-------------------------------------------------------------------------------------------
Organizzazione: MASSAROSA NUOTO ASD                                           C.R.Toscano
-------------------------------------------------------------------------------------------
                                   CLASSIFICA  SOCIETA'                                   
                               XV Trofeo Cittą di Massarosa                               
                            MASSAROSA   22/01/2022 - 23/01/2022                           
-------------------------------------------------------------------------------------------

Pos             Societą                              Comitato           Punti   Oro Arg Bro
-------------------------------------------------------------------------------------------
01)  252140     TIRRENICA NUOTO                      Toscana             399,00  25  20  17
02)  391522     AZZURRA NUOTO PRATO                  Toscana             290,00  16  15  12
03)  37290      CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE            Lazio               279,00  16  13  14
04)  252303     NUOTO VALDINIEVOLE                   Toscana             149,00  12   4   2
05)  43327      DE AKKER TEAM SSD ARL                Emilia Romagna      114,00   4   3   4
06)  254865     CIRCOLO NUOTO LUCCA                  Toscana             109,00   3   4  10
07)  110843     ACQUARIUS POPOLI ASD                 Abruzzo              97,00   7   5   2
08)  109898     EXCALIBUR SSD                        Lazio                93,00   3   6   5
09)  996266     V02 NUOTO TORINO SSD                 Piemonte             76,50   4   5   1
10)  244441     AQUATICA SSD                         Toscana              34,50       1   4
11)  697890     ATHENA SPORTING CLUB  SSD ARL        Lazio                12,00           1
12)  257351     DIMENSIONE N PONTEDERA               Toscana               7,00            

                               XV Trofeo Cittą di Massarosa                               
                MASSAROSA  Domenica 23 Gennaio 2022 A.V. 16:25 - I.G. 17:20               
                              Base: 25mt - Crono: Automatico                              

-------------------------------------------------------------------------------------------
  6a   Gara               100 Stile Libero  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 DENTALE Lorenzo                2002 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       51.99  7,0  *
 50m  0'25.16 ()        100m  0'51.99 (26.83)  
  2 MICHELI Danilo                 2003 EXCALIBUR SSD                   55.84  5,0  *
 50m  0'26.81 ()        100m  0'55.84 (29.03)  
  3 MONTELLA Giuseppe              2003 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       56.01  4,0  *
 50m  0'26.71 ()        100m  0'56.01 (29.30)  
  4 MILIA Tiziano                  2003 EXCALIBUR SSD                   56.67  3,0   
 50m  0'27.12 ()        100m  0'56.67 (29.55)  
  5 ROMOLI Alessio                 2003 CIRCOLO NUOTO LUCCA             57.45  2,0   
 50m  0'27.89 ()        100m  0'57.45 (29.56)  

  1 CECCARELLI Luca                2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       51.42  7,0  *
 50m  0'25.29 ()        100m  0'51.42 (26.13)  
  2 PARDOSSI Luca                  2004 TIRRENICA NUOTO                 51.65  5,0  *
 50m  0'25.00 ()        100m  0'51.65 (26.65)  
  3 PARADISI Alessandro            2004 DE AKKER TEAM SSD ARL           51.96  4,0  *
 50m  0'25.07 ()        100m  0'51.96 (26.89)  
  4 LOMBARDI Bryan                 2005 DE AKKER TEAM SSD ARL           52.63  3,0   
 50m  0'25.18 ()        100m  0'52.63 (27.45)  
  5 BRUNO Nicola                   2004 TIRRENICA NUOTO                 52.75  2,0   
 50m  0'25.02 ()        100m  0'52.75 (27.73)  
  6 MARCUCCI Luca                  2005 TIRRENICA NUOTO                 53.12  1,0   
 50m  0'25.56 ()        100m  0'53.12 (27.56)  
  7 DE ANGELIS Rocco               2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       53.16        
 50m  0'25.48 ()        100m  0'53.16 (27.68)  
  8 BOBOCEA Alexandru Mihail       2005 AZZURRA NUOTO PRATO             55.56        
 50m  0'26.59 ()        100m  0'55.56 (28.97)  
  9 NUCCI Edoardo                  2005 DE AKKER TEAM SSD ARL           55.88        
 50m  0'27.09 ()        100m  0'55.88 (28.79)  
 10 SPINETTI Marcello              2005 TIRRENICA NUOTO                 56.39        
 50m  0'26.96 ()        100m  0'56.39 (29.43)  
 11 MATTEONI Federico              2004 TIRRENICA NUOTO                 56.41        
 50m  0'27.35 ()        100m  0'56.41 (29.06)  
 12 MANNUCCI Iacopo                2004 DIMENSIONE N PONTEDERA          56.46        
 50m  0'26.12 ()        100m  0'56.46 (30.34)  
 13 LOMBARDI Thomas                2005 AZZURRA NUOTO PRATO             56.82        
 50m  0'26.79 ()        100m  0'56.82 (30.03)  
 14 TORRONI Valerio                2005 EXCALIBUR SSD                   57.86        
 50m  0'27.81 ()        100m  0'57.86 (30.05)  
 15 SCALI Tommaso                  2005 AZZURRA NUOTO PRATO             58.50        
 50m  0'28.03 ()        100m  0'58.50 (30.47)  
 16 RIZZO Gabriele                 2005 AZZURRA NUOTO PRATO             59.02        
 50m  0'27.72 ()        100m  0'59.02 (31.30)  
 17 HONG Ya Qi Jacky               2005 AZZURRA NUOTO PRATO           1'03.92        
 50m  0'30.07 ()        100m  1'03.92 (33.85)  

  1 MONTI Fabrizio                 1994 NUOTO VALDINIEVOLE              53.70  7,0  *
 50m  0'26.00 ()        100m  0'53.70 (27.70)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  5a   Gara               100 Stile Libero  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 SANTI Carlotta                 2004 AZZURRA NUOTO PRATO             58.83  7,0  *
 50m  0'28.40 ()        100m  0'58.83 (30.43)  
  2 PALUMBO Azzurra                2005 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'00.47  5,0  *
 50m  0'29.33 ()        100m  1'00.47 (31.14)  
  3 ROSSI Noemi                    2004 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'01.10  4,0  *
 50m  0'28.70 ()        100m  1'01.10 (32.40)  
  4 CARDELLI Chiara                2004 NUOTO VALDINIEVOLE            1'05.26  3,0   
 50m  0'31.62 ()        100m  1'05.26 (33.64)  
  5 TABARRANI Martina              2004 TIRRENICA NUOTO               1'06.80  2,0   
 50m  0'32.23 ()        100m  1'06.80 (34.57)  
  6 CHIOVENDA Chiara               2004 EXCALIBUR SSD                 1'07.81  1,0   
 50m  0'32.42 ()        100m  1'07.81 (35.39)  

  1 MUSETTI Helena                 2006 TIRRENICA NUOTO                 55.88  7,0  *
 50m  0'27.66 ()        100m  0'55.88 (28.22)  
  2 BATTAGLIA Alice                2006 NUOTO VALDINIEVOLE              59.95  5,0  *
 50m  0'28.84 ()        100m  0'59.95 (31.11)  
  3 KONE ZAMPELLA Anais            2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'01.82  4,0  *
 50m  0'29.43 ()        100m  1'01.82 (32.39)  
  4 SANMARTINI Asia                2006 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'01.92  3,0   
 50m  0'29.73 ()        100m  1'01.92 (32.19)  
  5 GORI Vittoria                  2006 TIRRENICA NUOTO               1'02.15  2,0   
 50m  0'29.76 ()        100m  1'02.15 (32.39)  
  6 BERTI Nagham                   2007 NUOTO VALDINIEVOLE            1'02.52  1,0   
 50m  0'30.05 ()        100m  1'02.52 (32.47)  
  7 DEL FREO Benedetta             2007 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'02.83        
 50m  0'30.25 ()        100m  1'02.83 (32.58)  
  8 CONTILIANO Alice               2007 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'03.30        
 50m  0'30.49 ()        100m  1'03.30 (32.81)  
  9 DIMONOPOLI Emma                2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'03.55        
 50m  0'30.99 ()        100m  1'03.55 (32.56)  
 10 COSTAGLI Emma                  2007 DIMENSIONE N PONTEDERA        1'04.05        
 50m  0'30.41 ()        100m  1'04.05 (33.64)  
 11 MENCHERINI Beatrice            2007 AZZURRA NUOTO PRATO           1'04.37        
 50m  0'30.91 ()        100m  1'04.37 (33.46)  
 12 GIOVANNETTI Lavinia            2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'04.72        
 50m  0'30.55 ()        100m  1'04.72 (34.17)  
 13 VETRELLA Ilaria                2007 EXCALIBUR SSD                 1'05.60        
 50m  0'31.39 ()        100m  1'05.60 (34.21)  
 14 GIANNESCHI Esmeralda           2007 TIRRENICA NUOTO               1'05.64        
 50m  0'31.33 ()        100m  1'05.64 (34.31)  
 15 ALASONATTI Angelica            2006 V02 NUOTO TORINO SSD          1'05.88        
 50m  0'31.20 ()        100m  1'05.88 (34.68)  
 16 DE BACCO Camilla               2006 V02 NUOTO TORINO SSD          1'05.94        
 50m  0'31.74 ()        100m  1'05.94 (34.20)  
 17 ONOFRI Marika                  2007 EXCALIBUR SSD                 1'07.92        
 50m  0'32.28 ()        100m  1'07.92 (35.64)  
 18 ROMANO Rachele                 2007 TIRRENICA NUOTO               1'08.92        
 50m  0'33.29 ()        100m  1'08.92 (35.63)  
 19 PARTENE Andreea                2006 EXCALIBUR SSD                 1'10.06        
 50m  0'34.36 ()        100m  1'10.06 (35.70)  
 20 LEPORE Aurora                  2007 EXCALIBUR SSD                 1'10.91        
 50m  0'34.16 ()        100m  1'10.91 (36.75)  
 21 CORSI Emma                     2007 TIRRENICA NUOTO               1'13.18        
 50m  0'35.41 ()        100m  1'13.18 (37.77)  

