150m  1'50.28 (42.42)  200m  2'23.06 (32.78)  
  7 PALOMBI Alessio                2004 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'23.41  2,0     502
 50m  0'30.26 ()        100m  1'09.29 (39.03)  150m  1'50.92 (41.63)  200m  2'23.41 (32.49)  
  8 MARIOTTI Leonardo Maria        2004 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     2'31.62  1,0     425
 50m  0'29.02 ()        100m  1'07.74 (38.72)  150m  1'54.05 (46.31)  200m  2'31.62 (37.57)  
  9 PAGLINI Andrea                 2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'40.50          358
 50m  0'32.37 ()        100m  1'15.34 (42.97)  150m  2'02.51 (47.17)  200m  2'40.50 (37.99)  
 10 MONACI Pierfrancesco           2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'05.93          230
 50m  0'38.55 ()        100m  1'25.64 (47.09)  150m  2'24.57 (58.93)  200m  3'05.93 (41.36)  

  1 SANCLEMENTE Tommaso            2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'20.75 10,0  *  531
 50m  0'30.40 ()        100m  1'09.31 (38.91)  150m  1'46.84 (37.53)  200m  2'20.75 (33.91)  
  2 PERRONE Gioele                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'22.52  7,0  *  511
 50m  0'29.14 ()        100m  1'06.88 (37.74)  150m  1'51.96 (45.08)  200m  2'22.52 (30.56)  
  3 CASUBALDO Federico             2007 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'24.96  6,0  *  486
 50m  0'30.43 ()        100m  1'07.01 (36.58)  150m  1'51.27 (44.26)  200m  2'24.96 (33.69)  
  4 CARTA Tommaso                  2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'26.05  5,0     475
 50m  0'31.59 ()        100m  1'09.50 (37.91)  150m  1'52.98 (43.48)  200m  2'26.05 (33.07)  
  5 VATTERONI Igor                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'26.85  4,0     467
 50m  0'29.52 ()        100m  1'10.07 (40.55)  150m  1'52.98 (42.91)  200m  2'26.85 (33.87)  
  6 BABBINI Leonardo               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'27.67  3,0     460
 50m  0'31.36 ()        100m  1'09.78 (38.42)  150m  1'53.99 (44.21)  200m  2'27.67 (33.68)  
  7 CECCARELLI Davide              2006 GS FIAMME ORO                 2'28.19  2,0     455
 50m  0'30.02 ()        100m  1'08.22 (38.20)  150m  1'51.72 (43.50)  200m  2'28.19 (36.47)  
  8 ROSSI Nicola                   2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'29.44  1,0     443
 50m  0'29.81 ()        100m  1'07.89 (38.08)  150m  1'53.47 (45.58)  200m  2'29.44 (35.97)  
  9 VAGNI Marco                    2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'29.99          439
 50m  0'31.53 ()        100m  1'11.37 (39.84)  150m  1'55.20 (43.83)  200m  2'29.99 (34.79)  
 10 SEPIONI Diego                  2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'31.71          424
 50m  0'31.69 ()        100m  1'15.27 (43.58)  150m  1'54.61 (39.34)  200m  2'31.71 (37.10)  
 11 ROSSI Luca                     2007 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'32.47          417
 50m  0'30.81 ()        100m  1'09.77 (38.96)  150m  1'57.67 (47.90)  200m  2'32.47 (34.80)  
 12 ALLAMPRESE Leonardo            2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'32.53          417
 50m  0'29.90 ()        100m  1'11.96 (42.06)  150m  1'58.34 (46.38)  200m  2'32.53 (34.19)  
 13 MORELLI Carl Emanuel           2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'34.85          399
 50m  0'31.39 ()        100m  1'12.81 (41.42)  150m  2'00.74 (47.93)  200m  2'34.85 (34.11)  
 14 LAURIA Nicolo'                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'35.92          390
 50m  0'30.98 ()        100m  1'13.26 (42.28)  150m  1'59.63 (46.37)  200m  2'35.92 (36.29)  
 15 PAGNI Tommaso                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'47.74          313
 50m  0'37.06 ()        100m  1'19.87 (42.81)  150m  2'09.19 (49.32)  200m  2'47.74 (38.55)  
 16 BARTOLOZZI Dario               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'52.44          288
 50m  0'36.33 ()        100m  1'20.71 (44.38)  150m  2'10.43 (49.72)  200m  2'52.44 (42.01)  
 17 PACENTI Pietro                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'55.74          272
 50m  0'39.31 ()        100m  1'26.57 (47.26)  150m  2'16.70 (50.13)  200m  2'55.74 (39.04)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
 27a   Gara               200 Misti  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 LUPERI Marina                  1999 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'26.16 10,0  *  642
 50m  0'29.52 ()        100m  1'07.61 (38.09)  150m  1'51.28 (43.67)  200m  2'26.16 (34.88)  
  2 CATENA Eleonora                2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'29.05  7,0  *  605
 50m  0'30.91 ()        100m  1'08.66 (37.75)  150m  1'52.76 (44.10)  200m  2'29.05 (36.29)  
  3 FANETTI Gaia                   2004 AREZZO NUOTO                  2'30.42  6,0  *  589
 50m  0'31.40 ()        100m  1'09.99 (38.59)  150m  1'54.83 (44.84)  200m  2'30.42 (35.59)  
  4 BISCONTINI Gloria              2000 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'35.47  5,0     533
 50m  0'30.87 ()        100m  1'12.01 (41.14)  150m  1'58.47 (46.46)  200m  2'35.47 (37.00)  
  5 MATTIOLI Alice                 2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'36.79  4,0     520
 50m  0'34.58 ()        100m  1'14.36 (39.78)  150m  2'01.82 (47.46)  200m  2'36.79 (34.97)  
  6 ZANGARELLI Alessia             2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'52.69  3,0     389
 50m  0'36.72 ()        100m  1'23.39 (46.67)  150m  2'10.35 (46.96)  200m  2'52.69 (42.34)  

  1 CORRADO Alice                  2010 NUOTO SCANDICCI 1982          2'46.78 10,0  *  432
 50m  0'35.53 ()        100m  1'19.76 (44.23)  150m  2'09.30 (49.54)  200m  2'46.78 (37.48)  
  2 COROLCO Anastasia              2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'46.95  7,0  *  431
 50m  0'36.84 ()        100m  1'20.91 (44.07)  150m  2'10.49 (49.58)  200m  2'46.95 (36.46)  
  3 MARIANI Lavinia                2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'52.88  6,0  *  388
 50m  0'37.58 ()        100m  1'19.06 (41.48)  150m  2'15.55 (56.49)  200m  2'52.88 (37.33)  
  4 PANICHI Rachele                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'01.12  5,0     337
 50m  0'40.18 ()        100m  1'26.88 (46.70)  150m  2'22.44 (55.56)  200m  3'01.12 (38.68)  
  5 GIANCASPRO Vittoria            2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'01.70  4,0     334
 50m  0'39.37 ()        100m  1'26.27 (46.90)  150m  2'23.53 (57.26)  200m  3'01.70 (38.17)  
  6 ACQUAROLI Elena                2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      3'04.25  3,0     320
 50m  0'41.46 ()        100m  1'30.25 (48.79)  150m  2'23.68 (53.43)  200m  3'04.25 (40.57)  
  7 MASSETTI Chiara                2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA          3'04.58  2,0     319
 50m  0'37.80 ()        100m  1'24.34 (46.54)  150m  2'21.86 (57.52)  200m  3'04.58 (42.72)  
  8 PALAZZESI Maria Vittoria       2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH     3'05.18  1,0     315
 50m  0'39.47 ()        100m  1'29.02 (49.55)  150m  2'21.38 (52.36)  200m  3'05.18 (43.80)  
  9 COLLAZZONI Alessia             2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     3'06.35          310
 50m  0'39.91 ()        100m  1'30.49 (50.58)  150m  2'25.31 (54.82)  200m  3'06.35 (41.04)  
 10 PICHETTO Chiara Maria          2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     3'10.05          292
 50m  0'40.58 ()        100m  1'28.64 (48.06)  150m  2'27.25 (58.61)  200m  3'10.05 (42.80)  
 11 SERGI Debora                   2010 NUOTO SCANDICCI 1982          3'11.86          284
 50m  0'40.38 ()        100m  1'31.68 (51.30)  150m  2'29.84 (58.16)  200m  3'11.86 (42.02)  
 12 PACENTI Anna                   2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'18.00          258
 50m  0'42.96 ()        100m  1'34.81 (51.85)  150m  2'32.82 (58.01)  200m  3'18.00 (45.18)  
 13 PERONI Benedetta               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'27.75          223
 50m  2'41.44 ()        100m  1'41.87 (000000) 200m  3'27.75 (01.45.88
 14 RAZETI Giulia                  2011 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     3'40.04          188
 50m  0'53.67 ()        100m  1'49.64 (55.97)  150m  2'49.05 (59.41)  200m  3'40.04 (50.99)  

  1 GENTILI Sara                   2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'31.93 10,0  *  572
 50m  0'31.83 ()        100m  1'10.61 (38.78)  150m  1'55.31 (44.70)  200m  2'31.93 (36.62)  
  2 RENZI Vanessa                  2007 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'38.58  7,0  *  503
 50m  0'33.91 ()        100m  1'17.56 (43.65)  150m  2'01.46 (43.90)  200m  2'38.58 (37.12)  
  3 MARINELLI Margherita           2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'39.31  6,0  *  496
 50m  0'33.04 ()        100m  1'15.68 (42.64)  150m  2'03.09 (47.41)  200m  2'39.31 (36.22)  
  4 PASSERI Ludovica               2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'48.24  5,0     421
 50m  0'35.80 ()        100m  1'23.14 (47.34)  150m  2'11.18 (48.04)  200m  2'48.24 (37.06)  
  5 MARSUZI FLORENTINO Angelica    2007 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     2'49.27  4,0     413
 50m  0'34.17 ()        100m  1'19.08 (44.91)  150m  2'11.37 (52.29)  200m  2'49.27 (37.90)  
  6 CROCIANI Sofia                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'51.96  3,0     394
 50m  0'36.52 ()        100m  1'18.78 (42.26)  150m  2'13.32 (54.54)  200m  2'51.96 (38.64)  

  1 RANOCCHIA Elena                2008 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'26.92 10,0  *  632
 50m  0'31.69 ()        100m  1'09.18 (37.49)  150m  1'53.85 (44.67)  200m  2'26.92 (33.07)  
  2 CHIAVERINI Viola               2008 NUOTO SCANDICCI 1982          2'34.00  7,0  *  549
 50m  0'33.82 ()        100m  1'15.20 (41.38)  150m  1'57.61 (42.41)  200m  2'34.00 (36.39)  
  3 STEFANINI Hanna                2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'35.94  6,0  *  529
 50m  0'33.11 ()        100m  1'16.45 (43.34)  150m  2'02.26 (45.81)  200m  2'35.94 (33.68)  
  4 D'ALESSANDRO Benedetta         2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'38.80  5,0     500
 50m  0'33.19 ()        100m  1'16.02 (42.83)  150m  2'03.53 (47.51)  200m  2'38.80 (35.27)  
  5 TRAVAGLIO Giorgia              2009 RACING NUOTO ROMA SSD         2'40.57  4,0     484
 50m  0'32.92 ()        100m  1'14.10 (41.18)  150m  2'00.67 (46.57)  200m  2'40.57 (39.90)  
  6 HERNANDEZ DIAZ Beatriz         2009 GS FIAMME ORO                 2'41.20  3,0     478
 50m  0'34.92 ()        100m  1'16.87 (41.95)  150m  2'03.01 (46.14)  200m  2'41.20 (38.19)  
  7 PANTALEONI Desiree             2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'41.26  2,0     478
 50m  0'34.40 ()        100m  1'17.58 (43.18)  150m  2'05.67 (48.09)  200m  2'41.26 (35.59)  
  8 PELLICCIA Lara                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'41.38  1,0     477
 50m  0'34.48 ()        100m  1'14.74 (40.26)  150m  2'07.15 (52.41)  200m  2'41.38 (34.23)  
  9 TRESPIDI Sara                  2008 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'44.72          448
 50m  0'34.80 ()        100m  1'18.32 (43.52)  150m  2'07.10 (48.78)  200m  2'44.72 (37.62)  
 10 POGGIALI Alessia               2008 NUOTO SCANDICCI 1982          2'45.33          443
 50m  0'35.69 ()        100m  1'18.19 (42.50)  150m  2'07.10 (48.91)  200m  2'45.33 (38.23)  
 11 MANCINI Victoria               2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'45.62          441
 50m  0'34.49 ()        100m  1'17.00 (42.51)  150m  2'05.14 (48.14)  200m  2'45.62 (40.48)  
 12 GIULIANI Stella                2009 NUOTO SCANDICCI 1982          2'47.68          425
 50m  0'36.87 ()        100m  1'19.71 (42.84)  150m  2'10.82 (51.11)  200m  2'47.68 (36.86)  
 13 PANICO Vanessa                 2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'47.90          423
 50m  0'35.11 ()        100m  1'19.29 (44.18)  150m  2'08.93 (49.64)  200m  2'47.90 (38.97)  
 14 CECCHINI Teresa                2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'48.55          418
 50m  0'34.77 ()        100m  1'19.50 (44.73)  150m  2'08.90 (49.40)  200m  2'48.55 (39.65)  
 15 ROSSI Giorgia                  2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'49.28          413
 50m  0'33.68 ()        100m  1'17.99 (44.31)  150m  2'08.90 (50.91)  200m  2'49.28 (40.38)  
 16 BARTOLINI Maria Sofia          2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'50.29          406
 50m  0'35.87 ()        100m  1'20.58 (44.71)  150m  2'11.96 (51.38)  200m  2'50.29 (38.33)  
 17 CLEMENTE Chiara                2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'51.70          396
 50m  0'36.00 ()        100m  1'21.94 (45.94)  150m  2'12.30 (50.36)  200m  2'51.70 (39.40)  
 18 GONNELLINI Giorgia             2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'52.22          392
 50m  0'36.98 ()        100m  1'19.71 (42.73)  150m  2'14.92 (55.21)  200m  2'52.22 (37.30)  
 19 BIANCHINI Francesca            2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'52.67          389
 50m  0'37.95 ()        100m  1'23.23 (45.28)  150m  2'13.10 (49.87)  200m  2'52.67 (39.57)  
 20 BEZZINI Noemi                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'53.09          386
 50m  0'36.87 ()        100m  1'25.58 (48.71)  150m  2'13.90 (48.32)  200m  2'53.09 (39.19)  
 21 TORELLI Giulia                 2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'54.60          376
 50m  0'39.86 ()        100m  1'25.10 (45.24)  150m  2'14.00 (48.90)  200m  2'54.60 (40.60)  
 22 ZILLI Elena                    2009 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'56.06          367
 50m  0'37.36 ()        100m  1'28.51 (51.15)  150m  2'15.75 (47.24)  200m  2'56.06 (40.31)  
 23 CAMBI Irene                    2008 NUOTO SCANDICCI 1982          2'56.61          364
 50m  0'38.69 ()        100m  1'23.70 (45.01)  150m  2'15.61 (51.91)  200m  2'56.61 (41.00)  
 24 PETRONE Lucrezia               2008 RACING NUOTO ROMA SSD         2'57.75          357
 50m  0'37.75 ()        100m  1'23.99 (46.24)  150m  2'13.00 (49.01)  200m  2'57.75 (44.75)  
 25 CAPACCI Sara                   2008 NUOTO SCANDICCI 1982          3'00.76          339
 50m  0'40.08 ()        100m  1'28.56 (48.48)  150m  2'19.13 (50.57)  200m  3'00.76 (41.63)  
 25 BRODOLONI Marta                2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      3'00.76          339
 50m  0'37.87 ()        100m  1'24.84 (46.97)  150m  2'19.03 (54.19)  200m  3'00.76 (41.73)  
 27 CHIARUGI Sofia                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'01.94          333
 50m  0'36.44 ()        100m  1'27.44 (51.00)  150m  2'20.41 (52.97)  200m  3'01.94 (41.53)  
 28 PETTRONE Alessia               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'11.07          287
 50m  0'42.99 ()        100m  1'32.67 (49.68)  150m  2'27.84 (55.17)  200m  3'11.07 (43.23)  

    SALTARELLI Marta               2004 CANOTTIERI NINO BIXIO                   Squal.
 50m  0'36.63 ()        100m  1'19.07 (42.44)  150m  2'09.07 (50.00)  200m  2'46.12 (37.05)  
                                                                    Per Arrivo Irr.Fraz. DO
-------------------------------------------------------------------------------------------
 26a   Gara               100 Stile Libero  UNICA  (Es.B,Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ROSSI Leonardo                 2002 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         55.44 10,0  *  605
 50m  0'26.88 ()        100m  0'55.44 (28.56)  
  2 CARTA Luca                     2000 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         56.27  7,0  *  579
 50m  0'27.01 ()        100m  0'56.27 (29.26)  
  3 QUINTILI Davide                2003 GS FIAMME ORO                   56.40  6,0  *  575
 50m  0'26.39 ()        100m  0'56.40 (30.01)  
  4 BARSOTTI Matteo                1994 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         59.14  5,0     499
 50m  0'28.48 ()        100m  0'59.14 (30.66)  
  5 ANGELINI Giulio                2002 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         59.51  4,0     489
 50m  0'28.66 ()        100m  0'59.51 (30.85)  

  1 PARTENZA Edoardo               2009 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'00.65 10,0  *  462
 50m  0'30.15 ()        100m  1'00.65 (30.50)  
  2 BRUNACCI Nicholas              2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'04.70  7,0  *  381
 50m  0'30.87 ()        100m  1'04.70 (33.83)  
  3 PALMERINI Pietro               2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'07.45  6,0  *  336
 50m  0'33.59 ()        100m  1'07.45 (33.86)  
  4 CORPETTI Christian             2009 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'07.88  5,0     330
 50m  0'32.88 ()        100m  1'07.88 (34.00)  
  5 SCAPPITI Tommaso               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'09.60  4,0     306
 50m  0'34.39 ()        100m  1'09.60 (35.21)  
  6 SANTUCCI Luca                  2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'09.77  3,0     303
 50m  0'34.03 ()        100m  1'09.77 (35.74)  
  7 CASCONE Edoardo                2009 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'09.93  2,0     301
 50m  0'34.82 ()        100m  1'09.93 (35.11)  
  8 POMPILI Riccardo               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'10.24  1,0     297
 50m  0'34.55 ()        100m  1'10.24 (35.69)  
  9 CALIGIANA Damiano Valerio      2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'10.28          297
 50m  0'34.33 ()        100m  1'10.28 (35.95)  
 10 BOERO Riccardo                 2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'10.58          293
 50m  0'33.57 ()        100m  1'10.58 (37.01)  
 11 FOSSAROLI Francesco            2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'10.73          291
 50m  0'33.85 ()        100m  1'10.73 (36.88)  
 12 LANARI Giovanni                2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'10.93          289
 50m  0'34.72 ()        100m  1'10.93 (36.21)  
 13 MUSANTE Francesco              2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'10.97          288
 50m  0'33.90 ()        100m  1'10.97 (37.07)  
 14 BERRETTA Alessio               2010 RACING NUOTO ROMA SSD         1'11.74          279
 50m  0'33.11 ()        100m  1'11.74 (38.63)  
 15 CATARCIA Edoardo Maria         2009 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'12.18          274
 50m  0'34.21 ()        100m  1'12.18 (37.97)  
 16 MORANO Nicola                  2009 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'12.29          273
 50m  0'35.01 ()        100m  1'12.29 (37.28)  
 17 LUCANTONI Nicola               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'12.44          271
 50m  0'34.82 ()        100m  1'12.44 (37.62)  
 18 PISCIONERI Giulio              2009 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'12.70          268
 50m  0'35.81 ()        100m  1'12.70 (36.89)  
 19 SPARVIERI Matteo               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'12.71          268
 50m  0'35.51 ()        100m  1'12.71 (37.20)  
 20 VITALI Michelangelo            2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'13.17          263
 21 MANNARINO Federico             2009 NUOTO SCANDICCI 1982          1'14.02          254
 50m  0'35.29 ()        100m  1'14.02 (38.73)  
 22 VIGLIOTTI Marco                2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'14.66          248
 50m  0'35.18 ()        100m  1'14.66 (39.48)  
 23 MORETTONI Francesco            2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'16.68          228
 50m  0'37.02 ()        100m  1'16.68 (39.66)  
 24 BELIGNI Gianmaria              2010 AREZZO NUOTO                  1'16.81          227
 50m  0'37.54 ()        100m  1'16.81 (39.27)  
 25 GIOVANETTI Alessio             2010 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'16.83          227
 50m  0'37.39 ()        100m  1'16.83 (39.44)  
 26 ALES Giovanni                  2009 NUOTO SCANDICCI 1982          1'17.20          224
 50m  0'37.08 ()        100m  1'17.20 (40.12)  
 27 CRAINZ FOSSATI DE REGIBUS CACC 2010 AREZZO NUOTO                  1'17.54          221
 50m  0'36.97 ()        100m  1'17.54 (40.57)  
 28 MORINI Dario                   2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'17.78          219
 50m  0'36.82 ()        100m  1'17.78 (40.96)  
 29 SEMPLICI Gabriele              2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'18.08          216
 50m  0'37.54 ()        100m  1'18.08 (40.54)  
 30 RESTIVO Eduardo                2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'18.25          215
 50m  0'36.86 ()        100m  1'18.25 (41.39)  
 31 GRILLI Valentino               2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'18.63          212
 50m  0'38.01 ()        100m  1'18.63 (40.62)  
 32 TRIFOGLI Francesco             2009 AREZZO NUOTO                  1'18.64          212
 50m  0'37.39 ()        100m  1'18.64 (41.25)  
 33 SBRINGHETTI Riccardo           2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'19.73          203
 34 HYSNELI Aldion                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'20.81          195
 50m  0'37.66 ()        100m  1'20.81 (43.15)  
 35 ORZALESI Emanuele              2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'21.83          188
 50m  0'39.89 ()        100m  1'21.83 (41.94)  
 36 DELLA CASA Emanuele            2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'22.07          186
 50m  0'38.92 ()        100m  1'22.07 (43.15)  
 37 DI GIROLAMO Lorenzo            2009 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'22.44          184
 50m  0'39.53 ()        100m  1'22.44 (42.91)  
 38 FILETTI Damiano                2009 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'22.75          182
 50m  0'39.88 ()        100m  1'22.75 (42.87)  
 39 VALERI Riccardo                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'23.32          178
 50m  0'38.25 ()        100m  1'23.32 (45.07)  
 40 TARPANELLI Damiano             2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'25.90          162
 50m  0'38.91 ()        100m  1'25.90 (46.99)  
 41 IANUA' Riccardo                2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'26.60          158
 50m  0'40.73 ()        100m  1'26.60 (45.87)  
 42 PULAJ Leon                     2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'30.90          137
 50m  0'42.27 ()        100m  1'30.90 (48.63)  
 43 BARDAS Andrei Patrick          2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'38.11          109
 50m  0'45.65 ()        100m  1'38.11 (52.46)  

  1 FIORINI Leonardo               2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'13.88 10,0  *  255
 50m  0'37.42 ()        100m  1'13.88 (36.46)  
  2 POMPILI Filippo                2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'15.03  7,0  *  244
 50m  0'37.14 ()        100m  1'15.03 (37.89)  
  3 RICCIARELLI Alessandro         2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'16.26  6,0  *  232
 50m  0'37.66 ()        100m  1'16.26 (38.60)  
  4 PAPARELLI Carlo                2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'16.43  5,0     231
 50m  0'37.66 ()        100m  1'16.43 (38.77)  
  5 TORRIGIANI Marco               2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'16.44  4,0     231
 50m  0'36.35 ()        100m  1'16.44 (40.09)  
  6 ARIOLI Mattia                  2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'16.83  3,0     227
 50m  0'36.13 ()        100m  1'16.83 (40.70)  
  7 STELLATI Gabriele              2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'18.03  2,0     217
 50m  0'37.67 ()        100m  1'18.03 (40.36)  
  8 TULLI Damiano                  2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'18.53  1,0     213
 50m  0'38.71 ()        100m  1'18.53 (39.82)  
  9 LEVERATTO Matyas               2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'18.96          209
 50m  0'38.10 ()        100m  1'18.96 (40.86)  
 10 LOTTI Riccardo                 2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'19.62          204
 50m  0'40.27 ()        100m  1'19.62 (39.35)  
 11 MAGNANI Lorenzo                2011 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'20.06          201
 50m  0'38.10 ()        100m  1'20.06 (41.96)  
 12 CAPPA Francesco                2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'20.15          200
 50m  0'39.63 ()        100m  1'20.15 (40.52)  
 13 IONESCU Tommaso                2011 UNIONE POL POGGIBONSESE       1'20.26          199
 50m  0'38.45 ()        100m  1'20.26 (41.81)  
 14 CASAROSA Bryan                 2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'20.78          195
 50m  0'39.70 ()        100m  1'20.78 (41.08)  
 15 PILLA Matteo                   2012 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'21.62          189
 50m  0'39.30 ()        100m  1'21.62 (42.32)  
 16 ANTONELLI Christian            2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'21.69          189
 50m  0'38.81 ()        100m  1'21.69 (42.88)  
 17 CAPONI Alessandro              2012 UNIONE POL POGGIBONSESE       1'21.96          187
 50m  0'38.74 ()        100m  1'21.96 (43.22)  
 18 POSSANZINI Lorenzo             2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'22.97          180
 50m  0'39.44 ()        100m  1'22.97 (43.53)  
 19 ROSSI Matteo                   2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'23.66          176
 50m  0'41.43 ()        100m  1'23.66 (42.23)  
 20 BOSCO Alessandro               2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'23.76          175
 50m  0'40.74 ()        100m  1'23.76 (43.02)  
 21 BRUNELLI Matteo                2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'24.87          168
 50m  0'39.27 ()        100m  1'24.87 (45.60)  
 22 ROCCA Luca                     2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'26.99          156
 50m  0'41.21 ()        100m  1'26.99 (45.78)  
 23 BERNASCONI Leonardo            2012 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'28.02          151
 50m  0'40.31 ()        100m  1'28.02 (47.71)  
 24 BETTI Alessio                  2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'28.67          148
 25 PETTIROSSI Gianmarco           2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'29.57          143
 50m  0'43.30 ()        100m  1'29.57 (46.27)  
 26 BRUSTENGHI Lorenzo             2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'29.64          143
 50m  0'42.87 ()        100m  1'29.64 (46.77)  
 27 MINOPOLI Antonio               2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'30.34          140
 50m  0'42.54 ()        100m  1'30.34 (47.80)  
 28 CANTINI Elia                   2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'31.22          135
 50m  0'42.93 ()        100m  1'31.22 (48.29)  
 29 BENEDETTI Lorenzo              2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'31.41          135
 50m  0'41.86 ()        100m  1'31.41 (49.55)  
 30 HADEG Ayman                    2011 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'31.69          133
 50m  0'42.34 ()        100m  1'31.69 (49.35)  
 31 CITTADINI Elia                 2011 UNIONE POL POGGIBONSESE       1'33.22          127
 50m  0'43.59 ()        100m  1'33.22 (49.63)  
 32 SANTI Gabriele                 2012 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'34.21          123
 50m  0'44.19 ()        100m  1'34.21 (50.02)  
 33 MARINI Lorenzo                 2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'35.84          117
 50m  0'45.28 ()        100m  1'35.84 (50.56)  
 34 CANOBBIO Lorenzo               2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'36.24          115
 50m  0'45.96 ()        100m  1'36.24 (50.28)  
 35 BATTISTONI Lorenzo             2011 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'36.61          114
 50m  0'45.94 ()        100m  1'36.61 (50.67)  
 36 LUNGHINI Gabriele              2011 UNIONE POL POGGIBONSESE       1'37.87          110
 50m  0'46.97 ()        100m  1'37.87 (50.90)  
 37 FE' Alessandro                 2011 UNIONE POL POGGIBONSESE       1'39.89          103
 50m  0'47.36 ()        100m  1'39.89 (52.53)  
 38 MAGA Albert Andrei             2012 UNIONE POL POGGIBONSESE       1'41.29           99
 50m  0'48.46 ()        100m  1'41.29 (52.83)  
 39 ROCCA Fabio                    2011 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'44.46           90
 50m  0'48.27 ()        100m  1'44.46 (56.19)  
 40 MONACI Niccolo'                2011 UNIONE POL POGGIBONSESE       1'45.72           87
 50m  0'46.72 ()        100m  1'45.72 (59.00)  
 41 GUAZZINI Elia                  2012 UNIONE POL POGGIBONSESE       2'05.23           52
 50m  0'57.86 ()        100m  2'05.23 (01.07.37

  1 SFODERA Gabriele               2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA            54.36 10,0  *  642
 50m  0'25.68 ()        100m  0'54.36 (28.68)  
  2 FEI Giovanni                   2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA            57.86  7,0  *  532
 50m  0'27.77 ()        100m  0'57.86 (30.09)  
  3 CIANETTI Federico              2004 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         58.07  6,0  *  527
 50m  0'27.72 ()        100m  0'58.07 (30.35)  
  4 COCULO Andrea                  2005 GS FIAMME ORO                   58.20  5,0     523
 50m  0'28.57 ()        100m  0'58.20 (29.63)  
  5 PERONI Tommaso                 2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         58.47  4,0     516
 50m  0'28.72 ()        100m  0'58.47 (29.75)  
  6 PIROMALLI Antonio              2004 GS FIAMME ORO                   58.55  3,0     514
 50m  0'27.90 ()        100m  0'58.55 (30.65)  
  7 COZZI Tommaso                  2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         59.54  2,0     489
 50m  0'28.75 ()        100m  0'59.54 (30.79)  
  8 BALDINI Matteo                 2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         59.82  1,0     482
 50m  0'28.58 ()        100m  0'59.82 (31.24)  
  9 GIANDOMENICI Mattia            2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         59.98          478
 50m  0'29.69 ()        100m  0'59.98 (30.29)  
 10 BUFACCHI Cristiano             2005 GS FIAMME ORO                 1'00.41          468
 50m  0'28.37 ()        100m  1'00.41 (32.04)  
 11 CARAPELLESE Riccardo           2004 RACING NUOTO ROMA SSD         1'01.89          435
 50m  0'30.36 ()        100m  1'01.89 (31.53)  
 12 VASELLI Matteo                 2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'01.93          434
 50m  0'28.97 ()        100m  1'01.93 (32.96)  
 13 MENCARELLI Lorenzo             2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'02.69          418
 50m  0'29.82 ()        100m  1'02.69 (32.87)  
 14 MENICHELLI Lorenzo             2005 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'03.16          409
 50m  0'30.33 ()        100m  1'03.16 (32.83)  
 15 SANTUCCI Nicola                2005 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'03.91          395
 50m  0'30.37 ()        100m  1'03.91 (33.54)  
 16 CAVADENTI Francesco            2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'04.54          383
 50m  0'30.85 ()        100m  1'04.54 (33.69)  
 17 SORCI Tommaso                  2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'04.96          376
 50m  0'30.96 ()        100m  1'04.96 (33.00)  
 18 PAGLINI Andrea                 2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'06.63          348
 50m  0'30.66 ()        100m  1'06.63 (35.97)  
 19 MONACI Pierfrancesco           2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'11.82          278
 50m  0'34.10 ()        100m  1'11.82 (37.72)  

  1 SCONOCCHIA Thomas              2006 GS FIAMME ORO                   55.91 10,0  *  590
 50m  0'27.28 ()        100m  0'55.91 (28.63)  
  2 PIGA Alessio                   2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         56.39  7,0  *  575
 50m  0'27.27 ()        100m  0'56.39 (29.12)  
  3 HYSO Alessandro                2007 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       56.97  6,0  *  558
 50m  0'27.62 ()        100m  0'56.97 (29.35)  
  4 GOVERNATORINI Tiziano          2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA            57.10  5,0     554
 50m  0'27.09 ()        100m  0'57.10 (30.01)  
  5 LABBADIA Valerio Luigi         2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       57.89  4,0     532
 50m  0'27.66 ()        100m  0'57.89 (30.23)  
  6 VATTERONI Igor                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         58.01  3,0     528
 50m  0'27.87 ()        100m  0'58.01 (30.14)  
  7 SCHIPPA Alessandro             2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         58.03  2,0     528
 50m  0'28.21 ()        100m  0'58.03 (29.82)  
  8 FANTI Dario Federico           2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       58.21  1,0     523
 50m  0'28.48 ()        100m  0'58.21 (29.73)  
  9 TROMBELLA Matteo               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         58.25          522
 50m  0'27.57 ()        100m  0'58.25 (30.68)  
 10 NENCIONI Mattia                2006 NUOTO SCANDICCI 1982            58.34          519
 50m  0'27.64 ()        100m  0'58.34 (30.70)  
 11 DE ANGELIS Gabriele            2007 GS FIAMME ORO                   58.38          518
 50m  0'28.14 ()        100m  0'58.38 (30.24)  
 12 TOSINI Leandro Taras           2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         58.57          513
 50m  0'27.66 ()        100m  0'58.57 (30.91)  
 13 BALDI Alessandro               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         58.66          511
 50m  0'27.68 ()        100m  0'58.66 (30.98)  
 14 IANUA' Lorenzo Maria           2007 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        58.80          507
 50m  0'27.80 ()        100m  0'58.80 (30.00)  
 15 IANNE' Gabriele                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         58.88          505
 50m  0'28.28 ()        100m  0'58.88 (30.60)  
 16 GIANNELLI Francesco            2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA            58.91          504
 50m  0'28.58 ()        100m  0'58.91 (30.33)  
 17 PARRI MELIS Francesco          2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         59.72          484
 50m  0'29.02 ()        100m  0'59.72 (30.70)  
 18 MORELLI Carl Emanuel           2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'00.33          470
 50m  0'28.29 ()        100m  1'00.33 (32.04)  
 19 GESUITI Luca                   2006 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'00.43          467
 50m  0'29.32 ()        100m  1'00.43 (31.11)  
 20 CANCELLOTTI Gabriele           2007 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'00.78          459
 50m  0'29.15 ()        100m  1'00.78 (31.63)  
 21 DI BENEDETTO Massimo           2007 NUOTO SCANDICCI 1982          1'00.80          459
 50m  0'28.23 ()        100m  1'00.80 (32.57)  
 21 SONGINI Mattia                 2007 GS FIAMME ORO                 1'00.80          459
 50m  0'28.74 ()        100m  1'00.80 (32.06)  
 23 GUAZZINI Gioele                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'01.00          454
 50m  0'30.07 ()        100m  1'01.00 (30.93)  
 24 CIARROCCA Francesco            2006 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'01.12          452
 50m  0'29.11 ()        100m  1'01.12 (32.01)  
 25 DE TERRASSON DE MONTLEAU Luca  2007 GS FIAMME ORO                 1'01.36          446
 50m  0'30.33 ()        100m  1'01.36 (31.03)  
 26 STANCO Alessandro              2006 AREZZO NUOTO                  1'01.55          442
 50m  0'29.90 ()        100m  1'01.55 (31.65)  
 27 CECCHERELLI Cosimo             2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'01.91          435
 50m  0'29.92 ()        100m  1'01.91 (31.99)  
 28 MAZZALI Niccolo' Mani'         2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'02.11          430
 50m  0'29.24 ()        100m  1'02.11 (32.87)  
 29 BANELLA Samuele                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'02.17          429
 50m  0'30.28 ()        100m  1'02.17 (31.89)  
 30 MONTOCI Alberto                2007 NUOTO SCANDICCI 1982          1'02.19          429
 50m  0'30.44 ()        100m  1'02.19 (31.75)  
 31 CAMPANELLA Tommaso             2008 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'02.22          428
 50m  0'30.12 ()        100m  1'02.22 (32.10)  
 32 NEOFET Yari Emmanuele          2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'02.27          427
 50m  0'28.97 ()        100m  1'02.27 (33.30)  
 33 BANI Leonardo                  2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'02.47          423
 50m  0'30.29 ()        100m  1'02.47 (32.18)  
 34 ANDREONI Jacopo                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'02.75          417
 50m  0'29.69 ()        100m  1'02.75 (33.06)  
 35 FALSO Samuele                  2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'02.83          416
 50m  0'30.21 ()        100m  1'02.83 (32.62)  
 36 ANTONIUTTI Gabriele            2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'03.11          410
 50m  0'30.52 ()        100m  1'03.11 (32.59)  
 37 SALVATORI Cristiano            2008 GS FIAMME ORO                 1'03.19          409
 50m  0'30.17 ()        100m  1'03.19 (33.02)  
 38 CARDELLINI Elia                2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'03.60          401
 50m  0'31.29 ()        100m  1'03.60 (32.31)  
 39 RICCI ARMANDI Francesco        2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'04.00          393
 50m  0'30.82 ()        100m  1'04.00 (33.18)  
 40 BELIGNI Brando Maria           2008 AREZZO NUOTO                  1'04.01          393
 50m  0'29.81 ()        100m  1'04.01 (34.20)  
 41 BERNARDI Matteo                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'04.30          388
 50m  0'30.85 ()        100m  1'04.30 (33.45)  
 42 PAGNI Tommaso                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'04.66          381
 50m  0'30.94 ()        100m  1'04.66 (33.72)  
 43 CONTI Tommaso                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'04.82          379
 50m  0'30.30 ()        100m  1'04.82 (34.52)  
 44 PORCU Lorenzo                  2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'04.95          376
 50m  0'31.27 ()        100m  1'04.95 (33.68)  
 45 BOLDRINI Edoardo               2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'05.70          363
 50m  0'30.82 ()        100m  1'05.70 (34.88)  
 46 CRESCENZI Alessandro           2007 GS FIAMME ORO                 1'06.41          352
 50m  0'31.62 ()        100m  1'06.41 (34.79)  
 47 SGUERRI Michael                2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'06.46          351
 50m  0'32.34 ()        100m  1'06.46 (34.12)  
 48 BONSANTO Vincenzo              2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'06.47          351
 50m  0'32.22 ()        100m  1'06.47 (34.25)  
 49 ERMINI Manav                   2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'06.63          348
 50m  0'32.40 ()        100m  1'06.63 (34.23)  
 50 CENCETTI Michele               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'06.86          345
 50m  0'32.39 ()        100m  1'06.86 (34.47)  
 51 FILESI Damiano                 2008 GS FIAMME ORO                 1'07.75          331
 50m  0'32.79 ()        100m  1'07.75 (34.96)  
 52 ISOPPI Gabriele                2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'08.13          326
 50m  0'32.16 ()        100m  1'08.13 (35.97)  
 53 D'AVANZO Augusto               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'08.46          321
 50m  0'33.28 ()        100m  1'08.46 (35.18)  
 54 VIGLIOTTI Luigi                2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'08.63          319
 50m  0'31.34 ()        100m  1'08.63 (37.29)  
 55 SERGOLINI Gioele               2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'09.77          303
 50m  0'33.23 ()        100m  1'09.77 (36.54)  
 56 PUGNALONI Filippo              2008 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'11.13          286
 50m  0'33.60 ()        100m  1'11.13 (37.53)  
 57 BOTO Alessandro                2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'12.10          275
 50m  0'32.62 ()        100m  1'12.10 (39.48)  
 58 CESARI CESARETTI Lorenzo       2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'12.36          272
 50m  0'34.49 ()        100m  1'12.36 (37.87)  
 59 BALDINI Andrea                 2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'15.76          237
 50m  0'37.79 ()        100m  1'15.76 (37.97)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
 25a   Gara               100 Stile Libero  UNICA  (Es.B,Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ANGIOLINI Lisa                 1995 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         57.05 10,0  *  744
 50m  0'27.55 ()        100m  0'57.05 (29.50)  
  2 CHABAT Luna Maria              2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA            58.43  7,0  *  693
 50m  0'28.46 ()        100m  0'58.43 (29.97)  
  3 CERBINI Elettra                2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'00.59  6,0  *  621
 50m  0'29.16 ()        100m  1'00.59 (31.43)  
  4 CAMPO Giulia Lucrezia          2005 GS FIAMME ORO                 1'01.11  5,0     605
 50m  0'29.53 ()        100m  1'01.11 (31.58)  
  5 LIPARI Chiara Enya             2004 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'01.80  4,0     585
 50m  0'30.44 ()        100m  1'01.80 (31.36)  
  6 GABRIELLI Rebecca              2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'02.56  3,0     564
 50m  0'30.02 ()        100m  1'02.56 (32.54)  
  7 DORDONI Emma                   2005 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'02.66  2,0     562
 50m  0'30.11 ()        100m  1'02.66 (32.55)  
  8 ZOGU Roana                     2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'04.34  1,0     519
 50m  0'31.38 ()        100m  1'04.34 (32.96)  
  9 BERTOLINI Martina              2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'05.77          486
 50m  0'31.52 ()        100m  1'05.77 (34.25)  
 10 FUNARI Sara                    2005 GS FIAMME ORO                 1'06.10          478
 50m  0'31.93 ()        100m  1'06.10 (34.17)  
 11 CASPRINI Giulia                2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'06.28          474
 50m  0'32.08 ()        100m  1'06.28 (34.20)  
 12 SPELTRA Noemi                  2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'06.74          465
 50m  0'32.77 ()        100m  1'06.74 (33.97)  
 13 CARATELLI Matilde              2004 AREZZO NUOTO                  1'07.44          450
 50m  0'32.57 ()        100m  1'07.44 (34.87)  
 14 MARONI Manuela                 2005 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'07.99          439
 50m  0'32.70 ()        100m  1'07.99 (35.29)  
 15 BENEDETTI Elena                2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'08.41          431
 50m  0'32.92 ()        100m  1'08.41 (35.49)  
 16 ANTONELLI Sofia                2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'08.72          426
 50m  0'33.31 ()        100m  1'08.72 (35.41)  
 17 MANFREDI Jennipher             2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'11.65          375
 50m  0'33.95 ()        100m  1'11.65 (37.70)  
 18 PICCHIANTANO Emma              2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'12.04          369
 50m  0'35.28 ()        100m  1'12.04 (36.76)  
 19 TREVISAN Azzurra               2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'12.10          368
 50m  0'34.59 ()        100m  1'12.10 (37.51)  
 20 BOCO Angelica                  2004 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'12.50          362
 50m  0'35.08 ()        100m  1'12.50 (37.42)  
 21 BACCI Matilde                  2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'18.12          290
 50m  0'37.23 ()        100m  1'18.12 (40.89)  

  1 DE FUSCO Bianca                2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'08.51 10,0  *  429
 50m  0'33.04 ()        100m  1'08.51 (35.47)  
  2 DI BIASE Emma                  2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'10.54  7,0  *  393
 50m  0'35.18 ()        100m  1'10.54 (35.36)  
  3 BRACCIANTINI Aurora            2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'10.66  6,0  *  391
 50m  0'35.07 ()        100m  1'10.66 (35.59)  
  4 GALBUSERA Ginevra              2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'12.21  5,0     367
 50m  0'34.21 ()        100m  1'12.21 (37.00)  
  5 NERI Alice                     2011 RACING NUOTO ROMA SSD         1'12.27  4,0     366
 50m  0'34.53 ()        100m  1'12.27 (37.74)  
  6 SARDI Giorgia                  2010 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'12.28  3,0     366
 50m  0'34.17 ()        100m  1'12.28 (38.11)  
  7 NICCIA' Giulia                 2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'14.48  2,0     334
 50m  0'35.86 ()        100m  1'14.48 (38.62)  
  8 BATTISTELLI Emma               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'14.64  1,0     332
 50m  0'36.40 ()        100m  1'14.64 (38.24)  
  9 SARBU Nicol                    2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'14.70          331
 50m  0'36.66 ()        100m  1'14.70 (38.04)  
 10 PEZZULLO Martina               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'15.06          326
 50m  0'35.27 ()        100m  1'15.06 (39.79)  
 11 RICCI Cecilia                  2010 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'15.20          325
 50m  0'35.04 ()        100m  1'15.20 (40.16)  
 12 CASUBALDO Penelope             2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'15.48          321
 50m  0'37.12 ()        100m  1'15.48 (38.36)  
 13 DILETTI Anna                   2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'15.59          320
 50m  0'37.46 ()        100m  1'15.59 (38.13)  
 14 MUCA Nicole                    2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'15.79          317
 50m  0'36.51 ()        100m  1'15.79 (39.28)  
 15 ANGELICI Emma                  2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'15.95          315
 50m  0'35.94 ()        100m  1'15.95 (40.01)  
 16 SANCHEZ ORTEGA Briseide        2010 NUOTO SCANDICCI 1982          1'16.11          313
 50m  0'36.17 ()        100m  1'16.11 (39.94)  
 17 BANCALARI Giulia               2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'16.18          312
 50m  0'37.61 ()        100m  1'16.18 (38.57)  
 18 SAPUTO Aurora                  2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'16.21          312
 50m  0'37.43 ()        100m  1'16.21 (38.78)  
 19 CIURNELLI Gioia                2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'16.64          307
 50m  0'37.35 ()        100m  1'16.64 (39.29)  
 20 BALZANO Chiara                 2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'17.06          302
 50m  0'36.27 ()        100m  1'17.06 (40.79)  
 21 CERQUAGLIA Chiara              2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'17.07          302
 50m  0'36.37 ()        100m  1'17.07 (40.70)  
 22 LORENZETTI Lucrezia            2010 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'17.29          299
 50m  0'36.34 ()        100m  1'17.29 (40.95)  
 23 LUCIANI Carolina               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'17.64          295
 50m  0'37.85 ()        100m  1'17.64 (39.79)  
 24 PIGA Sophia                    2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'18.01          291
 50m  0'37.98 ()        100m  1'18.01 (40.03)  
 25 FANINI Elisa                   2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'18.65          284
 50m  0'40.99 ()        100m  1'18.65 (37.66)  
 26 BAZZURRI Stella                2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'19.57          274
 50m  0'37.57 ()        100m  1'19.57 (41.00)  
 27 CIPICCIANI Noemi               2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'19.82          271
 50m  0'37.26 ()        100m  1'19.82 (42.56)  
 28 FORTI Matilde                  2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'20.26          267
 50m  0'38.08 ()        100m  1'20.26 (42.18)  
 29 ARBUATTI Federica              2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'20.39          266
 50m  0'38.58 ()        100m  1'20.39 (41.81)  
 30 KRYEMODHI Martina              2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'20.50          265
 50m  0'39.14 ()        100m  1'20.50 (41.36)  
 31 BENNATI Adele                  2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'20.51          264
 50m  0'38.84 ()        100m  1'20.51 (41.67)  
 32 CERRI Giulia                   2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'21.09          259
 50m  0'41.23 ()        100m  1'21.09 (39.86)  
 33 CROCIANI Aurora                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'21.10          259
 50m  0'37.24 ()        100m  1'21.10 (43.86)  
 34 CHIOCCI Sofia                  2011 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'21.61          254
 50m  0'40.74 ()        100m  1'21.61 (40.87)  
 35 LAZZARI Mia                    2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'22.48          246
 50m  0'40.01 ()        100m  1'22.48 (42.47)  
 36 LANCIA Benedetta               2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'22.95          242
 50m  0'39.12 ()        100m  1'22.95 (43.83)  
 37 TRILLO Ludovica Irene          2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'23.25          239
 50m  0'39.86 ()        100m  1'23.25 (43.39)  
 38 PENNESI Gioia                  2011 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'23.27          239
 50m  0'40.38 ()        100m  1'23.27 (42.89)  
 39 GAMBARDELLA Lavinia            2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'23.58          236
 50m  0'42.17 ()        100m  1'23.58 (41.41)  
 40 BARCHIESI Giulia               2010 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'24.27          231
 50m  0'40.01 ()        100m  1'24.27 (44.26)  
 41 SCALA Dalia                    2010 AREZZO NUOTO                  1'24.52          229
 50m  0'40.73 ()        100m  1'24.52 (43.79)  
 42 BACCI Teresa                   2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'25.79          218
 50m  0'41.70 ()        100m  1'25.79 (44.09)  
 43 PECCI Erminia                  2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'25.81          218
 50m  0'40.16 ()        100m  1'25.81 (45.65)  
 44 TESTA Angelica                 2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'27.03          209
 50m  0'40.89 ()        100m  1'27.03 (46.14)  
 45 DERVISHI Anna                  2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'28.53          199
 50m  0'40.70 ()        100m  1'28.53 (47.83)  
 46 CARPENTIERO Chiara             2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'28.95          196
 50m  0'43.07 ()        100m  1'28.95 (45.88)  
 47 DI RUSCIO Clarissa             2011 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'30.57          186
 50m  0'43.22 ()        100m  1'30.57 (47.35)  
 48 MEACCI Giulia                  2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'32.11          176
 50m  0'45.14 ()        100m  1'32.11 (46.97)  
 49 FARINI Olivia                  2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'32.93          172
 50m  0'42.89 ()        100m  1'32.93 (50.04)  
 50 PIERNO Linda                   2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'35.00          161
 50m  0'47.31 ()        100m  1'35.00 (47.69)  
 51 ASCANI Asia                    2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'38.44          144
 50m  0'45.69 ()        100m  1'38.44 (52.75)  
 52 PETRIACCI Sara                 2010 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'44.00          122
 50m  0'46.30 ()        100m  1'44.00 (57.70)  
 53 GASPARRO Cecilia               2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'49.91          104
 50m  0'53.85 ()        100m  1'49.91 (56.06)  

  1 RAVIOLO Chiara                 2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'21.28 10,0  *  257
 50m  0'39.59 ()        100m  1'21.28 (41.69)  
  2 TEMPESTI Sofia                 2012 UNIONE POL POGGIBONSESE       1'22.37  7,0  *  247
 50m  0'38.67 ()        100m  1'22.37 (43.70)  
  3 DI SANO Zoe                    2012 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'22.84  6,0  *  243
 50m  0'39.99 ()        100m  1'22.84 (42.85)  
  4 BOTTACCI Lucrezia              2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'22.86  5,0     243
 50m  0'41.28 ()        100m  1'22.86 (41.58)  
  5 CAPONI Valentina               2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'22.94  4,0     242
 50m  0'40.26 ()        100m  1'22.94 (42.68)  
  6 FROVI Anita                    2012 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'23.87  3,0     234
 50m  0'40.68 ()        100m  1'23.87 (43.19)  
  7 MASSOTTI Elisa                 2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'26.83  2,0     211
  8 ORAZI Bianca                   2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'28.97  1,0     196
 50m  0'45.06 ()        100m  1'28.97 (43.91)  
  9 CRUCIANI Gemma                 2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'29.12          195
 50m  0'43.18 ()        100m  1'29.12 (45.94)  
 10 PATERNOSTRO Gaia               2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'29.25          194
 50m  0'42.73 ()        100m  1'29.25 (46.52)  
 11 NIETO VIERA Tiffany Shantel    2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'29.31          194
 50m  0'42.51 ()        100m  1'29.31 (46.80)  
 12 FALORNI Zoe                    2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'29.57          192
 50m  0'43.28 ()        100m  1'29.57 (46.29)  
 13 DIONISI Mariasole              2012 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'29.85          190
 50m  0'41.58 ()        100m  1'29.85 (48.27)  
 14 TIMUS Alexandra Veronica       2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'31.05          183
 50m  0'44.00 ()        100m  1'31.05 (47.05)  
 15 LAZZERINI Letizia              2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'31.93          177
 50m  0'43.87 ()        100m  1'31.93 (48.06)  
 16 LOMBARDINI Emma                2012 UNIONE POL POGGIBONSESE       1'33.17          170
 50m  0'44.30 ()        100m  1'33.17 (48.87)  
 17 DE LUCA Claudia                2012 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'33.19          170
 50m  0'45.27 ()        100m  1'33.19 (47.92)  
 18 TINACCI Adele                  2012 UNIONE POL POGGIBONSESE       1'33.63          168
 50m  0'43.84 ()        100m  1'33.63 (49.79)  
 19 TATICCHI Diletta               2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'33.65          168
 50m  0'44.87 ()        100m  1'33.65 (48.78)  
 20 ZURLA Noemi                    2012 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'34.09          165
 50m  0'45.55 ()        100m  1'34.09 (48.54)  
 21 PAMPANELLA Cecilia             2012 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'35.64          158
 22 ARAPI Aurora                   2012 AREZZO NUOTO                  1'38.36          145
 50m  0'47.44 ()        100m  1'38.36 (50.92)  
 23 D'ASCENZI Emma                 2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'39.50          140
 50m  0'45.82 ()        100m  1'39.50 (53.68)  
 24 TURRISI Giulia                 2013 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'41.94          130
 50m  0'49.29 ()        100m  1'41.94 (52.65)  
 25 FEDERIGHI Carolina             2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'44.82          120
 50m  0'52.67 ()        100m  1'44.82 (52.15)  
 26 CERULLO Margaret               2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'46.07          115
 50m  0'49.98 ()        100m  1'46.07 (56.09)  
 27 COSTANZO Ginevra               2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'52.75           96
 50m  0'52.63 ()        100m  1'52.75 (01.00.12
 28 ALBERTAZZI Giorgia             2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'54.09           93
 50m  0'53.12 ()        100m  1'54.09 (01.00.97
 29 NOTARI Ludovica                2013 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'09.26           64
 50m  1'00.46 ()        100m  2'09.26 (01.08.80
 30 CONSOLI Penelope               2012 ACCADEMIA NUOTO MARINO        2'12.84           58
 50m  0'54.87 ()        100m  2'12.84 (01.17.97
 31 GUASTICCHI Martina             2013 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'16.28           54
 50m  1'07.15 ()        100m  2'16.28 (01.09.13

  1 CITTADINI Benedetta            2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'02.24 10,0  *  573
 50m  0'30.22 ()        100m  1'02.24 (32.02)  
  2 MARINELLI Margherita           2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'02.83  7,0  *  557
 50m  0'30.22 ()        100m  1'02.83 (32.61)  
  3 TOGNAZZI Eva                   2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'03.82  6,0  *  531
 50m  0'30.99 ()        100m  1'03.82 (32.83)  
  4 SGANZERLA Emma                 2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'04.23  5,0     521
 50m  0'30.61 ()        100m  1'04.23 (33.62)  
  5 FERMANI Azzurra                2006 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'04.71  4,0     510
 50m  0'30.97 ()        100m  1'04.71 (33.74)  
  6 MARSUZI FLORENTINO Angelica    2007 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'05.01  3,0     503
 50m  0'30.88 ()        100m  1'05.01 (34.13)  
  7 PEPI Simona                    2006 AREZZO NUOTO                  1'05.34  2,0     495
 50m  0'31.74 ()        100m  1'05.34 (33.60)  
  8 BORRELLI Beatrice              2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'05.89  1,0     483
 50m  0'32.11 ()        100m  1'05.89 (33.78)  
  9 BIAGI Giada                    2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'06.12          478
 50m  0'31.31 ()        100m  1'06.12 (34.81)  
 10 PELU' Giulia Evelina           2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'06.26          475
 50m  0'31.44 ()        100m  1'06.26 (34.82)  
 11 ANDRELLI Giorgia               2007 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'06.52          469
 50m  0'31.71 ()        100m  1'06.52 (34.81)  
 12 RITELLI Giulia                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'08.38          432
 50m  0'33.55 ()        100m  1'08.38 (34.83)  
 13 NAJID Atir                     2006 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'08.72          426
 50m  0'33.33 ()        100m  1'08.72 (35.39)  
 14 FINAMORE Martina               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'09.37          414
 50m  0'33.70 ()        100m  1'09.37 (35.67)  
 15 ACQUAFRESCA Sara               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'09.52          411
 50m  0'33.11 ()        100m  1'09.52 (36.41)  
 16 BACCI Giulia                   2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'09.76          407
 50m  0'33.45 ()        100m  1'09.76 (36.31)  
 17 LEPRI Lucrezia                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'10.27          398
 50m  0'33.87 ()        100m  1'10.27 (36.40)  
 18 MANTELLI Azzurra               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'10.57          393
 50m  0'33.24 ()        100m  1'10.57 (37.33)  
 19 MAREMMANI Martina              2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'10.70          391
 50m  0'32.83 ()        100m  1'10.70 (37.87)  
 20 ORSINI Ambra                   2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'11.29          381
 21 BONFIGLI Martina               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'14.38          336
 50m  0'36.94 ()        100m  1'14.38 (37.44)  
 22 KOSSAK Sofia                   2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'14.50          334
 50m  0'34.31 ()        100m  1'14.50 (40.19)  
 23 GRANAI Lucia                   2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'15.15          325
 50m  0'36.48 ()        100m  1'15.15 (38.67)  
 24 IANNUZZIELLO Emily             2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'16.12          313
 50m  0'34.11 ()        100m  1'16.12 (42.01)  
 25 DE LUCA Alissa                 2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'16.82          305
 50m  0'35.62 ()        100m  1'16.82 (41.20)  
 26 BIAGI Cristina                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'17.18          300
 50m  0'36.06 ()        100m  1'17.18 (41.12)  

  1 ESPOSITO Sara                  2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'01.46 10,0  *  595
 50m  0'30.04 ()        100m  1'01.46 (31.42)  
  2 GONZI Rachele                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'02.49  7,0  *  566
 50m  0'30.32 ()        100m  1'02.49 (32.17)  
  3 DORDONI Lucrezia Sofia         2009 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'02.93  6,0  *  554
 50m  0'30.45 ()        100m  1'02.93 (32.48)  
  4 MARZETTI Martina               2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'03.00  5,0     552
 50m  0'31.11 ()        100m  1'03.00 (31.89)  
  5 PELLICCIA Lara                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'03.03  4,0     552
 50m  0'30.30 ()        100m  1'03.03 (32.73)  
  6 PANTALEONI Desiree             2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'03.35  3,0     543
 50m  0'30.93 ()        100m  1'03.35 (32.42)  
  7 CARUSONE Giorgia               2008 HELIOS 2.0 SSD                1'03.56  2,0     538
 50m  0'31.67 ()        100m  1'03.56 (31.89)  
  8 KETA Noemi                     2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'03.87  1,0     530
 50m  0'30.65 ()        100m  1'03.87 (33.22)  
  9 BAZZURRI Aurora                2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'04.88          506
 50m  0'31.29 ()        100m  1'04.88 (33.59)  
 10 PECORELLO Beatrice             2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'05.80          485
 50m  0'31.94 ()        100m  1'05.80 (33.86)  
 11 CASPRINI Sara                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'05.84          484
 50m  0'31.97 ()        100m  1'05.84 (33.87)  
 12 CASSANO Margherita             2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'06.06          479
 50m  0'33.13 ()        100m  1'06.06 (32.93)  
 13 DE ANGELIS Giulia              2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'06.56          468
 50m  0'32.06 ()        100m  1'06.56 (34.50)  
 14 PALLOTTI Lucia                 2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'06.71          465
 50m  0'32.43 ()        100m  1'06.71 (34.28)  
 15 BEZZINI Noemi                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'06.95          460
 50m  0'31.97 ()        100m  1'06.95 (34.98)  
 16 SIGNORELLI Silvia              2008 RACING NUOTO ROMA SSD         1'08.13          437
 50m  0'32.69 ()        100m  1'08.13 (35.44)  
 17 OCCHIOGROSSO Cristina          2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'08.61          428
 50m  0'33.27 ()        100m  1'08.61 (35.34)  
 18 CICCHETTI Marta                2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'08.73          425
 50m  0'33.64 ()        100m  1'08.73 (35.09)  
 19 INNOCENTI Zoe                  2009 NUOTO SCANDICCI 1982          1'08.84          423
 50m  0'34.44 ()        100m  1'08.84 (34.40)  
 20 ROSSI Giorgia                  2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'08.96          421
 50m  0'32.85 ()        100m  1'08.96 (36.11)  
 21 MALTESE Luna                   2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'09.05          419
 50m  0'34.32 ()        100m  1'09.05 (34.73)  
 22 CACCHIONI Giulia               2009 RACING NUOTO ROMA SSD         1'10.15          400
 50m  0'33.10 ()        100m  1'10.15 (37.05)  
 22 ZAPOLSCHI Giulia               2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'10.15          400
 50m  0'33.48 ()        100m  1'10.15 (36.67)  
 24 BONPAROLA Alessia              2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'10.36          396
 50m  0'33.95 ()        100m  1'10.36 (36.41)  
 25 FRATINI Eleonora               2009 GS FIAMME ORO                 1'10.40          396
 50m  0'34.54 ()        100m  1'10.40 (35.86)  
 26 REMORINI Maya                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'10.90          387
 50m  0'34.13 ()        100m  1'10.90 (36.77)  
 27 MAZZIERLI Marta                2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'11.33          380
 50m  0'34.87 ()        100m  1'11.33 (36.46)  
 28 SOCCIARELLO Viola              2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'11.44          379
 50m  0'33.95 ()        100m  1'11.44 (37.49)  
 29 GIOSTRA Elena                  2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'11.94          371
 50m  0'34.31 ()        100m  1'11.94 (37.63)  
 30 BARBERI Jessica                2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'12.32          365
 50m  0'34.44 ()        100m  1'12.32 (37.88)  
 31 BRODOLONI Marta                2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'12.91          356
 50m  0'34.55 ()        100m  1'12.91 (38.36)  
 31 SOCCIARELLO Aurora             2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'12.91          356
 50m  0'36.60 ()        100m  1'12.91 (36.31)  
 33 CAMBI Irene                    2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'13.13          353
 50m  0'35.38 ()        100m  1'13.13 (37.75)  
 34 ISOPPI Sara                    2009 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'14.68          331
 50m  0'34.90 ()        100m  1'14.68 (39.78)  
 35 AGLINI Margherita              2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'15.66          319
 50m  0'36.30 ()        100m  1'15.66 (39.36)  
 36 BIANCHI Margherita             2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'16.63          307
 50m  0'36.03 ()        100m  1'16.63 (40.60)  
 37 VANNUCCI Giorgia               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'17.63          295
 50m  0'36.50 ()        100m  1'17.63 (41.13)  
 38 PETRONE Ginevra                2008 RACING NUOTO ROMA SSD         1'18.10          290
 50m  0'37.18 ()        100m  1'18.10 (40.92)  
 39 MARGUTTI Sara                  2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'18.89          281
 50m  0'37.67 ()        100m  1'18.89 (41.22)  
 40 CALABRESE Mariel               2009 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'19.18          278
 50m  0'36.57 ()        100m  1'19.18 (42.61)  
 41 ADDIMANDO Alessia              2008 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'19.23          278
 50m  0'38.00 ()        100m  1'19.23 (41.23)  
 42 COCCIA Diletta                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'23.13          240
 50m  0'39.95 ()        100m  1'23.13 (43.18)  
 43 FABBRINI Emily                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'28.33          200
 50m  0'39.36 ()        100m  1'28.33 (48.97)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
 24a   Gara               100 Rana  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BARSOTTI Matteo                1994 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'13.80 10,0  *  457
 50m  0'33.92 ()        100m  1'13.80 (39.88)  

  1 FERRETTI Alberto               2009 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'20.66 10,0  *  350
 50m  0'38.57 ()        100m  1'20.66 (42.09)  
  2 ZAMPERINI Francesco            2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'26.35  7,0  *  285
 50m  0'42.67 ()        100m  1'26.35 (43.68)  
  3 RONDINA Lorenzo                2009 NUOTO SCANDICCI 1982          1'26.55  6,0  *  283
 50m  0'40.63 ()        100m  1'26.55 (45.92)  
  4 PALOMBI Samuele                2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'26.94  5,0     280
 50m  0'41.48 ()        100m  1'26.94 (45.46)  
  5 BRUGHINI Damiano               2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'27.90  4,0     270
 50m  0'40.93 ()        100m  1'27.90 (46.97)  
  6 MAGAZZINI Giacomo              2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'28.47  3,0     265
 50m  0'43.26 ()        100m  1'28.47 (45.21)  
  7 PIFFER Manuel                  2009 RACING NUOTO ROMA SSD         1'29.61  2,0     255
 50m  0'42.14 ()        100m  1'29.61 (47.47)  
  8 MACARO Andrea                  2010 AREZZO NUOTO                  1'30.89  1,0     245
 50m  0'44.84 ()        100m  1'30.89 (46.05)  
  9 GIOMMI Francesco               2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'30.90          245
 50m  0'43.73 ()        100m  1'30.90 (47.17)  
 10 VIGLIOTTI Marco                2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'31.14          243
 50m  0'43.74 ()        100m  1'31.14 (47.40)  
 11 LUDDI Leonardo                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'31.79          237
 50m  0'42.58 ()        100m  1'31.79 (49.21)  
 12 VITALI Michelangelo            2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'32.52          232
 50m  0'43.33 ()        100m  1'32.52 (49.19)  
 13 MARIOTTINI Gregorio            2009 AREZZO NUOTO                  1'32.92          229
 50m  0'44.33 ()        100m  1'32.92 (48.59)  
 14 RUSTICI Tommaso                2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'33.16          227
 50m  0'44.32 ()        100m  1'33.16 (48.84)  
 15 MIGHETTI Manuel                2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'33.34          226
 50m  0'43.48 ()        100m  1'33.34 (49.86)  
 16 CAPITONI Lorenzo               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'33.60          224
 50m  0'46.30 ()        100m  1'33.60 (47.30)  
 17 DI GIROLAMO Lorenzo            2009 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'36.15          207
 50m  0'47.51 ()        100m  1'36.15 (48.64)  
 18 PARADISO Roberto               2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'37.12          200
 50m  0'45.64 ()        100m  1'37.12 (51.48)  
 19 TRIFOGLI Francesco             2009 AREZZO NUOTO                  1'37.50          198
 50m  0'44.84 ()        100m  1'37.50 (52.66)  
 20 ALBANESI Filippo               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'38.17          194
 50m  0'46.69 ()        100m  1'38.17 (51.48)  
 21 ANDRELLI Davide                2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'39.04          189
 50m  0'47.02 ()        100m  1'39.04 (52.02)  
 22 DELLA CASA Emanuele            2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'39.08          189
 50m  0'48.39 ()        100m  1'39.08 (50.69)  
 23 BALBI Lorenzo                  2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'39.67          185
 50m  0'49.88 ()        100m  1'39.67 (49.79)  
 24 CAPURRO Giacomo                2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'39.70          185
 50m  0'49.66 ()        100m  1'39.70 (50.04)  
 25 IOBBI Gregorio                 2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'40.02          183
 50m  0'46.77 ()        100m  1'40.02 (53.25)  
 26 ABIDI Mohamed Amine            2010 NUOTO SCANDICCI 1982          1'40.19          182
 50m  0'49.19 ()        100m  1'40.19 (51.00)  
 27 FILETTI Damiano                2009 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'42.93          168
 50m  0'49.09 ()        100m  1'42.93 (53.84)  
 28 TARPANELLI Damiano             2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'49.14          141
 50m  0'54.40 ()        100m  1'49.14 (54.74)  
 29 FUSCHETTO Dmitrij              2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'53.46          125
 50m  0'53.62 ()        100m  1'53.46 (59.84)  
 30 SCIARRONI Mattia               2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'57.19          114
 50m  0'53.66 ()        100m  1'57.19 (01.03.53
 31 IANUA' Riccardo                2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'58.14          111
 50m  0'57.30 ()        100m  1'58.14 (01.00.84

  1 PRAPUGICU Andrea               2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'05.70 10,0  *  648
 50m  0'30.59 ()        100m  1'05.70 (35.11)  
  2 DI CESARE Tommaso              2005 GS FIAMME ORO                 1'07.29  7,0  *  603
 50m  0'30.57 ()        100m  1'07.29 (36.72)  
  3 SAVELLI Pietro                 2004 GS FIAMME ORO                 1'07.88  6,0  *  588
 50m  0'31.24 ()        100m  1'07.88 (36.64)  
  4 SFODERA Gabriele               2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'08.07  5,0     583
 50m  0'32.30 ()        100m  1'08.07 (35.77)  
  5 ROSATELLI Mattia               2004 CANOTTIERI TEVERE REMO        1'08.25  4,0     578
 50m  0'32.77 ()        100m  1'08.25 (35.48)  
  6 FELICI Federico                2005 RACING NUOTO ROMA SSD         1'09.85  3,0     539
 50m  0'32.34 ()        100m  1'09.85 (37.51)  
  7 PALOMBI Alessio                2004 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'10.13  2,0     533
 50m  0'32.80 ()        100m  1'10.13 (37.33)  
  8 LAMBERTI Riccardo              2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'10.53  1,0     524
 50m  0'33.30 ()        100m  1'10.53 (37.23)  
  9 CASAGRANDE Filippo             2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'11.57          501
 50m  0'33.63 ()        100m  1'11.57 (37.94)  
 10 MENCARELLI Lorenzo             2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'18.07          386
 50m  0'37.12 ()        100m  1'18.07 (40.95)  

  1 SEPIONI Diego                  2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'09.33 10,0  *  552
 50m  0'32.26 ()        100m  1'09.33 (37.07)  
  2 LACRIOLA Davide                2007 GS FIAMME ORO                 1'10.68  7,0  *  521
 50m  0'32.99 ()        100m  1'10.68 (37.69)  
  3 ROCCHETTI Tancredi             2006 NUOTO SCANDICCI 1982          1'12.66  6,0  *  479
 50m  0'35.55 ()        100m  1'12.66 (37.11)  
  4 BISTONI Mattia                 2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'13.30  5,0     467
 50m  0'33.79 ()        100m  1'13.30 (39.51)  
  5 CARTA Tommaso                  2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'14.21  4,0     450
 50m  0'34.46 ()        100m  1'14.21 (39.75)  
  6 BALDI Alessandro               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'14.70  3,0     441
 50m  0'34.71 ()        100m  1'14.70 (39.99)  
  7 BABBINI Leonardo               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'15.79  2,0     422
 50m  0'35.41 ()        100m  1'15.79 (40.38)  
  8 CIARROCCA Francesco            2006 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'16.30  1,0     414
 50m  0'35.85 ()        100m  1'16.30 (40.45)  
  9 VAGNI Marco                    2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'16.50          411
 50m  0'35.74 ()        100m  1'16.50 (40.76)  
 10 GENTILI Francesco              2007 GS FIAMME ORO                 1'17.11          401
 50m  0'37.52 ()        100m  1'17.11 (39.59)  
 11 SANTANDREA Riccardo            2007 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'17.50          395
 50m  0'37.19 ()        100m  1'17.50 (40.31)  
 12 MATANA Federico                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'17.60          393
 50m  0'36.45 ()        100m  1'17.60 (41.15)  
 13 CONGEDO Davide                 2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'18.43          381
 50m  0'36.28 ()        100m  1'18.43 (42.15)  
 14 ANDREONI Jacopo                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'19.43          367
 50m  0'36.44 ()        100m  1'19.43 (42.99)  
 15 DINI Andrea                    2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'19.71          363
 50m  0'37.21 ()        100m  1'19.71 (42.50)  
 16 ALLAMPRESE Leonardo            2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'20.18          357
 50m  0'36.99 ()        100m  1'20.18 (43.19)  
 17 BONSANTO Vincenzo              2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'20.24          356
 50m  0'37.71 ()        100m  1'20.24 (42.53)  
 18 VALERI Alessandro              2006 AREZZO NUOTO                  1'22.09          332
 50m  0'39.58 ()        100m  1'22.09 (42.51)  
 19 HORVATH Daniel                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'22.46          328
 50m  0'37.39 ()        100m  1'22.46 (45.07)  
 20 BROGNA Felice                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'22.84          323
 50m  0'40.21 ()        100m  1'22.84 (42.63)  
 21 SERGOLINI Gioele               2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'22.99          321
 50m  0'37.93 ()        100m  1'22.99 (45.06)  
 22 VALLATI Leonardo               2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'23.03          321
 50m  0'38.65 ()        100m  1'23.03 (44.38)  
 23 BARTOLOZZI Dario               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'27.67          273
 50m  0'41.58 ()        100m  1'27.67 (46.09)  
 24 PACENTI Pietro                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'29.20          259
 50m  0'41.61 ()        100m  1'29.20 (47.59)  
 25 BALDINI Andrea                 2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'43.52          165
 50m  0'47.51 ()        100m  1'43.52 (56.01)  

    BERTONELLI Lorenzo             2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD                 Squal.
 50m  0'37.03 ()        100m  1'19.67 (42.64)  
                                                                    Per Falsa Partenza
    MAZZUOLI Leonardo              2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD                 Squal.
 50m  0'40.33 ()        100m  1'27.12 (46.79)  
                                                                    Per Nuotata Irregolare
-------------------------------------------------------------------------------------------
 23a   Gara               100 Rana  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BELOCCHI Lucrezia Romana       2001 GS FIAMME ORO                 1'16.12 10,0  *  597
 50m  0'35.90 ()        100m  1'16.12 (40.22)  
  2 BERTOLINI Martina              2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'20.71  7,0  *  501
 50m  0'37.97 ()        100m  1'20.71 (42.74)  
  3 MICCHI Giulia                  2002 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'21.85  6,0  *  480
 50m  0'38.56 ()        100m  1'21.85 (43.29)  
  4 VINTI Sofia                    2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'24.31  5,0     440
 50m  0'38.98 ()        100m  1'24.31 (45.33)  
  5 ZANGARELLI Alessia             2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'27.07  4,0     399
 50m  0'40.42 ()        100m  1'27.07 (46.65)  
  6 BENAIA Eva                     2005 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'29.62  3,0     366
 50m  0'42.11 ()        100m  1'29.62 (47.51)  
  7 CARTA Francesca                2004 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'32.88  2,0     329
 50m  0'41.84 ()        100m  1'32.88 (51.04)  
  8 MELANI Noemi Sara              2005 NUOTO SCANDICCI 1982          1'35.00  1,0     307
 50m  0'43.97 ()        100m  1'35.00 (51.03)  