  1 NICOLAI Elena                  2002 TIRRENICA NUOTO               1'03.25  7,0  *
 50m  0'30.70 ()        100m  1'03.25 (32.55)  
  2 AVERSANO Elena                 2003 EXCALIBUR SSD                 1'05.93  5,0  *
 50m  0'31.04 ()        100m  1'05.93 (34.89)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  4a   Gara               100 Stile Libero  Ragazzi  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 GRIPPAUDO Andrea               2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       54.44  7,0  *
 50m  0'26.23 ()        100m  0'54.44 (28.21)  
  2 SAVIGNI Matteo                 2006 DE AKKER TEAM SSD ARL           54.94  5,0  *
 50m  0'26.02 ()        100m  0'54.94 (28.92)  
  3 CHESSA Manuel                  2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       55.40  4,0  *
 50m  0'26.17 ()        100m  0'55.40 (29.23)  
  4 AVERSANO Riccardo              2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       55.42  3,0   
 50m  0'26.68 ()        100m  0'55.42 (28.74)  
  5 BRUNO Tommaso                  2007 V02 NUOTO TORINO SSD            55.61  2,0   
 50m  0'26.75 ()        100m  0'55.61 (28.86)  
  6 BERTOLUCCI Lorenzo             2007 TIRRENICA NUOTO                 56.73  1,0   
 50m  0'26.65 ()        100m  0'56.73 (30.08)  
  7 POLLICE Mattia                 2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       56.93        
 50m  0'27.01 ()        100m  0'56.93 (29.92)  
  8 SIMONETTI Christian            2006 TIRRENICA NUOTO                 57.32        
 50m  0'27.07 ()        100m  0'57.32 (30.25)  
  9 ROLLI Dario                    2006 DE AKKER TEAM SSD ARL           57.54        
 50m  0'27.70 ()        100m  0'57.54 (29.84)  
 10 ZANI Riccardo                  2007 V02 NUOTO TORINO SSD            57.58        
 50m  0'27.57 ()        100m  0'57.58 (30.01)  
 11 BARBERI Michele Francesco Neri 2007 TIRRENICA NUOTO                 57.91        
 50m  0'28.03 ()        100m  0'57.91 (29.88)  
 12 SCARCINA Andrea Graziano       2007 V02 NUOTO TORINO SSD            58.03        
 50m  0'28.25 ()        100m  0'58.03 (29.78)  
 13 RADOGNA Gabriele               2008 ACQUARIUS POPOLI ASD            58.14        
 50m  0'27.74 ()        100m  0'58.14 (30.40)  
 14 ALBA Ludovico                  2007 AZZURRA NUOTO PRATO             58.20        
 50m  0'28.03 ()        100m  0'58.20 (30.17)  
 14 RAMELLO Lorenzo                2006 NUOTO VALDINIEVOLE              58.20        
 50m  0'27.42 ()        100m  0'58.20 (30.78)  
 16 GATTAI Gabriele                2006 AZZURRA NUOTO PRATO             58.32        
 50m  0'28.42 ()        100m  0'58.32 (29.90)  
 17 MORIELLO Christian             2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       58.50        
 50m  0'27.84 ()        100m  0'58.50 (30.66)  
 18 ENACHE Eduard Cristian         2008 DE AKKER TEAM SSD ARL           58.61        
 50m  0'27.81 ()        100m  0'58.61 (30.80)  
 19 BARDAZZI Niccolo'              2006 AZZURRA NUOTO PRATO             58.69        
 50m  0'28.42 ()        100m  0'58.69 (30.27)  
 20 BETTAZZI Lapo                  2007 AZZURRA NUOTO PRATO             58.77        
 50m  0'28.29 ()        100m  0'58.77 (30.48)  
 21 LOMBARDI Francesco             2007 AZZURRA NUOTO PRATO             58.84        
 50m  0'28.29 ()        100m  0'58.84 (30.55)  
 22 MOSTACCI Matteo                2008 ACQUARIUS POPOLI ASD            59.06        
 50m  0'28.65 ()        100m  0'59.06 (30.41)  
 23 SAVORANI Lorenzo               2006 DE AKKER TEAM SSD ARL           59.10        
 50m  0'28.40 ()        100m  0'59.10 (30.70)  
 24 BARGIACCHI Giacomo             2008 TIRRENICA NUOTO                 59.12        
 50m  0'28.40 ()        100m  0'59.12 (30.72)  
 25 MANENTI Edoardo                2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       59.27        
 50m  0'27.98 ()        100m  0'59.27 (31.29)  
 26 GIESEKE Christian              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD            59.36        
 50m  0'28.12 ()        100m  0'59.36 (31.24)  
 27 D'ALBENZIO Lorenzo             2008 ACQUARIUS POPOLI ASD            59.53        
 50m  0'28.63 ()        100m  0'59.53 (30.90)  
 28 TORRI Flavio                   2006 EXCALIBUR SSD                   59.57        
 50m  0'28.65 ()        100m  0'59.57 (30.92)  
 29 LUCHI Samuele                  2008 TIRRENICA NUOTO                 59.78        
 50m  0'28.75 ()        100m  0'59.78 (31.03)  
 30 SORAGGI Michele                2006 TIRRENICA NUOTO               1'00.18        
 50m  0'28.89 ()        100m  1'00.18 (31.29)  
 31 BIOLCHINI Alexander            2006 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'00.52        
 50m  0'28.87 ()        100m  1'00.52 (31.65)  
 32 CORTONA Filippo                2007 V02 NUOTO TORINO SSD          1'00.68        
 50m  0'29.04 ()        100m  1'00.68 (31.64)  
 33 TORRI Alessandro               2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'00.73        
 50m  0'29.28 ()        100m  1'00.73 (31.45)  
 34 NICOLINI Federico              2007 AQUATICA SSD                  1'01.06        
 50m  0'29.60 ()        100m  1'01.06 (31.46)  
 35 ORSI AVENALI Federico          2007 EXCALIBUR SSD                 1'01.40        
 50m  0'29.61 ()        100m  1'01.40 (31.79)  
 36 MOZZONI Daniele                2006 EXCALIBUR SSD                 1'01.48        
 50m  0'29.52 ()        100m  1'01.48 (31.96)  
 37 ROMEGGIO Alessio               2007 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'01.84        
 50m  0'28.82 ()        100m  1'01.84 (33.02)  
 38 TOGNACCINI Andrea              2008 AQUATICA SSD                  1'01.92        
 50m  0'29.39 ()        100m  1'01.92 (32.53)  
 39 TOTTI Riccardo                 2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'02.33        
 50m  0'30.23 ()        100m  1'02.33 (32.10)  
 40 CAMPIELLO Samuele              2008 V02 NUOTO TORINO SSD          1'02.94        
 50m  0'30.08 ()        100m  1'02.94 (32.86)  
 41 NOLLI Cristian                 2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'03.02        
 50m  0'30.54 ()        100m  1'03.02 (32.48)  
 42 FREDA Ludovico                 2008 AQUATICA SSD                  1'03.48        
 50m  0'30.92 ()        100m  1'03.48 (32.56)  
 43 ORIGA Marco                    2008 AZZURRA NUOTO PRATO           1'03.56        
 50m  0'31.10 ()        100m  1'03.56 (32.46)  
 44 CASANOVA Mattia                2008 TIRRENICA NUOTO               1'03.67        
 50m  0'30.42 ()        100m  1'03.67 (33.25)  
 45 TARDELLI Joele                 2006 AQUATICA SSD                  1'04.96        
 50m  0'31.48 ()        100m  1'04.96 (33.48)  
 46 POGGETTI Luca Kimi             2008 TIRRENICA NUOTO               1'05.16        
 50m  0'31.75 ()        100m  1'05.16 (33.41)  
 47 PERGOLA Lorenzo                2008 TIRRENICA NUOTO               1'08.63        
 50m  0'33.13 ()        100m  1'08.63 (35.50)  
 48 BERTOZZI Riccardo              2008 AQUATICA SSD                  1'08.99        
 50m  0'32.27 ()        100m  1'08.99 (36.72)  
 49 BORISOVS Daniils               2008 TIRRENICA NUOTO               1'09.38        
 50m  0'32.78 ()        100m  1'09.38 (36.60)  
 50 AMBROSINO Lorenzo              2007 V02 NUOTO TORINO SSD          1'10.85        
 50m  0'33.47 ()        100m  1'10.85 (37.38)  
 51 BURCHIELLI Emanuele            2008 TIRRENICA NUOTO               1'12.20        
 50m  0'33.83 ()        100m  1'12.20 (38.37)  
 52 MORRA Umberto                  2008 AZZURRA NUOTO PRATO           1'14.35        
 50m  0'34.27 ()        100m  1'14.35 (40.08)  
 53 CIAMPOLINI Tommaso             2008 TIRRENICA NUOTO               1'15.68        
 50m  0'35.15 ()        100m  1'15.68 (40.53)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  3a   Gara               100 Stile Libero  Ragazzi  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 DOMINA Lucrezia                2008 AZZURRA NUOTO PRATO             58.11  7,0  *
 50m  0'28.37 ()        100m  0'58.11 (29.74)  
  2 ROSSI Sabrina                  2008 V02 NUOTO TORINO SSD            59.82  5,0  *
 50m  0'29.04 ()        100m  0'59.82 (30.78)  
  3 ARESU Asia                     2008 TIRRENICA NUOTO               1'00.52  4,0  *
 50m  0'29.30 ()        100m  1'00.52 (31.22)  
  4 GALLI Rebecca                  2008 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'01.72  3,0   
 50m  0'29.72 ()        100m  1'01.72 (32.00)  
  5 BARDAZZI Giulia                2008 AZZURRA NUOTO PRATO           1'02.15  2,0   
 50m  0'29.87 ()        100m  1'02.15 (32.28)  
  6 BELLONI Chiara                 2008 V02 NUOTO TORINO SSD          1'02.20  1,0   
 50m  0'29.52 ()        100m  1'02.20 (32.68)  
  7 TONGIANI Aurora                2009 TIRRENICA NUOTO               1'02.24        
 50m  0'29.66 ()        100m  1'02.24 (32.58)  
  8 DI BACCO Angelica              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'02.67        
 50m  0'30.39 ()        100m  1'02.67 (32.28)  
  9 PORTALURI Giorgia              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'03.40        
 50m  0'30.66 ()        100m  1'03.40 (32.74)  
 10 FONTANELLI Rebecca             2008 AQUATICA SSD                  1'03.55        
 50m  0'30.07 ()        100m  1'03.55 (33.48)  
 11 TOCCAFONDI Irene               2008 NUOTO VALDINIEVOLE            1'04.02        
 50m  0'30.75 ()        100m  1'04.02 (33.27)  
 12 BUFFINI Gaia                   2009 AZZURRA NUOTO PRATO           1'04.46        
 50m  0'30.68 ()        100m  1'04.46 (33.78)  
 13 UTILI Gaia                     2008 V02 NUOTO TORINO SSD          1'04.55        
 50m  0'31.71 ()        100m  1'04.55 (32.84)  
 14 CHATRIAN Micol                 2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'04.85        
 50m  0'31.31 ()        100m  1'04.85 (33.54)  
 15 NADINI Federica                2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'04.97        
 50m  0'30.87 ()        100m  1'04.97 (34.10)  
 16 ROLLI Agata                    2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'04.99        
 50m  0'31.16 ()        100m  1'04.99 (33.83)  
 17 VALENTE Matilde                2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'05.37        
 50m  0'30.99 ()        100m  1'05.37 (34.38)  
 18 AMBROSINO Chiara               2009 V02 NUOTO TORINO SSD          1'05.58        
 50m  0'31.42 ()        100m  1'05.58 (34.16)  
 19 CONTI Elena                    2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'05.70        
 50m  0'31.72 ()        100m  1'05.70 (33.98)  
 20 MOZZONI Sara                   2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'06.12        
 50m  0'31.72 ()        100m  1'06.12 (34.40)  
 21 GREBORIO Sibilla               2009 V02 NUOTO TORINO SSD          1'06.24        
 50m  0'31.52 ()        100m  1'06.24 (34.72)  
 22 BOTTAZZI Vittoria              2009 AZZURRA NUOTO PRATO           1'06.87        
 50m  0'32.36 ()        100m  1'06.87 (34.51)  
 23 FRENDO Zoe                     2009 TIRRENICA NUOTO               1'06.88        
 50m  0'31.68 ()        100m  1'06.88 (35.20)  
 24 MAURI Maria Giulia             2009 V02 NUOTO TORINO SSD          1'07.25        
 50m  0'31.53 ()        100m  1'07.25 (35.72)  
 25 PUCCINELLI Diletta             2009 TIRRENICA NUOTO               1'07.29        
 50m  0'32.09 ()        100m  1'07.29 (35.20)  
 26 ANASTASI Selvaggia             2009 TIRRENICA NUOTO               1'07.32        
 50m  0'32.06 ()        100m  1'07.32 (35.26)  
 27 REGGIANI Ginevra               2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'07.80        
 50m  0'32.24 ()        100m  1'07.80 (35.56)  
 28 ROLLI Marta                    2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'09.07        
 50m  0'32.99 ()        100m  1'09.07 (36.08)  
 29 CACCIATORE Angelica Hai Giang  2008 AZZURRA NUOTO PRATO           1'09.11        
 50m  0'33.56 ()        100m  1'09.11 (35.55)  
 30 PRESTIA Matilde                2008 V02 NUOTO TORINO SSD          1'09.51        
 50m  0'33.58 ()        100m  1'09.51 (35.93)  
 31 SANTONI Carlotta               2009 AZZURRA NUOTO PRATO           1'09.68        
 50m  0'33.60 ()        100m  1'09.68 (36.08)  
 32 CAPPELLETTI Ilaria             2008 AQUATICA SSD                  1'09.74        
 50m  0'33.51 ()        100m  1'09.74 (36.23)  
 33 SARGENTINI Alice               2009 TIRRENICA NUOTO               1'09.89        
 50m  0'33.70 ()        100m  1'09.89 (36.19)  
 34 VEZZANI Rosalba                2008 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'10.06        
 50m  0'33.61 ()        100m  1'10.06 (36.45)  
 35 BONFIGLIOLI Ginevra            2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'10.42        
 50m  0'33.43 ()        100m  1'10.42 (36.99)  
 36 FARAGLIA Matilde               2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'10.87        
 50m  0'34.49 ()        100m  1'10.87 (36.38)  
 37 PERGOLA Matilde                2008 TIRRENICA NUOTO               1'12.73        
 50m  0'35.21 ()        100m  1'12.73 (37.52)  
 38 GIAMUNDO Francesca             2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'13.20        
 50m  0'34.94 ()        100m  1'13.20 (38.26)  
 39 LANDUCCI Ginevra               2009 TIRRENICA NUOTO               1'14.56        
 50m  0'35.54 ()        100m  1'14.56 (39.02)  
 40 ALIBERTI Elisa                 2008 V02 NUOTO TORINO SSD          1'15.35        
 50m  0'35.25 ()        100m  1'15.35 (40.10)  
 41 APOSTOLO Arianna               2009 V02 NUOTO TORINO SSD          1'17.43        
 50m  0'36.71 ()        100m  1'17.43 (40.72)  
 42 SANTANGELO Ludovica            2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'17.63        
 50m  0'37.68 ()        100m  1'17.63 (39.95)  
 43 TUDOR Monica Roxana            2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'17.76        
 50m  0'36.44 ()        100m  1'17.76 (41.32)  
 44 GULOTTA Sofia                  2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'19.04        
 50m  0'37.43 ()        100m  1'19.04 (41.61)  
 45 BARRECA Alice                  2009 V02 NUOTO TORINO SSD          1'22.49        
 50m  0'38.71 ()        100m  1'22.49 (43.78)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  2a   Gara               50 Dorso  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 DENTALE Lorenzo                2002 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       28.54  7,0  *
  2 MONTELLA Giuseppe              2003 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       30.42  5,0  *
  3 ASAN Flavio Gabriele           2003 EXCALIBUR SSD                   34.10  4,0  *

  1 MARCUCCI Luca                  2005 TIRRENICA NUOTO                 27.20  7,0  *
  2 BERTI Alessandro               2004 TIRRENICA NUOTO                 27.22  5,0  *
  3 DE ANGELIS Rocco               2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       27.45  4,0  *
  4 MANDATO Andrea                 2004 DE AKKER TEAM SSD ARL           28.33  3,0   
  5 SPINETTI Marcello              2005 TIRRENICA NUOTO                 28.65  2,0   
  6 DA RIN Lorenzo                 2005 DE AKKER TEAM SSD ARL           31.13  1,0   
-------------------------------------------------------------------------------------------
  1a   Gara               50 Dorso  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ROSSI Noemi                    2004 ACQUARIUS POPOLI ASD            31.70  7,0  *
  2 BERTONCINI Lara                2005 NUOTO VALDINIEVOLE              31.73  5,0  *
  3 TABARRANI Martina              2004 TIRRENICA NUOTO                 34.63  4,0  *
  4 VERONI Margot                  2005 CIRCOLO NUOTO LUCCA             34.66  3,0   