  1 ROLLI Fiamma                   2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'28.26 10,0  *  383
 50m  0'41.63 ()        100m  1'28.26 (46.63)  
  2 COROLCO Anastasia              2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'30.30  7,0  *  358
 50m  0'44.25 ()        100m  1'30.30 (46.05)  
  3 PALOMBA Veronica               2010 RACING NUOTO ROMA SSD         1'33.07  6,0  *  327
 50m  0'42.82 ()        100m  1'33.07 (50.25)  
  4 CERQUAGLIA Chiara              2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'34.61  5,0     311
 50m  0'45.32 ()        100m  1'34.61 (49.29)  
  5 PALAZZESI Maria Vittoria       2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'35.41  4,0     303
 50m  0'46.83 ()        100m  1'35.41 (48.58)  
  6 ACQUAROLI Elena                2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'36.89  3,0     289
 50m  0'48.07 ()        100m  1'36.89 (48.82)  
  7 LUCIANI Carolina               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'37.26  2,0     286
 50m  0'45.95 ()        100m  1'37.26 (51.31)  
  8 MASONI Ginevra                 2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'37.39  1,0     285
 50m  0'46.12 ()        100m  1'37.39 (51.27)  
  9 PIANIGIANI Alice               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'37.53          284
 50m  0'45.93 ()        100m  1'37.53 (51.60)  
 10 CIURNELLI Gioia                2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'37.57          283
 50m  0'47.22 ()        100m  1'37.57 (50.35)  
 11 DERVISHI Anna                  2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'37.67          283
 50m  0'47.72 ()        100m  1'37.67 (49.95)  
 12 FORTI Matilde                  2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'38.00          280
 50m  0'46.31 ()        100m  1'38.00 (51.69)  
 13 LANCIA Benedetta               2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'38.26          278
 50m  0'45.69 ()        100m  1'38.26 (52.57)  
 14 SAPUTO Aurora                  2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'38.37          277
 50m  0'46.58 ()        100m  1'38.37 (51.79)  
 15 PANICHI Rachele                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'38.85          273
 50m  0'49.05 ()        100m  1'38.85 (49.80)  
 16 GUGLIELMI Bianca               2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'39.94          264
 50m  0'49.70 ()        100m  1'39.94 (50.24)  
 17 GOVERNATORINI Valentina        2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'41.40          252
 50m  0'47.73 ()        100m  1'41.40 (53.67)  
 18 FANINI Elisa                   2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'43.04          241
 50m  0'51.50 ()        100m  1'43.04 (51.54)  
 19 GUASTICCHI Elisa               2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'44.88          228
 50m  0'51.45 ()        100m  1'44.88 (53.43)  
 20 RIVAROLI Teresa                2011 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'45.17          226
 21 TESTA Angelica                 2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'45.87          222
 50m  0'50.75 ()        100m  1'45.87 (55.12)  
 22 PRINCIPALE Caterina            2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'46.54          218
 50m  0'49.08 ()        100m  1'46.54 (57.46)  
 23 BENNATI Adele                  2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'46.58          217
 50m  0'50.18 ()        100m  1'46.58 (56.40)  
 24 QUARCHIONI Emma                2011 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'48.33          207
 50m  0'49.57 ()        100m  1'48.33 (58.76)  
 25 PAMPALONI Chiara               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'50.70          194
 50m  0'51.78 ()        100m  1'50.70 (58.92)  
 26 PALAJ Alessia                  2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'50.71          194
 50m  0'52.55 ()        100m  1'50.71 (58.16)  
 27 CERRI Giulia                   2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'50.85          193
 50m  0'55.30 ()        100m  1'50.85 (55.55)  
 28 BACCI Teresa                   2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'51.66          189
 50m  0'51.00 ()        100m  1'51.66 (01.00.66
 29 CARPENTIERO Chiara             2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'51.77          188
 50m  0'54.57 ()        100m  1'51.77 (57.20)  
 30 TASSINO Aurora                 2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'52.01          187
 50m  0'53.53 ()        100m  1'52.01 (58.48)  
 31 MEACCI Giulia                  2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'54.44          175
 50m  0'55.57 ()        100m  1'54.44 (58.87)  
 32 ASCANI Asia                    2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'58.78          157
 50m  0'58.09 ()        100m  1'58.78 (01.00.69
 33 PIERNO Linda                   2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO       2'00.18          151
 34 GASPARRO Cecilia               2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO        2'06.61          129
 50m  1'01.02 ()        100m  2'06.61 (01.05.59

  1 COSTAGLI Chiara                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'14.98 10,0  *  625
 50m  0'35.64 ()        100m  1'14.98 (39.34)  
  2 FANCELLO Erika                 2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'16.58  7,0  *  587
 50m  0'36.66 ()        100m  1'16.58 (39.92)  
  3 PETRINI Viola                  2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'17.35  6,0  *  569
 50m  0'37.09 ()        100m  1'17.35 (40.26)  
  4 CIOBANU Annamaria Gabriella    2007 GS FIAMME ORO                 1'21.67  5,0     484
 50m  0'36.91 ()        100m  1'21.67 (44.76)  
  5 TURILLO Arianna                2007 GS FIAMME ORO                 1'21.86  4,0     480
 50m  0'38.03 ()        100m  1'21.86 (43.83)  
  6 RENZI Vanessa                  2007 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'22.05  3,0     477
 50m  0'39.37 ()        100m  1'22.05 (42.68)  
  7 DI CHIO Sofia                  2007 RACING NUOTO ROMA SSD         1'23.70  2,0     449
 50m  0'38.76 ()        100m  1'23.70 (44.94)  
  8 RUSSO Angelica                 2007 RACING NUOTO ROMA SSD         1'24.42  1,0     438
 50m  0'39.80 ()        100m  1'24.42 (44.62)  
  9 PAPARELLI Lavinia              2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'24.50          437
 50m  0'39.82 ()        100m  1'24.50 (44.68)  
 10 BELLE' Elena                   2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'24.58          435
 50m  0'40.72 ()        100m  1'24.58 (43.86)  
 11 PARRA Federica                 2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'24.87          431
 50m  0'41.25 ()        100m  1'24.87 (43.62)  
 12 MORGANTI Michelle              2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'26.71          404
 50m  0'39.99 ()        100m  1'26.71 (46.72)  
 13 DEL VECCHIO Sara               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'28.03          386
 50m  0'40.76 ()        100m  1'28.03 (47.27)  
 14 ROMANI Viola                   2007 NUOTO SCANDICCI 1982          1'28.22          384
 50m  0'40.87 ()        100m  1'28.22 (47.35)  
 15 FINAMORE Martina               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'29.09          372
 50m  0'42.43 ()        100m  1'29.09 (46.66)  
 16 ORSINI Ambra                   2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'30.49          355
 50m  0'42.38 ()        100m  1'30.49 (48.11)  
 17 ORLANDINI Alice                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'33.21          325
 50m  0'44.85 ()        100m  1'33.21 (48.36)  
 18 CARLOTTI Linda                 2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'34.25          315
 50m  0'44.81 ()        100m  1'34.25 (49.44)  
 19 RUBINO Rosa                    2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'34.27          314
 50m  0'43.91 ()        100m  1'34.27 (50.36)  
 20 BALA Sofia Maddalena           2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'35.56          302
 50m  0'46.84 ()        100m  1'35.56 (48.72)  
 21 MENCARONI Giulia               2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'43.73          236
 50m  0'50.28 ()        100m  1'43.73 (53.45)  

  1 CHIAVERINI Viola               2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'21.16 10,0  *  493
 50m  0'37.85 ()        100m  1'21.16 (43.31)  
  2 ZILLI Elena                    2009 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'21.98  7,0  *  478
 50m  0'38.04 ()        100m  1'21.98 (43.94)  
  3 PETRINI Carlotta               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'22.08  6,0  *  476
 50m  0'39.12 ()        100m  1'22.08 (42.96)  
  4 COSTAGLI Francesca             2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'24.91  5,0     430
 50m  0'39.78 ()        100m  1'24.91 (45.13)  
  5 DEL ROSSO Elena                2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'26.83  4,0     402
 50m  0'40.56 ()        100m  1'26.83 (46.27)  
  6 LAMPONI Claudia                2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'27.30  3,0     396
 50m  0'41.60 ()        100m  1'27.30 (45.70)  
  7 POGGIALI Alessia               2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'27.43  2,0     394
 50m  0'40.90 ()        100m  1'27.43 (46.53)  
  8 CHIARUGI Sofia                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'27.81  1,0     389
 50m  0'42.06 ()        100m  1'27.81 (45.75)  
  9 PETRONE Lucrezia               2008 RACING NUOTO ROMA SSD         1'28.68          378
 50m  0'40.52 ()        100m  1'28.68 (48.16)  
 10 CRUDU Teodora Elena            2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'29.51          367
 50m  0'43.50 ()        100m  1'29.51 (46.01)  
 11 FRATINI Eleonora               2009 GS FIAMME ORO                 1'29.93          362
 50m  0'42.90 ()        100m  1'29.93 (47.03)  
 12 BIANCHINI Francesca            2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'30.81          352
 50m  0'42.51 ()        100m  1'30.81 (48.30)  
 13 BURACCHI Novella               2009 AREZZO NUOTO                  1'31.88          340
 50m  0'43.44 ()        100m  1'31.88 (48.44)  
 14 CECCHINI Teresa                2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'31.96          339
 50m  0'42.14 ()        100m  1'31.96 (49.82)  
 15 CIARDO Lucrezia                2008 AREZZO NUOTO                  1'32.63          331
 50m  0'42.92 ()        100m  1'32.63 (49.71)  
 16 LATTANZI Lisa                  2008 RACING NUOTO ROMA SSD         1'33.28          324
 50m  0'44.01 ()        100m  1'33.28 (49.27)  
 17 TORELLI Giulia                 2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'33.50          322
 50m  0'44.45 ()        100m  1'33.50 (49.05)  
 18 CALABRESE Mariel               2009 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'35.82          299
 50m  0'43.82 ()        100m  1'35.82 (51.00)  
 19 PAGLIALONGA Irene              2009 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'38.11          279
 50m  0'45.05 ()        100m  1'38.11 (53.06)  
 20 PETTRONE Alessia               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'38.45          276
 50m  0'47.39 ()        100m  1'38.45 (51.06)  
 21 COCCIA Diletta                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'50.47          195
 50m  0'52.85 ()        100m  1'50.47 (57.62)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
 22a   Gara               100 Dorso  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 DURO Jacopo                    2003 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'01.16 10,0  *  609
 50m  0'29.84 ()        100m  1'01.16 (31.32)  
  2 QUINTILI Davide                2003 GS FIAMME ORO                 1'02.89  7,0  *  560
 50m  0'30.24 ()        100m  1'02.89 (32.65)  
  3 ROSSI Leonardo                 2002 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'03.98  6,0  *  532
 50m  0'31.20 ()        100m  1'03.98 (32.78)  
  4 GUZZONATO Giulio               1994 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'42.60  5,0     129
 50m  0'48.21 ()        100m  1'42.60 (54.39)  

  1 GILARDI Matteo                 2009 RACING NUOTO ROMA SSD         1'12.26 10,0  *  369
 50m  0'34.47 ()        100m  1'12.26 (37.79)  
  2 CORPETTI Christian             2009 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'14.74  7,0  *  333
 50m  0'37.10 ()        100m  1'14.74 (37.64)  
  3 GERVASI Luca                   2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'17.44  6,0  *  300
 50m  0'37.18 ()        100m  1'17.44 (40.26)  
  4 FOSSAROLI Francesco            2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'17.97  5,0     294
 50m  0'39.82 ()        100m  1'17.97 (38.15)  
  5 NAVARRIA Tommaso               2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'18.68  4,0     286
 50m  0'38.52 ()        100m  1'18.68 (40.16)  
  6 RUSSO Diego                    2009 RACING NUOTO ROMA SSD         1'19.58  3,0     276
 50m  0'37.99 ()        100m  1'19.58 (41.59)  
  7 MORANO Nicola                  2009 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'20.38  2,0     268
 50m  0'39.46 ()        100m  1'20.38 (40.92)  
  8 PIRRE' Alessandro              2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'21.30  1,0     259
 50m  0'40.49 ()        100m  1'21.30 (40.81)  
  9 RUSTICI Tommaso                2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'21.96          253
 50m  0'39.68 ()        100m  1'21.96 (42.28)  
 10 LANARI Giovanni                2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'23.45          239
 50m  0'40.85 ()        100m  1'23.45 (42.60)  
 11 RONDINA Lorenzo                2009 NUOTO SCANDICCI 1982          1'24.43          231
 50m  0'41.94 ()        100m  1'24.43 (42.49)  
 12 LUCANTONI Nicola               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'25.07          226
 50m  0'41.17 ()        100m  1'25.07 (43.90)  
 13 MANNUCCI Morgan                2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'25.19          225
 50m  0'40.03 ()        100m  1'25.19 (45.16)  
 14 MANNARINO Federico             2009 NUOTO SCANDICCI 1982          1'25.26          224
 50m  0'41.37 ()        100m  1'25.26 (43.89)  
 15 CAPITONI Lorenzo               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'26.40          216
 50m  0'41.61 ()        100m  1'26.40 (44.79)  
 16 SEMPLICI Gabriele              2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'28.91          198
 17 BROGNA Federico                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'29.44          194
 50m  0'42.25 ()        100m  1'29.44 (47.19)  
 18 RESTIVO Eduardo                2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'29.72          193
 50m  0'44.03 ()        100m  1'29.72 (45.69)  
 19 SBRINGHETTI Riccardo           2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'32.85          174
 50m  0'46.28 ()        100m  1'32.85 (46.57)  
 20 SIMILI Mattia                  2010 RACING NUOTO ROMA SSD         1'33.43          170
 50m  0'44.84 ()        100m  1'33.43 (48.59)  
 21 ORZALESI Emanuele              2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'36.28          156
 50m  0'46.74 ()        100m  1'36.28 (49.54)  
 22 FUSCHETTO Dmitrij              2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'41.19          134
 50m  0'50.40 ()        100m  1'41.19 (50.79)  
 23 SCIARRONI Mattia               2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'49.06          107
 50m  0'53.47 ()        100m  1'49.06 (55.59)  

  1 DE MATTEIS Daniele             2005 GS FIAMME ORO                   59.46 10,0  *  663
 50m  0'28.99 ()        100m  0'59.46 (30.47)  
  2 CASALINI Filippo               2004 NUOTO SCANDICCI 1982          1'03.69  7,0  *  539
 50m  0'30.81 ()        100m  1'03.69 (32.88)  
  3 GALLI Emanuele                 2004 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'05.20  6,0  *  502
 50m  0'32.59 ()        100m  1'05.20 (32.61)  
  4 DELLA CIANA Matteo             2005 RACING NUOTO ROMA SSD         1'05.97  5,0     485
 50m  0'31.59 ()        100m  1'05.97 (34.38)  
  5 MARIOTTI Leonardo Maria        2004 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'06.27  4,0     478
 50m  0'31.68 ()        100m  1'06.27 (34.59)  
  6 RINCHI Davide                  2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'07.98  3,0     443
 50m  0'33.17 ()        100m  1'07.98 (34.81)  
  7 MENICHELLI Lorenzo             2005 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'11.57  2,0     380
 50m  0'35.45 ()        100m  1'11.57 (36.12)  
  8 VASELLI Matteo                 2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'11.66  1,0     378
 50m  0'34.80 ()        100m  1'11.66 (36.86)  
  9 MORONCINI Nicola               2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'15.53          323
 50m  0'36.93 ()        100m  1'15.53 (38.60)  
 10 CAVADENTI Francesco            2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'15.68          321
 50m  0'36.31 ()        100m  1'15.68 (39.37)  
 11 SANTUCCI Nicola                2005 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'16.12          316
 50m  0'36.62 ()        100m  1'16.12 (39.50)  

  1 CAPPELLI Alessandro            2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'04.78 10,0  *  512
 50m  0'32.75 ()        100m  1'04.78 (32.03)  
  2 CASOTTI Matteo                 2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'05.46  7,0  *  496
 50m  0'31.35 ()        100m  1'05.46 (34.11)  
  3 TOSINI Leandro Taras           2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'06.39  6,0  *  476
 50m  0'32.78 ()        100m  1'06.39 (33.61)  
  4 TROMBELLA Matteo               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'07.08  5,0     461
 50m  0'32.68 ()        100m  1'07.08 (34.40)  
  5 PERRONE Gioele                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'07.55  4,0     452
 50m  0'32.81 ()        100m  1'07.55 (34.74)  
  6 MANCINI David                  2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'07.61  3,0     451
 50m  0'33.18 ()        100m  1'07.61 (34.43)  
  7 RICCI Fabio                    2007 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'07.62  2,0     450
 50m  0'33.62 ()        100m  1'07.62 (34.00)  
  8 GOBBINI Fabiano                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'07.77  1,0     447
 50m  0'33.40 ()        100m  1'07.77 (34.37)  
  9 PARRI MELIS Francesco          2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'08.09          441
 50m  0'33.17 ()        100m  1'08.09 (34.92)  
 10 ROSSI Luca                     2007 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'08.26          438
 50m  0'33.28 ()        100m  1'08.26 (34.98)  
 11 ROSSI Nicola                   2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'08.56          432
 50m  0'33.95 ()        100m  1'08.56 (34.61)  
 12 MONTOCI Alberto                2007 NUOTO SCANDICCI 1982          1'08.57          432
 50m  0'34.13 ()        100m  1'08.57 (34.44)  
 13 NEOFET Yari Emmanuele          2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'08.93          425
 50m  0'33.09 ()        100m  1'08.93 (35.84)  
 14 SEVIERI Tommaso                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'09.05          423
 50m  0'33.48 ()        100m  1'09.05 (35.57)  
 15 SANCLEMENTE Tommaso            2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'10.20          402
 50m  0'34.66 ()        100m  1'10.20 (35.54)  
 16 SALVATORI Cristiano            2008 GS FIAMME ORO                 1'10.48          398
 50m  0'35.72 ()        100m  1'10.48 (34.76)  
 17 TOCCAFONDI Matteo              2006 NUOTO SCANDICCI 1982          1'11.31          384
 50m  0'35.46 ()        100m  1'11.31 (35.85)  
 18 MERCATI Alexander              2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'12.49          365
 50m  0'36.23 ()        100m  1'12.49 (36.26)  
 19 ALLAMPRESE Leonardo            2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'12.75          362
 50m  0'35.06 ()        100m  1'12.75 (37.69)  
 20 VALLATI Leonardo               2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'13.38          352
 50m  0'35.38 ()        100m  1'13.38 (37.00)  
 21 VIGLIOTTI Luigi                2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'13.55          350
 50m  0'35.16 ()        100m  1'13.55 (38.39)  
 22 GIOMMONI Leonardo              2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'13.86          345
 50m  0'36.29 ()        100m  1'13.86 (37.57)  
 23 CARDELLINI Elia                2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'15.50          323
 50m  0'36.63 ()        100m  1'15.50 (38.87)  
 24 ERMINI Manav                   2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'15.58          322
 50m  0'36.15 ()        100m  1'15.58 (39.43)  
 25 FALSO Samuele                  2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'15.86          319
 50m  0'38.03 ()        100m  1'15.86 (37.83)  
 26 SAVI Alessandro                2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'16.51          311
 50m  0'36.29 ()        100m  1'16.51 (40.22)  
 27 BROGNA Felice                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'16.61          310
 50m  0'36.45 ()        100m  1'16.61 (40.16)  
 28 D'AVANZO Augusto               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'16.90          306
 50m  0'37.23 ()        100m  1'16.90 (39.67)  
 29 LANCIOTTI Alessio              2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'17.73          296
 50m  0'37.70 ()        100m  1'17.73 (40.03)  
 30 ROSCINI Ludovico               2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'18.97          283
 50m  0'38.08 ()        100m  1'18.97 (40.89)  
 31 SGUERRI Michael                2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'21.33          259
 50m  0'40.53 ()        100m  1'21.33 (40.80)  
 32 CESARI CESARETTI Lorenzo       2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'21.61          256
 50m  0'39.30 ()        100m  1'21.61 (42.31)  
 33 CIAMPOLI Marco                 2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'22.49          248
 50m  0'39.47 ()        100m  1'22.49 (43.02)  
 33 BERNARDI Matteo                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'22.49          248
 50m  0'40.50 ()        100m  1'22.49 (41.99)  

    CARCIOFA Andrea                2005 GS FIAMME ORO                           Squal.
 50m  0'32.58 ()        100m  1'11.11 (38.53)  
                                                                    Per Arrivo Irregolare
-------------------------------------------------------------------------------------------
 21a   Gara               100 Dorso  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BATTI Sara                     1996 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'05.19 10,0  *  688
 50m  0'31.56 ()        100m  1'05.19 (33.63)  
  2 BRUGNONI Ginevra Maria         2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'13.50  7,0  *  480
 50m  0'35.01 ()        100m  1'13.50 (38.49)  
  3 MENICONI Sofia                 2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'15.27  6,0  *  447
 50m  0'37.02 ()        100m  1'15.27 (38.25)  
  4 PICCHIANTANO Emma              2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'16.00  5,0     434
 50m  0'36.52 ()        100m  1'16.00 (39.48)  
  5 MARONI Manuela                 2005 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'17.88  4,0     403
 50m  0'37.75 ()        100m  1'17.88 (40.13)  
  6 ANGELONI Anastasia             2005 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'17.93  3,0     403
 50m  0'38.88 ()        100m  1'17.93 (39.05)  
  7 MELANI Noemi Sara              2005 NUOTO SCANDICCI 1982          1'22.40  2,0     341
 50m  0'38.79 ()        100m  1'22.40 (43.61)  
  8 BACCI Matilde                  2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'36.18  1,0     214
 50m  0'46.42 ()        100m  1'36.18 (49.76)  

  1 MARIANI Lavinia                2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'17.64 10,0  *  407
 50m  0'37.71 ()        100m  1'17.64 (39.93)  
  2 DI BIASE Emma                  2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'20.87  7,0  *  360
 50m  0'40.74 ()        100m  1'20.87 (40.13)  
  3 GALBUSERA Ginevra              2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'23.18  6,0  *  331
 50m  0'40.07 ()        100m  1'23.18 (43.11)  
  4 PEZZULLO Martina               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'23.79  5,0     324
 50m  0'40.41 ()        100m  1'23.79 (43.38)  
  5 NICCIA' Giulia                 2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'25.39  4,0     306
 50m  0'42.52 ()        100m  1'25.39 (42.87)  
  6 PULCI Melissa                  2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'26.50  3,0     294
 50m  0'42.21 ()        100m  1'26.50 (44.29)  
  7 ANGELICI Emma                  2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'26.58  2,0     293
 50m  0'42.36 ()        100m  1'26.58 (44.22)  
  8 PIGA Sophia                    2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'26.72  1,0     292
 50m  0'42.05 ()        100m  1'26.72 (44.67)  
  9 LORENZETTI Lucrezia            2010 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'29.57          265
 50m  0'42.50 ()        100m  1'29.57 (47.07)  
 10 ZANNINI Ilaria                 2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'30.96          253
 50m  0'45.14 ()        100m  1'30.96 (45.82)  
 11 HYSO Vittoria                  2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'31.07          252
 50m  0'43.82 ()        100m  1'31.07 (47.25)  
 12 SCALA Dalia                    2010 AREZZO NUOTO                  1'31.08          252
 50m  0'44.45 ()        100m  1'31.08 (46.63)  
 13 DELLA CIANA Flaminia           2010 RACING NUOTO ROMA SSD         1'31.84          246
 50m  0'44.35 ()        100m  1'31.84 (47.49)  
 14 CROCIANI Aurora                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'32.12          244
 50m  0'43.51 ()        100m  1'32.12 (48.61)  
 15 ANICITO Selvaggia              2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'32.63          240
 50m  0'46.10 ()        100m  1'32.63 (46.53)  
 16 TESTA Angelica                 2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'32.80          238
 50m  0'45.50 ()        100m  1'32.80 (47.30)  
 17 NATALI Sofia                   2011 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'33.87          230
 50m  0'45.52 ()        100m  1'33.87 (48.35)  
 18 DILETTI Anna                   2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'34.98          222
 50m  0'45.10 ()        100m  1'34.98 (49.88)  
 19 CHIOCCI Sofia                  2011 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'36.33          213
 50m  0'45.77 ()        100m  1'36.33 (50.56)  
 20 BARCHIESI Giulia               2010 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'37.53          205
 50m  0'45.68 ()        100m  1'37.53 (51.85)  
 21 SARBU Nicol                    2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'37.76          204
 50m  0'47.24 ()        100m  1'37.76 (50.52)  
 22 BATACCHI Margherita            2011 NUOTO SCANDICCI 1982          1'40.14          190
 50m  0'51.12 ()        100m  1'40.14 (49.02)  
 23 PECCI Erminia                  2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'42.19          178
 24 DI RUSCIO Clarissa             2011 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'43.93          169
 50m  0'51.75 ()        100m  1'43.93 (52.18)  
 25 GAMBARDELLA Lavinia            2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'44.37          167
 50m  0'49.50 ()        100m  1'44.37 (54.87)  
 26 PETRIACCI Sara                 2010 ACCADEMIA NUOTO MARINO        1'59.54          111
 50m  0'56.65 ()        100m  1'59.54 (01.02.89

  1 GENTILI Sara                   2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'06.65 10,0  *  644
 50m  0'32.46 ()        100m  1'06.65 (34.19)  
  2 CITTADINI Benedetta            2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'09.05  7,0  *  579
 50m  0'33.85 ()        100m  1'09.05 (35.20)  
  3 CASAROSA Alessandra            2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'11.82  6,0  *  515
 50m  0'34.84 ()        100m  1'11.82 (36.98)  
  4 PELU' Giulia Evelina           2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'12.29  5,0     505
 50m  0'35.76 ()        100m  1'12.29 (36.53)  
  5 D'AVANZO Francesca             2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'13.45  4,0     481
 50m  0'35.48 ()        100m  1'13.45 (37.97)  
  6 BIAGI Giada                    2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'14.53  2,5     460
 50m  0'35.92 ()        100m  1'14.53 (38.61)  
  6 MARIUCCI Vittoria              2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'14.53  2,5     460
 50m  0'37.24 ()        100m  1'14.53 (37.29)  
  8 BALESTRINI Maria Chiara        2006 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'15.32  1,0     446
 50m  0'36.50 ()        100m  1'15.32 (38.82)  
  9 VIVARELLI Giorgia              2006 NUOTO SCANDICCI 1982          1'15.78          438
 50m  0'37.01 ()        100m  1'15.78 (38.77)  
 10 DEL VECCHIO Sara               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'17.08          416
 50m  0'36.80 ()        100m  1'17.08 (40.28)  
 11 BOZZO Marialaura               2006 AREZZO NUOTO                  1'17.14          415
 50m  0'37.10 ()        100m  1'17.14 (40.04)  
 12 LEPRI Lucrezia                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'19.16          384
 50m  0'37.61 ()        100m  1'19.16 (41.55)  
 13 ORLANDINI Alice                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'20.47          366
 50m  0'39.75 ()        100m  1'20.47 (40.72)  
 14 DE LUCA Alissa                 2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'21.09          357
 50m  0'38.83 ()        100m  1'21.09 (42.26)  
 15 BACCI Giulia                   2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'21.11          357
 50m  0'39.95 ()        100m  1'21.11 (41.16)  

  1 ESPOSITO Sara                  2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'08.77 10,0  *  586
 50m  0'33.48 ()        100m  1'08.77 (35.29)  
  2 RANOCCHIA Elena                2008 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'09.75  7,0  *  562
 50m  0'34.12 ()        100m  1'09.75 (35.63)  
  3 SALVATORI Sveva                2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'10.67  6,0  *  540
 50m  0'35.17 ()        100m  1'10.67 (35.50)  
  4 TRAVAGLIO Giorgia              2009 RACING NUOTO ROMA SSD         1'12.18  5,0     507
 50m  0'34.20 ()        100m  1'12.18 (37.98)  
  5 CENCI Ilaria                   2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'14.62  4,0     459
 50m  0'36.13 ()        100m  1'14.62 (38.49)  
  6 COSTAGLI Francesca             2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'14.77  3,0     456
 50m  0'36.68 ()        100m  1'14.77 (38.09)  
  7 CARUSONE Giorgia               2008 HELIOS 2.0 SSD                1'15.21  2,0     448
 50m  0'36.89 ()        100m  1'15.21 (38.32)  
  8 MAZZUOLI Giada                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'15.50  1,0     443
 50m  0'37.35 ()        100m  1'15.50 (38.15)  
  9 FERMANI Matilde                2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'16.01          434
 50m  0'36.70 ()        100m  1'16.01 (39.31)  
 10 GIULIANI Stella                2009 NUOTO SCANDICCI 1982          1'17.36          412
 50m  0'39.11 ()        100m  1'17.36 (38.25)  
 11 LAZZARI Anna                   2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'18.16          399
 50m  0'38.02 ()        100m  1'18.16 (40.14)  
 12 SEVIERI Carolina               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'18.32          397
 50m  0'37.42 ()        100m  1'18.32 (40.90)  
 13 INNOCENTI Zoe                  2009 NUOTO SCANDICCI 1982          1'19.50          379
 50m  0'38.04 ()        100m  1'19.50 (41.46)  
 14 BALDELLA Chiara                2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'21.42          353
 15 DE ANGELIS Giulia              2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'21.50          352
 50m  0'37.82 ()        100m  1'21.50 (43.68)  
 16 CASSANO Margherita             2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'21.77          348
 50m  0'40.21 ()        100m  1'21.77 (41.56)  
 17 PANICO Vanessa                 2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'22.16          344
 50m  0'39.86 ()        100m  1'22.16 (42.30)  
 18 PETRONE Ginevra                2008 RACING NUOTO ROMA SSD         1'22.33          341
 50m  0'38.88 ()        100m  1'22.33 (43.45)  
 19 PAGLIALONGA Irene              2009 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'25.50          305
 50m  0'40.74 ()        100m  1'25.50 (44.76)  
 20 CAMBI Irene                    2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'25.54          304
 50m  0'43.37 ()        100m  1'25.54 (42.17)  
 21 GIOSTRA Elena                  2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'26.89          290
 50m  0'43.00 ()        100m  1'26.89 (43.89)  
 22 SOCCIARELLO Viola              2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'26.92          290
 50m  0'41.47 ()        100m  1'26.92 (45.45)  
 23 BRODOLONI Marta                2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'27.56          284
 50m  0'42.51 ()        100m  1'27.56 (45.05)  
 24 DI ROBERTO Alessandra          2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'28.28          277
 50m  0'42.01 ()        100m  1'28.28 (46.27)  
 25 CAPACCI Sara                   2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'29.82          263
 50m  0'44.86 ()        100m  1'29.82 (44.96)  
 26 ADDIMANDO Alessia              2008 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'30.00          261
 50m  0'44.40 ()        100m  1'30.00 (45.60)  
 27 VANNUCCI Giorgia               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'31.24          251
 50m  0'44.22 ()        100m  1'31.24 (47.02)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
 20a   Gara               50 Farfalla  UNICA  (Es.B,Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 COTOZZOLO Enrico               2000 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         27.21 10,0  *  548
  2 CAVALLUCCI Tommaso             2003 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         27.35  7,0  *  539
  3 ROSSI Federico                 2003 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         29.19  6,0  *  444
  4 ANGELINI Giulio                2002 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         30.83  5,0     376
  5 COCCIA Tommaso                 2003 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.97  4,0     371
  6 RONGONI Francesco              2002 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        33.08  3,0     305
  7 DEL PAPA Samuele               1989 VIRTUS BUONCONVENTO FERMO       39.22  2,0     183

  1 BRUNACCI Nicholas              2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         31.02 10,0  *  370
  2 PALMERINI Pietro               2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         32.17  7,0  *  331
  3 CALIGIANA Damiano Valerio      2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA            33.74  6,0  *  287
  4 RONDINA Lorenzo                2009 NUOTO SCANDICCI 1982            34.25  5,0     274
  5 SCAPPITI Tommaso               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       34.79  4,0     262
  6 LUDDI Leonardo                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         35.71  3,0     242
  7 RUFFOLI Vieri                  2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         36.12  2,0     234
  8 ALES Giovanni                  2009 NUOTO SCANDICCI 1982            36.40  1,0     229
  9 CIOBANU Tudor                  2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       37.03          217
 10 CASCONE Edoardo                2009 ACCADEMIA NUOTO MARINO          37.18          214
 11 SIMONETTI Matteo               2009 NUOTO SCANDICCI 1982            37.27          213
 12 BALLOTTA Andrea                2010 CANOTTIERI NINO BIXIO           37.34          212
 13 CATARCIA Edoardo Maria         2009 STADIUM WELLNESS & HEALTH       37.35          211
 14 MORETTONI Francesco            2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA            37.55          208
 15 PARADISO Roberto               2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA            38.38          195
 16 BELIGNI Gianmaria              2010 AREZZO NUOTO                    38.40          195
 17 SPARVIERI Matteo               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         38.48          193
 18 HYSNELI Aldion                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         38.87          188
 19 POMPILI Riccardo               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       39.10          184
 20 IOBBI Gregorio                 2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO         39.67          176
 21 MORINI Dario                   2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         39.78          175
 22 BROGNA Federico                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         40.75          163
 23 GIOVANETTI Alessio             2010 ACCADEMIA NUOTO MARINO          43.97          129
 24 DE CICCO Alessio               2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO         44.15          128
 25 VALERI Riccardo                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         44.30          127
 26 GRILLI Valentino               2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO         45.59          116
 27 PULAJ Leon                     2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         47.96          100
 28 HADERAJ Kevin                  2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         49.86           89
 29 BARDAS Andrei Patrick          2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         52.07           78

  1 FIORINI Leonardo               2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH       36.02 10,0  *  236
  2 PAPARELLI Carlo                2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         38.17  7,0  *  198
  3 STELLATI Gabriele              2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         38.67  6,0  *  191
  4 ARIOLI Mattia                  2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       38.95  5,0     186
  5 RICCIARELLI Alessandro         2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         39.84  4,0     174
  6 CASAROSA Bryan                 2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         40.34  3,0     168
  7 POSSANZINI Lorenzo             2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         40.43  2,0     167
  8 TORRIGIANI Marco               2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH       40.52  1,0     166
  9 POMPILI Filippo                2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH       40.91          161
 10 CAPONI Alessandro              2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         40.99          160
 11 IONESCU Tommaso                2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         41.77          151
 12 DONNINI Davide                 2011 AREZZO NUOTO                    41.79          151
 13 BOSCO Alessandro               2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       44.06          129
 14 BERNASCONI Leonardo            2012 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       44.07          129
 15 ANTONELLI Christian            2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          44.21          127
 16 MARINI Lorenzo                 2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         46.11          112
 17 CANTINI Elia                   2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         47.62          102
 18 BENEDETTI Lorenzo              2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         49.94           88
 19 ANDREANI Ettore                2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          50.20           87
 20 BETTI Alessio                  2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         51.27           81
 21 CITTADINI Elia                 2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         51.40           81
 22 MAGA Albert Andrei             2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         55.76           63
 23 MINOPOLI Antonio               2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          56.34           61
 24 LUNGHINI Gabriele              2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         59.60           52

  1 CALZERONI Matteo               2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         26.09 10,0  *  621
  2 D'ALESSANDRO Luca              2005 GS FIAMME ORO                   26.40  7,0  *  600
  3 VITALE Luca                    2004 RACING NUOTO ROMA SSD           26.60  6,0  *  586
  4 PIANESI Alessandro             2004 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       28.35  5,0     484
  5 GIANDOMENICI Mattia            2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.65  4,0     469
  6 PIROMALLI Antonio              2004 GS FIAMME ORO                   28.67  3,0     468
  7 BALDINI Matteo                 2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.90  2,0     457
  8 COZZI Tommaso                  2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.41  1,0     434
  9 PAGLINI Andrea                 2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.65          317
 10 SORCI Tommaso                  2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         33.82          285

  1 TRESPIDI Luca                  2006 CANOTTIERI NINO BIXIO           27.27 10,0  *  544
  2 PIGA Alessio                   2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.10  7,0  *  497
  3 HYSO Alessandro                2007 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       28.45  6,0  *  479
  4 SCHIPPA Alessandro             2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         28.53  5,0     475
  5 DI BENEDETTO Massimo           2007 NUOTO SCANDICCI 1982            28.64  4,0     470
  6 GUAZZINI Gioele                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.73  3,0     465
  7 IANNE' Gabriele                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.18  2,0     444
  8 MAZZALI Niccolo' Mani'         2008 NUOTO SCANDICCI 1982            29.72  1,0     420
  9 CECCHERELLI Cosimo             2008 NUOTO SCANDICCI 1982            29.85          415
 10 GOBBINI Fabiano                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.04          407
 11 BANELLA Samuele                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.24          399
 12 CANCELLOTTI Gabriele           2007 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       30.37          394
 13 LAURIA Nicolo'                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         30.38          393
 14 LIBOFSHA Spiridion             2007 CANOTTIERI NINO BIXIO           30.54          387
 15 HORVATH Daniel                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.48          354
 16 DINI Andrea                    2008 NUOTO SCANDICCI 1982            31.53          352
 17 BOLDRINI Edoardo               2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA            31.79          343
 18 CAMPANELLA Tommaso             2008 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       32.87          311
 19 BELIGNI Brando Maria           2008 AREZZO NUOTO                    33.73          287
 20 FILESI Damiano                 2008 GS FIAMME ORO                   34.48          269
 21 CIAMPOLI Marco                 2008 NUOTO SCANDICCI 1982            34.77          262

    PUGNALONI Filippo              2008 CENTRO NUOTO MACERATA SSD               Squal.
                                                                    Per Falsa Partenza
-------------------------------------------------------------------------------------------
 19a   Gara               50 Farfalla  UNICA  (Es.B,Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ANGIOLINI Lisa                 1995 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.20 10,0  *  650
  2 CHABAT Luna Maria              2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA            28.80  7,0  *  610
  3 BRUGNOLI Sveva                 2002 GS FIAMME ORO                   29.08  6,0  *  592
  4 BISCONTINI Gloria              2000 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         29.62  5,0     561
  5 BELOCCHI Lucrezia Romana       2001 GS FIAMME ORO                   29.85  4,0     548
  6 FUNARI Sara                    2005 GS FIAMME ORO                   30.61  3,0     508
  7 CARATELLI Matilde              2004 AREZZO NUOTO                    32.01  2,0     444
  8 BIASINI Alessandra             2003 LIBERTAS R.N.PERUGIA            32.49  1,0     425
  9 CERA Maria Chiara              1999 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       33.27          395
 10 ANTONELLI Sofia                2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         33.42          390
 11 RISTORI Aurora                 2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         33.74          379
 12 CARTA Francesca                2004 LIBERTAS R.N.PERUGIA            34.04          369
 13 D'ASCANIO Chiara               2002 CANOTTIERI NINO BIXIO           34.37          359
 14 BENEDETTI Elena                2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.43          357
 15 MICCHI Giulia                  2002 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.62          351
 16 TREVISAN Azzurra               2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         35.05          338
 17 ANDIDERO Chiara                2003 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        38.30          259