  1 BERTI Nagham                   2007 NUOTO VALDINIEVOLE              30.74  7,0  *
  2 GORI Vittoria                  2006 TIRRENICA NUOTO                 31.98  5,0  *
  3 BUSIA Marta                    2007 AZZURRA NUOTO PRATO             32.01  4,0  *
  4 KONE ZAMPELLA Anais            2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       32.18  3,0   
  5 MUCHETTI Alice                 2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA             33.37  2,0   
  6 COSTAGLI Emma                  2007 DIMENSIONE N PONTEDERA          33.51  1,0   
  7 VETRELLA Ilaria                2007 EXCALIBUR SSD                   33.74        
  8 SPINA Giulia                   2007 AQUATICA SSD                    33.81        
  9 RETTORI Maria                  2007 AQUATICA SSD                    34.16        
 10 PARTENE Andreea                2006 EXCALIBUR SSD                   36.32        

  1 MARTINELLI Caterina            2003 AZZURRA NUOTO PRATO             30.85  7,0  *
  2 NICOLAI Elena                  2002 TIRRENICA NUOTO                 32.10  5,0  *
  3 NANNETTI Vanessa               2002 TIRRENICA NUOTO                 33.41  4,0  *

                               XV Trofeo Cittą di Massarosa                               
                MASSAROSA  Domenica 23 Gennaio 2022 A.V. 14:20 - I.G. 15:15               
                              Base: 25mt - Crono: Automatico                              

-------------------------------------------------------------------------------------------
  8a   Gara               50 Rana  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 VANNELLI Giulio                2002 AZZURRA NUOTO PRATO             30.67  7,0  *
  2 MONTELLA Giuseppe              2003 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       30.95  5,0  *
  3 ROMOLI Alessio                 2003 CIRCOLO NUOTO LUCCA             32.19  4,0  *
  4 ASAN Flavio Gabriele           2003 EXCALIBUR SSD                   32.45  3,0   

  1 LUCCHESI Tommaso               2004 AZZURRA NUOTO PRATO             30.01  7,0  *
  2 PARADISI Alessandro            2004 DE AKKER TEAM SSD ARL           30.29  5,0  *
  3 MATTEONI Federico              2004 TIRRENICA NUOTO                 31.37  4,0  *
  4 MANNUCCI Iacopo                2004 DIMENSIONE N PONTEDERA          31.38  3,0   
  5 GIORGI Raoul                   2004 TIRRENICA NUOTO                 32.05  2,0   
  6 SCALI Tommaso                  2005 AZZURRA NUOTO PRATO             32.10  1,0   
  7 BIAGINI Giovanni               2005 CIRCOLO NUOTO LUCCA             33.28        
  8 PISCICELLI Umberto             2005 AZZURRA NUOTO PRATO             33.66        
-------------------------------------------------------------------------------------------
  7a   Gara               50 Rana  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ROSSI Noemi                    2004 ACQUARIUS POPOLI ASD            34.84  7,0  *
  2 ROSSETTI Rebecca               2004 TIRRENICA NUOTO                 35.68  5,0  *
  3 CHIOVENDA Chiara               2004 EXCALIBUR SSD                   36.72  4,0  *
  4 ARESU Gaia                     2004 TIRRENICA NUOTO                 38.07  3,0   
  5 PASQUINI Aurora Lucia          2004 NUOTO VALDINIEVOLE              39.17  2,0   

  1 LUCCHESI Lisa                  2006 TIRRENICA NUOTO                 32.46  7,0  *
  2 DEL FREO Benedetta             2007 CIRCOLO NUOTO LUCCA             33.86  5,0  *
  3 SPINA Giulia                   2007 AQUATICA SSD                    34.52  4,0  *
  4 SALUTIJ Emma                   2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA             34.88  3,0   
  5 ORSINI Angelica                2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       36.03  2,0   
  6 SAVOCA CORONA Giorgia          2006 TIRRENICA NUOTO                 36.25  1,0   
  7 MASTROMEI Alice                2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA             37.66        
  8 COLUCCINI Giorgia              2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA             38.54        
  9 BATTISTELLI Vittoria           2007 DE AKKER TEAM SSD ARL           39.35        
 10 DOTO Erika                     2006 NUOTO VALDINIEVOLE              39.50        

  1 AVERSANO Elena                 2003 EXCALIBUR SSD                   38.00  7,0  *
-------------------------------------------------------------------------------------------
  6a   Gara               100 Farfalla  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 DENTALE Lorenzo                2002 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       55.53  7,0  *
 50m  0'25.86 ()        100m  0'55.53 (29.67)  
  2 VALLINI Giovanni               2003 AZZURRA NUOTO PRATO             58.81  5,0  *
 50m  0'27.55 ()        100m  0'58.81 (31.26)  
  3 MILIA Tiziano                  2003 EXCALIBUR SSD                 1'01.82  4,0  *
 50m  0'28.30 ()        100m  1'01.82 (33.52)  

  1 LOMBARDI Bryan                 2005 DE AKKER TEAM SSD ARL           57.55  7,0  *
 50m  0'26.56 ()        100m  0'57.55 (30.99)  
  2 RAFFI Daniele                  2004 TIRRENICA NUOTO                 58.63  5,0  *
 50m  0'27.54 ()        100m  0'58.63 (31.09)  
  3 COLZI Giovanni                 2004 AZZURRA NUOTO PRATO             58.66  4,0  *
 50m  0'27.09 ()        100m  0'58.66 (31.57)  
  4 SITA' Riccardo                 2004 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'01.15  3,0   
 50m  0'27.98 ()        100m  1'01.15 (33.17)  
  5 MANDATO Andrea                 2004 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'01.62  2,0   
 50m  0'28.12 ()        100m  1'01.62 (33.50)  
  6 SALVATORI Giovanni             2005 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'02.27  1,0   
 50m  0'28.89 ()        100m  1'02.27 (33.38)  
  7 SCALI Tommaso                  2005 AZZURRA NUOTO PRATO           1'02.87        
 50m  0'28.88 ()        100m  1'02.87 (33.99)  
  8 ALBIZZI Saverio                2005 TIRRENICA NUOTO               1'10.13        
 50m  0'32.67 ()        100m  1'10.13 (37.46)  

  1 MONTI Fabrizio                 1994 NUOTO VALDINIEVOLE              58.13  7,0  *
 50m  0'26.94 ()        100m  0'58.13 (31.19)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  5a   Gara               100 Farfalla  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ARESU Gaia                     2004 TIRRENICA NUOTO               1'07.76  7,0  *
 50m  0'31.32 ()        100m  1'07.76 (36.44)  
  2 BUSIA Anita                    2005 AZZURRA NUOTO PRATO           1'08.57  5,0  *
 50m  0'31.92 ()        100m  1'08.57 (36.65)  
  3 ORLANDI Chiara                 2005 AZZURRA NUOTO PRATO           1'08.92  4,0  *
 50m  0'32.08 ()        100m  1'08.92 (36.84)  
  4 CARDELLI Chiara                2004 NUOTO VALDINIEVOLE            1'09.46  3,0   
 50m  0'32.33 ()        100m  1'09.46 (37.13)  
  5 LOMBARDI Diletta               2005 AZZURRA NUOTO PRATO           1'15.58  2,0   
 50m  0'35.03 ()        100m  1'15.58 (40.55)  

  1 MUSETTI Helena                 2006 TIRRENICA NUOTO               1'00.84  7,0  *
 50m  0'28.67 ()        100m  1'00.84 (32.17)  
  2 KONE ZAMPELLA Anais            2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'07.40  5,0  *
 50m  0'31.18 ()        100m  1'07.40 (36.22)  
  3 GAVAGNI Alice                  2006 AZZURRA NUOTO PRATO           1'08.74  4,0  *
 50m  0'31.49 ()        100m  1'08.74 (37.25)  
  4 MONTI Mila                     2007 NUOTO VALDINIEVOLE            1'11.19  3,0   
 50m  0'32.99 ()        100m  1'11.19 (38.20)  
  5 CIMATTI Lisa                   2007 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'12.06  2,0   
 50m  0'33.59 ()        100m  1'12.06 (38.47)  
  6 MENCHERINI Beatrice            2007 AZZURRA NUOTO PRATO           1'13.04  1,0   
 50m  0'33.77 ()        100m  1'13.04 (39.27)  
  7 CHIODO Giulia                  2006 AZZURRA NUOTO PRATO           1'13.93        
 50m  0'33.74 ()        100m  1'13.93 (40.19)  
  8 RETTORI Maria                  2007 AQUATICA SSD                  1'16.57        
 50m  0'34.93 ()        100m  1'16.57 (41.64)  
  9 LEPORE Aurora                  2007 EXCALIBUR SSD                 1'19.29        
 50m  0'36.17 ()        100m  1'19.29 (43.12)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  4a   Gara               100 Farfalla  Ragazzi  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BOVE Gianmarco                 2007 NUOTO VALDINIEVOLE              57.91  7,0  *
 50m  0'26.89 ()        100m  0'57.91 (31.02)  
  2 CHESSA Manuel                  2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'00.47  5,0  *
 50m  0'27.90 ()        100m  1'00.47 (32.57)  
  3 VALLINI Matteo                 2007 AZZURRA NUOTO PRATO           1'00.48  4,0  *
 50m  0'28.49 ()        100m  1'00.48 (31.99)  
  4 SIMONETTI Christian            2006 TIRRENICA NUOTO               1'01.60  3,0   
 50m  0'28.35 ()        100m  1'01.60 (33.25)  
  5 POLLICE Mattia                 2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'01.62  2,0   
 50m  0'28.51 ()        100m  1'01.62 (33.11)  
  6 DI BENEDETTO Daniele           2006 AZZURRA NUOTO PRATO           1'02.18  1,0   
 50m  0'29.18 ()        100m  1'02.18 (33.00)  
  7 SAVORANI Lorenzo               2006 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'02.51        
 50m  0'29.82 ()        100m  1'02.51 (32.69)  
  8 GRIPPAUDO Andrea               2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'02.64        
 50m  0'29.35 ()        100m  1'02.64 (33.29)  
  9 BRUNO Tommaso                  2007 V02 NUOTO TORINO SSD          1'02.77        
 50m  0'29.43 ()        100m  1'02.77 (33.34)  
 10 BARBERI Michele Francesco Neri 2007 TIRRENICA NUOTO               1'02.88        
 50m  0'29.42 ()        100m  1'02.88 (33.46)  
 11 MERCANTI Leone                 2006 NUOTO VALDINIEVOLE            1'03.46        
 50m  0'29.65 ()        100m  1'03.46 (33.81)  
 12 ZANI Riccardo                  2007 V02 NUOTO TORINO SSD          1'04.37        
 50m  0'29.60 ()        100m  1'04.37 (34.77)  
 13 PRESI Samuele                  2007 AZZURRA NUOTO PRATO           1'04.50        
 50m  0'30.35 ()        100m  1'04.50 (34.15)  
 14 BETTAZZI Lapo                  2007 AZZURRA NUOTO PRATO           1'04.54        
 50m  0'30.25 ()        100m  1'04.54 (34.29)  
 15 MANENTI Edoardo                2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'04.60        
 50m  0'30.25 ()        100m  1'04.60 (34.35)  
 16 MOSTACCI Matteo                2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'04.97        
 50m  0'30.91 ()        100m  1'04.97 (34.06)  
 17 MORIELLO Christian             2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'05.17        
 50m  0'30.50 ()        100m  1'05.17 (34.67)  
 18 MARTINELLI Andrea              2006 AZZURRA NUOTO PRATO           1'05.25        
 50m  0'30.71 ()        100m  1'05.25 (34.54)  
 19 BASSI Riccardo                 2007 V02 NUOTO TORINO SSD          1'05.79        
 50m  0'30.36 ()        100m  1'05.79 (35.43)  
 20 CORTONA Filippo                2007 V02 NUOTO TORINO SSD          1'06.06        
 50m  0'31.11 ()        100m  1'06.06 (34.95)  
 21 LUCHI Samuele                  2008 TIRRENICA NUOTO               1'06.48        
 50m  0'30.79 ()        100m  1'06.48 (35.69)  
 22 ENACHE Eduard Cristian         2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'06.80        
 50m  0'29.73 ()        100m  1'06.80 (37.07)  
 23 LOMBARDI Francesco             2007 AZZURRA NUOTO PRATO           1'07.47        
 50m  0'31.39 ()        100m  1'07.47 (36.08)  
 24 NOLLI Cristian                 2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'08.17        
 50m  0'31.60 ()        100m  1'08.17 (36.57)  
 25 BIOLCHINI Alexander            2006 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'08.74        
 50m  0'31.99 ()        100m  1'08.74 (36.75)  
 26 TOTTI Riccardo                 2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'08.77        
 50m  0'32.06 ()        100m  1'08.77 (36.71)  
 27 NICOLINI Federico              2007 AQUATICA SSD                  1'09.64        
 50m  0'32.87 ()        100m  1'09.64 (36.77)  
 28 MORRA Umberto                  2008 AZZURRA NUOTO PRATO           1'20.21        
 50m  0'36.12 ()        100m  1'20.21 (44.09)  

    D'ATTILIO Filippo              2007 AZZURRA NUOTO PRATO                     Squal.
                                                                    Per Nuotata Irregolare
-------------------------------------------------------------------------------------------
  3a   Gara               100 Farfalla  Ragazzi  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 DOMINA Lucrezia                2008 AZZURRA NUOTO PRATO           1'03.57  7,0  *
 50m  0'30.07 ()        100m  1'03.57 (33.50)  
  2 GALLI Rebecca                  2008 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'05.48  5,0  *
 50m  0'30.19 ()        100m  1'05.48 (35.29)  
  3 PASI Giulia                    2008 NUOTO VALDINIEVOLE            1'06.26  4,0  *
 50m  0'31.03 ()        100m  1'06.26 (35.23)  
  4 ARESU Asia                     2008 TIRRENICA NUOTO               1'07.24  3,0   
 50m  0'31.68 ()        100m  1'07.24 (35.56)  
  5 GUASTI Dafne                   2008 AZZURRA NUOTO PRATO           1'08.38  2,0   
 50m  0'31.84 ()        100m  1'08.38 (36.54)  
  6 SCALI Ginevra                  2009 AZZURRA NUOTO PRATO           1'09.46  1,0   
 50m  0'32.94 ()        100m  1'09.46 (36.52)  
  7 TONGIANI Aurora                2009 TIRRENICA NUOTO               1'09.85        
 50m  0'32.19 ()        100m  1'09.85 (37.66)  
  8 REGGIANI Ginevra               2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'11.39        
 50m  0'33.45 ()        100m  1'11.39 (37.94)  
  9 VALENTE Matilde                2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'11.96        
 50m  0'33.00 ()        100m  1'11.96 (38.96)  
 10 BOTTAZZI Vittoria              2009 AZZURRA NUOTO PRATO           1'12.69        
 50m  0'33.99 ()        100m  1'12.69 (38.70)  
 11 MAURI Maria Giulia             2009 V02 NUOTO TORINO SSD          1'18.26        
 50m  0'35.48 ()        100m  1'18.26 (42.78)  
 12 PUCCINELLI Diletta             2009 TIRRENICA NUOTO               1'18.89        
 50m  0'35.57 ()        100m  1'18.89 (43.32)  
 13 MUCCI Martina                  2008 AZZURRA NUOTO PRATO           1'19.04        
 50m  0'36.97 ()        100m  1'19.04 (42.07)  
 14 SANTANGELO Ludovica            2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'19.42        
 50m  0'38.65 ()        100m  1'19.42 (40.77)  
 15 CAPPELLETTI Ilaria             2008 AQUATICA SSD                  1'21.39        
 50m  0'37.74 ()        100m  1'21.39 (43.65)  
 16 TUDOR Monica Roxana            2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'22.03        
 50m  0'37.15 ()        100m  1'22.03 (44.88)  
 17 SARGENTINI Alice               2009 TIRRENICA NUOTO               1'23.28        
 50m  0'37.54 ()        100m  1'23.28 (45.74)  
 18 SANTONI Carlotta               2009 AZZURRA NUOTO PRATO           1'23.31        
 50m  0'38.30 ()        100m  1'23.31 (45.01)  
 19 PETRACCHI Carlotta             2009 AZZURRA NUOTO PRATO           1'27.66        
 50m  0'38.76 ()        100m  1'27.66 (48.90)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  2a   Gara               400 Stile Libero  Assoluti  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 PARDOSSI Luca                  2004 TIRRENICA NUOTO               4'02.58  7,0  *
 50m  0'27.75 ()        100m  0'58.19 (30.44)  150m  1'28.82 (30.63)  200m  1'59.68 (30.86)  
 250m  2'30.74 (31.06)  300m  3'02.14 (31.40)  350m  3'33.22 (31.08)  400m  4'02.58 (29.36)  
  2 CECCARELLI Luca                2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     4'02.62  5,0  *
 50m  0'28.49 ()        100m  0'59.29 (30.80)  150m  1'30.40 (31.11)  200m  2'01.75 (31.35)  
 250m  2'33.02 (31.27)  300m  3'04.17 (31.15)  350m  3'34.01 (29.84)  400m  4'02.62 (28.61)  
  3 DE ANGELIS Rocco               2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     4'09.85  4,0  *
 50m  0'29.11 ()        100m  1'00.57 (31.46)  150m  1'32.14 (31.57)  200m  2'03.91 (31.77)  
 250m  2'35.24 (31.33)  300m  3'07.35 (32.11)  350m  3'39.11 (31.76)  400m  4'09.85 (30.74)  
  4 NUCCI Edoardo                  2005 DE AKKER TEAM SSD ARL         4'12.29  3,0   
 50m  0'29.23 ()        100m  1'00.44 (31.21)  150m  1'32.45 (32.01)  200m  2'04.90 (32.45)  
 250m  2'37.22 (32.32)  300m  3'09.57 (32.35)  350m  3'41.63 (32.06)  400m  4'12.29 (30.66)  
  5 MICHELI Danilo                 2003 EXCALIBUR SSD                 4'12.35  2,0   
 50m  0'28.98 ()        100m  0'59.93 (30.95)  150m  1'32.22 (32.29)  200m  2'04.61 (32.39)  
 250m  2'36.53 (31.92)  300m  3'08.70 (32.17)  350m  3'41.05 (32.35)  400m  4'12.35 (31.30)  
  6 VICINI Lorenzo                 2006 TIRRENICA NUOTO               4'12.45  1,0   
 50m  0'28.94 ()        100m  1'01.39 (32.45)  150m  1'33.25 (31.86)  200m  2'05.70 (32.45)  
 250m  2'37.91 (32.21)  300m  3'10.04 (32.13)  350m  3'42.03 (31.99)  400m  4'12.45 (30.42)  
  7 GIANNESCHI Leonardo            2004 TIRRENICA NUOTO               4'13.09        
 50m  0'29.27 ()        100m  1'01.91 (32.64)  150m  1'34.29 (32.38)  200m  2'06.47 (32.18)  
 250m  2'38.74 (32.27)  300m  3'10.81 (32.07)  350m  3'42.98 (32.17)  400m  4'13.09 (30.11)  
  8 PUCCI Matteo                   2006 TIRRENICA NUOTO               4'18.54        
 50m  0'29.75 ()        100m  1'01.55 (31.80)  150m  1'34.17 (32.62)  200m  2'07.38 (33.21)  
 250m  2'40.36 (32.98)  300m  3'13.49 (33.13)  350m  3'46.49 (33.00)  400m  4'18.54 (32.05)  
  9 ALBA Ludovico                  2007 AZZURRA NUOTO PRATO           4'19.66        
 50m  0'29.72 ()        100m  1'01.93 (32.21)  150m  1'34.88 (32.95)  200m  2'07.99 (33.11)  
 250m  2'40.90 (32.91)  300m  3'14.38 (33.48)  350m  3'47.55 (33.17)  400m  4'19.66 (32.11)  
 10 BARDAZZI Niccolo'              2006 AZZURRA NUOTO PRATO           4'21.25        
 50m  0'29.94 ()        100m  1'02.56 (32.62)  150m  1'35.89 (33.33)  200m  2'08.93 (33.04)  
 250m  2'42.13 (33.20)  300m  3'15.31 (33.18)  350m  3'49.02 (33.71)  400m  4'21.25 (32.23)  
 11 GRIPPAUDO Andrea               2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     4'25.91        
 50m  0'29.90 ()        100m  1'02.85 (32.95)  150m  1'36.28 (33.43)  200m  2'10.48 (34.20)  
 250m  2'44.48 (34.00)  300m  3'18.47 (33.99)  350m  3'52.33 (33.86)  400m  4'25.91 (33.58)  
 12 TORRONI Valerio                2005 EXCALIBUR SSD                 4'33.96        
 50m  0'30.60 ()        100m  1'04.30 (33.70)  150m  1'38.89 (34.59)  200m  2'14.15 (35.26)  
 250m  2'49.35 (35.20)  300m  3'24.33 (34.98)  350m  3'59.97 (35.64)  400m  4'33.96 (33.99)  
 13 TORRI Alessandro               2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     4'38.19        
 50m  0'30.76 ()        100m  1'03.95 (33.19)  150m  1'39.45 (35.50)  200m  2'15.98 (36.53)  
 250m  2'51.75 (35.77)  300m  3'28.44 (36.69)  400m  4'38.19 (01.09.75
 14 TORRI Flavio                   2006 EXCALIBUR SSD                 4'38.67        
 50m  0'31.15 ()        100m  1'04.93 (33.78)  150m  1'40.16 (35.23)  200m  2'15.55 (35.39)  
 250m  2'50.76 (35.21)  300m  3'26.69 (35.93)  350m  4'02.86 (36.17)  400m  4'38.67 (35.81)  
 15 D'ALBENZIO Lorenzo             2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          4'42.90        
 50m  0'31.65 ()        100m  1'06.01 (34.36)  150m  1'41.47 (35.46)  200m  2'17.22 (35.75)  
 250m  2'53.81 (36.59)  300m  3'30.57 (36.76)  350m  4'07.33 (36.76)  400m  4'42.90 (35.57)  
 16 MONTELLA Luca                  2007 EXCALIBUR SSD                 4'49.14        
 50m  0'31.92 ()        100m  1'07.04 (35.12)  150m  1'43.58 (36.54)  200m  2'20.50 (36.92)  
 250m  2'57.77 (37.27)  300m  3'35.46 (37.69)  350m  4'12.77 (37.31)  400m  4'49.14 (36.37)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  1a   Gara               400 Stile Libero  Assoluti  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------
  1 ROSSI Sabrina                  2008 V02 NUOTO TORINO SSD          4'23.62  7,0  *
 50m  0'30.90 ()        100m  1'04.07 (33.17)  150m  1'37.87 (33.80)  200m  2'11.69 (33.82)  
 250m  2'45.24 (33.55)  300m  3'18.66 (33.42)  350m  3'51.67 (33.01)  400m  4'23.62 (31.95)  
  2 SANTI Carlotta                 2004 AZZURRA NUOTO PRATO           4'24.90  5,0  *
 50m  0'30.26 ()        100m  1'03.77 (33.51)  150m  1'37.80 (34.03)  200m  2'11.76 (33.96)  
 250m  2'45.24 (33.48)  300m  3'18.69 (33.45)  350m  3'51.90 (33.21)  400m  4'24.90 (32.00)  
  3 GRAZZINI Michela Francesca     2001 TIRRENICA NUOTO               4'28.82  4,0  *
 50m  0'31.45 ()        100m  1'04.82 (33.37)  150m  1'38.86 (34.04)  200m  2'12.90 (34.04)  
 250m  2'46.77 (33.87)  300m  3'21.11 (34.34)  350m  3'55.17 (34.06)  400m  4'28.82 (33.65)  
  4 PASQUA Eleonora                2004 ATHENA SPORTING CLUB  SSD     4'28.92  3,0   
 50m  0'31.39 ()        100m  1'04.78 (33.39)  150m  1'38.49 (33.71)  200m  2'12.77 (34.28)  
 250m  2'46.96 (34.19)  300m  3'21.30 (34.34)  350m  3'55.69 (34.39)  400m  4'28.92 (33.23)  
  5 MOCCALDI Flavia                2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     4'30.60  2,0   
 50m  0'31.23 ()        100m  1'04.62 (33.39)  150m  1'38.86 (34.24)  200m  2'13.27 (34.41)  
 250m  2'48.10 (34.83)  300m  3'22.90 (34.80)  350m  3'57.64 (34.74)  400m  4'30.60 (32.96)  
  6 ORSINI Angelica                2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     4'30.87  1,0   
 50m  0'31.70 ()        100m  1'05.28 (33.58)  150m  1'39.49 (34.21)  200m  2'14.02 (34.53)  
 250m  2'48.52 (34.50)  300m  3'23.09 (34.57)  350m  3'57.78 (34.69)  400m  4'30.87 (33.09)  
  7 RANDELLINI Emma                2005 AZZURRA NUOTO PRATO           4'32.49        
 50m  0'30.46 ()        100m  1'04.07 (33.61)  150m  1'38.15 (34.08)  200m  2'12.38 (34.23)  
 250m  2'46.96 (34.58)  300m  3'22.00 (35.04)  350m  3'57.62 (35.62)  400m  4'32.49 (34.87)  
  8 SANMARTINI Asia                2006 DE AKKER TEAM SSD ARL         4'34.88        
 50m  0'32.05 ()        100m  1'07.00 (34.95)  150m  1'41.98 (34.98)  200m  2'16.67 (34.69)  
 250m  2'51.58 (34.91)  300m  3'25.91 (34.33)  350m  4'00.41 (34.50)  400m  4'34.88 (34.47)  
  9 PALUMBO Azzurra                2005 ACQUARIUS POPOLI ASD          4'35.83        
 50m  0'31.20 ()        100m  1'05.60 (34.40)  150m  1'40.28 (34.68)  200m  2'15.35 (35.07)  
 250m  2'51.06 (35.71)  300m  3'26.38 (35.32)  350m  4'01.65 (35.27)  400m  4'35.83 (34.18)  
 10 CASTELLANO Sofia               2007 TIRRENICA NUOTO               4'36.63        
 50m  0'32.75 ()        100m  1'07.54 (34.79)  150m  1'42.73 (35.19)  200m  2'18.07 (35.34)  
 250m  2'52.56 (34.49)  300m  3'28.10 (35.54)  350m  4'03.01 (34.91)  400m  4'36.63 (33.62)  
 11 CONTILIANO Alice               2007 DE AKKER TEAM SSD ARL         4'39.36        
 50m  0'32.76 ()        100m  1'07.71 (34.95)  150m  1'43.20 (35.49)  200m  2'18.79 (35.59)  
 250m  2'54.23 (35.44)  300m  3'29.79 (35.56)  350m  4'04.94 (35.15)  400m  4'39.36 (34.42)  
 12 MENCHERINI Beatrice            2007 AZZURRA NUOTO PRATO           4'41.76        
 50m  0'32.16 ()        100m  1'07.17 (35.01)  150m  1'42.59 (35.42)  200m  2'18.17 (35.58)  
 250m  2'54.27 (36.10)  300m  3'30.32 (36.05)  350m  4'06.59 (36.27)  400m  4'41.76 (35.17)  
 13 DIMONOPOLI Emma                2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     4'44.57        
 50m  0'33.23 ()        100m  1'08.79 (35.56)  150m  1'44.93 (36.14)  200m  2'20.94 (36.01)  
 250m  2'56.40 (35.46)  300m  3'32.38 (35.98)  350m  4'08.41 (36.03)  400m  4'44.57 (36.16)  
 14 DI BACCO Angelica              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          4'47.32        
 50m  0'32.91 ()        100m  1'08.09 (35.18)  150m  1'44.04 (35.95)  200m  2'20.35 (36.31)  
 250m  2'57.10 (36.75)  300m  3'34.28 (37.18)  350m  4'11.43 (37.15)  400m  4'47.32 (35.89)  
 15 ONOFRI Marika                  2007 EXCALIBUR SSD                 4'51.58        
 50m  0'33.78 ()        100m  1'10.40 (36.62)  150m  1'47.81 (37.41)  200m  2'24.82 (37.01)  
 250m  3'01.74 (36.92)  300m  3'38.92 (37.18)  350m  4'16.02 (37.10)  400m  4'51.58 (35.56)  
 16 CONTI Elena                    2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     4'52.02        
 50m  0'33.89 ()        100m  1'10.09 (36.20)  150m  1'47.11 (37.02)  200m  2'24.32 (37.21)  
 250m  3'01.06 (36.74)  300m  3'38.23 (37.17)  350m  4'15.45 (37.22)  400m  4'52.02 (36.57)  
 17 MOZZONI Sara                   2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     4'58.24        
 50m  0'33.20 ()        100m  1'09.38 (36.18)  150m  1'46.57 (37.19)  200m  2'24.22 (37.65)  
 250m  3'01.64 (37.42)  300m  3'40.29 (38.65)  350m  4'19.61 (39.32)  400m  4'58.24 (38.63)  
 18 DE NITTO Matilde               2007 DIMENSIONE N PONTEDERA        4'59.80        
 50m  0'33.53 ()        100m  1'09.57 (36.04)  150m  1'47.32 (37.75)  200m  2'25.95 (38.63)  
 250m  3'04.45 (38.50)  300m  3'42.84 (38.39)  350m  4'21.65 (38.81)  400m  4'59.80 (38.15)  