  1 ROSINI Matilde                 2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA            34.80 10,0  *  345
  2 CORRADO Alice                  2010 NUOTO SCANDICCI 1982            35.57  7,0  *  323
  3 DE FUSCO Bianca                2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO         35.77  6,0  *  318
  4 COLLAZZONI Alessia             2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       36.13  5,0     309
  5 ANICITO Selvaggia              2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         36.15  4,0     308
  6 BRACCIANTINI Aurora            2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       36.20  3,0     307
  7 PIANIGIANI Alice               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         36.22  2,0     306
  8 MASSETTI Chiara                2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA            36.31  1,0     304
  9 BERNARDINI Lola                2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO         36.66          295
 10 GOVERNATORINI Valentina        2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA            36.83          291
 11 MUCA Nicole                    2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         37.00          287
 12 RICCI Cecilia                  2010 CANOTTIERI NINO BIXIO           37.13          284
 13 MASONI Ginevra                 2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         37.29          281
 14 GIANCASPRO Vittoria            2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         38.55          254
 15 ARBUATTI Federica              2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       38.99          245
 16 SANCHEZ ORTEGA Briseide        2010 NUOTO SCANDICCI 1982            40.01          227
 17 PRINCIPALE Caterina            2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         40.04          227
 18 BALZANO Chiara                 2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         40.16          225
 19 BATTISTELLI Emma               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       40.56          218
 20 CIPICCIANI Noemi               2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA            40.93          212
 21 PENNESI Gioia                  2011 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        41.32          206
 22 NATALI Sofia                   2011 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       41.56          203
 23 TRILLO Ludovica Irene          2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         42.47          190
 24 PACENTI Anna                   2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         43.24          180
 25 LAZZARI Mia                    2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          43.25          180
 26 QUARCHIONI Emma                2011 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       43.97          171
 27 TASSINO Aurora                 2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         44.59          164
 28 PERONI Benedetta               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         45.72          152
 29 PAMPALONI Chiara               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         46.46          145
 30 KRYEMODHI Martina              2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          48.24          129
 31 PALAJ Alessia                  2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         48.94          124
 32 RAZETI Giulia                  2011 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       50.73          111

  1 RAVIOLO Chiara                 2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       40.52 10,0  *  219
  2 BOTTACCI Lucrezia              2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         41.30  7,0  *  206
  3 SCIUTTI Giada                  2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       41.91  6,0  *  198
  4 DI SANO Zoe                    2012 STADIUM WELLNESS & HEALTH       42.04  5,0     196
  5 TEMPESTI Sofia                 2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         44.12  4,0     169
  6 CRUCIANI Gemma                 2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         45.43  3,0     155
  7 PATERNOSTRO Gaia               2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         46.34  2,0     146
  8 MASSOTTI Elisa                 2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO         46.58  1,0     144
  9 TIMUS Alexandra Veronica       2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         46.73          142
 10 DIONISI Mariasole              2012 ACCADEMIA NUOTO MARINO          47.70          134
 11 FALORNI Zoe                    2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         48.94          124
 12 LAZZERINI Letizia              2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         51.14          109
 13 NIETO VIERA Tiffany Shantel    2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         52.51          100
 14 D'ASCENZI Emma                 2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         52.96           98
 15 TINACCI Adele                  2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         53.64           94
 16 BROGNA Valentina               2013 UNIONE POL POGGIBONSESE         53.77           93
 17 TATICCHI Diletta               2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         54.52           89
 18 FEDERIGHI Carolina             2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO         55.88           83
 19 DE LUCA Claudia                2012 ACCADEMIA NUOTO MARINO          57.11           78
 20 COSTANZO Ginevra               2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'02.12           60
 21 ALBERTAZZI Giorgia             2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'02.18           60
 22 LOMBARDINI Emma                2012 UNIONE POL POGGIBONSESE       1'02.77           58
 23 CERULLO Margaret               2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'03.91           55

  1 PETRINI Viola                  2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.89 10,0  *  604
  2 COSTAGLI Chiara                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.97  7,0  *  541
  3 FANCELLO Erika                 2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA            30.21  6,0  *  528
  4 BORRELLI Beatrice              2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.26  5,0     477
  5 TARQUINI Diletta               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.45  4,0     468
  6 PEPI Simona                    2006 AREZZO NUOTO                    31.53  3,0     465
  7 MINERVINO Martina              2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.71  2,0     457
  8 BALESTRINI Maria Chiara        2006 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       31.95  1,0     447
  9 MARSUZI FLORENTINO Angelica    2007 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       32.23          435
 10 FERMANI Azzurra                2006 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        32.48          425
 11 IABONI Emma                    2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA            33.11          401
 11 COLLAUTO Elena                 2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA            33.11          401
 13 SABATINI Erika                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         33.24          396
 14 TURCHI Giada                   2007 AREZZO NUOTO                    33.56          385
 15 MANTELLI Azzurra               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.04          369
 16 CARLOTTI Linda                 2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.72          348
 17 CROCIANI Sofia                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         35.06          338
 18 VIVARELLI Giorgia              2006 NUOTO SCANDICCI 1982            35.61          322
 19 KOSSAK Sofia                   2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         36.42          301
 20 GRANAI Lucia                   2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         36.50          299
 20 BIAGI Cristina                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         36.50          299
 22 ROMANI Viola                   2007 NUOTO SCANDICCI 1982            37.23          282
 23 IANNUZZIELLO Emily             2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         37.42          278

  1 ONGARO Rebecca                 2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       28.52 10,0  *  628
  2 GONZI Rachele                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.98  7,0  *  541
  3 D'ALESSANDRO Benedetta         2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.23  6,0  *  478
  4 PECORELLO Beatrice             2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.29  5,0     433
  5 DORDONI Lucrezia Sofia         2009 CANOTTIERI NINO BIXIO           33.99  4,0     371
  6 OCCHIOGROSSO Cristina          2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       34.18  3,0     365
  7 PETRINI Carlotta               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.29  2,0     361
  8 BONPAROLA Alessia              2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA            34.48  1,0     355
  9 GONNELLINI Giorgia             2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA            34.67          349
 10 MAZZUOLI Giada                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         36.23          306
 11 CLEMENTE Chiara                2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         36.66          295
 12 SOCCIARELLO Aurora             2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         37.30          280
 13 MARGUTTI Sara                  2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA            38.39          257
 14 AGLINI Margherita              2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA            42.72          187
-------------------------------------------------------------------------------------------
 18a   Gara               400 Misti  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 RUFFOLI Vieri                  2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       6'01.32 10,0  *  307
 50m  0'39.33 ()        100m  1'26.63 (47.30)  150m  2'13.78 (47.15)  200m  3'00.44 (46.66)  
 250m  3'46.73 (46.29)  300m  4'35.69 (48.96)  350m  5'20.08 (44.39)  400m  6'01.32 (41.24)  
  2 LATTANZI Flavio                2009 RACING NUOTO ROMA SSD         6'04.05  7,0  *  300
 50m  0'40.38 ()        100m  1'24.37 (43.99)  150m  2'12.25 (47.88)  200m  2'57.52 (45.27)  
 250m  3'50.93 (53.41)  300m  4'44.26 (53.33)  350m  5'24.79 (40.53)  400m  6'04.05 (39.26)  

  1 ROSATELLI Alessandro           2004 CANOTTIERI TEVERE REMO        4'56.93 10,0  *  553
 50m  0'29.98 ()        100m  1'05.20 (35.22)  150m  1'45.28 (40.08)  200m  2'23.96 (38.68)  
 250m  3'05.41 (41.45)  300m  3'48.40 (42.99)  400m  4'56.93 (01.08.53
  2 PIANESI Alessandro             2004 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     4'59.31  7,0  *  540
 50m  0'30.59 ()        100m  1'06.61 (36.02)  150m  1'46.38 (39.77)  200m  2'24.01 (37.63)  
 250m  3'08.34 (44.33)  300m  3'52.51 (44.17)  350m  4'26.60 (34.09)  400m  4'59.31 (32.71)  
  3 CALIGIANA Matteo Valentino     2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          4'59.66  6,0  *  538
 50m  0'30.87 ()        100m  1'06.19 (35.32)  150m  1'46.68 (40.49)  200m  2'26.81 (40.13)  
 250m  3'09.08 (42.27)  300m  3'52.83 (43.75)  350m  4'27.44 (34.61)  400m  4'59.66 (32.22)  
  4 PERONI Tommaso                 2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       5'09.17  5,0     490
 50m  0'29.85 ()        100m  1'04.43 (34.58)  150m  1'47.44 (43.01)  200m  2'29.11 (41.67)  
 250m  3'13.47 (44.36)  300m  3'59.71 (46.24)  350m  4'34.49 (34.78)  400m  5'09.17 (34.68)  

  1 GOVERNATORINI Tiziano          2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          5'05.15 10,0  *  510
 50m  0'30.29 ()        100m  1'06.78 (36.49)  150m  1'49.82 (43.04)  200m  2'29.35 (39.53)  
 250m  3'12.47 (43.12)  300m  3'55.00 (42.53)  350m  4'31.65 (36.65)  400m  5'05.15 (33.50)  
  2 IANUA' Lorenzo Maria           2007 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      5'07.99  7,0  *  496
 50m  0'31.39 ()        100m  1'08.74 (37.35)  150m  1'49.57 (40.83)  200m  2'28.66 (39.09)  
 250m  3'13.94 (45.28)  300m  3'59.93 (45.99)  350m  4'35.61 (35.68)  400m  5'07.99 (32.38)  
  3 CECCARELLI Davide              2006 GS FIAMME ORO                 5'21.10  6,0  *  437
 50m  0'32.13 ()        100m  1'09.03 (36.90)  150m  1'50.75 (41.72)  200m  2'31.12 (40.37)  
 250m  3'18.70 (47.58)  300m  4'05.86 (47.16)  350m  4'45.22 (39.36)  400m  5'21.10 (35.88)  
  4 MAZZUOLI Leonardo              2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       5'27.91  5,0     411
 50m  0'33.65 ()        100m  1'11.94 (38.29)  150m  1'53.56 (41.62)  200m  2'33.20 (39.64)  
 250m  3'23.70 (50.50)  300m  4'13.36 (49.66)  350m  4'52.33 (38.97)  400m  5'27.91 (35.58)  
  5 MARCONI Tommaso                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       5'27.94  4,0     411
 50m  0'34.62 ()        100m  1'15.14 (40.52)  150m  1'58.34 (43.20)  200m  2'39.98 (41.64)  
 250m  3'27.01 (47.03)  300m  4'13.48 (46.47)  350m  4'52.97 (39.49)  400m  5'27.94 (34.97)  
  6 LIBOFSHA Spiridion             2007 CANOTTIERI NINO BIXIO         5'36.53  3,0     380
 50m  0'33.20 ()        100m  1'13.24 (40.04)  150m  1'57.46 (44.22)  200m  2'39.16 (41.70)  
 250m  3'31.49 (52.33)  300m  4'24.38 (52.89)  350m  5'00.98 (36.60)  400m  5'36.53 (35.55)  
  7 MARINI Giovanni                2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       5'37.26  2,0     377
 50m  0'36.25 ()        100m  1'20.65 (44.40)  150m  2'06.72 (46.07)  200m  2'48.84 (42.12)  
 250m  3'35.38 (46.54)  300m  4'21.90 (46.52)  350m  5'00.68 (38.78)  400m  5'37.26 (36.58)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
 17a   Gara               400 Misti  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 LUPERI Marina                  1999 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       5'05.26 10,0  *  664
 50m  0'31.85 ()        100m  1'07.58 (35.73)  150m  1'47.71 (40.13)  200m  2'26.29 (38.58)  
 250m  3'10.52 (44.23)  300m  3'54.48 (43.96)  350m  4'30.69 (36.21)  400m  5'05.26 (34.57)  
  2 CATENA Eleonora                2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     5'12.78  7,0  *  617
 50m  0'31.75 ()        100m  1'07.94 (36.19)  150m  1'48.43 (40.49)  200m  2'28.06 (39.63)  
 250m  3'14.00 (45.94)  300m  3'59.38 (45.38)  350m  4'35.69 (36.31)  400m  5'12.78 (37.09)  

  1 RABAGLIATI Ilaria              2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     5'41.95 10,0  *  472
 50m  0'35.15 ()        100m  1'15.57 (40.42)  150m  2'02.45 (46.88)  200m  2'47.30 (44.85)  
 250m  3'35.66 (48.36)  300m  4'26.08 (50.42)  350m  5'04.77 (38.69)  400m  5'41.95 (37.18)  
  2 ROSINI Matilde                 2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          5'43.97  7,0  *  464
 50m  0'35.85 ()        100m  1'17.68 (41.83)  150m  2'04.50 (46.82)  200m  2'48.86 (44.36)  
 250m  3'37.72 (48.86)  300m  4'26.59 (48.87)  350m  5'06.57 (39.98)  400m  5'43.97 (37.40)  
  3 GAMBETTA Agata                 2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     6'17.79  6,0  *  350
 50m  0'37.92 ()        100m  1'22.50 (44.58)  150m  2'12.80 (50.30)  200m  3'00.93 (48.13)  
 250m  3'55.93 (55.00)  300m  4'50.06 (54.13)  350m  5'35.03 (44.97)  400m  6'17.79 (42.76)  
  4 FELICI Flaminia                2010 RACING NUOTO ROMA SSD         6'35.90  5,0     304
 50m  0'37.12 ()        100m  1'24.98 (47.86)  150m  2'27.21 (01.02.23200m  3'23.64 (56.43)  
 250m  4'14.56 (50.92)  300m  5'07.85 (53.29)  350m  5'52.88 (45.03)  400m  6'35.90 (43.02)  

  1 ROCCHIGIANI Sara               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       5'15.32 10,0  *  602
 50m  0'34.07 ()        100m  1'11.28 (37.21)  150m  1'56.83 (45.55)  200m  2'39.36 (42.53)  
 250m  3'22.54 (43.18)  300m  4'05.64 (43.10)  350m  4'41.40 (35.76)  400m  5'15.32 (33.92)  
  2 SPARVIERI Arianna              2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       5'17.34  7,0  *  591
 50m  0'31.71 ()        100m  1'07.98 (36.27)  150m  1'51.84 (43.86)  200m  2'33.67 (41.83)  
 250m  3'19.65 (45.98)  300m  4'06.05 (46.40)  350m  4'41.71 (35.66)  400m  5'17.34 (35.63)  
  3 TOGNAZZI Eva                   2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       5'26.48  6,0  *  543
 50m  0'34.32 ()        100m  1'14.68 (40.36)  150m  1'58.47 (43.79)  200m  2'39.91 (41.44)  
 250m  3'24.72 (44.81)  300m  4'10.20 (45.48)  350m  4'48.81 (38.61)  400m  5'26.48 (37.67)  
  4 ANDRELLI Giorgia               2007 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      5'27.04  5,0     540
 50m  0'34.44 ()        100m  1'12.99 (38.55)  150m  1'55.06 (42.07)  200m  2'36.64 (41.58)  
 250m  3'23.92 (47.28)  300m  4'11.49 (47.57)  350m  4'49.69 (38.20)  400m  5'27.04 (37.35)  
  5 PASSERI Ludovica               2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       5'43.45  4,0     466
 50m  0'36.55 ()        100m  1'19.42 (42.87)  150m  2'06.78 (47.36)  200m  2'51.22 (44.44)  
 250m  3'39.57 (48.35)  300m  4'28.28 (48.71)  350m  5'06.79 (38.51)  400m  5'43.45 (36.66)  

  1 BONANNI Maya                   2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       5'08.17 10,0  *  645
 50m  0'33.37 ()        100m  1'11.01 (37.64)  150m  1'52.16 (41.15)  200m  2'30.26 (38.10)  
 250m  3'14.89 (44.63)  300m  3'58.49 (43.60)  350m  4'34.59 (36.10)  400m  5'08.17 (33.58)  
  2 BARTOLINI BARDI Gemma          2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       5'24.12  7,0  *  554
 50m  0'34.91 ()        100m  1'14.31 (39.40)  150m  1'55.69 (41.38)  200m  2'35.54 (39.85)  
 250m  3'22.74 (47.20)  300m  4'07.89 (45.15)  350m  4'47.10 (39.21)  400m  5'24.12 (37.02)  
  3 LAMPONI Claudia                2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      5'33.77  6,0  *  508
 50m  0'36.77 ()        100m  1'19.00 (42.23)  150m  2'03.48 (44.48)  200m  2'46.31 (42.83)  
 250m  3'34.19 (47.88)  300m  4'20.46 (46.27)  350m  4'58.20 (37.74)  400m  5'33.77 (35.57)  
  4 TRESPIDI Sara                  2008 CANOTTIERI NINO BIXIO         5'38.36  5,0     487
 50m  0'36.25 ()        100m  1'17.08 (40.83)  200m  2'43.13 (01.26.05250m  3'33.31 (50.18)  
 300m  4'21.92 (48.61)  350m  5'01.26 (39.34)  400m  5'38.36 (37.10)  
  5 MANCINI Victoria               2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       5'55.53  4,0     420
 50m  0'36.10 ()        100m  1'22.28 (46.18)  150m  2'06.84 (44.56)  200m  2'51.60 (44.76)  
 250m  3'42.14 (50.54)  300m  4'33.91 (51.77)  350m  5'15.03 (41.12)  400m  5'55.53 (40.50)  

                            4° Trofeo Cittą di Chianciano Terme                           
               CHIANCIANO T.  Venerdi 24 Giugno 2022 A.V. 07:40 - I.G. 08:30              
                              Base: 50mt - Crono: Automatico                              

-------------------------------------------------------------------------------------------
 16a   Gara               50 Stile Libero  UNICA  (Es.B,Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ROSSI Leonardo                 2002 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         24.73 10,0  *  604
  2 QUINTILI Davide                2003 GS FIAMME ORO                   25.29  7,0  *  565
  3 POMPEI Lorenzo                 2003 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         25.48  6,0  *  552
  4 CAVALLUCCI Tommaso             2003 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         26.55  5,0     488
  5 ANGELINI Giulio                2002 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         26.87  4,0     471
  6 BARSOTTI Matteo                1994 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         26.92  3,0     468
  7 MAIOLO Simone                  1998 LIBERTAS R.N.PERUGIA            29.94  2,0     340

  1 PARTENZA Edoardo               2009 STADIUM WELLNESS & HEALTH       27.07 10,0  *  460
  2 GERVASI Luca                   2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         29.85  7,0  *  343
  3 LUDDI Leonardo                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.76  6,0  *  314
  4 NAVARRIA Tommaso               2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO         30.84  5,0     311
  5 POMPILI Riccardo               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       31.22  4,0     300
  6 LANARI Giovanni                2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       31.30  3,0     298
  7 BROGNA Federico                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.32  2,0     297
  8 MUSANTE Francesco              2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       31.47  1,0     293
  9 BERRETTA Alessio               2010 RACING NUOTO ROMA SSD           31.61          289
 10 SIMONETTI Matteo               2009 NUOTO SCANDICCI 1982            32.27          272
 11 CALIGIANA Damiano Valerio      2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA            32.37          269
 12 IOBBI Gregorio                 2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO         32.61          263
 13 CATARCIA Edoardo Maria         2009 STADIUM WELLNESS & HEALTH       32.97          255
 14 BIELER Henry                   2009 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       33.23          249
 14 DI GIROLAMO Lorenzo            2009 ACCADEMIA NUOTO MARINO          33.23          249
 16 LUCANTONI Nicola               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         33.75          237
 17 ABIDI Mohamed Amine            2010 NUOTO SCANDICCI 1982            33.85          235
 18 VALERI Riccardo                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.07          231
 19 SEMPLICI Gabriele              2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.33          225
 20 GIOVANETTI Alessio             2010 ACCADEMIA NUOTO MARINO          34.47          223
 21 PARADISO Roberto               2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA            34.55          221
 22 RUSTICI Tommaso                2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA            34.80          216
 23 HYSNELI Aldion                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.92          214
 24 CIOBANU Tudor                  2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       35.33          207
 25 DELLA CASA Emanuele            2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        36.02          195
 26 SBRINGHETTI Riccardo           2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       36.03          195
 27 CAPURRO Giacomo                2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       36.10          194
 28 FUSCHETTO Dmitrij              2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         36.80          183
 29 TARPANELLI Damiano             2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         36.93          181
 30 DE CICCO Alessio               2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO         37.19          177
 31 IANUA' Riccardo                2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        37.31          176
 32 SIMILI Mattia                  2010 RACING NUOTO ROMA SSD           37.48          173
 33 HADERAJ Kevin                  2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         38.22          163
 34 SCIARRONI Mattia               2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        38.89          155
 35 BARDAS Andrei Patrick          2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         39.70          146

  1 FIORINI Leonardo               2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH       32.10 10,0  *  276
  2 PASTROVICCHIO Marco            2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       32.61  7,0  *  263
  3 PAPARELLI Carlo                2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         33.40  6,0  *  245
  4 STELLATI Gabriele              2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         33.63  5,0     240
  5 TORRIGIANI Marco               2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH       33.94  4,0     233
  6 POMPILI Filippo                2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH       34.00  3,0     232
  7 IONESCU Tommaso                2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         34.53  2,0     222
  8 RICCIARELLI Alessandro         2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         34.67  1,0     219
  9 CASAROSA Bryan                 2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         34.87          215
 10 LEVERATTO Matyas               2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       35.02          212
 11 DONNINI Davide                 2011 AREZZO NUOTO                    35.25          208
 12 ANTONELLI Christian            2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          35.43          205
 13 TULLI Damiano                  2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          35.50          204
 14 ARIOLI Mattia                  2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       35.96          196
 15 CAPPA Francesco                2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         36.00          195
 16 LOTTI Riccardo                 2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         37.69          170
 17 ROSSI Matteo                   2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       37.88          168
 18 MINOPOLI Antonio               2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          38.34          162
 19 BRUNELLI Matteo                2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         38.74          157
 20 PETTIROSSI Gianmarco           2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         38.94          154
 21 POSSANZINI Lorenzo             2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         38.98          154
 22 BOCCI Paolo                    2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       39.22          151
 23 BERNASCONI Leonardo            2012 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       39.30          150
 24 BENEDETTI Lorenzo              2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         39.63          146
 25 BRUSTENGHI Lorenzo             2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         39.67          146
 26 BETTI Alessio                  2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         40.01          142
 27 HADEG Ayman                    2011 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       40.11          141
 28 ANDREANI Ettore                2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          40.34          139
 29 MARINI Lorenzo                 2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         41.47          128
 30 CANOBBIO Lorenzo               2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       41.54          127
 31 TORNATO Filippo                2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       41.62          126
 32 FE' Alessandro                 2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         42.66          117
 33 MAGA Albert Andrei             2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         42.92          115
 34 LUNGHINI Gabriele              2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         43.46          111
 35 BATTISTONI Lorenzo             2011 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       44.66          102
 36 SHIMA Kevin                    2011 AREZZO NUOTO                    44.86          101
 37 CENSINI Gabriele               2012 AREZZO NUOTO                    45.13           99
 38 MONACI Niccolo'                2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         45.92           94
 39 SANTI Gabriele                 2012 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       47.58           84
 40 GUAZZINI Elia                  2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         54.54           56

  1 SFODERA Gabriele               2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA            24.53 10,0  *  619
  2 CALZERONI Matteo               2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         24.78  7,0  *  600
  3 PRAPUGICU Andrea               2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         25.39  6,0  *  558
  4 CARCIOFA Andrea                2005 GS FIAMME ORO                   25.95  5,0     523
  5 GALLI Emanuele                 2004 LIBERTAS R.N.PERUGIA            26.12  4,0     513
  6 FEI Giovanni                   2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA            26.15  3,0     511
  7 BUFACCHI Cristiano             2005 GS FIAMME ORO                   26.16  2,0     510
  8 SAVELLI Pietro                 2004 GS FIAMME ORO                   26.51  1,0     490
  9 DELLA CIANA Matteo             2005 RACING NUOTO ROMA SSD           26.53          489
 10 CASALINI Filippo               2004 NUOTO SCANDICCI 1982            26.54          489
 11 VASELLI Matteo                 2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         27.25          451
 12 PIROMALLI Antonio              2004 GS FIAMME ORO                   27.28          450
 13 MENCARELLI Lorenzo             2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       27.59          435
 14 COZZI Tommaso                  2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         27.72          429
 15 PERONI Tommaso                 2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         27.82          424
 16 MORONCINI Nicola               2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA            28.32          402
 17 GIANDOMENICI Mattia            2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.44          397
 18 SANTUCCI Nicola                2005 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        28.84          381
 19 MENICHELLI Lorenzo             2005 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       29.13          369
 20 PAGLINI Andrea                 2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.71          348
 21 SORCI Tommaso                  2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         30.15          333
 22 MONACI Pierfrancesco           2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.26          272

  1 SCONOCCHIA Thomas              2006 GS FIAMME ORO                   24.79 10,0  *  600
  2 HYSO Alessandro                2007 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       25.21  7,0  *  570
  3 TOCCAFONDI Matteo              2006 NUOTO SCANDICCI 1982            25.91  6,0  *  525
  4 SCIFO Alessio                  2007 GS FIAMME ORO                   25.96  5,0     522
  5 PERRONE Gioele                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         25.99  4,0     520
  6 TROMBELLA Matteo               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         26.05  3,0     517
  7 DE ANGELIS Gabriele            2007 GS FIAMME ORO                   26.08  2,0     515
  8 CAPPELLI Alessandro            2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         26.11  1,0     513
  9 CONGEDO Davide                 2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA            26.27          504
 10 PIGA Alessio                   2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         26.29          503
 11 CASUBALDO Federico             2007 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       26.46          493
 12 TOSINI Leandro Taras           2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         26.48          492
 13 NENCIONI Mattia                2006 NUOTO SCANDICCI 1982            26.63          484
 14 LABBADIA Valerio Luigi         2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       26.77          476
 15 FANTI Dario Federico           2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       26.83          473
 16 NEOFET Yari Emmanuele          2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         27.05          461
 17 CANCELLOTTI Gabriele           2007 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       27.11          458
 17 LAURIA Nicolo'                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         27.11          458
 19 GIANNELLI Francesco            2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA            27.20          454
 20 HORVATH Daniel                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         27.22          453
 21 VATTERONI Igor                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         27.24          452
 22 ANDREONI Jacopo                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         27.32          448
 23 DI BENEDETTO Massimo           2007 NUOTO SCANDICCI 1982            27.41          443
 24 BANELLA Samuele                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         27.52          438
 25 MORELLI Carl Emanuel           2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         27.55          437
 26 TONARELLI Alessandro           2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         27.71          429
 27 CAMPANELLA Tommaso             2008 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       27.83          424
 28 MAZZALI Niccolo' Mani'         2008 NUOTO SCANDICCI 1982            27.91          420
 29 CECCHERELLI Cosimo             2008 NUOTO SCANDICCI 1982            27.96          418
 30 PAGNI Tommaso                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.15          409
 31 MERCATI Alexander              2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         28.17          408
 32 MAZZUOLI Leonardo              2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.27          404
 33 DINI Andrea                    2008 NUOTO SCANDICCI 1982            28.36          400
 34 ROSCINI Ludovico               2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA            28.49          395
 35 BELIGNI Brando Maria           2008 AREZZO NUOTO                    28.66          388
 36 BROGNA Felice                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.80          382
 37 CRESCENZI Alessandro           2007 GS FIAMME ORO                   28.81          382
 38 GOBBINI Fabiano                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.85          380
 39 GIOMMONI Leonardo              2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.89          379
 40 ANTONIUTTI Gabriele            2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        28.98          375
 41 SAVI Alessandro                2008 NUOTO SCANDICCI 1982            29.11          370
 42 MATANA Federico                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.20          367
 43 BERNARDI Matteo                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.21          366
 44 RICCI ARMANDI Francesco        2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.50          356
 45 BOLDRINI Edoardo               2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA            29.68          349
 46 PORCU Lorenzo                  2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       29.80          345
 47 D'AVANZO Augusto               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.17          332
 48 CENCETTI Michele               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.35          327
 49 ISOPPI Gabriele                2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       30.48          322
 50 SERGOLINI Gioele               2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        31.40          295
 51 PUGNALONI Filippo              2008 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       31.75          285
 52 BOTO Alessandro                2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA            31.81          284
 53 ERMINI Manav                   2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.01          278
 54 BERTONELLI Lorenzo             2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.05          277
 55 BARTOLOZZI Dario               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.59          264
 56 CESARI CESARETTI Lorenzo       2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA            32.85          257

    MORINI Dario                   2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD                 Squal.
                                                                    Per Falsa Partenza
    FILESI Damiano                 2008 GS FIAMME ORO                           Squal.
                                                                    Per Falsa Partenza
-------------------------------------------------------------------------------------------
 15a   Gara               50 Stile Libero  UNICA  (Es.B,Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ANGIOLINI Lisa                 1995 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         26.37 10,0  *  723
  2 CHABAT Luna Maria              2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA            27.17  7,0  *  661
  3 BELOCCHI Lucrezia Romana       2001 GS FIAMME ORO                   27.89  6,0  *  611
  4 CERBINI Elettra                2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       28.22  5,0     590
  5 CAMPO Giulia Lucrezia          2005 GS FIAMME ORO                   28.46  4,0     575
  6 GABRIELLI Rebecca              2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.71  3,0     560
  7 BISCONTINI Gloria              2000 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         29.24  2,0     530
  8 LIPARI Chiara Enya             2004 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       29.52  1,0     515
  9 LUCII Laura                    2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.69          506
 10 CASPRINI Giulia                2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.83          499
 11 MATTIOLI Alice                 2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       30.21          480
 12 MICCHI Giulia                  2002 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.33          475
 13 CARATELLI Matilde              2004 AREZZO NUOTO                    30.83          452
 14 BENEDETTI Elena                2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.84          452
 15 SPELTRA Noemi                  2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.88          450
 16 ANTONELLI Sofia                2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.04          443
 17 MANFREDI Jennipher             2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.42          389
 18 TREVISAN Azzurra               2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.94          371
 19 BOCO Angelica                  2004 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         33.13          364
 20 BENAIA Eva                     2005 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       34.41          325
 21 ANDIDERO Chiara                2003 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        34.91          311
 22 BACCI Matilde                  2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         35.08          307

  1 DE FUSCO Bianca                2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO         31.07 10,0  *  442
  2 CORRADO Alice                  2010 NUOTO SCANDICCI 1982            31.41  7,0  *  427
  3 PIANIGIANI Alice               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.43  6,0  *  427
  4 BRACCIANTINI Aurora            2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       31.63  5,0     419
  5 GIANCASPRO Vittoria            2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.19  4,0     397
  6 MASSETTI Chiara                2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA            32.84  3,0     374
  7 PEZZULLO Martina               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.88  2,0     373
  8 ROLLI Fiamma                   2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA            33.01  1,0     368
  9 NERI Alice                     2011 RACING NUOTO ROMA SSD           33.31          358
 10 BALDI Caterina                 2010 NUOTO SCANDICCI 1982            33.40          355
 11 SARBU Nicol                    2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         33.56          350
 12 BERNARDINI Lola                2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO         33.59          349
 13 PULCI Melissa                  2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA            33.73          345
 14 BELLIZZI Gaia                  2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       33.82          342
 15 HYSO Vittoria                  2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       33.86          341
 16 SAPUTO Aurora                  2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.00          337
 17 MUCA Nicole                    2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.36          326
 18 FUSCAGNI Martina               2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       34.47          323
 19 ANICITO Selvaggia              2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         34.60          320
 20 CROCIANI Aurora                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.63          319
 21 ARBUATTI Federica              2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       34.72          316
 21 KRYEMODHI Martina              2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          34.72          316
 23 PACENTI Anna                   2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.86          313
 24 PIGA Sophia                    2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         35.26          302
 25 CASUBALDO Penelope             2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       35.63          293
 26 GUGLIELMI Bianca               2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       35.66          292
 27 GAMBARDELLA Lavinia            2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          36.09          282
 28 CHIOCCI Sofia                  2011 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       36.13          281
 29 PERONI Benedetta               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         36.47          273
 30 CERRI Giulia                   2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         36.74          267
 31 PRINCIPALE Caterina            2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         36.75          267
 32 DERVISHI Anna                  2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         36.81          265
 33 LANCIA Benedetta               2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA            36.83          265
 34 LAZZARI Mia                    2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          36.89          264
 35 TESTA Angelica                 2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        37.41          253
 36 PENNESI Gioia                  2011 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        37.48          251
 37 PECCI Erminia                  2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA            37.71          247
 38 BACCI Teresa                   2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         38.05          240
 39 BARCHIESI Giulia               2010 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       39.08          222
 40 PALAJ Alessia                  2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         39.41          216
 41 PIERNO Linda                   2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         41.49          185
 42 MEACCI Giulia                  2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         41.57          184
 43 ASCANI Asia                    2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          41.78          181
 44 TASSINO Aurora                 2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         41.80          181
 45 CARPENTIERO Chiara             2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         41.92          180
 46 FARINI Olivia                  2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         42.20          176
 47 PETRIACCI Sara                 2010 ACCADEMIA NUOTO MARINO          43.69          159
 48 GASPARRO Cecilia               2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          44.52          150

  1 BOTTACCI Lucrezia              2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         35.85 10,0  *  287
  2 DI SANO Zoe                    2012 STADIUM WELLNESS & HEALTH       36.10  7,0  *  281
  3 CAPONI Valentina               2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       36.71  6,0  *  268
  4 MASSOTTI Elisa                 2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO         36.88  5,0     264
  5 SCIUTTI Giada                  2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       37.05  4,0     260
  6 RAVIOLO Chiara                 2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       37.12  3,0     259
  7 CRUCIANI Gemma                 2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         37.30  2,0     255
  8 PATERNOSTRO Gaia               2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         38.02  1,0     241
  9 FALORNI Zoe                    2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         38.08          240
 10 PIROLI Melissa                 2012 AREZZO NUOTO                    38.34          235
 11 DIONISI Mariasole              2012 ACCADEMIA NUOTO MARINO          39.25          219
 12 DE LUCA Claudia                2012 ACCADEMIA NUOTO MARINO          39.50          215
 13 LAZZERINI Letizia              2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         40.28          202
 14 CICERONE Clementina            2012 AREZZO NUOTO                    40.59          198
 15 TATICCHI Diletta               2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         40.73          196
 16 CASCIONE Miryam                2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       41.14          190
 17 ARAPI Aurora                   2012 AREZZO NUOTO                    41.31          188
 18 NIETO VIERA Tiffany Shantel    2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         41.66          183
 19 TURCO Ludovica                 2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       42.22          176
 20 ORAZI Bianca                   2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         42.35          174
 21 TERZIANI Irene                 2012 AREZZO NUOTO                    43.70          158
 22 BANI Stella                    2012 AREZZO NUOTO                    44.10          154
 23 BAFFONI Viola                  2012 AREZZO NUOTO                    45.57          140
 24 CERULLO Margaret               2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO         45.96          136
 25 BROGNA Valentina               2013 UNIONE POL POGGIBONSESE         46.87          128
 26 COSTANZO Ginevra               2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO         48.29          117
 27 NOTARI Ludovica                2013 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       50.36          103
 28 CONSOLI Penelope               2012 ACCADEMIA NUOTO MARINO          53.44           86
 29 GUASTICCHI Martina             2013 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'07.57           42

  1 COSTAGLI Chiara                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         27.49 10,0  *  638
  2 FANCELLO Erika                 2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA            27.79  7,0  *  617
  3 CASAROSA Alessandra            2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.90  6,0  *  549
  4 TARQUINI Diletta               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.93  5,0     547
  5 PEPI Simona                    2006 AREZZO NUOTO                    29.24  4,0     530
  6 BORRELLI Beatrice              2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.49  3,0     517
  7 BIAGI Giada                    2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.86  2,0     498
  8 FERMANI Azzurra                2006 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        29.89  1,0     496
  9 PAPARELLI Lavinia              2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         30.00          491
 10 D'AVANZO Francesca             2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.14          484
 11 SGANZERLA Emma                 2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.23          480
 12 CIOBANU Annamaria Gabriella    2007 GS FIAMME ORO                   30.56          464
 13 MARIUCCI Vittoria              2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA            30.77          455
 14 CROCIANI Sofia                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.79          454
 15 PELU' Giulia Evelina           2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.01          444
 16 BALESTRINI Maria Chiara        2006 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       31.18          437
 17 MANTELLI Azzurra               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.42          427
 18 RITELLI Giulia                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         31.53          423
 19 MAREMMANI Martina              2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.72          415
 20 NAJID Atir                     2006 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       31.74          414
 21 IABONI Emma                    2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA            31.86          410
 22 ACQUAFRESCA Sara               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.87          409
 23 BACCI Giulia                   2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.92          407
 24 RUSSO Angelica                 2007 RACING NUOTO ROMA SSD           32.66          380
 25 ROSATINI Amelia                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.92          371
 26 IANNUZZIELLO Emily             2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         33.35          357
 27 BIAGI Cristina                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         33.55          351
 28 SABATINI Erika                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         33.70          346
 29 BALA Sofia Maddalena           2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         33.94          339
 30 RUBINO Rosa                    2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.01          337
 31 GRANAI Lucia                   2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.05          335
 32 BONFIGLI Martina               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.09          334
 33 CARLOTTI Linda                 2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         35.16          305