                               XV Trofeo Cittą di Massarosa                               
                MASSAROSA  Domenica 23 Gennaio 2022 A.V. 10:00 - I.G. 11:00               
                              Base: 25mt - Crono: Automatico                              

-------------------------------------------------------------------------------------------
  8a   Gara               200 Misti  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 DENTALE Lorenzo                2002 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'06.61  7,0  *
 50m  0'27.26 ()        100m  0'59.93 (32.67)  150m  1'37.53 (37.60)  200m  2'06.61 (29.08)  
  2 MICHELI Danilo                 2003 EXCALIBUR SSD                 2'14.40  5,0  *
 50m  0'28.59 ()        100m  1'02.70 (34.11)  150m  1'43.12 (40.42)  200m  2'14.40 (31.28)  
  3 MONTELLA Giuseppe              2003 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'14.91  4,0  *
 50m  0'29.76 ()        100m  1'05.51 (35.75)  150m  1'42.49 (36.98)  200m  2'14.91 (32.42)  
  4 VANNELLI Giulio                2002 AZZURRA NUOTO PRATO           2'16.27  3,0   
 50m  0'29.37 ()        100m  1'05.45 (36.08)  150m  1'43.76 (38.31)  200m  2'16.27 (32.51)  

  1 BERTI Alessandro               2004 TIRRENICA NUOTO               2'07.18  7,0  *
 50m  0'27.24 ()        100m  0'59.53 (32.29)  150m  1'37.56 (38.03)  200m  2'07.18 (29.62)  
  2 CECCARELLI Luca                2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'07.28  5,0  *
 50m  0'28.22 ()        100m  1'00.24 (32.02)  150m  1'38.12 (37.88)  200m  2'07.28 (29.16)  
  3 MATTEONI Federico              2004 TIRRENICA NUOTO               2'14.54  4,0  *
 50m  0'28.93 ()        100m  1'04.68 (35.75)  150m  1'43.30 (38.62)  200m  2'14.54 (31.24)  
  4 SITA' Riccardo                 2004 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'17.40  3,0   
 50m  0'29.11 ()        100m  1'03.99 (34.88)  150m  1'44.69 (40.70)  200m  2'17.40 (32.71)  
  5 FERNANDEZ PAREDES Benicio Sant 2005 CIRCOLO NUOTO LUCCA           2'24.48  2,0   
 50m  0'30.53 ()        100m  1'08.36 (37.83)  150m  1'49.80 (41.44)  200m  2'24.48 (34.68)  
  6 LOMBARDI Thomas                2005 AZZURRA NUOTO PRATO           2'29.55  1,0   
 50m  0'31.52 ()        100m  1'10.60 (39.08)  150m  1'53.77 (43.17)  200m  2'29.55 (35.78)  
  7 DOLFI Giacomo                  2005 DIMENSIONE N PONTEDERA        2'37.17        
 50m  0'33.60 ()        100m  1'18.07 (44.47)  150m  2'01.06 (42.99)  200m  2'37.17 (36.11)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  7a   Gara               200 Misti  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 PALUMBO Azzurra                2005 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'26.09  7,0  *
 50m  0'32.11 ()        100m  1'08.98 (36.87)  150m  1'51.22 (42.24)  200m  2'26.09 (34.87)  
  2 ROSSI Noemi                    2004 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'31.40  5,0  *
 50m  0'32.66 ()        100m  1'11.76 (39.10)  150m  1'56.54 (44.78)  200m  2'31.40 (34.86)  
  3 LOMBARDI Diletta               2005 AZZURRA NUOTO PRATO           2'42.55  4,0  *
 50m  0'34.86 ()        100m  1'15.39 (40.53)  150m  2'05.76 (50.37)  200m  2'42.55 (36.79)  
  4 PASQUINI Aurora Lucia          2004 NUOTO VALDINIEVOLE            2'43.02  3,0   
 50m  0'34.78 ()        100m  1'16.29 (41.51)  150m  2'04.71 (48.42)  200m  2'43.02 (38.31)  

  1 LUCCHESI Lisa                  2006 TIRRENICA NUOTO               2'22.44  7,0  *
 50m  0'31.51 ()        100m  1'09.10 (37.59)  150m  1'48.35 (39.25)  200m  2'22.44 (34.09)  
  2 GRAZZINI Anna                  2007 TIRRENICA NUOTO               2'26.44  5,0  *
 50m  0'31.99 ()        100m  1'09.93 (37.94)  150m  1'52.66 (42.73)  200m  2'26.44 (33.78)  
  3 FERRETTI Caterina              2007 NUOTO VALDINIEVOLE            2'27.19  4,0  *
 50m  0'32.55 ()        100m  1'10.30 (37.75)  150m  1'52.54 (42.24)  200m  2'27.19 (34.65)  
  4 ORSINI Angelica                2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'27.60  3,0   
 50m  0'32.11 ()        100m  1'10.75 (38.64)  150m  1'53.07 (42.32)  200m  2'27.60 (34.53)  
  5 SPINA Giulia                   2007 AQUATICA SSD                  2'30.86  2,0   
 50m  0'32.74 ()        100m  1'13.33 (40.59)  150m  1'54.31 (40.98)  200m  2'30.86 (36.55)  
  6 BATTAGLIA Alice                2006 NUOTO VALDINIEVOLE            2'31.22  1,0   
 50m  0'31.29 ()        100m  1'08.79 (37.50)  150m  1'55.62 (46.83)  200m  2'31.22 (35.60)  
  7 CASTELLANO Sofia               2007 TIRRENICA NUOTO               2'31.27        
 50m  0'33.53 ()        100m  1'12.40 (38.87)  150m  1'57.35 (44.95)  200m  2'31.27 (33.92)  
  8 KONE ZAMPELLA Anais            2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'32.98        
 50m  0'31.47 ()        100m  1'10.23 (38.76)  150m  1'59.37 (49.14)  200m  2'32.98 (33.61)  
  9 DIMONOPOLI Emma                2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'33.25        
 50m  0'34.82 ()        100m  1'12.54 (37.72)  150m  1'59.03 (46.49)  200m  2'33.25 (34.22)  
 10 BARTOLINI Sara                 2007 AZZURRA NUOTO PRATO           2'35.38        
 50m  0'34.04 ()        100m  1'13.45 (39.41)  150m  1'59.68 (46.23)  200m  2'35.38 (35.70)  
 11 IACOPINI Amanda Venezia        2007 TIRRENICA NUOTO               2'35.60        
 50m  0'36.60 ()        100m  1'16.74 (40.14)  150m  1'59.74 (43.00)  200m  2'35.60 (35.86)  
 12 CIMATTI Lisa                   2007 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'37.34        
 50m  0'33.32 ()        100m  1'14.89 (41.57)  150m  2'01.69 (46.80)  200m  2'37.34 (35.65)  
 13 GIANNESCHI Esmeralda           2007 TIRRENICA NUOTO               2'37.89        
 50m  0'35.07 ()        100m  1'15.13 (40.06)  150m  2'00.07 (44.94)  200m  2'37.89 (37.82)  
 14 RETTORI Maria                  2007 AQUATICA SSD                  2'40.61        
 50m  0'35.48 ()        100m  1'13.47 (37.99)  150m  2'01.44 (47.97)  200m  2'40.61 (39.17)  
 15 CELOTTI Aurora                 2007 V02 NUOTO TORINO SSD          2'44.14        
 50m  0'35.44 ()        100m  1'15.55 (40.11)  150m  2'03.27 (47.72)  200m  2'44.14 (40.87)  
 16 BATTISTELLI Vittoria           2007 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'48.75        
 50m  0'37.88 ()        100m  1'21.26 (43.38)  150m  2'07.08 (45.82)  200m  2'48.75 (41.67)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  6a   Gara               200 Misti  Ragazzi  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BOVE Gianmarco                 2007 NUOTO VALDINIEVOLE            2'11.07  7,0  *
 50m  0'27.33 ()        100m  1'00.43 (33.10)  150m  1'40.48 (40.05)  200m  2'11.07 (30.59)  
  2 BRUNO Tommaso                  2007 V02 NUOTO TORINO SSD          2'16.09  4,5  *
 50m  0'29.61 ()        100m  1'05.27 (35.66)  150m  1'44.61 (39.34)  200m  2'16.09 (31.48)  
  2 CHESSA Manuel                  2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'16.09  4,5  *
 50m  0'28.56 ()        100m  1'03.07 (34.51)  150m  1'43.63 (40.56)  200m  2'16.09 (32.46)  
  4 AVERSANO Riccardo              2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'19.94  3,0   
 50m  0'30.78 ()        100m  1'08.16 (37.38)  150m  1'46.42 (38.26)  200m  2'19.94 (33.52)  
  5 BERTOLUCCI Lorenzo             2007 TIRRENICA NUOTO               2'20.13  2,0   
 50m  0'30.05 ()        100m  1'05.18 (35.13)  150m  1'47.70 (42.52)  200m  2'20.13 (32.43)  
  6 GRIPPAUDO Andrea               2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'20.35  1,0   
 50m  0'29.05 ()        100m  1'06.36 (37.31)  150m  1'49.31 (42.95)  200m  2'20.35 (31.04)  
  7 SCARCINA Andrea Graziano       2007 V02 NUOTO TORINO SSD          2'20.83        
 50m  0'29.96 ()        100m  1'07.84 (37.88)  150m  1'47.26 (39.42)  200m  2'20.83 (33.57)  
  8 POLLICE Mattia                 2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'22.35        
 50m  0'30.03 ()        100m  1'06.86 (36.83)  150m  1'49.27 (42.41)  200m  2'22.35 (33.08)  
  9 MARCONI Lorenzo                2007 NUOTO VALDINIEVOLE            2'23.85        
 50m  0'30.60 ()        100m  1'09.35 (38.75)  150m  1'51.30 (41.95)  200m  2'23.85 (32.55)  
 10 ROLLI Dario                    2006 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'25.92        
 50m  0'30.76 ()        100m  1'06.55 (35.79)  150m  1'51.33 (44.78)  200m  2'25.92 (34.59)  
 11 NICOLINI Federico              2007 AQUATICA SSD                  2'26.53        
 50m  0'31.59 ()        100m  1'08.59 (37.00)  150m  1'52.38 (43.79)  200m  2'26.53 (34.15)  
 12 NERI Andrea                    2008 NUOTO VALDINIEVOLE            2'26.55        
 50m  0'31.17 ()        100m  1'09.45 (38.28)  150m  1'52.64 (43.19)  200m  2'26.55 (33.91)  
 13 CECCONI Leonardo               2007 AZZURRA NUOTO PRATO           2'26.85        
 50m  0'32.42 ()        100m  1'11.73 (39.31)  150m  1'52.87 (41.14)  200m  2'26.85 (33.98)  
 14 MOSTACCI Matteo                2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'27.53        
 50m  0'31.57 ()        100m  1'09.23 (37.66)  150m  1'54.27 (45.04)  200m  2'27.53 (33.26)  
 15 ENACHE Eduard Cristian         2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'27.71        
 50m  0'30.18 ()        100m  1'06.78 (36.60)  150m  1'53.04 (46.26)  200m  2'27.71 (34.67)  
 16 RADOGNA Gabriele               2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'28.39        
 50m  0'32.09 ()        100m  1'09.31 (37.22)  150m  1'55.09 (45.78)  200m  2'28.39 (33.30)  
 17 GIESEKE Christian              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'30.03        
 50m  0'31.26 ()        100m  1'11.02 (39.76)  150m  1'57.48 (46.46)  200m  2'30.03 (32.55)  
 18 TOGNACCINI Andrea              2008 AQUATICA SSD                  2'31.19        
 50m  0'32.70 ()        100m  1'12.55 (39.85)  150m  1'56.72 (44.17)  200m  2'31.19 (34.47)  
 19 CANGIOLI Ruggero               2008 AZZURRA NUOTO PRATO           2'32.09        
 50m  0'33.72 ()        100m  1'11.38 (37.66)  150m  1'58.17 (46.79)  200m  2'32.09 (33.92)  
 20 BASSI Riccardo                 2007 V02 NUOTO TORINO SSD          2'32.26        
 50m  0'33.31 ()        100m  1'13.79 (40.48)  150m  1'57.57 (43.78)  200m  2'32.26 (34.69)  
 21 RICCIARDI Alessio              2007 NUOTO VALDINIEVOLE            2'32.95        
 50m  0'32.62 ()        100m  1'12.36 (39.74)  150m  1'56.61 (44.25)  200m  2'32.95 (36.34)  
 22 MOZZONI Daniele                2006 EXCALIBUR SSD                 2'32.96        
 50m  0'33.92 ()        100m  1'10.76 (36.84)  150m  1'58.68 (47.92)  200m  2'32.96 (34.28)  
 23 NOLLI Cristian                 2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'33.39        
 50m  0'32.16 ()        100m  1'11.29 (39.13)  150m  1'58.29 (47.00)  200m  2'33.39 (35.10)  
 24 MONTELLA Luca                  2007 EXCALIBUR SSD                 2'35.32        
 50m  0'35.59 ()        100m  1'15.79 (40.20)  150m  1'59.27 (43.48)  200m  2'35.32 (36.05)  
 25 BALDACCINI Matteo              2007 NUOTO VALDINIEVOLE            2'35.57        
 50m  0'30.00 ()        100m  1'09.24 (39.24)  150m  2'00.78 (51.54)  200m  2'35.57 (34.79)  
 25 D'ALBENZIO Lorenzo             2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'35.57        
 50m  0'32.74 ()        100m  1'12.16 (39.42)  150m  2'00.65 (48.49)  200m  2'35.57 (34.92)  
 27 SABBIONI Daniele               2008 TIRRENICA NUOTO               2'39.60        
 50m  0'34.82 ()        100m  1'16.03 (41.21)  150m  2'00.10 (44.07)  200m  2'39.60 (39.50)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  5a   Gara               200 Misti  Ragazzi  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 PASI Giulia                    2008 NUOTO VALDINIEVOLE            2'22.26  7,0  *
 50m  0'30.30 ()        100m  1'05.46 (35.16)  150m  1'49.54 (44.08)  200m  2'22.26 (32.72)  
  2 BELLONI Chiara                 2008 V02 NUOTO TORINO SSD          2'30.15  5,0  *
 50m  0'33.56 ()        100m  1'10.52 (36.96)  150m  1'55.35 (44.83)  200m  2'30.15 (34.80)  
  3 BIGI Angelica                  2009 TIRRENICA NUOTO               2'38.22  4,0  *
 50m  0'34.22 ()        100m  1'11.91 (37.69)  150m  2'00.20 (48.29)  200m  2'38.22 (38.02)  
  4 FONTANELLI Rebecca             2008 AQUATICA SSD                  2'38.35  3,0   
 50m  0'33.84 ()        100m  1'16.34 (42.50)  150m  2'01.41 (45.07)  200m  2'38.35 (36.94)  
  5 MOZZONI Sara                   2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'39.70  2,0   
 50m  0'33.69 ()        100m  1'12.13 (38.44)  150m  2'02.28 (50.15)  200m  2'39.70 (37.42)  
  6 DI BACCO Angelica              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'39.74  1,0   
 50m  0'37.22 ()        100m  1'18.60 (41.38)  150m  2'03.88 (45.28)  200m  2'39.74 (35.86)  
  7 BOTTAZZI Vittoria              2009 AZZURRA NUOTO PRATO           2'39.95        
 50m  0'33.86 ()        100m  1'14.49 (40.63)  150m  2'02.98 (48.49)  200m  2'39.95 (36.97)  
  8 RAMENGHI Anna Elena            2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'41.44        
 50m  0'36.17 ()        100m  1'16.83 (40.66)  150m  2'04.71 (47.88)  200m  2'41.44 (36.73)  
  9 ROLLI Agata                    2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'41.97        
 50m  0'34.08 ()        100m  1'15.35 (41.27)  150m  2'04.35 (49.00)  200m  2'41.97 (37.62)  
 10 ANASTASI Selvaggia             2009 TIRRENICA NUOTO               2'46.93        
 50m  0'36.49 ()        100m  1'17.51 (41.02)  150m  2'10.57 (53.06)  200m  2'46.93 (36.36)  
 11 ROLLI Marta                    2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'48.05        
 50m  0'37.97 ()        100m  1'22.44 (44.47)  150m  2'09.46 (47.02)  200m  2'48.05 (38.59)  
 12 PORTALURI Giorgia              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'51.37        
 50m  0'36.27 ()        100m  1'21.95 (45.68)  150m  2'12.83 (50.88)  200m  2'51.37 (38.54)  
 13 BONFIGLIOLI Ginevra            2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'52.32        
 50m  0'37.74 ()        100m  1'22.75 (45.01)  150m  2'13.82 (51.07)  200m  2'52.32 (38.50)  
 14 GIAMUNDO Francesca             2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'58.44        
 50m  0'41.48 ()        100m  1'28.57 (47.09)  150m  2'19.25 (50.68)  200m  2'58.44 (39.19)  
 15 GULOTTA Sofia                  2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     3'06.81        
 50m  0'46.45 ()        100m  1'34.18 (47.73)  150m  2'24.35 (50.17)  200m  3'06.81 (42.46)  
 16 DEL DOTTO Rebecca              2009 TIRRENICA NUOTO               3'07.85        
 50m  0'44.47 ()        100m  1'35.93 (51.46)  150m  2'25.58 (49.65)  200m  3'07.85 (42.27)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  4a   Gara               200 Dorso  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 PARDOSSI Luca                  2004 TIRRENICA NUOTO               2'03.72  7,0  *
 50m  0'29.01 ()        100m  1'00.00 (30.99)  150m  1'31.86 (31.86)  200m  2'03.72 (31.86)  
  2 BERTI Alessandro               2004 TIRRENICA NUOTO               2'03.82  5,0  *
 50m  0'29.25 ()        100m  1'00.46 (31.21)  150m  1'32.27 (31.81)  200m  2'03.82 (31.55)  
  3 CECCARELLI Luca                2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'06.82  4,0  *
 50m  0'30.58 ()        100m  1'02.74 (32.16)  150m  1'34.92 (32.18)  200m  2'06.82 (31.90)  
  4 ALBA Edoardo                   2005 AZZURRA NUOTO PRATO           2'11.47  3,0   
 50m  0'31.27 ()        100m  1'04.63 (33.36)  150m  1'38.32 (33.69)  200m  2'11.47 (33.15)  
  5 MANDATO Andrea                 2004 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'11.88  2,0   
 50m  0'30.32 ()        100m  1'04.39 (34.07)  150m  1'37.96 (33.57)  200m  2'11.88 (33.92)  
  6 DE ANGELIS Rocco               2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'11.89  1,0   
 50m  0'30.87 ()        100m  1'03.38 (32.51)  150m  1'36.91 (33.53)  200m  2'11.89 (34.98)  
  7 FERNANDEZ PAREDES Benicio Sant 2005 CIRCOLO NUOTO LUCCA           2'18.60        
 50m  0'31.36 ()        100m  1'05.30 (33.94)  150m  1'41.33 (36.03)  200m  2'18.60 (37.27)  
  8 SITA' Riccardo                 2004 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'19.54        
 50m  0'32.81 ()        100m  1'08.47 (35.66)  150m  1'44.13 (35.66)  200m  2'19.54 (35.41)  
  9 DA RIN Lorenzo                 2005 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'23.98        
 50m  0'33.09 ()        100m  1'09.74 (36.65)  150m  1'47.11 (37.37)  200m  2'23.98 (36.87)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  3a   Gara               200 Dorso  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BERTONCINI Lara                2005 NUOTO VALDINIEVOLE            2'19.06  7,0  *
 50m  0'32.75 ()        100m  1'07.77 (35.02)  150m  1'43.53 (35.76)  200m  2'19.06 (35.53)  

  1 MUSETTI Helena                 2006 TIRRENICA NUOTO               2'15.14  7,0  *
 50m  0'32.30 ()        100m  1'06.78 (34.48)  150m  1'40.94 (34.16)  200m  2'15.14 (34.20)  
  2 BARTOLINI Sara                 2007 AZZURRA NUOTO PRATO           2'31.01  5,0  *
 50m  0'36.35 ()        100m  1'14.61 (38.26)  150m  1'53.70 (39.09)  200m  2'31.01 (37.31)  
  3 DIMONOPOLI Emma                2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'31.97  3,5  *
 50m  0'35.29 ()        100m  1'13.29 (38.00)  150m  1'52.38 (39.09)  200m  2'31.97 (39.59)  
  3 RETTORI Maria                  2007 AQUATICA SSD                  2'31.97  3,5  *
 50m  0'35.59 ()        100m  1'12.91 (37.32)  150m  1'52.32 (39.41)  200m  2'31.97 (39.65)  
  5 MONTI Mila                     2007 NUOTO VALDINIEVOLE            2'34.67  2,0   
 50m  0'35.76 ()        100m  1'14.38 (38.62)  150m  1'54.54 (40.16)  200m  2'34.67 (40.13)  
  6 DA PRATO Francesca             2007 CIRCOLO NUOTO LUCCA           2'35.07  1,0   
 50m  0'35.72 ()        100m  1'14.65 (38.93)  150m  1'54.86 (40.21)  200m  2'35.07 (40.21)  
  7 VETRELLA Ilaria                2007 EXCALIBUR SSD                 2'40.22        
 50m  0'37.46 ()        100m  1'18.54 (41.08)  150m  2'00.00 (41.46)  200m  2'40.22 (40.22)  
  8 MUCHETTI Alice                 2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA           2'40.96        
 50m  0'36.44 ()        100m  1'17.70 (41.26)  150m  1'59.11 (41.41)  200m  2'40.96 (41.85)  
  9 PARTENE Andreea                2006 EXCALIBUR SSD                 2'48.52        
 50m  0'41.09 ()        100m  1'23.94 (42.85)  150m  2'07.27 (43.33)  200m  2'48.52 (41.25)  