  1 PANTALEONI Desiree             2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       28.45 10,0  *  575
  2 STEFANINI Hanna                2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.60  7,0  *  566
  3 GONZI Rachele                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.71  6,0  *  560
  4 BONANNI Maya                   2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.80  5,0     555
  5 ONGARO Rebecca                 2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       28.81  4,0     554
  6 PELLICCIA Lara                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.99  3,0     544
  7 CENCI Ilaria                   2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       29.80  2,0     501
  8 CARUSONE Giorgia               2008 HELIOS 2.0 SSD                  29.82  1,0     500
  9 CASSANO Margherita             2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.86          498
 10 BARTOLINI Maria Sofia          2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.14          484
 11 CECCHINI Teresa                2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA            30.25          479
 12 SALVATORI Sveva                2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.39          472
 13 BAZZURRI Aurora                2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       30.47          468
 14 BARTOLINI BARDI Gemma          2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.48          468
 15 DE ANGELIS Giulia              2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.78          454
 16 LEANZA Alessandra              2009 GS FIAMME ORO                   30.87          450
 17 SIGNORELLI Silvia              2008 RACING NUOTO ROMA SSD           30.91          449
 18 ROSSI Giorgia                  2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA            31.05          443
 19 COSTAGLI Francesca             2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.07          442
 20 BEZZINI Noemi                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.18          437
 21 MALTESE Luna                   2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.27          433
 22 SEVIERI Carolina               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.34          430
 23 LAZZARI Anna                   2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         31.41          427
 24 GONNELLINI Giorgia             2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA            31.51          423
 25 CICCHETTI Marta                2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       31.87          409
 26 ZAPOLSCHI Giulia               2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       31.89          408
 27 CACCHIONI Giulia               2009 RACING NUOTO ROMA SSD           31.98          405
 28 LATTANZI Lisa                  2008 RACING NUOTO ROMA SSD           31.99          405
 29 OCCHIOGROSSO Cristina          2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       32.27          394
 30 REMORINI Maya                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.32          392
 31 BIANCHINI Francesca            2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         32.35          391
 32 PETRINI Carlotta               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.37          390
 33 DI ROBERTO Alessandra          2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        32.51          385
 34 BARBERI Jessica                2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.77          376
 35 SOCCIARELLO Viola              2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         33.21          362
 36 AGLINI Margherita              2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA            33.23          361
 37 BONPAROLA Alessia              2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA            33.29          359
 38 BRODOLONI Marta                2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        33.63          348
 39 SOCCIARELLO Aurora             2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         33.91          340
 40 CAMBI Irene                    2008 NUOTO SCANDICCI 1982            34.46          324
 41 VANNUCCI Giorgia               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.67          318
 42 CALABRESE Mariel               2009 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       34.91          311
 43 ISOPPI Sara                    2009 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       34.98          309
 44 ADDIMANDO Alessia              2008 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       35.31          301
 45 PAGLIALONGA Irene              2009 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       35.67          292
 46 COCCIA Diletta                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         36.82          265
 47 FABBRINI Emily                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         40.89          193

    BIANCHI Margherita             2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD                 Squal.
                                                                    Per Falsa Partenza
-------------------------------------------------------------------------------------------
 14a   Gara               200 Rana  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 FERRETTI Alberto               2009 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     2'58.21 10,0  *  354
 50m  0'40.79 ()        100m  1'28.06 (47.27)  150m  2'13.50 (45.44)  200m  2'58.21 (44.71)  
  2 PALOMBI Samuele                2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          3'07.49  7,0  *  304
 50m  0'42.30 ()        100m  1'30.39 (48.09)  150m  2'18.99 (48.60)  200m  3'07.49 (48.50)  
  3 PEPI Ezio                      2009 AREZZO NUOTO                  3'10.83  6,0  *  288
 50m  0'43.24 ()        100m  1'33.40 (50.16)  150m  2'23.47 (50.07)  200m  3'10.83 (47.36)  
  4 PIFFER Manuel                  2009 RACING NUOTO ROMA SSD         3'11.18  5,0     287
 50m  0'43.65 ()        100m  1'33.14 (49.49)  150m  2'22.79 (49.65)  200m  3'11.18 (48.39)  
  5 CORPETTI Christian             2009 STADIUM WELLNESS & HEALTH     3'12.45  4,0     281
 50m  0'45.94 ()        100m  1'36.00 (50.06)  150m  2'25.60 (49.60)  200m  3'12.45 (46.85)  
  6 MACARO Andrea                  2010 AREZZO NUOTO                  3'13.25  3,0     277
 50m  0'44.73 ()        100m  1'35.02 (50.29)  150m  2'24.45 (49.43)  200m  3'13.25 (48.80)  
  7 MAGAZZINI Giacomo              2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO       3'15.36  2,0     269
 50m  0'47.04 ()        100m  1'36.38 (49.34)  150m  2'29.32 (52.94)  200m  3'15.36 (46.04)  
  8 BRUGHINI Damiano               2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       3'15.63  1,0     267
 50m  0'44.11 ()        100m  1'34.59 (50.48)  150m  2'25.09 (50.50)  200m  3'15.63 (50.54)  
  9 VIGLIOTTI Marco                2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       3'16.30          265
 50m  0'44.43 ()        100m  1'35.06 (50.63)  150m  2'25.06 (50.00)  200m  3'16.30 (51.24)  
 10 VITALI Michelangelo            2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       3'20.57          248
 50m  0'45.56 ()        100m  1'38.82 (53.26)  150m  2'29.08 (50.26)  200m  3'20.57 (51.49)  
 11 MIGHETTI Manuel                2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       3'20.66          248
 50m  0'44.59 ()        100m  1'36.03 (51.44)  150m  2'29.00 (52.97)  200m  3'20.66 (51.66)  
 12 ANDRELLI Davide                2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      3'25.01          232
 50m  0'49.59 ()        100m  1'39.66 (50.07)  150m  2'33.24 (53.58)  200m  3'25.01 (51.77)  
 13 ALBANESI Filippo               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     3'29.97          216
 50m  0'48.02 ()        100m  1'44.03 (56.01)  150m  2'35.73 (51.70)  200m  3'29.97 (54.24)  
 14 BALBI Lorenzo                  2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     3'31.12          213
 50m  0'48.52 ()        100m  1'45.57 (57.05)  150m  2'37.39 (51.82)  200m  3'31.12 (53.73)  
 15 FILETTI Damiano                2009 ACCADEMIA NUOTO MARINO        3'34.33          203
 50m  0'49.12 ()        100m  1'46.01 (56.89)  150m  2'41.16 (55.15)  200m  3'34.33 (53.17)  

  1 PRAPUGICU Andrea               2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'22.95 10,0  *  686
 50m  0'30.83 ()        100m  1'06.53 (35.70)  150m  1'44.17 (37.64)  200m  2'22.95 (38.78)  
  2 ROSATELLI Mattia               2004 CANOTTIERI TEVERE REMO        2'28.47  7,0  *  612
 50m  0'32.91 ()        100m  1'10.51 (37.60)  150m  1'48.55 (38.04)  200m  2'28.47 (39.92)  
  3 DI CESARE Tommaso              2005 GS FIAMME ORO                 2'31.51  6,0  *  576
 50m  0'33.32 ()        100m  1'11.09 (37.77)  150m  1'51.39 (40.30)  200m  2'31.51 (40.12)  
  4 FELICI Federico                2005 RACING NUOTO ROMA SSD         2'34.34  5,0     545
 50m  0'33.35 ()        100m  1'13.25 (39.90)  150m  1'53.13 (39.88)  200m  2'34.34 (41.21)  
  5 PALOMBI Alessio                2004 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'34.35  4,0     545
 50m  0'34.04 ()        100m  1'13.83 (39.79)  150m  1'53.76 (39.93)  200m  2'34.35 (40.59)  
  6 CASAGRANDE Filippo             2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'38.58  3,0     503
 50m  0'34.22 ()        100m  1'13.99 (39.77)  150m  1'55.13 (41.14)  200m  2'38.58 (43.45)  

  1 SANCLEMENTE Tommaso            2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'34.94 10,0  *  539
 50m  0'35.00 ()        100m  1'14.79 (39.79)  150m  1'54.47 (39.68)  200m  2'34.94 (40.47)  
  2 LACRIOLA Davide                2007 GS FIAMME ORO                 2'39.34  7,0  *  495
 50m  0'36.19 ()        100m  1'15.53 (39.34)  150m  1'58.77 (43.24)  200m  2'39.34 (40.57)  
  3 SEPIONI Diego                  2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'39.40  6,0  *  495
 50m  0'34.76 ()        100m  1'14.31 (39.55)  150m  1'57.85 (43.54)  200m  2'39.40 (41.55)  
  4 ROCCHETTI Tancredi             2006 NUOTO SCANDICCI 1982          2'41.53  5,0     475
 50m  0'37.23 ()        100m  1'18.87 (41.64)  150m  2'01.11 (42.24)  200m  2'41.53 (40.42)  
  5 BALDI Alessandro               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'45.71  4,0     440
 50m  0'36.54 ()        100m  1'19.66 (43.12)  150m  2'01.91 (42.25)  200m  2'45.71 (43.80)  
  6 VAGNI Marco                    2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'46.04  3,0     438
 50m  0'36.87 ()        100m  1'19.79 (42.92)  150m  2'02.43 (42.64)  200m  2'46.04 (43.61)  
  7 BISTONI Mattia                 2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'47.39  2,0     427
 50m  0'38.07 ()        100m  1'21.02 (42.95)  150m  2'05.42 (44.40)  200m  2'47.39 (41.97)  
  8 MARIANI Giacomo                2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'47.81  1,0     424
 50m  0'36.88 ()        100m  1'19.02 (42.14)  150m  2'03.16 (44.14)  200m  2'47.81 (44.65)  
  9 BERTONELLI Lorenzo             2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'48.35          420
 50m  0'38.39 ()        100m  1'22.27 (43.88)  150m  2'04.94 (42.67)  200m  2'48.35 (43.41)  
 10 SANTANDREA Riccardo            2007 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'50.62          403
 50m  0'38.89 ()        100m  1'21.86 (42.97)  150m  2'08.26 (46.40)  200m  2'50.62 (42.36)  
 11 MATANA Federico                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'51.50          397
 50m  0'40.11 ()        100m  1'25.46 (45.35)  150m  2'09.02 (43.56)  200m  2'51.50 (42.48)  
 12 BONSANTO Vincenzo              2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'51.92          394
 50m  0'38.59 ()        100m  1'23.28 (44.69)  150m  2'08.34 (45.06)  200m  2'51.92 (43.58)  
 13 VALERI Alessandro              2006 AREZZO NUOTO                  2'54.86          375
 50m  0'39.77 ()        100m  1'24.64 (44.87)  150m  2'10.76 (46.12)  200m  2'54.86 (44.10)  
 14 DINI Andrea                    2008 NUOTO SCANDICCI 1982          2'58.10          355
 50m  0'40.69 ()        100m  1'24.66 (43.97)  150m  2'12.82 (48.16)  200m  2'58.10 (45.28)  
 15 MARCONI Tommaso                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'59.70          345
 50m  0'41.34 ()        100m  1'26.33 (44.99)  150m  2'13.63 (47.30)  200m  2'59.70 (46.07)  
 16 GUAZZINI Gioele                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'05.63          313
 50m  0'39.02 ()        100m  1'26.83 (47.81)  150m  2'15.29 (48.46)  200m  3'05.63 (50.34)  
 17 PACENTI Pietro                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'16.63          263
 50m  0'46.10 ()        100m  1'35.52 (49.42)  150m  2'27.63 (52.11)  200m  3'16.63 (49.00)  
 18 BALDINI Andrea                 2008 NUOTO SCANDICCI 1982          3'34.35          203
 50m  0'47.24 ()        100m  1'44.52 (57.28)  150m  2'40.95 (56.43)  200m  3'34.35 (53.40)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
 13a   Gara               200 Rana  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BERTOLINI Martina              2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'59.89 10,0  *  462
 50m  0'40.19 ()        100m  1'26.54 (46.35)  150m  2'11.83 (45.29)  200m  2'59.89 (48.06)  
  2 ZANGARELLI Alessia             2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'07.30  7,0  *  409
 50m  0'41.05 ()        100m  1'29.00 (47.95)  150m  2'16.88 (47.88)  200m  3'07.30 (50.42)  
  3 BENAIA Eva                     2005 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     3'12.88  6,0  *  375
 50m  0'42.19 ()        100m  1'31.94 (49.75)  150m  2'22.37 (50.43)  200m  3'12.88 (50.51)  

  1 COROLCO Anastasia              2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       3'11.58 10,0  *  382
 50m  0'44.64 ()        100m  1'34.33 (49.69)  150m  2'25.24 (50.91)  200m  3'11.58 (46.34)  
  2 RICCI Cecilia                  2010 CANOTTIERI NINO BIXIO         3'15.06  7,0  *  362
 50m  0'44.30 ()        100m  1'35.24 (50.94)  150m  2'25.10 (49.86)  200m  3'15.06 (49.96)  
  3 BERNARDINI Lola                2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO       3'17.52  6,0  *  349
 50m  0'46.31 ()        100m  1'36.55 (50.24)  150m  2'28.50 (51.95)  200m  3'17.52 (49.02)  
  4 PALOMBA Veronica               2010 RACING NUOTO ROMA SSD         3'19.49  5,0     339
 50m  0'43.68 ()        100m  1'36.47 (52.79)  150m  2'28.33 (51.86)  200m  3'19.49 (51.16)  
  5 ACQUAROLI Elena                2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      3'28.31  4,0     297
 50m  0'49.86 ()        100m  1'43.72 (53.86)  150m  2'38.05 (54.33)  200m  3'28.31 (50.26)  
  6 FORTI Matilde                  2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       3'30.10  3,0     290
 50m  0'46.97 ()        100m  1'41.64 (54.67)  150m  2'35.27 (53.63)  200m  3'30.10 (54.83)  
  7 CIURNELLI Gioia                2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA          3'35.97  2,0     267
 50m  0'50.69 ()        100m  1'45.03 (54.34)  150m  2'42.78 (57.75)  200m  3'35.97 (53.19)  
  8 BAZZURRI Stella                2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     3'44.33  1,0     238
 50m  0'49.53 ()        100m  1'46.82 (57.29)  150m  2'45.86 (59.04)  200m  3'44.33 (58.47)  
  9 QUARCHIONI Emma                2011 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     3'45.25          235
 50m  0'50.09 ()        100m  1'49.97 (59.88)  150m  2'47.83 (57.86)  200m  3'45.25 (57.42)  
 10 GUASTICCHI Elisa               2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     3'48.94          224
 50m  0'52.82 ()        100m  1'49.79 (56.97)  150m  2'52.14 (01.02.35200m  3'48.94 (56.80)  
 11 DI RUSCIO Clarissa             2011 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      4'04.27          184
 50m  0'55.32 ()        100m  1'58.51 (01.03.19150m  3'00.18 (01.01.67200m  4'04.27 (01.04.09

  1 RENZI Vanessa                  2007 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'53.04 10,0  *  519
 50m  0'39.71 ()        100m  1'23.00 (43.29)  150m  2'08.20 (45.20)  200m  2'53.04 (44.84)  
  2 CIOBANU Annamaria Gabriella    2007 GS FIAMME ORO                 2'53.37  7,0  *  516
 50m  0'38.09 ()        100m  1'21.92 (43.83)  150m  2'06.73 (44.81)  200m  2'53.37 (46.64)  
  3 TURILLO Arianna                2007 GS FIAMME ORO                 2'56.24  6,0  *  491
 50m  0'38.83 ()        100m  1'23.53 (44.70)  150m  2'09.07 (45.54)  200m  2'56.24 (47.17)  
  4 BELLE' Elena                   2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'00.60  5,0     457
 50m  0'41.59 ()        100m  1'26.37 (44.78)  150m  2'15.90 (49.53)  200m  3'00.60 (44.70)  
  5 PARRA Federica                 2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          3'00.79  4,0     455
 50m  0'40.57 ()        100m  1'25.50 (44.93)  150m  2'12.24 (46.74)  200m  3'00.79 (48.55)  
  6 DI CHIO Sofia                  2007 RACING NUOTO ROMA SSD         3'03.45  3,0     436
 50m  0'42.13 ()        100m  1'29.06 (46.93)  150m  2'15.82 (46.76)  200m  3'03.45 (47.63)  
  7 DEL VECCHIO Sara               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'07.97  2,0     405
 50m  0'42.00 ()        100m  1'28.92 (46.92)  150m  2'19.53 (50.61)  200m  3'07.97 (48.44)  
  8 ORSINI Ambra                   2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'11.80  1,0     381
 50m  0'42.09 ()        100m  1'30.54 (48.45)  150m  2'20.09 (49.55)  200m  3'11.80 (51.71)  

  1 PECORELLO Beatrice             2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'47.19 10,0  *  576
 50m  0'37.26 ()        100m  1'19.98 (42.72)  150m  2'03.32 (43.34)  200m  2'47.19 (43.87)  
  2 CHIAVERINI Viola               2008 NUOTO SCANDICCI 1982          2'50.18  7,0  *  546
 50m  0'39.37 ()        100m  1'21.15 (41.78)  150m  2'07.08 (45.93)  200m  2'50.18 (43.10)  
  3 ZILLI Elena                    2009 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'55.17  6,0  *  500
 50m  0'39.30 ()        100m  1'25.11 (45.81)  150m  2'09.90 (44.79)  200m  2'55.17 (45.27)  
  4 POGGIALI Alessia               2008 NUOTO SCANDICCI 1982          3'04.36  5,0     429
 50m  0'42.19 ()        100m  1'29.75 (47.56)  150m  2'16.39 (46.64)  200m  3'04.36 (47.97)  
  5 CHIARUGI Sofia                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'06.73  4,0     413
 50m  0'43.27 ()        100m  1'30.54 (47.27)  150m  2'19.14 (48.60)  200m  3'06.73 (47.59)  
  6 CRUDU Teodora Elena            2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA          3'12.87  3,0     375
 50m  0'43.27 ()        100m  1'33.40 (50.13)  150m  2'22.14 (48.74)  200m  3'12.87 (50.73)  
  7 TORELLI Giulia                 2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      3'14.09  2,0     368
 50m  0'44.73 ()        100m  1'35.05 (50.32)  150m  2'24.02 (48.97)  200m  3'14.09 (50.07)  
  8 GIOSTRA Elena                  2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      3'15.77  1,0     358
 50m  0'43.84 ()        100m  1'34.19 (50.35)  150m  2'25.06 (50.87)  200m  3'15.77 (50.71)  
  9 CIARDO Lucrezia                2008 AREZZO NUOTO                  3'15.79          358
 50m  0'43.20 ()        100m  1'34.21 (51.01)  150m  2'24.51 (50.30)  200m  3'15.79 (51.28)  
 10 FRATINI Eleonora               2009 GS FIAMME ORO                 3'17.44          349
 50m  0'45.46 ()        100m  1'35.74 (50.28)  150m  2'25.53 (49.79)  200m  3'17.44 (51.91)  
 11 MAZZUOLI Giada                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'20.17          335
 50m  0'44.06 ()        100m  1'35.76 (51.70)  150m  2'27.36 (51.60)  200m  3'20.17 (52.81)  
 12 CAPACCI Sara                   2008 NUOTO SCANDICCI 1982          3'22.65          323
 50m  0'45.46 ()        100m  1'38.42 (52.96)  150m  2'30.04 (51.62)  200m  3'22.65 (52.61)  
 13 PETTRONE Alessia               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'27.61          300
 50m  0'48.44 ()        100m  1'39.73 (51.29)  150m  2'34.92 (55.19)  200m  3'27.61 (52.69)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
 12a   Gara               200 Dorso  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 DURO Jacopo                    2003 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'12.41 10,0  *  603
 50m  0'30.79 ()        100m  1'04.02 (33.23)  150m  1'38.01 (33.99)  200m  2'12.41 (34.40)  
  2 ROSSI Leonardo                 2002 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'19.91  7,0  *  511
 50m  0'31.37 ()        100m  1'06.33 (34.96)  150m  1'42.23 (35.90)  200m  2'19.91 (37.68)  
  3 ROSSI Federico                 2003 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'31.14  6,0  *  406
 50m  0'35.92 ()        100m  1'13.33 (37.41)  150m  1'52.90 (39.57)  200m  2'31.14 (38.24)  

  1 GILARDI Matteo                 2009 RACING NUOTO ROMA SSD         2'36.11 10,0  *  368
 50m  0'37.42 ()        100m  1'16.85 (39.43)  200m  2'36.11 (01.19.26
  2 PIRRE' Alessandro              2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     2'48.67  7,0  *  292
 50m  0'39.38 ()        100m  1'21.99 (42.61)  150m  2'05.23 (43.24)  200m  2'48.67 (43.44)  
  3 NAVARRIA Tommaso               2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO       2'51.07  6,0  *  280
 50m  0'38.76 ()        100m  1'24.19 (45.43)  150m  2'08.02 (43.83)  200m  2'51.07 (43.05)  
  4 MORANO Nicola                  2009 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     2'51.49  5,0     277
 50m  0'40.82 ()        100m  1'23.60 (42.78)  150m  2'08.40 (44.80)  200m  2'51.49 (43.09)  
  5 SPARVIERI Matteo               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'53.38  4,0     268
 50m  0'39.65 ()        100m  1'25.07 (45.42)  150m  2'09.04 (43.97)  200m  2'53.38 (44.34)  
  6 MUSANTE Francesco              2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     2'56.13  3,0     256
 50m  0'41.26 ()        100m  1'26.71 (45.45)  150m  2'11.99 (45.28)  200m  2'56.13 (44.14)  
  7 PALMERINI Pietro               2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'57.51  2,0     250
 50m  0'43.66 ()        100m  1'27.51 (43.85)  150m  2'14.36 (46.85)  200m  2'57.51 (43.15)  
  8 LANARI Giovanni                2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     2'58.19  1,0     247
 50m  2'14.38 ()        100m  1'27.81 (000000) 200m  2'58.19 (01.30.38
  9 LUCANTONI Nicola               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'58.32          247
 50m  0'43.31 ()        100m  1'28.36 (45.05)  150m  2'14.94 (46.58)  200m  2'58.32 (43.38)  
 10 MARIOTTINI Gregorio            2009 AREZZO NUOTO                  3'04.92          221
 50m  0'41.20 ()        100m  1'29.16 (47.96)  150m  2'17.42 (48.26)  200m  3'04.92 (47.50)  
 11 RESTIVO Eduardo                2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     3'12.78          195
 50m  0'44.84 ()        100m  1'34.35 (49.51)  150m  2'23.90 (49.55)  200m  3'12.78 (48.88)  
 12 SIMILI Mattia                  2010 RACING NUOTO ROMA SSD         3'13.50          193
 50m  0'44.95 ()        100m  1'34.63 (49.68)  150m  2'24.58 (49.95)  200m  3'13.50 (48.92)  
 13 ABIDI Mohamed Amine            2010 NUOTO SCANDICCI 1982          3'13.56          193
 50m  0'44.65 ()        100m  1'35.59 (50.94)  150m  2'27.17 (51.58)  200m  3'13.56 (46.39)  

  1 DE MATTEIS Daniele             2005 GS FIAMME ORO                 2'06.59 10,0  *  691
 50m  0'29.28 ()        100m  1'01.62 (32.34)  150m  1'33.93 (32.31)  200m  2'06.59 (32.66)  
  2 MARIOTTI Leonardo Maria        2004 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     2'21.08  7,0  *  499
 50m  0'31.45 ()        100m  1'07.30 (35.85)  150m  1'44.31 (37.01)  200m  2'21.08 (36.77)  
  3 GALLI Emanuele                 2004 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'23.13  6,0  *  478
 50m  0'32.15 ()        100m  1'07.52 (35.37)  150m  1'45.62 (38.10)  200m  2'23.13 (37.51)  

  1 CASOTTI Matteo                 2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'24.51 10,0  *  464
 50m  0'33.61 ()        100m  1'10.70 (37.09)  150m  1'47.43 (36.73)  200m  2'24.51 (37.08)  
  2 PARRI MELIS Francesco          2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'25.35  7,0  *  456
 50m  0'34.38 ()        100m  1'11.46 (37.08)  150m  1'49.30 (37.84)  200m  2'25.35 (36.05)  
  3 MANCINI David                  2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'26.29  6,0  *  447
 50m  0'34.08 ()        100m  1'11.92 (37.84)  150m  1'48.95 (37.03)  200m  2'26.29 (37.34)  
  4 NEOFET Yari Emmanuele          2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'27.25  5,0     439
 50m  0'32.92 ()        100m  1'11.19 (38.27)  150m  1'48.56 (37.37)  200m  2'27.25 (38.69)  
  5 MONTOCI Alberto                2007 NUOTO SCANDICCI 1982          2'29.70  4,0     417
 50m  0'36.70 ()        100m  1'14.27 (37.57)  150m  1'53.65 (39.38)  200m  2'29.70 (36.05)  
  6 SEVIERI Tommaso                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'29.90  3,0     416
 50m  0'35.86 ()        100m  1'14.22 (38.36)  150m  1'52.39 (38.17)  200m  2'29.90 (37.51)  
  7 ROSSI Nicola                   2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'30.82  2,0     408
 50m  0'36.57 ()        100m  1'14.26 (37.69)  150m  1'53.34 (39.08)  200m  2'30.82 (37.48)  
  8 SALVATORI Cristiano            2008 GS FIAMME ORO                 2'36.87  1,0     363
 50m  0'36.29 ()        100m  1'16.77 (40.48)  150m  1'59.03 (42.26)  200m  2'36.87 (37.84)  
  9 VALLATI Leonardo               2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'38.84          349
 50m  0'37.35 ()        100m  1'17.28 (39.93)  150m  1'58.77 (41.49)  200m  2'38.84 (40.07)  
 10 MARCONI Tommaso                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'38.87          349
 50m  0'38.03 ()        100m  1'19.08 (41.05)  150m  2'00.04 (40.96)  200m  2'38.87 (38.83)  
 11 GIOMMONI Leonardo              2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'39.82          343
 50m  0'37.55 ()        100m  1'17.20 (39.65)  150m  2'00.40 (43.20)  200m  2'39.82 (39.42)  
 12 VIGLIOTTI Luigi                2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'40.01          342
 50m  0'35.20 ()        100m  1'16.48 (41.28)  150m  1'58.52 (42.04)  200m  2'40.01 (41.49)  
 13 PAGNI Tommaso                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'42.46          326
 50m  0'38.40 ()        100m  1'19.57 (41.17)  150m  2'02.71 (43.14)  200m  2'42.46 (39.75)  
 14 BARTOLOZZI Dario               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'50.60          282
 50m  0'38.31 ()        100m  1'21.11 (42.80)  150m  2'04.54 (43.43)  200m  2'50.60 (46.06)  

    MAZZUOLI Leonardo              2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD                 Squal.
 50m  0'35.54 ()        100m  1'13.87 (38.33)  150m  1'51.49 (37.62)  200m  2'29.25 (37.76)  
                                                                    Per Nuotata Irregolare
    PUGNALONI Filippo              2008 CENTRO NUOTO MACERATA SSD               Squal.
 50m  0'38.23 ()        100m  1'21.22 (42.99)  150m  2'10.26 (49.04)  200m  2'56.28 (46.02)  
                                                                    Per Falsa Partenza
-------------------------------------------------------------------------------------------
 11a   Gara               200 Dorso  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BATTI Sara                     1996 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'20.26 10,0  *  680
 50m  0'33.07 ()        100m  1'08.38 (35.31)  200m  2'20.26 (01.11.88
  2 LUPERI Marina                  1999 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'26.65  7,0  *  595
 50m  0'34.93 ()        100m  1'11.55 (36.62)  150m  1'49.66 (38.11)  200m  2'26.65 (36.99)  
  3 BRUGNONI Ginevra Maria         2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'33.80  6,0  *  515
 50m  0'35.49 ()        100m  1'15.17 (39.68)  150m  1'54.44 (39.27)  200m  2'33.80 (39.36)  
  4 MENICONI Sofia                 2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'36.12  5,0     493
 50m  0'36.90 ()        100m  1'15.12 (38.22)  150m  1'56.64 (41.52)  200m  2'36.12 (39.48)  
  5 PICCHIANTANO Emma              2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'39.18  4,0     465
 50m  0'36.39 ()        100m  1'16.35 (39.96)  150m  1'57.72 (41.37)  200m  2'39.18 (41.46)  
  6 ANGELONI Anastasia             2005 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     2'47.56  3,0     398
 50m  0'39.18 ()        100m  1'21.45 (42.27)  150m  2'03.96 (42.51)  200m  2'47.56 (43.60)  
  7 MELANI Noemi Sara              2005 NUOTO SCANDICCI 1982          2'52.18  2,0     367
 50m  0'39.99 ()        100m  1'23.77 (43.78)  150m  2'08.78 (45.01)  200m  2'52.18 (43.40)  

  1 MARIANI Lavinia                2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'43.22 10,0  *  431
 50m  0'37.87 ()        100m  1'20.36 (42.49)  150m  2'02.09 (41.73)  200m  2'43.22 (41.13)  
  2 GALBUSERA Ginevra              2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     2'52.39  7,0  *  366
 50m  0'41.35 ()        100m  1'23.75 (42.40)  150m  2'09.54 (45.79)  200m  2'52.39 (42.85)  
  3 NICCIA' Giulia                 2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'56.14  6,0  *  343
 50m  0'42.52 ()        100m  1'28.74 (46.22)  150m  2'13.01 (44.27)  200m  2'56.14 (43.13)  
  4 BRACCIANTINI Aurora            2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     2'56.44  5,0     341
 50m  0'41.65 ()        100m  1'25.15 (43.50)  150m  2'11.39 (46.24)  200m  2'56.44 (45.05)  
  5 MASONI Ginevra                 2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'57.52  4,0     335
 50m  0'42.39 ()        100m  1'29.05 (46.66)  150m  2'14.99 (45.94)  200m  2'57.52 (42.53)  
  6 PIROLI Kiara                   2010 AREZZO NUOTO                  2'57.78  3,0     334
 50m  0'41.55 ()        100m  1'27.01 (45.46)  150m  2'13.15 (46.14)  200m  2'57.78 (44.63)  
  7 BALZANO Chiara                 2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'58.80  2,0     328
 100m  1'29.15 ()       200m  2'58.80 (01.29.65
  8 PALAZZESI Maria Vittoria       2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH     3'01.27  1,0     315
 50m  0'43.41 ()        100m  1'27.67 (44.26)  150m  2'16.14 (48.47)  200m  3'01.27 (45.13)  
  9 PICHETTO Chiara Maria          2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     3'03.95          301
 50m  0'42.93 ()        100m  1'29.35 (46.42)  150m  2'18.27 (48.92)  200m  3'03.95 (45.68)  
 10 ZANNINI Ilaria                 2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     3'04.96          296
 50m  2'20.91 ()        100m  1'33.73 (000000) 200m  3'04.96 (01.31.23
 11 DELLA CIANA Flaminia           2010 RACING NUOTO ROMA SSD         3'10.19          272
 100m  1'34.03 ()       200m  3'10.19 (01.36.16
 12 NATALI Sofia                   2011 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     3'13.48          259
 50m  0'45.10 ()        100m  1'36.04 (50.94)  150m  2'24.47 (48.43)  200m  3'13.48 (49.01)  
 13 BENNATI Adele                  2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'19.87          235
 50m  0'47.26 ()        100m  1'38.72 (51.46)  150m  2'30.02 (51.30)  200m  3'19.87 (49.85)  
 14 PAMPALONI Chiara               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'33.76          192
 50m  0'49.87 ()        100m  1'44.76 (54.89)  150m  2'40.53 (55.77)  200m  3'33.76 (53.23)  

  1 GENTILI Sara                   2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'26.20 10,0  *  600
 50m  0'33.58 ()        100m  1'10.26 (36.68)  150m  1'48.22 (37.96)  200m  2'26.20 (37.98)  
  2 TOGNAZZI Eva                   2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'34.24  7,0  *  511
 50m  0'35.62 ()        100m  1'14.49 (38.87)  150m  1'54.96 (40.47)  200m  2'34.24 (39.28)  
  3 CASAROSA Alessandra            2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'34.83  6,0  *  505
 50m  0'37.76 ()        100m  1'16.26 (38.50)  150m  1'56.91 (40.65)  200m  2'34.83 (37.92)  
  4 VIVARELLI Giorgia              2006 NUOTO SCANDICCI 1982          2'41.77  5,0     443
 50m  0'37.11 ()        100m  1'17.57 (40.46)  150m  1'59.92 (42.35)  200m  2'41.77 (41.85)  
  5 BOZZO Marialaura               2006 AREZZO NUOTO                  2'43.27  4,0     431
 50m  0'37.75 ()        100m  1'19.38 (41.63)  150m  2'01.13 (41.75)  200m  2'43.27 (42.14)  
  6 LEPRI Lucrezia                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'43.31  3,0     430
 50m  0'38.01 ()        100m  1'19.32 (41.31)  150m  2'01.17 (41.85)  200m  2'43.31 (42.14)  
  7 DE LUCA Alissa                 2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'52.09  2,0     368
 50m  0'40.41 ()        100m  1'22.69 (42.28)  150m  2'09.40 (46.71)  200m  2'52.09 (42.69)  

  1 ESPOSITO Sara                  2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'28.63 10,0  *  571
 50m  0'35.70 ()        100m  1'12.51 (36.81)  150m  1'50.85 (38.34)  200m  2'28.63 (37.78)  
  2 RANOCCHIA Elena                2008 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'29.23  7,0  *  564
 50m  0'35.04 ()        100m  1'13.37 (38.33)  150m  1'51.23 (37.86)  200m  2'29.23 (37.00)  
  3 SALVATORI Sveva                2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'31.34  6,0  *  541
 50m  0'35.31 ()        100m  1'12.35 (37.04)  150m  1'52.72 (40.37)  200m  2'31.34 (38.62)  
  4 TRAVAGLIO Giorgia              2009 RACING NUOTO ROMA SSD         2'33.89  5,0     514
 50m  0'35.18 ()        100m  1'13.37 (38.19)  200m  2'33.89 (01.20.52
  5 GIULIANI Stella                2009 NUOTO SCANDICCI 1982          2'43.15  4,0     432
 50m  0'39.45 ()        100m  1'20.48 (41.03)  150m  2'04.69 (44.21)  200m  2'43.15 (38.46)  
  6 MAZZUOLI Giada                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'43.44  3,0     429
 50m  0'37.82 ()        100m  1'19.49 (41.67)  150m  2'01.80 (42.31)  200m  2'43.44 (41.64)  
  7 POGGIALI Alessia               2008 NUOTO SCANDICCI 1982          2'44.80  2,0     419
 50m  0'39.90 ()        100m  1'20.58 (40.68)  150m  2'04.38 (43.80)  200m  2'44.80 (40.42)  
  8 MANCINI Victoria               2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'45.25  1,0     415
 50m  0'39.35 ()        100m  1'20.59 (41.24)  150m  2'03.30 (42.71)  200m  2'45.25 (41.95)  
  9 COSTAGLI Francesca             2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'45.74          412
 50m  0'39.13 ()        100m  1'21.80 (42.67)  150m  2'04.78 (42.98)  200m  2'45.74 (40.96)  
 10 SEVIERI Carolina               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'46.80          404
 50m  0'38.79 ()        100m  1'20.84 (42.05)  150m  2'04.91 (44.07)  200m  2'46.80 (41.89)  
 11 DI STEFANO Giorgia             2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'47.45          399
 50m  0'38.40 ()        100m  1'21.09 (42.69)  150m  2'03.24 (42.15)  200m  2'47.45 (44.21)  
 12 PETRONE Lucrezia               2008 RACING NUOTO ROMA SSD         2'48.75          390
 50m  0'39.74 ()        100m  1'21.05 (41.31)  150m  2'05.50 (44.45)  200m  2'48.75 (43.25)  
 13 BALDELLA Chiara                2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'51.62          371
 50m  0'39.63 ()        100m  1'24.24 (44.61)  150m  2'08.27 (44.03)  200m  2'51.62 (43.35)  
 14 MARGUTTI Sara                  2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'58.78          328
 100m  1'26.05 ()       200m  2'58.78 (01.32.73
 15 PETRONE Ginevra                2008 RACING NUOTO ROMA SSD         3'03.72          302
 50m  0'43.11 ()        100m  1'29.82 (46.71)  150m  2'16.63 (46.81)  200m  3'03.72 (47.09)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
 10a   Gara               200 Stile Libero  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 CARTA Luca                     2000 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'03.67 10,0  *  561
 50m  0'28.17 ()        100m  0'59.47 (31.30)  150m  1'31.08 (31.61)  200m  2'03.67 (32.59)  
  2 COTOZZOLO Enrico               2000 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'04.67  7,0  *  547
 50m  0'27.65 ()        100m  0'59.08 (31.43)  150m  1'30.98 (31.90)  200m  2'04.67 (33.69)  
  3 ALESSANDRETTI Gregorio         1999 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'08.26  6,0  *  502
 50m  0'28.96 ()        100m  1'01.69 (32.73)  150m  1'34.70 (33.01)  200m  2'08.26 (33.56)  
  4 RONGONI Francesco              2002 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'33.71  5,0     292
 50m  0'34.14 ()        100m  1'13.67 (39.53)  150m  1'53.88 (40.21)  200m  2'33.71 (39.83)  
  5 DEL PAPA Samuele               1989 VIRTUS BUONCONVENTO FERMO     2'49.61  4,0     217
 50m  0'38.92 ()        100m  1'22.48 (43.56)  150m  2'06.16 (43.68)  200m  2'49.61 (43.45)  
  6 GUZZONATO Giulio               1994 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'03.55  3,0     171
 50m  0'40.02 ()        100m  1'27.54 (47.52)  150m  2'16.21 (48.67)  200m  3'03.55 (47.34)  