  1 MARTINELLI Caterina            2003 AZZURRA NUOTO PRATO           2'24.44  7,0  *
 50m  0'33.31 ()        100m  1'09.25 (35.94)  150m  1'46.73 (37.48)  200m  2'24.44 (37.71)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  2a   Gara               200 Dorso  Ragazzi  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 VICINI Lorenzo                 2006 TIRRENICA NUOTO               2'07.23  7,0  *
 50m  0'30.33 ()        100m  1'02.40 (32.07)  150m  1'34.95 (32.55)  200m  2'07.23 (32.28)  
  2 MERCANTI Leone                 2006 NUOTO VALDINIEVOLE            2'10.64  5,0  *
 50m  0'30.57 ()        100m  1'03.48 (32.91)  150m  1'36.96 (33.48)  200m  2'10.64 (33.68)  
  3 SAVIGNI Matteo                 2006 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'13.87  4,0  *
 50m  0'31.55 ()        100m  1'05.07 (33.52)  150m  1'39.35 (34.28)  200m  2'13.87 (34.52)  
  4 ROLLI Dario                    2006 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'17.56  3,0   
 50m  0'31.94 ()        100m  1'07.31 (35.37)  150m  1'42.82 (35.51)  200m  2'17.56 (34.74)  
  5 SORAGGI Michele                2006 TIRRENICA NUOTO               2'19.22  2,0   
 50m  0'32.26 ()        100m  1'07.27 (35.01)  150m  1'43.79 (36.52)  200m  2'19.22 (35.43)  
  6 RADOGNA Gabriele               2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'21.66  1,0   
 50m  0'33.08 ()        100m  1'09.00 (35.92)  150m  1'46.01 (37.01)  200m  2'21.66 (35.65)  
  7 MOZZONI Daniele                2006 EXCALIBUR SSD                 2'22.55        
 50m  0'33.59 ()        100m  1'09.31 (35.72)  150m  1'45.55 (36.24)  200m  2'22.55 (37.00)  
  8 CANGIOLI Ruggero               2008 AZZURRA NUOTO PRATO           2'23.57        
 50m  0'33.59 ()        100m  1'10.12 (36.53)  150m  1'47.35 (37.23)  200m  2'23.57 (36.22)  
  9 ROMEGGIO Alessio               2007 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'27.61        
 50m  0'32.79 ()        100m  1'09.35 (36.56)  150m  1'48.32 (38.97)  200m  2'27.61 (39.29)  
 10 MONTELLA Luca                  2007 EXCALIBUR SSD                 2'30.00        
 50m  0'35.04 ()        100m  1'13.28 (38.24)  150m  1'52.19 (38.91)  200m  2'30.00 (37.81)  
 11 FREDA Ludovico                 2008 AQUATICA SSD                  2'32.04        
 50m  0'35.42 ()        100m  1'14.25 (38.83)  150m  1'53.10 (38.85)  200m  2'32.04 (38.94)  
 12 POGGETTI Luca Kimi             2008 TIRRENICA NUOTO               2'32.49        
 50m  0'35.69 ()        100m  1'13.88 (38.19)  150m  1'53.19 (39.31)  200m  2'32.49 (39.30)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  1a   Gara               200 Dorso  Ragazzi  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BELLONI Chiara                 2008 V02 NUOTO TORINO SSD          2'23.58  7,0  *
 50m  0'33.78 ()        100m  1'09.60 (35.82)  150m  1'46.77 (37.17)  200m  2'23.58 (36.81)  
  2 GUASTI Dafne                   2008 AZZURRA NUOTO PRATO           2'24.33  5,0  *
 50m  0'34.21 ()        100m  1'11.42 (37.21)  150m  1'48.44 (37.02)  200m  2'24.33 (35.89)  
  3 BIGI Angelica                  2009 TIRRENICA NUOTO               2'30.70  4,0  *
 50m  0'34.81 ()        100m  1'12.15 (37.34)  150m  1'51.48 (39.33)  200m  2'30.70 (39.22)  
  4 BUFFINI Gaia                   2009 AZZURRA NUOTO PRATO           2'30.95  3,0   
 50m  0'36.20 ()        100m  1'14.49 (38.29)  150m  1'53.18 (38.69)  200m  2'30.95 (37.77)  
  5 CARLESI Maria                  2008 AZZURRA NUOTO PRATO           2'31.29  2,0   
 50m  0'35.29 ()        100m  1'12.93 (37.64)  150m  1'52.03 (39.10)  200m  2'31.29 (39.26)  
  6 MOZZONI Sara                   2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'31.76  1,0   
 50m  0'34.99 ()        100m  1'12.27 (37.28)  150m  1'51.73 (39.46)  200m  2'31.76 (40.03)  
  7 FRENDO Zoe                     2009 TIRRENICA NUOTO               2'33.22        
 50m  0'35.19 ()        100m  1'14.01 (38.82)  150m  1'54.33 (40.32)  200m  2'33.22 (38.89)  
  8 CHATRIAN Micol                 2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'34.72        
 50m  0'35.34 ()        100m  1'13.99 (38.65)  150m  1'54.75 (40.76)  200m  2'34.72 (39.97)  
  9 ANASTASI Selvaggia             2009 TIRRENICA NUOTO               2'36.20        
 50m  0'35.65 ()        100m  1'15.62 (39.97)  150m  1'56.71 (41.09)  200m  2'36.20 (39.49)  
 10 FARAGLIA Matilde               2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'36.96        
 50m  0'38.49 ()        100m  1'18.19 (39.70)  150m  1'58.12 (39.93)  200m  2'36.96 (38.84)  
 11 RAMENGHI Anna Elena            2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'37.80        
 50m  0'38.57 ()        100m  1'18.49 (39.92)  150m  1'59.05 (40.56)  200m  2'37.80 (38.75)  
 12 MUCCI Martina                  2008 AZZURRA NUOTO PRATO           2'41.63        
 50m  0'37.97 ()        100m  1'18.11 (40.14)  150m  1'59.93 (41.82)  200m  2'41.63 (41.70)  
 13 PERGOLA Matilde                2008 TIRRENICA NUOTO               2'42.66        
 50m  0'39.65 ()        100m  1'20.76 (41.11)  150m  2'02.75 (41.99)  200m  2'42.66 (39.91)  
 14 TARDELLI Martina               2009 AQUATICA SSD                  2'48.79        
 50m  0'39.95 ()        100m  1'22.46 (42.51)  150m  2'06.23 (43.77)  200m  2'48.79 (42.56)  
 15 LANDUCCI Ginevra               2009 TIRRENICA NUOTO               2'57.87        
 50m  0'42.73 ()        100m  1'27.58 (44.85)  150m  2'13.93 (46.35)  200m  2'57.87 (43.94)  

                               XV Trofeo Cittą di Massarosa                               
                MASSAROSA  Domenica 23 Gennaio 2022 A.V. 07:45 - I.G. 08:45               
                              Base: 25mt - Crono: Automatico                              

-------------------------------------------------------------------------------------------
  8a   Gara               100 Rana  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 VANNELLI Giulio                2002 AZZURRA NUOTO PRATO           1'07.05  7,0  *
 50m  0'31.65 ()        100m  1'07.05 (35.40)  
  2 MONTELLA Giuseppe              2003 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'07.58  5,0  *
 50m  0'31.64 ()        100m  1'07.58 (35.94)  
  3 ROMOLI Alessio                 2003 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'11.30  4,0  *
 50m  0'34.56 ()        100m  1'11.30 (36.74)  
  4 ASAN Flavio Gabriele           2003 EXCALIBUR SSD                 1'12.20  3,0   
 50m  0'33.23 ()        100m  1'12.20 (38.97)  

  1 LUCCHESI Tommaso               2004 AZZURRA NUOTO PRATO           1'06.87  7,0  *
 50m  0'30.86 ()        100m  1'06.87 (36.01)  
  2 MATTEONI Federico              2004 TIRRENICA NUOTO               1'08.44  5,0  *
 50m  0'32.28 ()        100m  1'08.44 (36.16)  
  3 SALVATORI Giovanni             2005 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'09.83  4,0  *
 50m  0'32.96 ()        100m  1'09.83 (36.87)  
  4 BIAGINI Giovanni               2005 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'12.94  3,0   
 50m  0'33.85 ()        100m  1'12.94 (39.09)  
  5 FERRARO Matteo                 2005 NUOTO VALDINIEVOLE            1'13.38  2,0   
 50m  0'34.55 ()        100m  1'13.38 (38.83)  
  6 PISCICELLI Umberto             2005 AZZURRA NUOTO PRATO           1'14.24  1,0   
 50m  0'34.37 ()        100m  1'14.24 (39.87)  
  7 RIZZO Gabriele                 2005 AZZURRA NUOTO PRATO           1'14.67        
 50m  0'33.89 ()        100m  1'14.67 (40.78)  
  8 DOLFI Giacomo                  2005 DIMENSIONE N PONTEDERA        1'19.37        
 50m  0'36.79 ()        100m  1'19.37 (42.58)  
  9 HONG Ya Qi Jacky               2005 AZZURRA NUOTO PRATO           1'19.64        
 50m  0'36.57 ()        100m  1'19.64 (43.07)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  7a   Gara               100 Rana  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ROSSETTI Rebecca               2004 TIRRENICA NUOTO               1'18.24  7,0  *
 50m  0'36.89 ()        100m  1'18.24 (41.35)  
  2 ROSSI Noemi                    2004 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'18.40  5,0  *
 50m  0'35.54 ()        100m  1'18.40 (42.86)  
  3 CHIOVENDA Chiara               2004 EXCALIBUR SSD                 1'20.43  4,0  *
 50m  0'37.53 ()        100m  1'20.43 (42.90)  
  4 PASQUINI Aurora Lucia          2004 NUOTO VALDINIEVOLE            1'26.79  3,0   
 50m  0'40.38 ()        100m  1'26.79 (46.41)  

  1 LUCCHESI Lisa                  2006 TIRRENICA NUOTO               1'11.16  7,0  *
 50m  0'33.32 ()        100m  1'11.16 (37.84)  
  2 SPINA Giulia                   2007 AQUATICA SSD                  1'13.74  5,0  *
 50m  0'35.08 ()        100m  1'13.74 (38.66)  
  3 SALUTIJ Emma                   2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'13.75  4,0  *
 50m  0'35.44 ()        100m  1'13.75 (38.31)  
  4 DEL FREO Benedetta             2007 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'14.65  3,0   
 50m  0'35.07 ()        100m  1'14.65 (39.58)  
  5 FERRETTI Caterina              2007 NUOTO VALDINIEVOLE            1'15.21  2,0   
 50m  0'35.90 ()        100m  1'15.21 (39.31)  
  6 GRAZZINI Anna                  2007 TIRRENICA NUOTO               1'16.43  1,0   
 50m  0'35.99 ()        100m  1'16.43 (40.44)  
  7 IACOPINI Amanda Venezia        2007 TIRRENICA NUOTO               1'17.40        
 50m  0'37.17 ()        100m  1'17.40 (40.23)  
  8 SAVOCA CORONA Giorgia          2006 TIRRENICA NUOTO               1'19.98        
 50m  0'37.16 ()        100m  1'19.98 (42.82)  
  9 MASTROMEI Alice                2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'21.50        
 50m  0'37.61 ()        100m  1'21.50 (43.89)  
 10 CELOTTI Aurora                 2007 V02 NUOTO TORINO SSD          1'21.52        
 50m  0'38.07 ()        100m  1'21.52 (43.45)  
 11 GIANNESCHI Esmeralda           2007 TIRRENICA NUOTO               1'21.57        
 50m  0'38.41 ()        100m  1'21.57 (43.16)  
 12 BALLI Gaia                     2007 AZZURRA NUOTO PRATO           1'22.59        
 50m  0'38.65 ()        100m  1'22.59 (43.94)  
 13 MONTI Mila                     2007 NUOTO VALDINIEVOLE            1'22.66        
 50m  0'38.91 ()        100m  1'22.66 (43.75)  
 14 BATTISTELLI Vittoria           2007 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'24.03        
 50m  0'39.62 ()        100m  1'24.03 (44.41)  
 15 COLUCCINI Giorgia              2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'24.35        
 50m  0'39.80 ()        100m  1'24.35 (44.55)  
 16 DE NITTO Matilde               2007 DIMENSIONE N PONTEDERA        1'25.73        
 50m  0'39.83 ()        100m  1'25.73 (45.90)  
 17 DOTO Erika                     2006 NUOTO VALDINIEVOLE            1'26.55        
 50m  0'41.01 ()        100m  1'26.55 (45.54)  

  1 AVERSANO Elena                 2003 EXCALIBUR SSD                 1'24.29  7,0  *
 50m  0'39.62 ()        100m  1'24.29 (44.67)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  6a   Gara               100 Rana  Ragazzi  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 AVERSANO Riccardo              2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'07.16  7,0  *
 50m  0'31.87 ()        100m  1'07.16 (35.29)  
  2 SCARCINA Andrea Graziano       2007 V02 NUOTO TORINO SSD          1'07.97  5,0  *
 50m  0'32.04 ()        100m  1'07.97 (35.93)  
  3 CHESSA Manuel                  2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'09.37  4,0  *
 50m  0'32.27 ()        100m  1'09.37 (37.10)  
  4 MARTINELLI Andrea              2006 AZZURRA NUOTO PRATO           1'11.25  3,0   
 50m  0'33.49 ()        100m  1'11.25 (37.76)  
  5 BONUCCELLI Matteo              2006 TIRRENICA NUOTO               1'11.73  2,0   
 50m  0'34.01 ()        100m  1'11.73 (37.72)  
  6 MARCONI Lorenzo                2007 NUOTO VALDINIEVOLE            1'15.19  1,0   
 50m  0'35.60 ()        100m  1'15.19 (39.59)  
  7 CECCONI Leonardo               2007 AZZURRA NUOTO PRATO           1'15.25        
 50m  0'35.82 ()        100m  1'15.25 (39.43)  
  8 TOGNACCINI Andrea              2008 AQUATICA SSD                  1'16.13        
 50m  0'35.89 ()        100m  1'16.13 (40.24)  
  9 ORSI AVENALI Federico          2007 EXCALIBUR SSD                 1'16.64        
 50m  0'36.03 ()        100m  1'16.64 (40.61)  
 10 GATTAI Gabriele                2006 AZZURRA NUOTO PRATO           1'16.78        
 50m  0'35.92 ()        100m  1'16.78 (40.86)  
 11 CASANOVA Mattia                2008 TIRRENICA NUOTO               1'17.47        
 50m  0'36.79 ()        100m  1'17.47 (40.68)  
 12 BERTUCCELLI Daniele            2007 TIRRENICA NUOTO               1'17.87        
 50m  0'36.61 ()        100m  1'17.87 (41.26)  
 13 D'ATTILIO Filippo              2007 AZZURRA NUOTO PRATO           1'18.20        
 50m  0'36.40 ()        100m  1'18.20 (41.80)  
 14 RICCIARDI Alessio              2007 NUOTO VALDINIEVOLE            1'18.58        
 50m  0'36.41 ()        100m  1'18.58 (42.17)  
 15 SABBIONI Daniele               2008 TIRRENICA NUOTO               1'18.93        
 50m  0'36.10 ()        100m  1'18.93 (42.83)  
 16 BASSI Riccardo                 2007 V02 NUOTO TORINO SSD          1'20.30        
 50m  0'37.15 ()        100m  1'20.30 (43.15)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  5a   Gara               100 Rana  Ragazzi  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 DI BACCO Angelica              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'20.02  7,0  *
 50m  0'37.84 ()        100m  1'20.02 (42.18)  
  2 BARDAZZI Giulia                2008 AZZURRA NUOTO PRATO           1'20.12  5,0  *
 50m  0'37.36 ()        100m  1'20.12 (42.76)  
  3 FONTANELLI Rebecca             2008 AQUATICA SSD                  1'20.80  4,0  *
 50m  0'37.81 ()        100m  1'20.80 (42.99)  
  4 VEZZANI Rosalba                2008 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'21.36  3,0   
 50m  0'38.06 ()        100m  1'21.36 (43.30)  
  5 PRESTIA Matilde                2008 V02 NUOTO TORINO SSD          1'22.16  2,0   
 50m  0'38.36 ()        100m  1'22.16 (43.80)  
  6 ROLLI Marta                    2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'23.12  1,0   
 50m  0'38.58 ()        100m  1'23.12 (44.54)  
  7 GREBORIO Sibilla               2009 V02 NUOTO TORINO SSD          1'25.69        
 50m  0'39.64 ()        100m  1'25.69 (46.05)  
  8 MACCIONI Emma                  2009 NUOTO VALDINIEVOLE            1'25.82        
 50m  0'38.73 ()        100m  1'25.82 (47.09)  
  9 BONFIGLIOLI Ginevra            2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'28.10        
 50m  0'41.61 ()        100m  1'28.10 (46.49)  
 10 DEL DOTTO Rebecca              2009 TIRRENICA NUOTO               1'29.54        
 50m  0'41.67 ()        100m  1'29.54 (47.87)  
 11 PORTALURI Giorgia              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'29.74        
 50m  0'40.36 ()        100m  1'29.74 (49.38)  
 12 PETRACCHI Carlotta             2009 AZZURRA NUOTO PRATO           1'30.57        
 50m  0'42.56 ()        100m  1'30.57 (48.01)  
 13 GIAMUNDO Francesca             2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'30.65        
 50m  0'42.48 ()        100m  1'30.65 (48.17)  
 14 GULOTTA Sofia                  2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'34.93        
 50m  0'44.72 ()        100m  1'34.93 (50.21)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  4a   Gara               200 Stile Libero  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 DENTALE Lorenzo                2002 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'53.62  7,0  *
 50m  0'26.71 ()        100m  0'56.02 (29.31)  150m  1'25.09 (29.07)  200m  1'53.62 (28.53)  