  1 BRUNACCI Nicholas              2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'21.47 10,0  *  374
 50m  0'32.11 ()        100m  1'08.98 (36.87)  150m  1'45.62 (36.64)  200m  2'21.47 (35.85)  
  2 GERVASI Luca                   2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'21.84  7,0  *  371
 50m  0'32.88 ()        100m  1'08.71 (35.83)  150m  1'46.66 (37.95)  200m  2'21.84 (35.18)  
  3 SANTUCCI Luca                  2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'28.46  6,0  *  324
 50m  0'34.10 ()        100m  1'12.59 (38.49)  150m  1'50.79 (38.20)  200m  2'28.46 (37.67)  
  4 BOERO Riccardo                 2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     2'30.17  5,0     313
 50m  0'34.26 ()        100m  1'13.06 (38.80)  150m  1'52.14 (39.08)  200m  2'30.17 (38.03)  
  5 PISCIONERI Giulio              2009 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     2'30.39  4,0     311
 50m  0'34.70 ()        100m  1'13.73 (39.03)  150m  1'52.48 (38.75)  200m  2'30.39 (37.91)  
  6 BIELER Henry                   2009 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     2'31.06  3,0     307
 50m  1'55.36 ()        100m  1'14.90 (000000) 200m  2'31.06 (01.16.16
  7 POMPILI Riccardo               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     2'33.89  2,0     291
 50m  0'36.81 ()        100m  1'16.91 (40.10)  150m  1'57.73 (40.82)  200m  2'33.89 (36.16)  
  8 SCAPPITI Tommaso               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     2'34.89  1,0     285
 50m  0'36.00 ()        100m  1'16.72 (40.72)  150m  1'57.77 (41.05)  200m  2'34.89 (37.12)  
  9 BERRETTA Alessio               2010 RACING NUOTO ROMA SSD         2'34.99          285
 50m  0'35.06 ()        100m  1'13.37 (38.31)  150m  1'55.02 (41.65)  200m  2'34.99 (39.97)  
 10 FOSSAROLI Francesco            2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO       2'35.01          284
 50m  0'36.60 ()        100m  1'14.12 (37.52)  150m  1'56.25 (42.13)  200m  2'35.01 (38.76)  
 11 RUFFOLI Vieri                  2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'35.91          280
 50m  0'36.71 ()        100m  1'16.48 (39.77)  150m  1'58.35 (41.87)  200m  2'35.91 (37.56)  
 12 ZAMPERINI Francesco            2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO       2'37.03          274
 50m  0'36.79 ()        100m  1'17.53 (40.74)  150m  1'57.81 (40.28)  200m  2'37.03 (39.22)  
 13 TAVANTI Mirco                  2009 AREZZO NUOTO                  2'39.20          263
 50m  1'59.81 ()        100m  1'17.15 (000000) 200m  2'39.20 (01.22.05
 14 SIMONETTI Matteo               2009 NUOTO SCANDICCI 1982          2'39.26          262
 50m  0'35.68 ()        100m  1'18.27 (42.59)  150m  2'00.54 (42.27)  200m  2'39.26 (38.72)  
 15 BROGNA Federico                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'40.59          256
 50m  0'35.18 ()        100m  1'17.06 (41.88)  150m  1'58.93 (41.87)  200m  2'40.59 (41.66)  
 16 ANDRELLI Davide                2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'42.02          249
 50m  0'38.13 ()        100m  1'19.75 (41.62)  150m  2'00.06 (40.31)  200m  2'42.02 (41.96)  
 17 ALBANESI Filippo               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     2'46.35          230
 50m  0'38.66 ()        100m  1'22.36 (43.70)  150m  2'05.32 (42.96)  200m  2'46.35 (41.03)  
 18 GIOVANETTI Alessio             2010 ACCADEMIA NUOTO MARINO        2'47.22          226
 50m  0'39.24 ()        100m  1'22.97 (43.73)  150m  2'07.26 (44.29)  200m  2'47.22 (39.96)  
 19 DELLA CASA Emanuele            2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'48.00          223
 50m  0'40.15 ()        100m  1'22.55 (42.40)  150m  2'06.09 (43.54)  200m  2'48.00 (41.91)  
 20 CRAINZ FOSSATI DE REGIBUS CACC 2010 AREZZO NUOTO                  2'48.04          223
 50m  0'38.46 ()        100m  1'23.22 (44.76)  150m  2'07.77 (44.55)  200m  2'48.04 (40.27)  
 21 GRILLI Valentino               2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO       2'48.38          222
 50m  0'38.57 ()        100m  1'23.45 (44.88)  150m  2'07.83 (44.38)  200m  2'48.38 (40.55)  
 22 ORZALESI Emanuele              2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO       2'56.60          192
 50m  0'40.58 ()        100m  1'25.78 (45.20)  150m  2'13.01 (47.23)  200m  2'56.60 (43.59)  
 23 SBRINGHETTI Riccardo           2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     3'01.50          177
 50m  0'40.10 ()        100m  1'25.92 (45.82)  200m  3'01.50 (01.35.58
 24 DI GIROLAMO Lorenzo            2009 ACCADEMIA NUOTO MARINO        3'02.24          175
 50m  0'40.28 ()        100m  1'27.89 (47.61)  200m  3'02.24 (01.34.35
 25 HYSNELI Aldion                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'04.69          168
 50m  0'42.30 ()        100m  1'30.60 (48.30)  150m  2'18.28 (47.68)  200m  3'04.69 (46.41)  
 26 FUSCHETTO Dmitrij              2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'07.69          160
 50m  0'41.40 ()        100m  1'29.46 (48.06)  150m  2'22.06 (52.60)  200m  3'07.69 (45.63)  

  1 ROSATELLI Alessandro           2004 CANOTTIERI TEVERE REMO        1'59.01 10,0  *  629
 50m  0'28.56 ()        100m  0'58.76 (30.20)  150m  1'29.51 (30.75)  200m  1'59.01 (29.50)  
  2 D'ASCANIO Simone               2004 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'59.15  7,0  *  627
 50m  0'28.64 ()        100m  0'58.77 (30.13)  150m  1'29.48 (30.71)  200m  1'59.15 (29.67)  
  3 DONZELLI Lorenzo               2004 GS FIAMME ORO                 2'00.85  6,0  *  601
 50m  0'28.51 ()        100m  0'59.89 (31.38)  150m  1'30.60 (30.71)  200m  2'00.85 (30.25)  
  4 CALIGIANA Matteo Valentino     2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'01.78  5,0     587
 50m  0'28.87 ()        100m  0'59.87 (30.00)  150m  1'31.01 (31.14)  200m  2'01.78 (30.77)  
  5 CANNAVICCI Daniele             2004 GS FIAMME ORO                 2'03.11  4,0     568
 50m  0'28.63 ()        100m  1'00.37 (31.74)  150m  1'31.39 (31.02)  200m  2'03.11 (31.72)  
  6 LAMBERTI Riccardo              2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'06.99  3,0     518
 50m  0'29.66 ()        100m  1'02.23 (32.57)  150m  1'34.32 (32.09)  200m  2'06.99 (32.67)  
  7 PERONI Tommaso                 2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'07.43  2,0     512
 50m  0'30.21 ()        100m  1'01.94 (31.73)  150m  1'34.59 (32.65)  200m  2'07.43 (32.84)  
  8 CIANETTI Federico              2004 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'08.33  1,0     502
 50m  0'28.99 ()        100m  1'01.46 (32.47)  150m  1'34.52 (33.06)  200m  2'08.33 (33.81)  
  9 COCULO Andrea                  2005 GS FIAMME ORO                 2'09.30          490
 50m  0'29.66 ()        100m  1'03.06 (33.40)  150m  1'36.02 (32.96)  200m  2'09.30 (33.28)  
 10 RINCHI Davide                  2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'09.47          488
 50m  0'30.20 ()        100m  1'02.52 (32.32)  150m  1'36.86 (34.34)  200m  2'09.47 (32.61)  
 11 SALE Tommaso                   2004 AREZZO NUOTO                  2'09.66          486
 50m  0'30.38 ()        100m  1'02.92 (32.54)  150m  1'36.94 (34.02)  200m  2'09.66 (32.72)  
 12 BALDINI Matteo                 2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'10.52          477
 50m  0'29.52 ()        100m  1'02.59 (33.07)  150m  1'36.38 (33.79)  200m  2'10.52 (34.14)  
 13 GIANDOMENICI Mattia            2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'11.84          463
 50m  0'31.18 ()        100m  1'04.85 (33.67)  150m  1'38.69 (33.84)  200m  2'11.84 (33.15)  
 14 CARAPELLESE Riccardo           2004 RACING NUOTO ROMA SSD         2'11.95          461
 50m  0'30.64 ()        100m  1'02.80 (32.16)  150m  1'38.10 (35.30)  200m  2'11.95 (33.85)  
 15 SANTUCCI Nicola                2005 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'17.18          411
 50m  0'30.96 ()        100m  1'05.83 (34.87)  150m  1'41.08 (35.25)  200m  2'17.18 (36.10)  
 16 CAVADENTI Francesco            2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'21.60          373
 50m  0'32.84 ()        100m  1'07.92 (35.08)  150m  1'45.82 (37.90)  200m  2'21.60 (35.78)  
 17 SORCI Tommaso                  2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'22.27          368
 50m  0'32.18 ()        100m  1'08.25 (36.07)  150m  1'45.87 (37.62)  200m  2'22.27 (36.40)  
 18 MONACI Pierfrancesco           2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'31.99          302
 50m  0'33.81 ()        100m  1'12.83 (39.02)  150m  1'52.23 (39.40)  200m  2'31.99 (39.76)  

  1 PERRONE Gioele                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'02.79 10,0  *  573
 50m  0'27.84 ()        100m  0'59.21 (31.37)  150m  1'30.57 (31.36)  200m  2'02.79 (32.22)  
  2 SCIFO Alessio                  2007 GS FIAMME ORO                 2'04.81  7,0  *  545
 50m  0'29.24 ()        100m  1'00.65 (31.41)  150m  1'33.86 (33.21)  200m  2'04.81 (30.95)  
  3 RICCI Fabio                    2007 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'05.70  6,0  *  534
 50m  1'33.15 ()        100m  0'59.85 (000000) 200m  2'05.70 (01.05.85
  4 TRESPIDI Luca                  2006 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'06.59  5,0     523
 50m  0'29.00 ()        100m  1'00.85 (31.85)  150m  1'33.92 (33.07)  200m  2'06.59 (32.67)  
  5 CASUBALDO Federico             2007 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'07.12  4,0     516
 50m  0'28.77 ()        100m  1'01.31 (32.54)  150m  1'33.77 (32.46)  200m  2'07.12 (33.35)  
  6 FANTI Dario Federico           2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'07.58  3,0     511
 50m  0'29.67 ()        100m  1'02.30 (32.63)  150m  1'35.71 (33.41)  200m  2'07.58 (31.87)  
  7 TROMBELLA Matteo               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'09.03  2,0     494
 50m  0'29.26 ()        100m  1'01.82 (32.56)  150m  1'35.84 (34.02)  200m  2'09.03 (33.19)  
  8 DE ANGELIS Gabriele            2007 GS FIAMME ORO                 2'10.10  1,0     481
 50m  0'29.78 ()        100m  1'03.24 (33.46)  150m  1'38.38 (35.14)  200m  2'10.10 (31.72)  
  9 LIBOFSHA Spiridion             2007 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'10.24          480
 50m  0'29.87 ()        100m  1'02.66 (32.79)  150m  1'37.30 (34.64)  200m  2'10.24 (32.94)  
 10 SCHIPPA Alessandro             2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'10.26          480
 50m  0'29.96 ()        100m  1'02.78 (32.82)  150m  1'36.90 (34.12)  200m  2'10.26 (33.36)  
 11 MERCATI Alexander              2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'10.67          475
 50m  0'29.82 ()        100m  1'02.64 (32.82)  150m  1'36.99 (34.35)  200m  2'10.67 (33.68)  
 12 VAGNI Marco                    2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'10.96          472
 50m  0'30.15 ()        100m  1'03.07 (32.92)  150m  1'36.98 (33.91)  200m  2'10.96 (33.98)  
 13 BALDI Alessandro               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'11.20          469
 50m  0'29.86 ()        100m  1'02.71 (32.85)  150m  1'37.98 (35.27)  200m  2'11.20 (33.22)  
 14 TOSINI Leandro Taras           2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'11.22          469
 50m  0'29.23 ()        100m  1'01.20 (31.97)  150m  1'36.71 (35.51)  200m  2'11.22 (34.51)  
 15 ROCCHETTI Tancredi             2006 NUOTO SCANDICCI 1982          2'12.34          457
 50m  0'30.60 ()        100m  1'03.47 (32.87)  150m  1'38.97 (35.50)  200m  2'12.34 (33.37)  
 16 GESUITI Luca                   2006 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'13.24          448
 50m  0'31.06 ()        100m  1'05.07 (34.01)  150m  1'38.79 (33.72)  200m  2'13.24 (34.45)  
 17 BABBINI Leonardo               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'13.94          441
 50m  0'29.24 ()        100m  1'02.73 (33.49)  200m  2'13.94 (01.11.21
 18 STANCO Alessandro              2006 AREZZO NUOTO                  2'14.13          439
 50m  0'31.10 ()        100m  1'05.34 (34.24)  150m  1'40.26 (34.92)  200m  2'14.13 (33.87)  
 19 ZILLI Matteo                   2006 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'14.61          435
 50m  0'30.61 ()        100m  1'05.53 (34.92)  150m  1'40.34 (34.81)  200m  2'14.61 (34.27)  
 20 GENTILI Francesco              2007 GS FIAMME ORO                 2'14.69          434
 50m  0'31.12 ()        100m  1'06.05 (34.93)  150m  1'40.50 (34.45)  200m  2'14.69 (34.19)  
 21 ROSSI Luca                     2007 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'14.80          433
 50m  0'31.48 ()        100m  1'05.50 (34.02)  150m  1'41.95 (36.45)  200m  2'14.80 (32.85)  
 22 SONGINI Mattia                 2007 GS FIAMME ORO                 2'15.22          429
 50m  0'30.80 ()        100m  1'04.80 (34.00)  150m  1'39.57 (34.77)  200m  2'15.22 (35.65)  
 22 LAURIA Nicolo'                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'15.22          429
 50m  0'30.70 ()        100m  1'05.68 (34.98)  150m  1'40.72 (35.04)  200m  2'15.22 (34.50)  
 24 DE TERRASSON DE MONTLEAU Luca  2007 GS FIAMME ORO                 2'15.37          427
 50m  0'32.31 ()        100m  1'06.63 (34.32)  150m  1'42.17 (35.54)  200m  2'15.37 (33.20)  
 25 GIANNELLI Francesco            2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'15.70          424
 50m  0'29.77 ()        100m  1'03.26 (33.49)  200m  2'15.70 (01.12.44
 26 MAZZALI Niccolo' Mani'         2008 NUOTO SCANDICCI 1982          2'15.90          422
 50m  0'31.01 ()        100m  1'06.32 (35.31)  150m  1'42.10 (35.78)  200m  2'15.90 (33.80)  
 27 MARINI Giovanni                2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'16.79          414
 50m  0'31.88 ()        100m  1'07.16 (35.28)  200m  2'16.79 (01.09.63
 28 BANI Leonardo                  2008 NUOTO SCANDICCI 1982          2'16.82          414
 50m  0'31.53 ()        100m  1'06.69 (35.16)  150m  1'41.85 (35.16)  200m  2'16.82 (34.97)  
 29 CAMPANELLA Tommaso             2008 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     2'17.44          408
 50m  0'31.65 ()        100m  1'06.45 (34.80)  150m  1'42.86 (36.41)  200m  2'17.44 (34.58)  
 30 GIOMMONI Leonardo              2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'17.68          406
 50m  0'29.88 ()        100m  1'04.68 (34.80)  150m  1'40.95 (36.27)  200m  2'17.68 (36.73)  
 31 CIARROCCA Francesco            2006 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'17.78          405
 50m  0'31.77 ()        100m  1'07.34 (35.57)  150m  1'43.23 (35.89)  200m  2'17.78 (34.55)  
 32 GUAZZINI Gioele                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'18.74          397
 50m  0'31.35 ()        100m  1'06.19 (34.84)  150m  1'42.43 (36.24)  200m  2'18.74 (36.31)  
 33 FALSO Samuele                  2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'18.84          396
 50m  0'32.61 ()        100m  1'07.91 (35.30)  150m  1'45.39 (37.48)  200m  2'18.84 (33.45)  
 34 ROSCINI Ludovico               2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'20.43          383
 50m  0'31.80 ()        100m  1'07.29 (35.49)  150m  1'43.13 (35.84)  200m  2'20.43 (37.30)  
 35 PORCU Lorenzo                  2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'20.44          383
 50m  0'32.55 ()        100m  1'08.38 (35.83)  150m  1'44.13 (35.75)  200m  2'20.44 (36.31)  
 36 CONGEDO Davide                 2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'20.83          379
 50m  0'31.22 ()        100m  1'06.78 (35.56)  150m  1'43.12 (36.34)  200m  2'20.83 (37.71)  
 37 BROGNA Felice                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'20.85          379
 50m  0'32.01 ()        100m  1'08.04 (36.03)  150m  1'44.79 (36.75)  200m  2'20.85 (36.06)  
 38 CONTI Tommaso                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'21.33          375
 50m  0'33.22 ()        100m  1'09.34 (36.12)  150m  1'46.65 (37.31)  200m  2'21.33 (34.68)  
 39 CARDELLINI Elia                2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'23.44          359
 50m  0'33.97 ()        100m  1'11.49 (37.52)  150m  1'48.30 (36.81)  200m  2'23.44 (35.14)  
 40 PACENTI Pietro                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'23.80          356
 50m  0'34.01 ()        100m  1'10.36 (36.35)  150m  1'47.95 (37.59)  200m  2'23.80 (35.85)  
 41 CENCETTI Michele               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'24.93          348
 50m  0'33.07 ()        100m  1'10.69 (37.62)  150m  1'49.42 (38.73)  200m  2'24.93 (35.51)  
 42 VALLATI Leonardo               2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'28.19          326
 50m  0'33.64 ()        100m  1'10.97 (37.33)  150m  1'51.01 (40.04)  200m  2'28.19 (37.18)  
 43 BERNARDI Matteo                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'28.42          324
 50m  0'32.81 ()        100m  1'11.77 (38.96)  150m  1'51.06 (39.29)  200m  2'28.42 (37.36)  
 44 SGUERRI Michael                2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'28.74          322
 50m  0'34.16 ()        100m  1'12.05 (37.89)  150m  1'52.40 (40.35)  200m  2'28.74 (36.34)  
 45 SERGOLINI Gioele               2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'30.93          308
 50m  0'34.59 ()        100m  1'13.49 (38.90)  150m  1'52.61 (39.12)  200m  2'30.93 (38.32)  

    CASCONE Edoardo                2009 ACCADEMIA NUOTO MARINO                  Ritir.
    PRIMAVERA Giovanni             2007 GS FIAMME ORO                           Squal.
 50m  0'30.29 ()        100m  1'05.31 (35.02)  150m  1'40.17 (34.86)  200m  2'14.40 (34.23)  
                                                                    Per Falsa Partenza
-------------------------------------------------------------------------------------------
  9a   Gara               200 Stile Libero  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ANGIOLINI Lisa                 1995 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'04.73 10,0  *  743
 50m  0'29.74 ()        100m  1'01.62 (31.88)  200m  2'04.73 (01.03.11
  2 CERBINI Elettra                2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'07.90  7,0  *  689
 50m  0'30.36 ()        100m  1'02.47 (32.11)  150m  1'35.31 (32.84)  200m  2'07.90 (32.59)  
  3 DIONISI Sofia                  2003 AREZZO NUOTO                  2'09.11  6,0  *  670
 50m  0'31.62 ()        100m  1'04.55 (32.93)  150m  1'37.82 (33.27)  200m  2'09.11 (31.29)  
  4 CAMPO Giulia Lucrezia          2005 GS FIAMME ORO                 2'14.71  5,0     589
 50m  0'30.94 ()        100m  1'04.37 (33.43)  150m  1'39.19 (34.82)  200m  2'14.71 (35.52)  
  5 MASCIOVECCHIO Lucrezia         1999 GS FIAMME ORO                 2'15.03  4,0     585
 50m  0'30.81 ()        100m  1'04.34 (33.53)  150m  1'39.33 (34.99)  200m  2'15.03 (35.70)  
  6 LIPARI Chiara Enya             2004 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'15.60  3,0     578
 50m  0'30.33 ()        100m  1'04.71 (34.38)  150m  1'40.08 (35.37)  200m  2'15.60 (35.52)  
  7 ZOGU Roana                     2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'17.25  2,0     557
 50m  0'31.80 ()        100m  1'06.12 (34.32)  150m  1'41.44 (35.32)  200m  2'17.25 (35.81)  
  8 DORDONI Emma                   2005 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'17.57  1,0     553
 50m  0'31.58 ()        100m  1'06.57 (34.99)  150m  1'42.76 (36.19)  200m  2'17.57 (34.81)  
  9 DEL GRECO Matilde              2005 NUOTO SCANDICCI 1982          2'20.48          520
 50m  0'33.30 ()        100m  1'09.24 (35.94)  150m  1'44.87 (35.63)  200m  2'20.48 (35.61)  
 10 NOTTOLI Lavinia                2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'21.95          504
 50m  0'32.46 ()        100m  1'08.84 (36.38)  150m  1'45.09 (36.25)  200m  2'21.95 (36.86)  
 11 LUCII Laura                    2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'22.86          494
 50m  0'32.20 ()        100m  1'08.95 (36.75)  150m  1'45.78 (36.83)  200m  2'22.86 (37.08)  
 12 MATTIOLI Alice                 2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'23.25          490
 50m  0'33.37 ()        100m  1'08.76 (35.39)  150m  1'46.73 (37.97)  200m  2'23.25 (36.52)  
 13 SALTARELLI Marta               2004 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'25.40          469
 50m  0'34.11 ()        100m  1'10.66 (36.55)  150m  1'48.82 (38.16)  200m  2'25.40 (36.58)  
 14 MARONI Manuela                 2005 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'25.45          468
 50m  0'34.19 ()        100m  1'11.99 (37.80)  150m  1'49.88 (37.89)  200m  2'25.45 (35.57)  
 15 ANGELONI Anastasia             2005 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     2'25.46          468
 50m  0'34.02 ()        100m  1'10.23 (36.21)  150m  1'47.56 (37.33)  200m  2'25.46 (37.90)  
 16 SPELTRA Noemi                  2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'25.61          467
 50m  0'34.86 ()        100m  1'10.76 (35.90)  150m  1'48.76 (38.00)  200m  2'25.61 (36.85)  
 17 VINTI Sofia                    2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'26.37          459
 50m  0'32.81 ()        100m  1'10.21 (37.40)  150m  1'47.64 (37.43)  200m  2'26.37 (38.73)  
 18 CARTA Francesca                2004 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'29.24          433
 50m  0'34.37 ()        100m  1'12.33 (37.96)  150m  1'50.06 (37.73)  200m  2'29.24 (39.18)  
 19 RISTORI Aurora                 2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'33.48          398
 50m  0'34.47 ()        100m  1'13.36 (38.89)  150m  1'52.68 (39.32)  200m  2'33.48 (40.80)  
 20 TREVISAN Azzurra               2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'36.26          377
 50m  0'35.61 ()        100m  1'15.61 (40.00)  150m  1'55.92 (40.31)  200m  2'36.26 (40.34)  
 21 ANDIDERO Chiara                2003 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'51.67          285
 50m  0'38.37 ()        100m  1'22.14 (43.77)  150m  2'07.18 (45.04)  200m  2'51.67 (44.49)  

  1 ROSINI Matilde                 2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'26.53 10,0  *  458
 50m  0'34.15 ()        100m  1'11.58 (37.43)  150m  1'50.61 (39.03)  200m  2'26.53 (35.92)  
  2 FELICI Flaminia                2010 RACING NUOTO ROMA SSD         2'28.99  7,0  *  436
 50m  0'33.26 ()        100m  1'10.56 (37.30)  150m  1'49.23 (38.67)  200m  2'28.99 (39.76)  
  3 DE FUSCO Bianca                2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO       2'34.41  6,0  *  391
 50m  0'35.34 ()        100m  1'14.67 (39.33)  150m  1'56.13 (41.46)  200m  2'34.41 (38.28)  
  4 SARDI Giorgia                  2010 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'35.02  5,0     387
 50m  0'34.42 ()        100m  1'13.87 (39.45)  150m  1'54.40 (40.53)  200m  2'35.02 (40.62)  
  5 DI BIASE Emma                  2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     2'37.24  4,0     370
 50m  0'36.05 ()        100m  1'17.22 (41.17)  150m  1'59.36 (42.14)  200m  2'37.24 (37.88)  
  6 SARBU Nicol                    2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'37.44  3,0     369
 50m  0'37.01 ()        100m  1'17.65 (40.64)  150m  1'57.64 (39.99)  200m  2'37.44 (39.80)  
  7 ANGELICI Emma                  2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'39.71  2,0     354
 50m  0'36.67 ()        100m  1'18.49 (41.82)  150m  1'58.87 (40.38)  200m  2'39.71 (40.84)  
  8 PEZZULLO Martina               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'39.85  1,0     353
 50m  1'59.48 ()        100m  1'17.01 (000000) 200m  2'39.85 (01.22.84
  9 MUCA Nicole                    2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'40.55          348
 50m  0'38.10 ()        100m  1'17.84 (39.74)  150m  2'02.36 (44.52)  200m  2'40.55 (38.19)  
 10 DILETTI Anna                   2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'40.81          346
 50m  0'37.32 ()        100m  1'19.48 (42.16)  150m  2'00.97 (41.49)  200m  2'40.81 (39.84)  
 11 BELLIZZI Gaia                  2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     2'41.10          344
 50m  0'37.85 ()        100m  1'19.91 (42.06)  150m  2'01.12 (41.21)  200m  2'41.10 (39.98)  
 12 BATTISTELLI Emma               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     2'41.37          343
 50m  0'37.79 ()        100m  1'19.30 (41.51)  150m  2'00.39 (41.09)  200m  2'41.37 (40.98)  
 13 FANINI Elisa                   2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'42.53          335
 50m  0'41.25 ()        100m  1'21.58 (40.33)  150m  2'03.74 (42.16)  200m  2'42.53 (38.79)  
 14 PANICHI Rachele                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'42.56          335
 50m  0'37.65 ()        100m  1'19.21 (41.56)  150m  2'00.73 (41.52)  200m  2'42.56 (41.83)  
 15 NERI Alice                     2011 RACING NUOTO ROMA SSD         2'42.87          333
 50m  2'01.39 ()        100m  1'18.25 (000000) 200m  2'42.87 (01.24.62
 16 BALZANO Chiara                 2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'43.14          332
 50m  0'37.59 ()        100m  1'19.77 (42.18)  150m  2'02.24 (42.47)  200m  2'43.14 (40.90)  
 17 PIROLI Kiara                   2010 AREZZO NUOTO                  2'43.23          331
 50m  0'35.48 ()        100m  1'16.52 (41.04)  150m  1'59.96 (43.44)  200m  2'43.23 (43.27)  
 18 LUCIANI Carolina               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     2'44.33          324
 50m  0'37.31 ()        100m  1'18.67 (41.36)  150m  2'03.73 (45.06)  200m  2'44.33 (40.60)  
 19 COLLAZZONI Alessia             2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     2'45.10          320
 50m  0'37.60 ()        100m  1'20.24 (42.64)  150m  2'03.17 (42.93)  200m  2'45.10 (41.93)  
 20 SAPUTO Aurora                  2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'46.93          310
 50m  0'38.29 ()        100m  1'20.08 (41.79)  150m  2'05.68 (45.60)  200m  2'46.93 (41.25)  
 21 CASUBALDO Penelope             2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'51.15          287
 50m  0'40.51 ()        100m  1'22.70 (42.19)  150m  2'08.46 (45.76)  200m  2'51.15 (42.69)  
 22 CIURNELLI Gioia                2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'52.16          282
 50m  0'38.92 ()        100m  1'24.11 (45.19)  150m  2'08.52 (44.41)  200m  2'52.16 (43.64)  
 23 RIVAROLI Teresa                2011 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'58.58          253
 50m  0'40.66 ()        100m  1'25.19 (44.53)  150m  2'13.88 (48.69)  200m  2'58.58 (44.70)  
 24 TRILLO Ludovica Irene          2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'59.60          248
 50m  0'40.00 ()        100m  1'25.12 (45.12)  150m  2'14.05 (48.93)  200m  2'59.60 (45.55)  
 25 GAMBARDELLA Lavinia            2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO        3'02.60          236
 50m  0'39.67 ()        100m  1'26.85 (47.18)  200m  3'02.60 (01.35.75
 26 BATACCHI Margherita            2011 NUOTO SCANDICCI 1982          3'06.39          222
 50m  0'41.02 ()        100m  1'30.53 (49.51)  150m  2'19.21 (48.68)  200m  3'06.39 (47.18)  
 27 RAZETI Giulia                  2011 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     3'06.69          221
 50m  0'43.13 ()        100m  1'35.20 (52.07)  150m  2'20.78 (45.58)  200m  3'06.69 (45.91)  
 28 DI RUSCIO Clarissa             2011 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      3'06.94          220
 50m  0'42.68 ()        100m  1'28.78 (46.10)  150m  2'19.93 (51.15)  200m  3'06.94 (47.01)  
 29 MEACCI Giulia                  2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'19.77          180
 50m  0'42.62 ()        100m  1'32.84 (50.22)  150m  2'25.58 (52.74)  200m  3'19.77 (54.19)  

  1 COSTAGLI Chiara                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'08.19 10,0  *  684
 50m  0'30.11 ()        100m  1'03.30 (33.19)  150m  1'35.11 (31.81)  200m  2'08.19 (33.08)  
  2 PETRINI Viola                  2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'11.93  7,0  *  628
 50m  0'30.05 ()        100m  1'03.55 (33.50)  150m  1'36.80 (33.25)  200m  2'11.93 (35.13)  
  3 SPARVIERI Arianna              2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'14.55  6,0  *  592
 50m  0'30.48 ()        100m  1'04.81 (34.33)  150m  1'39.75 (34.94)  200m  2'14.55 (34.80)  
  4 MINERVINO Martina              2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'17.51  5,0     554
 50m  0'32.67 ()        100m  1'07.12 (34.45)  150m  1'43.88 (36.76)  200m  2'17.51 (33.63)  
  5 MARINELLI Margherita           2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'17.66  4,0     552
 50m  0'31.99 ()        100m  1'05.84 (33.85)  150m  1'41.64 (35.80)  200m  2'17.66 (36.02)  
  6 CITTADINI Benedetta            2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'18.50  3,0     542
 50m  0'32.12 ()        100m  1'07.34 (35.22)  150m  1'43.70 (36.36)  200m  2'18.50 (34.80)  
  7 FERMANI Azzurra                2006 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'21.89  2,0     504
 50m  0'31.96 ()        100m  1'07.62 (35.66)  150m  1'44.37 (36.75)  200m  2'21.89 (37.52)  
  8 MARIUCCI Vittoria              2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'22.36  1,0     499
 50m  0'33.74 ()        100m  1'10.21 (36.47)  150m  1'46.74 (36.53)  200m  2'22.36 (35.62)  
  9 PAPARELLI Lavinia              2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'23.27          490
 50m  0'32.99 ()        100m  1'08.18 (35.19)  150m  1'46.13 (37.95)  200m  2'23.27 (37.14)  
 10 PASSERI Ludovica               2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'24.23          480
 50m  0'34.24 ()        100m  1'09.71 (35.47)  150m  1'48.45 (38.74)  200m  2'24.23 (35.78)  
 11 MORGANTI Michelle              2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'28.02          444
 50m  0'35.18 ()        100m  1'11.68 (36.50)  150m  1'51.12 (39.44)  200m  2'28.02 (36.90)  
 12 RITELLI Giulia                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'29.05          435
 50m  0'33.20 ()        100m  1'11.33 (38.13)  150m  1'49.58 (38.25)  200m  2'29.05 (39.47)  
 13 ACQUAFRESCA Sara               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'29.23          433
 50m  0'34.30 ()        100m  1'12.62 (38.32)  150m  1'51.23 (38.61)  200m  2'29.23 (37.00)  
 14 IABONI Emma                    2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'30.48          423
 50m  0'33.97 ()        100m  1'12.72 (38.75)  150m  1'50.85 (38.13)  200m  2'30.48 (39.63)  
 15 ORSINI Ambra                   2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'32.11          409
 50m  0'34.43 ()        100m  1'14.08 (39.65)  150m  1'53.82 (39.74)  200m  2'32.11 (38.29)  
 16 MAREMMANI Martina              2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'33.68          397
 50m  0'34.37 ()        100m  1'13.39 (39.02)  150m  1'53.08 (39.69)  200m  2'33.68 (40.60)  
 17 MENCARONI Giulia               2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          2'50.77          289
 50m  2'06.99 ()        100m  1'22.20 (000000) 200m  2'50.77 (01.28.57

  1 STEFANINI Hanna                2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'11.96 10,0  *  627
 50m  0'31.95 ()        100m  1'05.05 (33.10)  150m  1'39.96 (34.91)  200m  2'11.96 (32.00)  
  2 ONGARO Rebecca                 2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'12.32  7,0  *  622
 50m  0'30.99 ()        100m  1'04.64 (33.65)  150m  1'38.10 (33.46)  200m  2'12.32 (34.22)  
  3 PELLICCIA Lara                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'16.42  6,0  *  568
 50m  0'31.91 ()        100m  1'06.87 (34.96)  150m  1'43.26 (36.39)  200m  2'16.42 (33.16)  
  4 MARZETTI Martina               2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'17.09  5,0     559
 50m  0'32.64 ()        100m  1'07.39 (34.75)  150m  1'42.89 (35.50)  200m  2'17.09 (34.20)  
  5 D'ALESSANDRO Benedetta         2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'18.73  4,0     540
 50m  0'32.61 ()        100m  1'07.99 (35.38)  150m  1'43.66 (35.67)  200m  2'18.73 (35.07)  
  6 DORDONI Lucrezia Sofia         2009 CANOTTIERI NINO BIXIO         2'19.02  3,0     536
 50m  1'43.99 ()        100m  1'07.71 (000000) 200m  2'19.02 (01.11.31
  7 BAZZURRI Aurora                2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'19.33  2,0     533
 50m  0'32.46 ()        100m  1'08.11 (35.65)  150m  1'43.97 (35.86)  200m  2'19.33 (35.36)  
  8 DEL ROSSO Elena                2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'19.87  1,0     527
 50m  0'32.94 ()        100m  1'08.38 (35.44)  200m  2'19.87 (01.11.49
  9 FERMANI Matilde                2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'19.88          526
 50m  0'32.90 ()        100m  1'08.89 (35.99)  150m  1'44.73 (35.84)  200m  2'19.88 (35.15)  
 10 KETA Noemi                     2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'22.18          501
 50m  0'32.81 ()        100m  1'08.59 (35.78)  150m  1'44.55 (35.96)  200m  2'22.18 (37.63)  
 11 HERNANDEZ DIAZ Beatriz         2009 GS FIAMME ORO                 2'23.68          486
 50m  0'33.18 ()        100m  1'09.76 (36.58)  150m  1'46.95 (37.19)  200m  2'23.68 (36.73)  
 12 CASPRINI Sara                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'23.86          484
 50m  0'34.49 ()        100m  1'10.66 (36.17)  150m  1'48.21 (37.55)  200m  2'23.86 (35.65)  
 13 PALLOTTI Lucia                 2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'24.56          477
 50m  0'34.43 ()        100m  1'11.99 (37.56)  150m  1'48.29 (36.30)  200m  2'24.56 (36.27)  
 14 BEZZINI Noemi                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'25.28          470
 50m  0'34.29 ()        100m  1'11.16 (36.87)  150m  1'48.38 (37.22)  200m  2'25.28 (36.90)  
 15 LAZZARI Anna                   2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'25.37          469
 50m  0'34.06 ()        100m  1'11.17 (37.11)  150m  1'48.55 (37.38)  200m  2'25.37 (36.82)  
 16 BIANCHINI Francesca            2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'26.64          457
 50m  0'33.70 ()        100m  1'09.77 (36.07)  150m  1'48.92 (39.15)  200m  2'26.64 (37.72)  
 17 BURACCHI Novella               2009 AREZZO NUOTO                  2'28.35          441
 50m  0'35.40 ()        100m  1'12.48 (37.08)  150m  1'52.06 (39.58)  200m  2'28.35 (36.29)  
 18 CICCHETTI Marta                2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'28.52          440
 50m  0'34.99 ()        100m  1'13.00 (38.01)  150m  1'50.92 (37.92)  200m  2'28.52 (37.60)  
 19 SIGNORELLI Silvia              2008 RACING NUOTO ROMA SSD         2'28.81          437
 50m  0'34.47 ()        100m  1'11.00 (36.53)  150m  1'50.81 (39.81)  200m  2'28.81 (38.00)  
 20 CASSANO Margherita             2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'29.02          435
 50m  0'35.23 ()        100m  1'11.99 (36.76)  150m  1'51.78 (39.79)  200m  2'29.02 (37.24)  
 21 BARTOLINI Maria Sofia          2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'29.39          432
 50m  1'52.22 ()        100m  1'13.32 (000000) 200m  2'29.39 (01.16.07
 22 MALTESE Luna                   2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'29.75          429
 50m  0'35.77 ()        100m  1'13.64 (37.87)  150m  1'54.16 (40.52)  200m  2'29.75 (35.59)  
 23 CLEMENTE Chiara                2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       2'31.57          414
 50m  0'34.09 ()        100m  1'13.17 (39.08)  150m  1'51.08 (37.91)  200m  2'31.57 (40.49)  
 24 CIARDO Lucrezia                2008 AREZZO NUOTO                  2'32.17          409
 50m  0'33.79 ()        100m  1'12.41 (38.62)  150m  1'51.53 (39.12)  200m  2'32.17 (40.64)  
 25 GIOSTRA Elena                  2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'32.50          406
 50m  0'35.01 ()        100m  1'14.32 (39.31)  150m  1'54.06 (39.74)  200m  2'32.50 (38.44)  
 26 LATTANZI Lisa                  2008 RACING NUOTO ROMA SSD         2'35.63          382
 50m  0'34.97 ()        100m  1'14.56 (39.59)  150m  1'55.75 (41.19)  200m  2'35.63 (39.88)  
 27 REMORINI Maya                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'35.70          382
 50m  0'34.78 ()        100m  1'14.50 (39.72)  150m  1'55.45 (40.95)  200m  2'35.70 (40.25)  
 28 MAZZIERLI Marta                2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'35.80          381
 50m  0'39.30 ()        100m  1'18.18 (38.88)  150m  2'00.33 (42.15)  200m  2'35.80 (35.47)  
 29 ZAPOLSCHI Giulia               2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'36.90          373
 50m  0'35.98 ()        100m  1'13.76 (37.78)  150m  1'56.44 (42.68)  200m  2'36.90 (40.46)  
 30 CACCHIONI Giulia               2009 RACING NUOTO ROMA SSD         2'37.80          367
 50m  0'35.17 ()        100m  1'14.30 (39.13)  150m  1'56.76 (42.46)  200m  2'37.80 (41.04)  
 31 TORELLI Giulia                 2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      2'38.65          361
 50m  0'37.28 ()        100m  1'18.29 (41.01)  150m  1'58.61 (40.32)  200m  2'38.65 (40.04)  
 32 BARBERI Jessica                2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'39.94          352
 50m  0'36.54 ()        100m  1'17.26 (40.72)  150m  2'00.38 (43.12)  200m  2'39.94 (39.56)  
 33 ISOPPI Sara                    2009 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     2'43.38          330
 50m  0'36.68 ()        100m  1'18.95 (42.27)  150m  2'01.09 (42.14)  200m  2'43.38 (42.29)  
 34 COCCIA Diletta                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       2'54.53          271
 50m  0'40.09 ()        100m  1'26.56 (46.47)  150m  2'13.18 (46.62)  200m  2'54.53 (41.35)  
 35 FABBRINI Emily                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       3'15.61          192
 50m  0'41.97 ()        100m  1'31.63 (49.66)  150m  2'24.03 (52.40)  200m  3'15.61 (51.58)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  8a   Gara               50 Rana  UNICA  (Es.B,Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BARSOTTI Matteo                1994 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.22 10,0  *  522
  2 COCCIA Tommaso                 2003 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         35.81  7,0  *  380
  3 MAIOLO Simone                  1998 LIBERTAS R.N.PERUGIA            41.23  6,0  *  249

  1 FERRETTI Alberto               2009 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       36.85 10,0  *  349
  2 RUFFOLI Vieri                  2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         37.61  7,0  *  328
  3 MAGAZZINI Giacomo              2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO         38.94  6,0  *  295
  4 ZAMPERINI Francesco            2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO         39.44  5,0     284
  5 RONDINA Lorenzo                2009 NUOTO SCANDICCI 1982            40.18  4,0     269
  6 PALOMBI Samuele                2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA            41.20  3,0     249
  7 MIGHETTI Manuel                2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         41.29  2,0     248
  8 PARADISO Roberto               2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA            41.49  1,0     244
  9 PIFFER Manuel                  2009 RACING NUOTO ROMA SSD           41.53          243
 10 RUSTICI Tommaso                2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA            42.03          235
 11 VITALI Michelangelo            2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         42.14          233
 12 GIOMMI Francesco               2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         42.85          222
 13 CAPITONI Lorenzo               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         44.19          202
 14 MORINI Dario                   2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         44.31          200
 15 MANNARINO Federico             2009 NUOTO SCANDICCI 1982            44.36          200
 16 ABIDI Mohamed Amine            2010 NUOTO SCANDICCI 1982            45.25          188
 17 CAPURRO Giacomo                2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       45.88          180
 18 FILETTI Damiano                2009 ACCADEMIA NUOTO MARINO          46.02          179
 19 IOBBI Gregorio                 2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO         46.44          174
 20 TARPANELLI Damiano             2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         47.57          162
 21 MORETTONI Francesco            2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA            49.81          141
 22 HADERAJ Kevin                  2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         50.20          138
 23 IANUA' Riccardo                2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        50.84          132
 24 PULAJ Leon                     2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         52.23          122

  1 PASTROVICCHIO Marco            2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       42.05 10,0  *  235
  2 STELLATI Gabriele              2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         42.23  7,0  *  232
  3 POMPILI Filippo                2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH       43.97  6,0  *  205
  4 MAGNANI Lorenzo                2011 CANOTTIERI NINO BIXIO           45.24  5,0     188
  5 RICCIARELLI Alessandro         2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         46.19  4,0     177
  6 PAPARELLI Carlo                2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         47.65  3,0     161
  7 CITTADINI Elia                 2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         49.28  2,0     146
  8 TULLI Damiano                  2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          49.38  1,0     145
  9 CANTINI Elia                   2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         49.43          144
 10 CAPONI Alessandro              2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         49.51          143
 11 LEVERATTO Matyas               2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       49.57          143
 12 BRUSTENGHI Lorenzo             2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         50.10          138
 13 BETTI Alessio                  2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         50.49          135
 14 CAPPA Francesco                2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         50.69          134
 15 BRUNELLI Matteo                2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         51.91          124
 16 FE' Alessandro                 2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         52.41          121
 17 LOTTI Riccardo                 2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         52.43          121
 18 ROCCA Luca                     2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       53.16          116
 19 BOCCI Paolo                    2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       54.15          110
 20 PETTIROSSI Gianmarco           2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         54.34          108
 21 MONACI Niccolo'                2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         56.82           95
 22 TORNATO Filippo                2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       58.50           87
 23 ANDREANI Ettore                2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          59.10           84
 24 SANTI Gabriele                 2012 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'01.21           76
 25 BATTISTONI Lorenzo             2011 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'01.48           75
 26 CENSINI Gabriele               2012 AREZZO NUOTO                  1'04.35           65
 27 GUAZZINI Elia                  2012 UNIONE POL POGGIBONSESE       1'13.80           43

  1 SAVELLI Pietro                 2004 GS FIAMME ORO                   30.16 10,0  *  636
  2 DI CESARE Tommaso              2005 GS FIAMME ORO                   30.21  7,0  *  633
  3 SFODERA Gabriele               2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA            30.70  6,0  *  603
  4 CALZERONI Matteo               2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.33  5,0     568
  5 FEI Giovanni                   2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA            31.35  4,0     567
  6 FELICI Federico                2005 RACING NUOTO ROMA SSD           31.74  3,0     546
  7 PALOMBI Alessio                2004 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        31.96  2,0     535
  8 CANNAVICCI Daniele             2004 GS FIAMME ORO                   32.55  1,0     506
  9 BUFACCHI Cristiano             2005 GS FIAMME ORO                   32.71          499
 10 CASAGRANDE Filippo             2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       32.76          497
 11 MENCARELLI Lorenzo             2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       35.01          407

  1 TOCCAFONDI Matteo              2006 NUOTO SCANDICCI 1982            32.52 10,0  *  508
  2 BISTONI Mattia                 2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA            32.73  7,0  *  498
  3 CARTA Tommaso                  2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA            34.16  6,0  *  438
  4 BANELLA Samuele                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         35.43  5,0     392
  5 HORVATH Daniel                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         35.81  4,0     380
  6 CECCHERELLI Cosimo             2008 NUOTO SCANDICCI 1982            37.32  3,0     336
  7 BALDINI Andrea                 2008 NUOTO SCANDICCI 1982            44.97  2,0     192
-------------------------------------------------------------------------------------------
  7a   Gara               50 Rana  UNICA  (Es.B,Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BELOCCHI Lucrezia Romana       2001 GS FIAMME ORO                   34.93 10,0  *  596
  2 BERTOLINI Martina              2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         36.01  7,0  *  544
  3 MICCHI Giulia                  2002 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         37.85  6,0  *  468
  4 BENAIA Eva                     2005 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       39.05  5,0     426
  5 GABRIELLI Rebecca              2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         39.09  4,0     425
  6 D'ASCANIO Chiara               2002 CANOTTIERI NINO BIXIO           39.32  3,0     418
  7 ZANGARELLI Alessia             2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         40.04  2,0     395
  8 RISTORI Aurora                 2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         41.15  1,0     364
  9 BOCO Angelica                  2004 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         43.61          306

  1 ROLLI Fiamma                   2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA            39.03 10,0  *  427
  2 CERQUAGLIA Chiara              2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       41.40  7,0  *  358
  3 MASONI Ginevra                 2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         43.30  6,0  *  313
  4 PALOMBA Veronica               2010 RACING NUOTO ROMA SSD           43.59  5,0     306
  5 PALAZZESI Maria Vittoria       2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH       43.71  4,0     304
  6 FORTI Matilde                  2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         43.79  3,0     302
  7 LANCIA Benedetta               2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA            44.72  2,0     284
  8 LUCIANI Carolina               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       44.83  1,0     282
  9 GUGLIELMI Bianca               2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       45.41          271
 10 GOVERNATORINI Valentina        2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA            45.54          269
 11 BAZZURRI Stella                2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       45.85          263
 12 PACENTI Anna                   2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         45.95          261
 13 PIGA Sophia                    2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         46.02          260
 14 LORENZETTI Lucrezia            2010 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       46.03          260
 15 DERVISHI Anna                  2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         46.22          257
 16 BACCI Teresa                   2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         46.23          257
 17 PENNESI Gioia                  2011 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        47.99          229
 18 QUARCHIONI Emma                2011 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       48.01          229
 19 PECCI Erminia                  2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA            48.18          227
 20 PAMPALONI Chiara               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         49.08          214
 21 GUASTICCHI Elisa               2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       49.61          208
 22 CIPICCIANI Noemi               2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA            50.32          199
 23 CARPENTIERO Chiara             2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         51.21          189
 24 CERRI Giulia                   2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         52.18          178
 25 SERGI Debora                   2010 NUOTO SCANDICCI 1982            52.62          174
 26 PALAJ Alessia                  2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         53.56          165
 27 TASSINO Aurora                 2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         53.68          164
 28 ASCANI Asia                    2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          53.76          163
 29 PIERNO Linda                   2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         55.28          150
 30 GASPARRO Cecilia               2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          57.39          134

  1 FROVI Anita                    2012 CANOTTIERI NINO BIXIO           44.82 10,0  *  282
  2 CAPONI Valentina               2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       46.55  7,0  *  251
  3 TEMPESTI Sofia                 2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         49.39  6,0  *  210
  4 PIROLI Melissa                 2012 AREZZO NUOTO                    50.26  5,0     200
  5 TIMUS Alexandra Veronica       2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         51.27  4,0     188
  6 CICERONE Clementina            2012 AREZZO NUOTO                    51.65  3,0     184
  7 ORAZI Bianca                   2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         52.31  2,0     177
  8 BANI Stella                    2012 AREZZO NUOTO                    52.67  1,0     173
  9 TURCO Ludovica                 2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       57.32          134
 10 D'ASCENZI Emma                 2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         57.43          134
 11 TERZIANI Irene                 2012 AREZZO NUOTO                    57.62          132
 12 LOMBARDINI Emma                2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         57.63          132
 13 PAMPANELLA Cecilia             2012 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       57.68          132
 14 NIETO VIERA Tiffany Shantel    2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         58.27          128
 15 BROGNA Valentina               2013 UNIONE POL POGGIBONSESE         58.56          126
 16 ALBERTAZZI Giorgia             2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'00.68          113
 17 BAFFONI Viola                  2012 AREZZO NUOTO                  1'02.14          105
 18 GUASTICCHI Martina             2013 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'05.28           91
 19 TINACCI Adele                  2012 UNIONE POL POGGIBONSESE       1'05.40           90
 20 FEDERIGHI Carolina             2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'05.73           89
 21 CASCIONE Miryam                2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'06.26           87

  1 FANCELLO Erika                 2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA            34.77 10,0  *  604
  2 CIOBANU Annamaria Gabriella    2007 GS FIAMME ORO                   36.56  7,0  *  520
  3 TOGNAZZI Eva                   2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         37.08  6,0  *  498
  4 TURILLO Arianna                2007 GS FIAMME ORO                   38.34  5,0     450
  5 DI CHIO Sofia                  2007 RACING NUOTO ROMA SSD           38.68  4,0     439
  6 BELLE' Elena                   2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         38.89  3,0     432
  7 RUSSO Angelica                 2007 RACING NUOTO ROMA SSD           39.45  2,0     413
  8 FINAMORE Martina               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         40.06  1,0     395
  9 MARSUZI FLORENTINO Angelica    2007 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       40.97          369
 10 ORLANDINI Alice                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         41.44          357
 11 RUBINO Rosa                    2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         42.88          322
 12 CARLOTTI Linda                 2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         43.22          314
 13 BALA Sofia Maddalena           2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         43.94          299
 14 KOSSAK Sofia                   2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         45.38          271
 15 BIAGI Cristina                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         45.68          266

  1 PETRINI Carlotta               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         37.52 10,0  *  481
  2 KETA Noemi                     2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         37.68  7,0  *  475
  3 CHIARUGI Sofia                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         41.02  6,0  *  368
  4 CALABRESE Mariel               2009 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       43.70  5,0     304
  5 PETTRONE Alessia               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         45.17  4,0     275
  6 PAGLIALONGA Irene              2009 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       45.82  3,0     264
-------------------------------------------------------------------------------------------
  6a   Gara               50 Dorso  UNICA  (Es.B,Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 DURO Jacopo                    2003 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         28.27 10,0  *  611
  2 QUINTILI Davide                2003 GS FIAMME ORO                   29.45  7,0  *  541
  3 POMPEI Lorenzo                 2003 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.07  6,0  *  508
  4 ANGELINI Giulio                2002 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         31.68  5,0     434

  1 CORPETTI Christian             2009 STADIUM WELLNESS & HEALTH       34.59 10,0  *  334
  2 NAVARRIA Tommaso               2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO         35.95  7,0  *  297
  3 ROSSI Nicola                   2010 CANOTTIERI NINO BIXIO           36.44  6,0  *  285
  4 MANNUCCI Morgan                2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO         38.23  5,0     247
  5 VIGLIOTTI Marco                2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         38.24  4,0     247
  6 FOSSAROLI Francesco            2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO         38.45  3,0     243
  7 LUDDI Leonardo                 2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         38.80  2,0     236
  8 MANNARINO Federico             2009 NUOTO SCANDICCI 1982            39.07  1,0     231
  9 CATARCIA Edoardo Maria         2009 STADIUM WELLNESS & HEALTH       39.62          222
 10 CAPITONI Lorenzo               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         40.55          207
 11 SEMPLICI Gabriele              2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         40.95          201
 12 ALES Giovanni                  2009 NUOTO SCANDICCI 1982            41.41          194
 13 BALLOTTA Andrea                2010 CANOTTIERI NINO BIXIO           41.63          191
 14 RESTIVO Eduardo                2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       41.71          190
 15 DE CICCO Alessio               2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO         42.60          178
 16 GRILLI Valentino               2009 CECINA NUOTO PALLANUOTO         43.91          163
 17 ORZALESI Emanuele              2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO         44.96          152
 18 PULAJ Leon                     2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         44.99          151
 19 BARDAS Andrei Patrick          2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         45.01          151
 20 SCIARRONI Mattia               2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        48.39          122

  1 PASTROVICCHIO Marco            2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       36.90 10,0  *  275
  2 FIORINI Leonardo               2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH       39.22  7,0  *  229
  3 TORRIGIANI Marco               2011 STADIUM WELLNESS & HEALTH       40.23  6,0  *  212
  4 BOSCO Alessandro               2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       41.14  5,0     198
  5 CAPONI Alessandro              2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         41.68  4,0     190
  6 CASAROSA Bryan                 2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         41.87  3,0     188
  7 IONESCU Tommaso                2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         41.98  2,0     186
  8 CAPPA Francesco                2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         43.07  1,0     173
  9 BRUNELLI Matteo                2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         43.53          167
 10 HADEG Ayman                    2011 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       43.54          167
 11 PILLA Matteo                   2012 CANOTTIERI NINO BIXIO           43.72          165
 12 TULLI Damiano                  2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          43.95          162
 13 POSSANZINI Lorenzo             2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         44.55          156
 14 ANTONELLI Christian            2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          44.63          155
 15 ROCCA Luca                     2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       44.86          153
 16 ROSSI Matteo                   2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       45.55          146
 17 MARINI Lorenzo                 2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         46.32          139
 18 LOTTI Riccardo                 2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         46.39          138
 19 BENEDETTI Lorenzo              2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         47.46          129
 20 CANTINI Elia                   2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         47.73          127
 21 CITTADINI Elia                 2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         48.27          122
 21 MINOPOLI Antonio               2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          48.27          122
 23 BRUSTENGHI Lorenzo             2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         48.41          121
 24 PETTIROSSI Gianmarco           2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         48.57          120
 25 FE' Alessandro                 2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         48.71          119
 26 SHIMA Kevin                    2011 AREZZO NUOTO                    48.86          118
 27 BOCCI Paolo                    2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       49.75          112
 28 MONACI Niccolo'                2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         49.84          111
 29 CANOBBIO Lorenzo               2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       50.19          109
 30 TORNATO Filippo                2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       50.41          107
 31 ANDREANI Ettore                2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          51.16          103
 32 MAGA Albert Andrei             2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         51.43          101
 33 ROCCA Fabio                    2011 CANOTTIERI NINO BIXIO           54.62           84
 34 LUNGHINI Gabriele              2011 UNIONE POL POGGIBONSESE         55.28           81
 35 GUAZZINI Elia                  2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         58.14           70

  1 VITALE Luca                    2004 RACING NUOTO ROMA SSD           29.42 10,0  *  542
  2 CASALINI Filippo               2004 NUOTO SCANDICCI 1982            29.48  7,0  *  539
  3 GALLI Emanuele                 2004 LIBERTAS R.N.PERUGIA            29.72  6,0  *  526
  4 CARCIOFA Andrea                2005 GS FIAMME ORO                   30.35  4,5     494
  4 MARIOTTI Leonardo Maria        2004 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       30.35  4,5     494
  6 DELLA CIANA Matteo             2005 RACING NUOTO ROMA SSD           30.44  3,0     490
  7 VASELLI Matteo                 2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.84  2,0     428
  8 BALDINI Matteo                 2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.87  1,0     427
  9 MENICHELLI Lorenzo             2005 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       34.12          348
 10 CAVADENTI Francesco            2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         35.35          312

  1 PIGA Alessio                   2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.17 10,0  *  556
  2 CAPPELLI Alessandro            2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         29.95  7,0  *  514
  3 HYSO Alessandro                2007 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       30.64  6,0  *  480
  4 GOBBINI Fabiano                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         31.47  5,0     443
  5 MONTOCI Alberto                2007 NUOTO SCANDICCI 1982            32.99  4,0     385
  6 CIARROCCA Francesco            2006 FERMO NUOTO E PALLANUOTO        33.95  3,0     353
  7 SAVI Alessandro                2008 NUOTO SCANDICCI 1982            35.23  2,0     316
  8 D'AVANZO Augusto               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         35.36  1,0     312
  9 BOTO Alessandro                2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA            38.19          248
 10 CIAMPOLI Marco                 2008 NUOTO SCANDICCI 1982            38.20          247
 11 ISOPPI Gabriele                2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       39.27          228
 12 CESARI CESARETTI Lorenzo       2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA            39.40          226
-------------------------------------------------------------------------------------------
  5a   Gara               50 Dorso  UNICA  (Es.B,Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BATTI Sara                     1996 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         30.70 10,0  *  678
  2 FANETTI Gaia                   2004 AREZZO NUOTO                    32.08  7,0  *  594
  3 LUCII Laura                    2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.85  6,0  *  554
  4 BRUGNONI Ginevra Maria         2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA            33.14  5,0     539
  5 MENICONI Sofia                 2005 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       34.87  4,0     463
  6 PICCHIANTANO Emma              2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         35.44  3,0     441
  7 GABRIELLI Rebecca              2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         35.54  2,0     437
  8 CASPRINI Giulia                2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         35.68  1,0     432
  9 CERA Maria Chiara              1999 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       36.20          413
 10 MELANI Noemi Sara              2005 NUOTO SCANDICCI 1982            38.12          354
 11 MANFREDI Jennipher             2005 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         38.13          354
 12 BACCI Matilde                  2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         42.84          249

  1 MARIANI Lavinia                2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA            35.40 10,0  *  442
  2 CORRADO Alice                  2010 NUOTO SCANDICCI 1982            37.22  7,0  *  380
  3 DI BIASE Emma                  2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       37.52  6,0  *  371
  4 PIANIGIANI Alice               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         38.63  5,0     340
  5 SANCHEZ ORTEGA Briseide        2010 NUOTO SCANDICCI 1982            39.34  4,0     322
  6 PICHETTO Chiara Maria          2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       39.49  3,0     318
  7 MASSETTI Chiara                2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA            39.59  2,0     316
  8 BALDI Caterina                 2010 NUOTO SCANDICCI 1982            39.62  1,0     315
  9 ROLLI Fiamma                   2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA            39.94          308
 10 LORENZETTI Lucrezia            2010 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       40.22          301
 11 PANICHI Rachele                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         40.24          301
 12 BATTISTELLI Emma               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH       40.27          300
 13 CROCIANI Aurora                2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         40.77          289
 14 NATALI Sofia                   2011 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       41.80          268
 15 CIPICCIANI Noemi               2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA            41.82          268
 16 ZANNINI Ilaria                 2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       42.21          261
 17 HYSO Vittoria                  2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       42.26          260
 18 PRINCIPALE Caterina            2011 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         43.10          245
 19 SERGI Debora                   2010 NUOTO SCANDICCI 1982            43.13          244
 20 KRYEMODHI Martina              2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          43.26          242
 21 BARCHIESI Giulia               2010 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       43.43          239
 22 LAZZARI Mia                    2011 ACCADEMIA NUOTO MARINO          44.05          229
 23 DELLA CIANA Flaminia           2010 RACING NUOTO ROMA SSD           44.43          223
 24 TRILLO Ludovica Irene          2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         44.76          219
 25 ANICITO Selvaggia              2011 CECINA NUOTO PALLANUOTO         44.93          216
 26 BENNATI Adele                  2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         46.13          200
 27 BATACCHI Margherita            2011 NUOTO SCANDICCI 1982            48.90          167
 28 FARINI Olivia                  2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         49.33          163
 29 PETRIACCI Sara                 2010 ACCADEMIA NUOTO MARINO          51.05          147

  1 TEMPESTI Sofia                 2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         43.15 10,0  *  244
  2 DI SANO Zoe                    2012 STADIUM WELLNESS & HEALTH       45.05  7,0  *  214
  3 SCIUTTI Giada                  2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       45.07  6,0  *  214
  4 MASSOTTI Elisa                 2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO         45.36  5,0     210
  5 BOTTACCI Lucrezia              2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         45.41  4,0     209
  6 DIONISI Mariasole              2012 ACCADEMIA NUOTO MARINO          45.71  3,0     205
  7 PATERNOSTRO Gaia               2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         45.82  2,0     204
  8 LAZZERINI Letizia              2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         46.01  1,0     201
  9 CRUCIANI Gemma                 2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         46.14          199
 10 PAMPANELLA Cecilia             2012 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       47.81          179
 11 DE LUCA Claudia                2012 ACCADEMIA NUOTO MARINO          48.48          172
 12 TIMUS Alexandra Veronica       2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         48.83          168
 13 CERULLO Margaret               2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO         49.28          164
 14 FALORNI Zoe                    2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         49.41          162
 15 ORAZI Bianca                   2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         49.74          159
 16 TINACCI Adele                  2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         49.81          158
 17 TURRISI Giulia                 2013 CANOTTIERI NINO BIXIO           50.43          153
 18 CASCIONE Miryam                2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       51.25          145
 19 D'ASCENZI Emma                 2012 CECINA NUOTO PALLANUOTO         51.35          145
 19 LOMBARDINI Emma                2012 UNIONE POL POGGIBONSESE         51.35          145
 21 TURCO Ludovica                 2012 TELEMEDICO SPORTIVA STURL       51.42          144
 22 BROGNA Valentina               2013 UNIONE POL POGGIBONSESE         51.55          143
 23 TATICCHI Diletta               2012 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         52.31          137
 24 FEDERIGHI Carolina             2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO         54.69          120
 25 ALBERTAZZI Giorgia             2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO         55.23          116
 26 CONSOLI Penelope               2012 ACCADEMIA NUOTO MARINO          57.96          100
 27 ZURLA Noemi                    2012 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'01.66           83
 28 COSTANZO Ginevra               2013 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'02.18           81
 29 NOTARI Ludovica                2013 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'07.64           63

  1 GENTILI Sara                   2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         30.58 10,0  *  686
  2 BORRELLI Beatrice              2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.84  7,0  *  554
  3 CITTADINI Benedetta            2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         33.12  6,0  *  540
  4 PELU' Giulia Evelina           2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         33.32  5,0     530
  5 BIAGI Giada                    2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         33.36  4,0     528
  6 CASAROSA Alessandra            2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         33.67  3,0     514
  7 D'AVANZO Francesca             2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.13  2,0     493
  8 PETRINI Viola                  2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.14  1,0     493
  9 CROCIANI Sofia                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.36          484
 10 TARQUINI Diletta               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         34.91          461
 11 BALESTRINI Maria Chiara        2006 CENTRO NUOTO MACERATA SSD       35.23          449
 12 VIVARELLI Giorgia              2006 NUOTO SCANDICCI 1982            35.96          422
 13 BOZZO Marialaura               2006 AREZZO NUOTO                    36.13          416
 14 DEL VECCHIO Sara               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         36.30          410
 15 LEPRI Lucrezia                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD         36.36          408
 16 FINAMORE Martina               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         37.26          379
 17 SGANZERLA Emma                 2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         37.36          376
 18 BACCI Giulia                   2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         37.78          364
 19 ORLANDINI Alice                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         37.83          362
 20 MAREMMANI Martina              2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         38.12          354
 21 KOSSAK Sofia                   2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         38.49          344
 22 NAJID Atir                     2006 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       38.64          340
 23 MANTELLI Azzurra               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         38.70          338
 24 ACQUAFRESCA Sara               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         38.88          334
 25 DE LUCA Alissa                 2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         39.36          322
 26 BONFIGLI Martina               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         41.34          277

  1 BARTOLINI BARDI Gemma          2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         32.70 10,0  *  561
  2 CENCI Ilaria                   2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       33.78  7,0  *  509
  3 DI STEFANO Giorgia             2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA            35.91  6,0  *  424
  4 DE ANGELIS Giulia              2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         35.95  5,0     422
  5 PECORELLO Beatrice             2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         36.63  4,0     399
  6 SOCCIARELLO Viola              2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD         39.06  3,0     329
  7 PANICO Vanessa                 2008 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO       39.12  2,0     328
  8 MARGUTTI Sara                  2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA            39.36  1,0     322

    VANNUCCI Giorgia               2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD                 Squal.
                                                                    Per Falsa Partenza
-------------------------------------------------------------------------------------------
  4a   Gara               100 Farfalla  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 CAVALLUCCI Tommaso             2003 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'00.92 10,0  *  536
 50m  0'27.85 ()        100m  1'00.92 (33.07)  
  2 CARTA Luca                     2000 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'02.60  7,0  *  494
 50m  0'28.97 ()        100m  1'02.60 (33.63)  
  3 ALESSANDRETTI Gregorio         1999 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'03.02  6,0  *  484
 50m  0'28.59 ()        100m  1'03.02 (34.43)  
  4 ROSSI Federico                 2003 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'04.05  5,0     461
 50m  0'30.08 ()        100m  1'04.05 (33.97)  
  5 COCCIA Tommaso                 2003 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'08.91  4,0     370
 50m  0'30.78 ()        100m  1'08.91 (38.13)  
  6 RONGONI Francesco              2002 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'16.48  3,0     271
 50m  0'34.28 ()        100m  1'16.48 (42.20)  
  7 DEL PAPA Samuele               1989 VIRTUS BUONCONVENTO FERMO     1'27.52  2,0     180
 50m  0'41.31 ()        100m  1'27.52 (46.21)  
  8 GUZZONATO Giulio               1994 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'46.49  1,0     100
 50m  0'44.54 ()        100m  1'46.49 (01.01.95

  1 PARTENZA Edoardo               2009 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'07.01 10,0  *  403
 50m  0'32.37 ()        100m  1'07.01 (34.64)  
  2 BRUNACCI Nicholas              2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'12.31  7,0  *  320
 50m  0'32.92 ()        100m  1'12.31 (39.39)  
  3 PALMERINI Pietro               2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'14.08  6,0  *  298
 50m  0'34.03 ()        100m  1'14.08 (40.05)  
  4 RUSSO Diego                    2009 RACING NUOTO ROMA SSD         1'16.23  5,0     273
 50m  0'34.59 ()        100m  1'16.23 (41.64)  
  5 SANTUCCI Luca                  2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'16.82  4,0     267
 50m  0'35.38 ()        100m  1'16.82 (41.44)  
  6 CALIGIANA Damiano Valerio      2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'18.86  3,0     247
 50m  0'36.80 ()        100m  1'18.86 (42.06)  
  7 BRUGHINI Damiano               2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'20.31  2,0     234
 50m  0'37.10 ()        100m  1'20.31 (43.21)  
  8 TAVANTI Mirco                  2009 AREZZO NUOTO                  1'20.54  1,0     232
 50m  0'37.95 ()        100m  1'20.54 (42.59)  
  9 LATTANZI Flavio                2009 RACING NUOTO ROMA SSD         1'23.05          211
 50m  0'36.37 ()        100m  1'23.05 (46.68)  
 10 SPARVIERI Matteo               2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'27.19          182
 50m  0'38.51 ()        100m  1'27.19 (48.68)  
 11 SCAPPITI Tommaso               2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'27.54          180
 50m  0'37.58 ()        100m  1'27.54 (49.96)  
 12 MANNUCCI Morgan                2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'27.84          178
 50m  0'39.25 ()        100m  1'27.84 (48.59)  
 13 CIOBANU Tudor                  2010 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'27.99          178
 50m  0'41.45 ()        100m  1'27.99 (46.54)  

  1 D'ALESSANDRO Luca              2005 GS FIAMME ORO                   58.10 10,0  *  618
 50m  0'27.34 ()        100m  0'58.10 (30.76)  
  2 VITALE Luca                    2004 RACING NUOTO ROMA SSD           58.85  7,0  *  595
 50m  0'27.26 ()        100m  0'58.85 (31.59)  
  3 DONZELLI Lorenzo               2004 GS FIAMME ORO                   59.13  6,0  *  586
 50m  0'27.21 ()        100m  0'59.13 (31.92)  
  4 PIANESI Alessandro             2004 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'01.93  5,0     510
 50m  0'28.86 ()        100m  1'01.93 (33.07)  
  5 PRAPUGICU Andrea               2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'02.10  4,0     506
 50m  0'28.72 ()        100m  1'02.10 (33.38)  
  6 SALE Tommaso                   2004 AREZZO NUOTO                  1'03.36  3,0     476
 50m  0'29.55 ()        100m  1'03.36 (33.81)  
  7 RINCHI Davide                  2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'04.27  2,0     456
 50m  0'29.40 ()        100m  1'04.27 (34.87)  
  8 CALIGIANA Matteo Valentino     2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'04.44  1,0     453
 50m  0'30.00 ()        100m  1'04.44 (34.44)  
  9 LAMBERTI Riccardo              2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'04.57          450
 50m  0'30.62 ()        100m  1'04.57 (33.95)  
 10 CIANETTI Federico              2004 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'04.78          446
 50m  0'30.24 ()        100m  1'04.78 (34.54)  
 11 CASALINI Filippo               2004 NUOTO SCANDICCI 1982          1'05.65          428
 50m  0'29.57 ()        100m  1'05.65 (36.08)  
 12 MORONCINI Nicola               2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'14.02          299
 50m  0'33.23 ()        100m  1'14.02 (40.79)  

  1 TONARELLI Alessandro           2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'01.29 10,0  *  526
 50m  0'28.49 ()        100m  1'01.29 (32.80)  
  2 GOVERNATORINI Tiziano          2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'01.30  7,0  *  526
 50m  0'27.70 ()        100m  1'01.30 (33.60)  
  3 SEVIERI Tommaso                2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'01.57  6,0  *  519
 50m  0'28.72 ()        100m  1'01.57 (32.85)  
  4 LABBADIA Valerio Luigi         2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'02.43  5,0     498
 50m  0'28.42 ()        100m  1'02.43 (34.01)  
  5 ALLAMPRESE Leonardo            2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'02.89  4,0     487
 50m  0'29.20 ()        100m  1'02.89 (33.69)  
  6 SCONOCCHIA Thomas              2006 GS FIAMME ORO                 1'03.55  3,0     472
 50m  0'29.49 ()        100m  1'03.55 (34.06)  
  7 IANNE' Gabriele                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'04.18  2,0     458
 50m  0'30.49 ()        100m  1'04.18 (33.69)  
  8 VATTERONI Igor                 2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'04.20  1,0     458
 50m  0'29.95 ()        100m  1'04.20 (34.25)  
  9 MANCINI David                  2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'04.34          455
 50m  0'29.95 ()        100m  1'04.34 (34.39)  
 10 ROSSI Nicola                   2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'04.89          443
 50m  0'31.10 ()        100m  1'04.89 (33.79)  
 11 MARIANI Giacomo                2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'04.90          443
 50m  0'29.27 ()        100m  1'04.90 (35.63)  
 12 SCHIPPA Alessandro             2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'04.92          443
 50m  0'30.32 ()        100m  1'04.92 (34.60)  
 13 CARTA Tommaso                  2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'04.97          442
 50m  0'30.44 ()        100m  1'04.97 (34.53)  
 14 SANCLEMENTE Tommaso            2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'05.18          437
 50m  0'30.56 ()        100m  1'05.18 (34.62)  
 15 RICCI Fabio                    2007 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'05.64          428
 50m  0'30.76 ()        100m  1'05.64 (34.88)  
 16 IANUA' Lorenzo Maria           2007 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'05.71          427
 50m  0'29.57 ()        100m  1'05.71 (36.14)  
 17 ZILLI Matteo                   2006 CANOTTIERI NINO BIXIO         1'05.89          423
 50m  0'30.29 ()        100m  1'05.89 (35.60)  
 18 DI BENEDETTO Massimo           2007 NUOTO SCANDICCI 1982          1'05.92          423
 50m  0'30.06 ()        100m  1'05.92 (35.86)  
 19 CECCARELLI Davide              2006 GS FIAMME ORO                 1'06.34          415
 50m  0'30.60 ()        100m  1'06.34 (35.74)  
 20 MORELLI Carl Emanuel           2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'06.41          414
 50m  0'30.66 ()        100m  1'06.41 (35.75)  
 21 STANCO Alessandro              2006 AREZZO NUOTO                  1'06.72          408
 50m  0'31.37 ()        100m  1'06.72 (35.35)  
 22 BABBINI Leonardo               2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'06.75          407
 50m  0'31.34 ()        100m  1'06.75 (35.41)  
 23 SONGINI Mattia                 2007 GS FIAMME ORO                 1'06.99          403
 50m  0'30.05 ()        100m  1'06.99 (36.94)  
 24 GESUITI Luca                   2006 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'07.02          402
 50m  0'30.83 ()        100m  1'07.02 (36.19)  
 25 NENCIONI Mattia                2006 NUOTO SCANDICCI 1982          1'07.28          398
 50m  0'30.36 ()        100m  1'07.28 (36.92)  
 26 CASOTTI Matteo                 2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'08.19          382
 50m  0'31.11 ()        100m  1'08.19 (37.08)  
 27 SEPIONI Diego                  2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'08.20          382
 50m  0'31.01 ()        100m  1'08.20 (37.19)  
 28 SANTANDREA Riccardo            2007 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'08.72          373
 50m  0'31.63 ()        100m  1'08.72 (37.09)  
 29 ANTONIUTTI Gabriele            2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'09.10          367
 50m  0'32.10 ()        100m  1'09.10 (36.00)  
 30 BANI Leonardo                  2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'09.31          364
 50m  0'31.74 ()        100m  1'09.31 (37.57)  
 31 BONSANTO Vincenzo              2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'09.82          356
 50m  0'32.89 ()        100m  1'09.82 (36.93)  
 32 CANCELLOTTI Gabriele           2007 THEBRIS NUOTO - P.FELCINO     1'10.47          346
 50m  0'31.81 ()        100m  1'10.47 (38.66)  
 33 MARINI Giovanni                2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'12.05          324
 50m  0'33.34 ()        100m  1'12.05 (38.71)  
 34 CARDELLINI Elia                2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'12.08          323
 50m  0'34.41 ()        100m  1'12.08 (37.67)  
 35 VALERI Alessandro              2006 AREZZO NUOTO                  1'12.20          322
 50m  0'33.30 ()        100m  1'12.20 (38.90)  
 36 VIGLIOTTI Luigi                2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'13.45          306
 50m  0'33.54 ()        100m  1'13.45 (39.91)  
 37 FALSO Samuele                  2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'13.85          301
 50m  0'32.97 ()        100m  1'13.85 (40.88)  
 38 CONTI Tommaso                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'13.95          299
 50m  0'33.83 ()        100m  1'13.95 (40.12)  
 39 CIAMPOLI Marco                 2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'17.00          265
 50m  0'35.52 ()        100m  1'17.00 (41.48)  
 40 RICCI ARMANDI Francesco        2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'18.85          247
 50m  0'35.72 ()        100m  1'18.85 (43.13)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  3a   Gara               100 Farfalla  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 LUPERI Marina                  1999 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'04.28 10,0  *  642
 50m  0'30.22 ()        100m  1'04.28 (34.06)  
  2 CHABAT Luna Maria              2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'04.85  7,0  *  626
 50m  0'29.65 ()        100m  1'04.85 (35.20)  
  3 BISCONTINI Gloria              2000 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'06.52  6,0  *  580
 50m  0'30.75 ()        100m  1'06.52 (35.77)  
  4 BRUGNOLI Sveva                 2002 GS FIAMME ORO                 1'06.79  5,0     573
 50m  0'30.49 ()        100m  1'06.79 (36.30)  
  5 CATENA Eleonora                2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'07.38  4,0     558
 50m  0'31.19 ()        100m  1'07.38 (36.19)  
  6 NOTTOLI Lavinia                2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'08.58  3,0     529
 50m  0'32.39 ()        100m  1'08.58 (36.19)  
  7 DEL GRECO Matilde              2005 NUOTO SCANDICCI 1982          1'12.06  2,0     456
 50m  0'34.54 ()        100m  1'12.06 (37.52)  
  8 ZOGU Roana                     2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'13.26  1,0     434
 50m  0'33.95 ()        100m  1'13.26 (39.31)  
  9 VINTI Sofia                    2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'13.47          430
 50m  0'34.27 ()        100m  1'13.47 (39.20)  
 10 FUNARI Sara                    2005 GS FIAMME ORO                 1'14.10          419
 50m  0'34.32 ()        100m  1'14.10 (39.78)  
 11 BIASINI Alessandra             2003 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'16.61          379
 50m  0'34.94 ()        100m  1'16.61 (41.67)  
 12 CERA Maria Chiara              1999 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'17.38          368
 50m  0'34.38 ()        100m  1'17.38 (42.00)  
 13 BOCO Angelica                  2004 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'18.47          353
 50m  0'35.90 ()        100m  1'18.47 (42.57)  
 14 MARONI Manuela                 2005 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'18.83          348
 50m  0'35.41 ()        100m  1'18.83 (43.42)  

  1 RABAGLIATI Ilaria              2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'13.83 10,0  *  424
 50m  0'34.74 ()        100m  1'13.83 (39.09)  
  2 PULCI Melissa                  2011 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'19.13  7,0  *  344
 50m  0'36.77 ()        100m  1'19.13 (42.36)  
  3 BERNARDINI Lola                2010 CECINA NUOTO PALLANUOTO       1'20.03  6,0  *  333
 50m  0'36.65 ()        100m  1'20.03 (43.38)  
  4 COROLCO Anastasia              2010 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'20.59  5,0     326
 50m  0'38.15 ()        100m  1'20.59 (42.44)  
  5 GAMBETTA Agata                 2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'21.89  4,0     310
 50m  0'38.49 ()        100m  1'21.89 (43.40)  
  6 COLLAZZONI Alessia             2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'24.78  3,0     280
 50m  0'39.44 ()        100m  1'24.78 (45.34)  
  7 GIANCASPRO Vittoria            2011 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'25.06  2,0     277
 50m  0'40.21 ()        100m  1'25.06 (44.85)  
  8 NICCIA' Giulia                 2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'25.88  1,0     269
 50m  0'37.90 ()        100m  1'25.88 (47.98)  
  9 ACQUAROLI Elena                2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'26.48          264
 50m  0'40.27 ()        100m  1'26.48 (46.21)  
 10 BANCALARI Giulia               2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'27.57          254
 50m  0'40.09 ()        100m  1'27.57 (47.48)  
 11 FUSCAGNI Martina               2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     1'28.93          242
 50m  0'41.95 ()        100m  1'28.93 (46.98)  
 12 GOVERNATORINI Valentina        2010 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'29.13          241
 50m  0'41.30 ()        100m  1'29.13 (47.83)  
 13 CERQUAGLIA Chiara              2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'29.89          235
 50m  0'41.07 ()        100m  1'29.89 (48.82)  
 14 BALDI Caterina                 2010 NUOTO SCANDICCI 1982          1'30.41          231
 50m  0'40.28 ()        100m  1'30.41 (50.13)  
 15 FANINI Elisa                   2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'30.70          228
 50m  0'41.48 ()        100m  1'30.70 (49.22)  
 16 DILETTI Anna                   2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'31.04          226
 50m  0'41.45 ()        100m  1'31.04 (49.59)  
 17 ANGELICI Emma                  2010 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'31.19          225
 50m  0'40.85 ()        100m  1'31.19 (50.34)  
 18 ARBUATTI Federica              2010 STADIUM WELLNESS & HEALTH     1'33.92          206
 50m  0'41.82 ()        100m  1'33.92 (52.10)  
 19 SERGI Debora                   2010 NUOTO SCANDICCI 1982          1'33.97          205
 50m  0'41.65 ()        100m  1'33.97 (52.32)  
 20 PERONI Benedetta               2010 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'47.24          138
 50m  0'46.93 ()        100m  1'47.24 (01.00.31
 21 RAZETI Giulia                  2011 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     2'04.71           88
 50m  0'55.86 ()        100m  2'04.71 (01.08.85

  1 SPARVIERI Arianna              2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'03.32 10,0  *  672
 50m  0'29.45 ()        100m  1'03.32 (33.87)  
  2 MINERVINO Martina              2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'08.51  7,0  *  531
 50m  0'32.44 ()        100m  1'08.51 (36.07)  
  3 ANDRELLI Giorgia               2007 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'09.94  6,0  *  499
 50m  0'32.75 ()        100m  1'09.94 (37.19)  
  4 ROCCHIGIANI Sara               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'11.09  5,0     475
 50m  0'33.32 ()        100m  1'11.09 (37.77)  
  5 SABATINI Erika                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'15.06  4,0     403
 50m  0'34.81 ()        100m  1'15.06 (40.25)  
  6 TURCHI Giada                   2007 AREZZO NUOTO                  1'16.04  3,0     388
 50m  0'34.26 ()        100m  1'16.04 (41.78)  
  7 PASSERI Ludovica               2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'17.57  2,0     365
 50m  0'35.62 ()        100m  1'17.57 (41.95)  
  8 MORGANTI Michelle              2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'18.74  1,0     349
 50m  0'36.23 ()        100m  1'18.74 (42.51)  
  9 MENCARONI Giulia               2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'28.40          247
 50m  0'39.71 ()        100m  1'28.40 (48.69)  

  1 RANOCCHIA Elena                2008 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'07.77 10,0  *  548
 50m  0'31.57 ()        100m  1'07.77 (36.20)  
  2 BONANNI Maya                   2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'07.99  7,0  *  543
 50m  0'32.16 ()        100m  1'07.99 (35.83)  
  3 D'ALESSANDRO Benedetta         2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'08.11  6,0  *  540
 50m  0'32.18 ()        100m  1'08.11 (35.93)  
  4 GONZI Rachele                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'09.26  5,0     513
 50m  0'31.04 ()        100m  1'09.26 (38.22)  
  5 MARZETTI Martina               2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'10.91  4,0     478
 50m  0'33.27 ()        100m  1'10.91 (37.64)  
  6 CASPRINI Sara                  2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'12.45  3,0     449
 50m  0'33.79 ()        100m  1'12.45 (38.66)  
  7 LAMPONI Claudia                2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'14.50  2,0     412
 50m  0'34.63 ()        100m  1'14.50 (39.87)  
  8 ROSSI Giorgia                  2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'15.36  1,0     399
 50m  0'33.89 ()        100m  1'15.36 (41.47)  
  9 LEANZA Alessandra              2009 GS FIAMME ORO                 1'15.67          394
 50m  0'34.71 ()        100m  1'15.67 (40.96)  
 10 CECCHINI Teresa                2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'16.01          388
 50m  0'35.68 ()        100m  1'16.01 (40.33)  
 11 CRUDU Teodora Elena            2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'16.03          388
 50m  0'35.51 ()        100m  1'16.03 (40.52)  
 12 GIULIANI Stella                2009 NUOTO SCANDICCI 1982          1'16.77          377
 50m  0'36.91 ()        100m  1'16.77 (39.86)  
 13 MAZZIERLI Marta                2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'16.82          376
 14 FERMANI Matilde                2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'16.92          375
 50m  0'34.84 ()        100m  1'16.92 (42.08)  
 15 PALLOTTI Lucia                 2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'17.00          374
 50m  0'35.19 ()        100m  1'17.00 (41.81)  
 16 MALTESE Luna                   2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'18.52          352
 50m  0'36.60 ()        100m  1'18.52 (41.92)  
 17 MANCINI Victoria               2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'20.44          328
 50m  0'35.11 ()        100m  1'20.44 (45.33)  
 18 DI ROBERTO Alessandra          2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      1'20.81          323
 50m  0'39.25 ()        100m  1'20.81 (41.56)  
 19 GONNELLINI Giorgia             2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'21.22          318
 50m  0'36.27 ()        100m  1'21.22 (44.95)  
 20 BONPAROLA Alessia              2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'21.52          315
 50m  0'36.31 ()        100m  1'21.52 (45.21)  
 21 CLEMENTE Chiara                2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       1'21.88          311
 50m  0'37.87 ()        100m  1'21.88 (44.01)  
 22 BURACCHI Novella               2009 AREZZO NUOTO                  1'22.23          307
 50m  0'37.15 ()        100m  1'22.23 (45.08)  
 23 SOCCIARELLO Aurora             2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       1'24.00          288
 50m  0'38.50 ()        100m  1'24.00 (45.50)  
 24 BALDELLA Chiara                2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA          1'24.72          280
 50m  0'37.29 ()        100m  1'24.72 (47.43)  
 25 CAPACCI Sara                   2008 NUOTO SCANDICCI 1982          1'30.29          232
 50m  0'41.58 ()        100m  1'30.29 (48.71)  
 26 ADDIMANDO Alessia              2008 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     1'35.55          195
 50m  0'44.87 ()        100m  1'35.55 (50.68)  

                            4° Trofeo Cittą di Chianciano Terme                           
               CHIANCIANO T.  Giovedi 23 Giugno 2022 A.V. 18:30 - I.G. 19:00              
                              Base: 50mt - Crono: Automatico                              

-------------------------------------------------------------------------------------------
  2a   Gara               400 Stile Libero  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 CARTA Luca                     2000 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       4'22.00 10,0  *  592
 50m  0'28.86 ()        100m  0'59.97 (31.11)  150m  1'32.81 (32.84)  200m  2'06.16 (33.35)  
 250m  2'40.40 (34.24)  300m  3'14.83 (34.43)  350m  3'48.94 (34.11)  400m  4'22.00 (33.06)  
  2 COTOZZOLO Enrico               2000 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       4'34.33  7,0  *  516
 50m  0'29.19 ()        100m  1'02.29 (33.10)  150m  1'36.37 (34.08)  200m  2'10.85 (34.48)  
 250m  2'46.41 (35.56)  300m  3'22.38 (35.97)  350m  3'58.67 (36.29)  400m  4'34.33 (35.66)  

  1 SANTUCCI Luca                  2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      5'07.46 10,0  *  366
 50m  0'34.86 ()        100m  1'13.73 (38.87)  150m  1'53.07 (39.34)  200m  2'32.53 (39.46)  
 250m  3'11.95 (39.42)  300m  3'51.52 (39.57)  350m  4'30.88 (39.36)  400m  5'07.46 (36.58)  
  2 BOERO Riccardo                 2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     5'08.68  7,0  *  362
 50m  0'36.25 ()        100m  1'15.23 (38.98)  150m  1'55.15 (39.92)  200m  2'34.86 (39.71)  
 250m  3'14.36 (39.50)  300m  3'53.98 (39.62)  350m  4'32.41 (38.43)  400m  5'08.68 (36.27)  
  3 PIRRE' Alessandro              2010 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     5'13.42  6,0  *  346
 50m  0'35.19 ()        100m  1'15.00 (39.81)  150m  1'55.18 (40.18)  200m  2'35.82 (40.64)  
 250m  3'16.11 (40.29)  300m  3'56.26 (40.15)  350m  4'35.13 (38.87)  400m  5'13.42 (38.29)  
  4 BIELER Henry                   2009 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     5'13.68  5,0     345
 50m  0'36.42 ()        100m  1'16.26 (39.84)  150m  1'56.87 (40.61)  200m  2'37.64 (40.77)  
 300m  3'58.96 (01.21.32400m  5'13.68 (01.14.72
  5 PISCIONERI Giulio              2009 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     5'13.91  4,0     344
 50m  0'35.73 ()        100m  1'15.25 (39.52)  150m  1'55.70 (40.45)  200m  2'35.77 (40.07)  
 250m  3'16.49 (40.72)  300m  3'56.68 (40.19)  350m  4'37.06 (40.38)  400m  5'13.91 (36.85)  
  6 SIMONETTI Matteo               2009 NUOTO SCANDICCI 1982          5'36.12  3,0     280
 50m  0'35.92 ()        100m  1'18.93 (43.01)  150m  2'02.32 (43.39)  200m  2'46.82 (44.50)  
 250m  3'30.14 (43.32)  300m  4'13.12 (42.98)  350m  4'55.36 (42.24)  400m  5'36.12 (40.76)  

  1 D'ASCANIO Simone               2004 CANOTTIERI NINO BIXIO         4'09.42 10,0  *  686
 50m  0'29.11 ()        100m  1'00.33 (31.22)  150m  1'31.72 (31.39)  200m  2'03.15 (31.43)  
 250m  2'35.18 (32.03)  300m  3'07.39 (32.21)  350m  3'38.95 (31.56)  400m  4'09.42 (30.47)  
  2 SALE Tommaso                   2004 AREZZO NUOTO                  4'19.22  7,0  *  611
 50m  0'29.01 ()        100m  1'01.63 (32.62)  150m  1'34.47 (32.84)  200m  2'07.82 (33.35)  
 250m  2'40.77 (32.95)  300m  3'14.53 (33.76)  350m  3'47.15 (32.62)  400m  4'19.22 (32.07)  
  3 CALIGIANA Matteo Valentino     2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          4'20.26  6,0  *  604
 50m  0'30.74 ()        100m  1'02.73 (31.99)  150m  1'35.15 (32.42)  200m  2'08.10 (32.95)  
 250m  2'41.17 (33.07)  300m  3'14.20 (33.03)  350m  3'47.82 (33.62)  400m  4'20.26 (32.44)  
  4 CANNAVICCI Daniele             2004 GS FIAMME ORO                 4'24.18  5,0     578
 50m  0'29.20 ()        100m  1'01.63 (32.43)  150m  1'34.63 (32.00)  200m  2'08.61 (33.98)  
 250m  2'41.83 (33.22)  300m  3'15.99 (34.16)  350m  3'50.16 (34.17)  400m  4'24.18 (34.02)  
  5 CIANETTI Federico              2004 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       4'26.18  4,0     565
 50m  0'29.53 ()        100m  1'01.67 (32.14)  150m  1'35.47 (33.80)  200m  2'09.86 (34.39)  
 250m  2'43.87 (34.01)  300m  3'18.73 (34.86)  350m  3'52.83 (34.10)  400m  4'26.18 (33.35)  
  6 COCULO Andrea                  2005 GS FIAMME ORO                 4'28.24  3,0     552
 50m  0'29.78 ()        100m  1'02.28 (32.50)  150m  1'35.96 (33.68)  200m  2'10.11 (34.15)  
 250m  2'44.11 (34.00)  300m  3'18.65 (34.54)  350m  3'54.02 (35.37)  400m  4'28.24 (34.22)  
  7 CARAPELLESE Riccardo           2004 RACING NUOTO ROMA SSD         4'37.37  2,0     499
 50m  0'30.82 ()        100m  1'04.39 (33.57)  150m  1'39.11 (34.72)  200m  2'14.93 (35.82)  
 250m  2'50.61 (35.68)  300m  3'26.72 (36.11)  350m  4'02.46 (35.74)  400m  4'37.37 (34.91)  

  1 MARIANI Giacomo                2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       4'19.86 10,0  *  607
 50m  0'29.79 ()        100m  1'02.38 (32.59)  150m  1'35.41 (33.03)  200m  2'09.15 (33.74)  
 250m  2'42.30 (33.15)  300m  3'15.60 (33.30)  350m  3'48.16 (32.56)  400m  4'19.86 (31.70)  
  2 TRESPIDI Luca                  2006 CANOTTIERI NINO BIXIO         4'23.28  7,0  *  584
 50m  0'29.70 ()        100m  1'01.60 (31.90)  150m  1'35.72 (34.12)  200m  2'09.26 (33.54)  
 250m  2'43.23 (33.97)  300m  3'16.72 (33.49)  350m  3'50.73 (34.01)  400m  4'23.28 (32.55)  
  3 IANNE' Gabriele                2006 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       4'25.70  6,0  *  568
 50m  0'29.85 ()        100m  1'03.22 (33.37)  150m  1'36.86 (33.64)  200m  2'11.05 (34.19)  
 250m  2'44.74 (33.69)  300m  3'19.07 (34.33)  350m  3'53.01 (33.94)  400m  4'25.70 (32.69)  
  4 RICCI Fabio                    2007 CANOTTIERI NINO BIXIO         4'27.32  5,0     557
 50m  0'29.91 ()        100m  1'02.70 (32.79)  150m  1'36.52 (33.82)  200m  2'11.29 (34.77)  
 250m  2'46.21 (34.92)  300m  3'20.73 (34.52)  350m  3'54.70 (33.97)  400m  4'27.32 (32.62)  
  5 GOVERNATORINI Tiziano          2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          4'32.25  4,0     528
 50m  0'29.51 ()        100m  1'03.11 (33.60)  150m  1'37.08 (33.97)  200m  2'12.01 (34.93)  
 250m  2'46.71 (34.70)  300m  3'22.29 (35.58)  350m  3'57.60 (35.31)  400m  4'32.25 (34.65)  
  6 NENCIONI Mattia                2006 NUOTO SCANDICCI 1982          4'32.70  3,0     525
 50m  0'30.87 ()        100m  1'03.60 (32.73)  150m  1'37.88 (34.28)  200m  2'11.99 (34.11)  
 250m  2'47.04 (35.05)  300m  3'22.31 (35.27)  350m  3'58.26 (35.95)  400m  4'32.70 (34.44)  
  7 IANUA' Lorenzo Maria           2007 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      4'33.24  2,0     522
 50m  0'29.52 ()        100m  1'03.26 (33.74)  150m  1'38.24 (34.98)  200m  2'13.68 (35.44)  
 250m  2'49.11 (35.43)  300m  3'24.87 (35.76)  350m  3'59.99 (35.12)  400m  4'33.24 (33.25)  
  8 MERCATI Alexander              2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       4'34.85  1,0     513
 50m  0'30.09 ()        100m  1'04.55 (34.46)  150m  1'39.59 (35.04)  200m  2'15.66 (36.07)  
 250m  2'51.30 (35.64)  300m  3'26.80 (35.50)  350m  4'01.35 (34.55)  400m  4'34.85 (33.50)  
  9 STANCO Alessandro              2006 AREZZO NUOTO                  4'36.15          506
 50m  0'31.30 ()        100m  1'05.00 (33.70)  150m  1'40.48 (35.48)  200m  2'15.62 (35.14)  
 250m  2'51.37 (35.75)  300m  3'26.45 (35.08)  350m  4'02.34 (35.89)  400m  4'36.15 (33.81)  
 10 PRIMAVERA Giovanni             2007 GS FIAMME ORO                 4'38.90          491
 50m  0'30.75 ()        100m  1'05.49 (34.74)  150m  1'41.10 (35.61)  200m  2'17.22 (36.12)  
 250m  2'53.09 (35.87)  300m  3'29.01 (35.92)  350m  4'05.24 (36.23)  400m  4'38.90 (33.66)  
 11 ROCCHETTI Tancredi             2006 NUOTO SCANDICCI 1982          4'39.80          486
 50m  0'30.32 ()        100m  1'04.35 (34.03)  150m  1'38.73 (34.38)  200m  2'15.13 (36.40)  
 250m  2'50.57 (35.44)  300m  3'27.32 (36.75)  350m  4'03.49 (36.17)  400m  4'39.80 (36.31)  
 12 GENTILI Francesco              2007 GS FIAMME ORO                 4'40.39          483
 50m  0'31.32 ()        100m  1'05.60 (34.28)  150m  1'41.27 (35.67)  200m  2'17.12 (35.85)  
 250m  2'53.19 (36.07)  300m  3'28.98 (35.79)  350m  4'05.80 (36.82)  400m  4'40.39 (34.59)  
 13 VALERI Alessandro              2006 AREZZO NUOTO                  4'41.24          479
 50m  0'30.53 ()        100m  1'05.44 (34.91)  150m  1'41.77 (36.33)  200m  2'18.03 (36.26)  
 250m  2'54.76 (36.73)  300m  3'30.66 (35.90)  350m  4'07.06 (36.40)  400m  4'41.24 (34.18)  
 14 ZILLI Matteo                   2006 CANOTTIERI NINO BIXIO         4'42.15          474
 50m  0'31.44 ()        100m  1'07.04 (35.60)  150m  1'42.75 (35.71)  200m  2'19.15 (36.40)  
 250m  2'55.05 (35.90)  300m  3'31.39 (36.34)  350m  4'07.06 (35.67)  400m  4'42.15 (35.09)  
 15 BANI Leonardo                  2008 NUOTO SCANDICCI 1982          4'48.41          444
 50m  0'31.14 ()        100m  1'06.17 (35.03)  150m  1'41.79 (35.62)  200m  2'18.97 (37.18)  
 250m  2'56.43 (37.46)  300m  3'34.59 (38.16)  350m  4'11.90 (37.31)  400m  4'48.41 (36.51)  
 16 DE TERRASSON DE MONTLEAU Luca  2007 GS FIAMME ORO                 4'48.90          442
 50m  0'32.26 ()        100m  1'08.11 (35.85)  200m  2'22.19 (01.14.08300m  3'36.48 (01.14.29
 400m  4'48.90 (01.12.42
 17 ERMINI Manav                   2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       5'06.78          369
 50m  0'32.91 ()        100m  1'09.75 (36.84)  150m  1'47.35 (37.60)  200m  2'26.29 (38.94)  
 250m  3'05.57 (39.28)  300m  3'45.57 (40.00)  350m  4'26.00 (40.43)  400m  5'06.78 (40.78)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  1a   Gara               400 Stile Libero  UNICA  (Es.A,Rag,Jun,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 MASCIOVECCHIO Lucrezia         1999 GS FIAMME ORO                 4'37.05 10,0  *  621
 50m  0'31.60 ()        100m  1'04.91 (33.31)  150m  1'39.57 (34.66)  200m  2'14.82 (35.25)  
 250m  2'50.56 (35.74)  300m  3'26.58 (36.02)  350m  4'02.13 (35.55)  400m  4'37.05 (34.92)  
  2 ZOGU Roana                     2005 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       4'44.98  7,0  *  571
 50m  0'33.06 ()        100m  1'07.86 (34.80)  150m  1'43.96 (36.10)  200m  2'20.21 (36.25)  
 250m  2'56.74 (36.53)  300m  3'32.42 (35.68)  350m  4'08.80 (36.38)  400m  4'44.98 (36.18)  
  3 SIMEONS Emily                  2003 GS FIAMME ORO                 4'47.83  6,0  *  554
 50m  0'33.24 ()        100m  1'08.53 (35.29)  150m  1'45.10 (36.57)  200m  2'21.73 (36.63)  
 250m  2'58.93 (37.20)  300m  3'35.75 (36.82)  350m  4'13.38 (37.63)  400m  4'47.83 (34.45)  
  4 DORDONI Emma                   2005 CANOTTIERI NINO BIXIO         4'48.77  5,0     549
 50m  0'33.07 ()        100m  1'09.10 (36.03)  150m  1'45.70 (36.60)  200m  2'22.31 (36.61)  
 250m  2'59.70 (37.39)  300m  3'36.80 (37.10)  350m  4'14.23 (37.43)  400m  4'48.77 (34.54)  
  5 DEL GRECO Matilde              2005 NUOTO SCANDICCI 1982          4'50.82  4,0     537
 50m  0'32.74 ()        100m  1'08.05 (35.31)  150m  1'43.59 (35.54)  200m  2'20.46 (36.87)  
 250m  2'57.48 (37.02)  300m  3'35.44 (37.96)  350m  4'13.27 (37.83)  400m  4'50.82 (37.55)  
  6 SPELTRA Noemi                  2004 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       5'00.09  3,0     489
 50m  0'34.15 ()        100m  1'11.42 (37.27)  150m  1'47.80 (36.38)  200m  2'26.83 (39.03)  
 250m  3'05.02 (38.19)  300m  3'43.61 (38.59)  350m  4'21.63 (38.02)  400m  5'00.09 (38.46)  
  7 NOTTOLI Lavinia                2005 LIBERTAS R.N.PERUGIA          5'07.48  2,0     454
 50m  0'35.18 ()        100m  1'14.68 (39.50)  150m  1'53.98 (39.30)  200m  2'33.90 (39.92)  
 250m  3'12.80 (38.90)  300m  3'52.05 (39.25)  350m  4'29.88 (37.83)  400m  5'07.48 (37.60)  
  8 BIASINI Alessandra             2003 LIBERTAS R.N.PERUGIA          5'11.62  1,0     436
 50m  0'35.23 ()        100m  1'13.79 (38.56)  150m  1'53.37 (39.58)  200m  2'34.04 (40.67)  
 250m  3'13.70 (39.66)  300m  3'53.40 (39.70)  350m  4'32.87 (39.47)  400m  5'11.62 (38.75)  
  9 ANGELONI Anastasia             2005 CENTRO NUOTO MACERATA SSD     5'12.48          433
 50m  0'34.59 ()        100m  1'13.22 (38.63)  150m  1'52.72 (39.50)  200m  2'32.83 (40.11)  
 250m  3'12.68 (39.85)  300m  3'53.56 (40.88)  350m  4'33.74 (40.18)  400m  5'12.48 (38.74)  

  1 FELICI Flaminia                2010 RACING NUOTO ROMA SSD         4'58.77 10,0  *  495
 50m  0'34.85 ()        100m  1'12.34 (37.49)  150m  1'49.65 (37.31)  200m  2'27.70 (38.05)  
 250m  3'05.41 (37.71)  300m  3'43.84 (38.43)  350m  4'21.60 (37.76)  400m  4'58.77 (37.17)  
  2 SARDI Giorgia                  2010 CANOTTIERI NINO BIXIO         5'17.92  7,0  *  411
 50m  0'34.96 ()        100m  1'13.73 (38.77)  150m  1'54.15 (40.42)  200m  2'35.07 (40.92)  
 250m  3'15.60 (40.53)  300m  3'56.93 (41.33)  350m  4'37.48 (40.55)  400m  5'17.92 (40.44)  
  3 BELLIZZI Gaia                  2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     5'29.52  6,0  *  369
 50m  0'37.86 ()        100m  1'19.99 (42.13)  150m  2'02.40 (42.41)  200m  2'45.67 (43.27)  
 250m  3'27.33 (41.66)  300m  4'10.20 (42.87)  350m  4'50.73 (40.53)  400m  5'29.52 (38.79)  
  4 BANCALARI Giulia               2011 TELEMEDICO SPORTIVA STURL     5'29.61  5,0     369
 50m  0'39.48 ()        100m  1'22.12 (42.64)  150m  2'04.86 (42.74)  200m  2'48.28 (43.42)  
 250m  3'29.89 (41.61)  300m  4'11.15 (41.26)  350m  4'51.58 (40.43)  400m  5'29.61 (38.03)  
  5 BALDI Caterina                 2010 NUOTO SCANDICCI 1982          5'33.45  4,0     356
 50m  0'36.41 ()        100m  1'18.13 (41.72)  150m  2'01.64 (43.51)  200m  2'45.03 (43.39)  
 250m  3'28.22 (43.19)  300m  4'12.51 (44.29)  350m  4'54.09 (41.58)  400m  5'33.45 (39.36)  

  1 ROCCHIGIANI Sara               2007 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       4'39.60 10,0  *  604
 50m  0'31.85 ()        100m  1'06.68 (34.83)  150m  1'42.06 (35.38)  200m  2'18.07 (36.01)  
 250m  2'53.41 (35.34)  300m  3'29.25 (35.84)  350m  4'04.28 (35.03)  400m  4'39.60 (35.32)  
  2 COLLAUTO Elena                 2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          4'53.46  7,0  *  523
 50m  0'33.46 ()        100m  1'10.84 (37.38)  150m  1'48.09 (37.25)  200m  2'26.13 (38.04)  
 250m  3'03.56 (37.43)  300m  3'41.81 (38.25)  350m  4'18.64 (36.83)  400m  4'53.46 (34.82)  
  3 MARINELLI Margherita           2006 LIBERTAS R.N.PERUGIA          4'53.89  6,0  *  520
 50m  0'33.24 ()        100m  1'10.85 (37.61)  150m  1'47.49 (36.64)  200m  2'25.24 (37.75)  
 250m  3'02.55 (37.31)  300m  3'40.45 (37.90)  350m  4'17.95 (37.50)  400m  4'53.89 (35.94)  
  4 PARRA Federica                 2007 LIBERTAS R.N.PERUGIA          4'56.39  5,0     507
 50m  0'33.82 ()        100m  1'09.86 (36.04)  150m  1'47.57 (37.71)  200m  2'24.85 (37.28)  
 250m  3'03.19 (38.34)  300m  3'41.10 (37.91)  350m  4'19.25 (38.15)  400m  4'56.39 (37.14)  
  5 ANDRELLI Giorgia               2007 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      4'58.81  4,0     495
 50m  0'33.95 ()        100m  1'11.51 (37.56)  150m  1'48.81 (37.30)  200m  2'26.61 (37.80)  
 250m  3'04.44 (37.83)  300m  3'43.04 (38.60)  350m  4'20.68 (37.64)  400m  4'58.81 (38.13)  
  6 PAPARELLI Lavinia              2006 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       4'59.47  3,0     492
 50m  0'32.14 ()        100m  1'08.35 (36.21)  150m  1'45.99 (37.64)  200m  2'24.52 (38.53)  
 250m  3'03.29 (38.77)  300m  3'42.49 (39.20)  350m  4'21.32 (38.83)  400m  4'59.47 (38.15)  
  7 TURCHI Giada                   2007 AREZZO NUOTO                  5'01.52  2,0     482
 50m  0'34.87 ()        100m  1'11.11 (36.24)  150m  1'49.81 (38.70)  200m  2'27.56 (37.75)  
 250m  3'06.64 (39.08)  300m  3'45.19 (38.55)  350m  4'24.58 (39.39)  400m  5'01.52 (36.94)  
  8 RITELLI Giulia                 2007 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       5'09.49  1,0     445
 50m  0'34.16 ()        100m  1'12.55 (38.39)  150m  1'51.64 (39.09)  200m  2'31.61 (39.97)  
 250m  3'11.28 (39.67)  300m  3'51.72 (40.44)  350m  4'30.45 (38.73)  400m  5'09.49 (39.04)  

  1 CHIAVERINI Viola               2008 NUOTO SCANDICCI 1982          4'47.69 10,0  *  555
 50m  0'32.75 ()        100m  1'08.38 (35.63)  150m  1'44.03 (35.65)  200m  2'20.67 (36.64)  
 250m  2'57.30 (36.63)  300m  3'34.38 (37.08)  350m  4'10.80 (36.42)  400m  4'47.69 (36.89)  
  2 KETA Noemi                     2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       4'47.93  7,0  *  553
 50m  0'33.73 ()        100m  1'08.86 (35.13)  150m  1'44.76 (35.90)  200m  2'21.21 (36.45)  
 250m  2'57.94 (36.73)  300m  3'34.88 (36.94)  350m  4'11.78 (36.90)  400m  4'47.93 (36.15)  
  3 DORDONI Lucrezia Sofia         2009 CANOTTIERI NINO BIXIO         4'49.37  6,0  *  545
 50m  0'32.83 ()        100m  1'08.30 (35.47)  150m  1'45.65 (37.35)  200m  2'22.80 (37.15)  
 250m  3'01.11 (38.31)  300m  3'38.29 (37.18)  350m  4'15.34 (37.05)  400m  4'49.37 (34.03)  
  4 HERNANDEZ DIAZ Beatriz         2009 GS FIAMME ORO                 4'52.21  5,0     529
 50m  0'33.79 ()        100m  1'10.08 (36.29)  150m  1'46.58 (36.50)  200m  2'24.00 (37.42)  
 250m  3'01.08 (37.08)  300m  3'38.72 (37.64)  350m  4'15.36 (36.64)  400m  4'52.21 (36.85)  
  5 FERMANI Matilde                2008 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      4'52.73  4,0     527
 50m  0'34.15 ()        100m  1'10.22 (36.07)  150m  1'47.66 (37.44)  200m  2'24.47 (36.81)  
 250m  3'02.20 (37.73)  300m  3'39.14 (36.94)  350m  4'16.57 (37.43)  400m  4'52.73 (36.16)  
  6 DEL ROSSO Elena                2009 FERMO NUOTO E PALLANUOTO      4'53.02  3,0     525
 100m  1'10.40 ()       150m  1'47.99 (37.59)  200m  2'25.20 (37.21)  250m  3'02.75 (37.55)  
 300m  3'40.06 (37.31)  400m  4'53.02 (01.12.96
  7 BARTOLINI BARDI Gemma          2009 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       4'54.36  2,0     518
 50m  0'33.49 ()        100m  1'10.21 (36.72)  150m  1'47.40 (37.19)  200m  2'25.43 (38.03)  
 250m  3'02.81 (37.38)  300m  3'41.35 (38.54)  350m  4'18.16 (36.81)  400m  4'54.36 (36.20)  
  8 LAZZARI Anna                   2009 CENTRO NUOTO BASTIA ASD       4'59.25  1,0     493
 50m  0'34.34 ()        100m  1'12.24 (37.90)  150m  1'50.72 (38.48)  200m  2'29.37 (38.65)  
 250m  3'07.64 (38.27)  300m  3'45.42 (37.78)  350m  4'23.06 (37.64)  400m  4'59.25 (36.19)  
  9 TRESPIDI Sara                  2008 CANOTTIERI NINO BIXIO         5'01.64          481
 50m  0'34.19 ()        100m  1'11.65 (37.46)  150m  1'50.56 (38.91)  200m  2'29.46 (38.90)  
 250m  3'08.76 (39.30)  300m  3'46.91 (38.15)  350m  4'25.49 (38.58)  400m  5'01.64 (36.15)  
 10 ZILLI Elena                    2009 CANOTTIERI NINO BIXIO         5'01.98          480
 50m  0'36.29 ()        100m  1'14.68 (38.39)  150m  1'53.53 (38.85)  200m  2'32.06 (38.53)  
 250m  3'10.26 (38.20)  300m  3'48.33 (38.07)  350m  4'25.33 (36.00)  400m  5'01.98 (36.65)  
 11 DI STEFANO Giorgia             2008 LIBERTAS R.N.PERUGIA          5'10.53          441
 50m  0'34.38 ()        100m  1'12.00 (37.62)  150m  1'51.33 (39.33)  200m  2'30.59 (39.26)  
 250m  3'11.46 (40.87)  300m  3'51.14 (39.68)  350m  4'31.47 (40.33)  400m  5'10.53 (39.06)  
 12 BARTOLINI Maria Sofia          2008 VIRTUS BUONCONVENTO SSD       5'11.61          436
 50m  0'33.82 ()        100m  1'13.71 (39.89)  150m  1'53.16 (39.45)  200m  2'33.83 (40.67)  
 250m  3'14.29 (40.46)  300m  3'54.54 (40.25)  350m  4'33.73 (39.19)  400m  5'11.61 (37.88)  
 13 BALDELLA Chiara                2009 LIBERTAS R.N.PERUGIA          5'19.11          406
 50m  0'35.66 ()        100m  1'15.36 (39.70)  150m  1'57.51 (42.15)  200m  2'37.81 (40.30)  
 250m  3'19.00 (41.19)  300m  3'59.37 (40.37)  350m  4'40.76 (41.39)  400m  5'19.11 (38.35)