  1 CECCARELLI Luca                2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'53.64  7,0  *
 50m  0'26.93 ()        100m  0'56.34 (29.41)  150m  1'25.58 (29.24)  200m  1'53.64 (28.06)  
  2 LOMBARDI Bryan                 2005 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'55.81  5,0  *
 50m  0'27.23 ()        100m  0'56.72 (29.49)  150m  1'26.42 (29.70)  200m  1'55.81 (29.39)  
  3 COLZI Giovanni                 2004 AZZURRA NUOTO PRATO           1'56.95  4,0  *
 50m  0'27.00 ()        100m  0'56.68 (29.68)  150m  1'27.02 (30.34)  200m  1'56.95 (29.93)  
  4 PARADISI Alessandro            2004 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'57.41  3,0   
 50m  0'27.26 ()        100m  0'57.28 (30.02)  150m  1'27.78 (30.50)  200m  1'57.41 (29.63)  
  5 RAFFI Daniele                  2004 TIRRENICA NUOTO               1'57.67  2,0   
 50m  0'27.83 ()        100m  0'57.63 (29.80)  150m  1'28.04 (30.41)  200m  1'57.67 (29.63)  
  6 GIANNESCHI Leonardo            2004 TIRRENICA NUOTO               1'59.31  1,0   
 50m  0'27.75 ()        100m  0'57.74 (29.99)  150m  1'28.74 (30.00)  200m  1'59.31 (30.57)  
  7 NUCCI Edoardo                  2005 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'00.90        
 50m  0'27.95 ()        100m  0'58.05 (30.10)  150m  1'29.50 (31.45)  200m  2'00.90 (31.40)  
  8 TORRONI Valerio                2005 EXCALIBUR SSD                 2'07.85        
 50m  0'29.88 ()        100m  1'02.03 (32.15)  150m  1'34.94 (32.91)  200m  2'07.85 (32.91)  
  9 LOMBARDI Thomas                2005 AZZURRA NUOTO PRATO           2'08.55        
 50m  0'29.12 ()        100m  1'00.94 (31.82)  150m  1'34.20 (33.26)  200m  2'08.55 (34.35)  
 10 ALBIZZI Saverio                2005 TIRRENICA NUOTO               2'11.65        
 50m  0'30.41 ()        100m  1'03.57 (33.16)  150m  1'37.85 (34.28)  200m  2'11.65 (33.80)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  3a   Gara               200 Stile Libero  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 SANTI Carlotta                 2004 AZZURRA NUOTO PRATO           2'05.89  7,0  *
 50m  0'29.55 ()        100m  1'01.85 (32.30)  150m  1'34.25 (32.40)  200m  2'05.89 (31.64)  
  2 RANDELLINI Emma                2005 AZZURRA NUOTO PRATO           2'08.54  5,0  *
 50m  0'30.29 ()        100m  1'02.80 (32.51)  150m  1'35.71 (32.91)  200m  2'08.54 (32.83)  
  3 PASQUA Eleonora                2004 ATHENA SPORTING CLUB  SSD     2'10.68  4,0  *
 50m  0'31.24 ()        100m  1'04.09 (32.85)  150m  1'37.21 (33.12)  200m  2'10.68 (33.47)  
  4 PALUMBO Azzurra                2005 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'11.83  3,0   
 50m  0'30.29 ()        100m  1'03.65 (33.36)  150m  1'37.70 (34.05)  200m  2'11.83 (34.13)  

  1 SANMARTINI Asia                2006 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'12.07  7,0  *
 50m  0'30.96 ()        100m  1'04.18 (33.22)  150m  1'38.18 (34.00)  200m  2'12.07 (33.89)  
  2 CASTELLANO Sofia               2007 TIRRENICA NUOTO               2'13.70  5,0  *
 50m  0'31.44 ()        100m  1'05.04 (33.60)  150m  1'39.43 (34.39)  200m  2'13.70 (34.27)  
  3 KONE ZAMPELLA Anais            2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'13.82  4,0  *
 50m  0'31.30 ()        100m  1'05.03 (33.73)  150m  1'39.45 (34.42)  200m  2'13.82 (34.37)  
  4 MOCCALDI Flavia                2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'14.12  3,0   
 50m  0'30.62 ()        100m  1'03.82 (33.20)  150m  1'39.07 (35.25)  200m  2'14.12 (35.05)  
  5 BUSIA Marta                    2007 AZZURRA NUOTO PRATO           2'14.36  2,0   
 50m  0'31.18 ()        100m  1'05.69 (34.51)  150m  1'41.00 (35.31)  200m  2'14.36 (33.36)  
  6 CONTILIANO Alice               2007 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'17.38  1,0   
 50m  0'32.32 ()        100m  1'06.77 (34.45)  150m  1'42.38 (35.61)  200m  2'17.38 (35.00)  
  7 GIOVANNETTI Lavinia            2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA           2'21.12        
 50m  0'32.56 ()        100m  1'08.62 (36.06)  150m  1'45.14 (36.52)  200m  2'21.12 (35.98)  
  8 ALASONATTI Angelica            2006 V02 NUOTO TORINO SSD          2'24.66        
 50m  0'32.60 ()        100m  1'09.43 (36.83)  150m  1'47.47 (38.04)  200m  2'24.66 (37.19)  
  9 ONOFRI Marika                  2007 EXCALIBUR SSD                 2'26.79        
 50m  0'32.89 ()        100m  1'09.88 (36.99)  150m  1'48.90 (39.02)  200m  2'26.79 (37.89)  
 10 LEPORE Aurora                  2007 EXCALIBUR SSD                 2'33.31        
 50m  0'35.23 ()        100m  1'13.94 (38.71)  150m  1'53.99 (40.05)  200m  2'33.31 (39.32)  
 11 ROMANO Rachele                 2007 TIRRENICA NUOTO               2'33.55        
 50m  0'34.46 ()        100m  1'12.92 (38.46)  150m  1'53.81 (40.89)  200m  2'33.55 (39.74)  

  1 DEL PAPA Denise                2003 CIRCOLO NUOTO LUCCA           2'35.15  7,0  *
 50m  0'36.29 ()        100m  1'15.43 (39.14)  150m  1'55.18 (39.75)  200m  2'35.15 (39.97)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  2a   Gara               200 Stile Libero  Ragazzi  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 GRIPPAUDO Andrea               2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'59.02  7,0  *
 50m  0'26.84 ()        100m  0'56.44 (29.60)  150m  1'27.35 (30.91)  200m  1'59.02 (31.67)  
  2 POLLICE Mattia                 2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'02.24  5,0  *
 50m  0'28.61 ()        100m  0'59.06 (30.45)  150m  1'30.80 (31.74)  200m  2'02.24 (31.44)  
  3 ALBA Ludovico                  2007 AZZURRA NUOTO PRATO           2'02.54  4,0  *
 50m  0'28.66 ()        100m  0'59.56 (30.90)  150m  1'31.51 (31.95)  200m  2'02.54 (31.03)  
  4 PUCCI Matteo                   2006 TIRRENICA NUOTO               2'04.76  3,0   
 50m  0'29.47 ()        100m  1'00.99 (31.52)  150m  1'33.17 (32.18)  200m  2'04.76 (31.59)  
  5 BERTOLUCCI Lorenzo             2007 TIRRENICA NUOTO               2'05.85  2,0   
 50m  0'28.07 ()        100m  0'59.86 (31.79)  150m  1'32.98 (33.12)  200m  2'05.85 (32.87)  
  6 BARDAZZI Niccolo'              2006 AZZURRA NUOTO PRATO           2'05.93  1,0   
 50m  0'29.46 ()        100m  1'01.32 (31.86)  150m  1'33.84 (32.52)  200m  2'05.93 (32.09)  
  7 MOSTACCI Matteo                2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'06.69        
 50m  0'29.17 ()        100m  1'01.91 (32.74)  150m  1'33.33 (31.42)  200m  2'06.69 (33.36)  
  8 LOMBARDI Francesco             2007 AZZURRA NUOTO PRATO           2'07.92        
 50m  0'29.40 ()        100m  1'01.92 (32.52)  150m  1'35.33 (33.41)  200m  2'07.92 (32.59)  
  9 BARGIACCHI Giacomo             2008 TIRRENICA NUOTO               2'08.45        
 50m  0'29.43 ()        100m  1'02.53 (33.10)  150m  1'36.65 (34.12)  200m  2'08.45 (31.80)  
 10 MORIELLO Christian             2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'08.59        
 50m  0'30.38 ()        100m  1'03.52 (33.14)  150m  1'35.89 (32.37)  200m  2'08.59 (32.70)  
 11 NERI Andrea                    2008 NUOTO VALDINIEVOLE            2'08.64        
 50m  0'29.83 ()        100m  1'03.01 (33.18)  150m  1'36.82 (33.81)  200m  2'08.64 (31.82)  
 12 DI BENEDETTO Daniele           2006 AZZURRA NUOTO PRATO           2'08.76        
 50m  0'29.50 ()        100m  1'02.34 (32.84)  150m  1'36.40 (34.06)  200m  2'08.76 (32.36)  
 13 TORRI Alessandro               2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'09.16        
 50m  0'30.03 ()        100m  1'02.34 (32.31)  150m  1'36.05 (33.71)  200m  2'09.16 (33.11)  
 14 BALDACCINI Matteo              2007 NUOTO VALDINIEVOLE            2'09.18        
 50m  0'30.02 ()        100m  1'02.80 (32.78)  150m  1'35.65 (32.85)  200m  2'09.18 (33.53)  
 15 BIOLCHINI Alexander            2006 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'09.87        
 50m  0'29.58 ()        100m  1'02.29 (32.71)  150m  1'36.55 (34.26)  200m  2'09.87 (33.32)  
 16 TORRI Flavio                   2006 EXCALIBUR SSD                 2'10.02        
 50m  0'30.02 ()        100m  1'01.91 (31.89)  150m  1'36.47 (34.56)  200m  2'10.02 (33.55)  
 17 D'ALBENZIO Lorenzo             2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'10.79        
 50m  0'29.90 ()        100m  1'02.28 (32.38)  150m  1'36.07 (33.79)  200m  2'10.79 (34.72)  
 18 MANENTI Edoardo                2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'11.52        
 50m  0'29.71 ()        100m  1'02.24 (32.53)  150m  1'36.38 (34.14)  200m  2'11.52 (35.14)  
 19 BETTAZZI Lapo                  2007 AZZURRA NUOTO PRATO           2'12.62        
 50m  0'28.60 ()        100m  1'03.57 (34.97)  150m  1'40.28 (36.71)  200m  2'12.62 (32.34)  
 20 ORSI AVENALI Federico          2007 EXCALIBUR SSD                 2'13.33        
 50m  0'30.91 ()        100m  1'04.11 (33.20)  150m  1'37.96 (33.85)  200m  2'13.33 (35.37)  
 21 GIESEKE Christian              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'13.71        
 50m  0'30.05 ()        100m  1'02.99 (32.94)  150m  1'37.98 (34.99)  200m  2'13.71 (35.73)  
 22 TOTTI Riccardo                 2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'15.34        
 50m  0'31.02 ()        100m  1'05.67 (34.65)  150m  1'41.57 (35.90)  200m  2'15.34 (33.77)  
 23 FREDA Ludovico                 2008 AQUATICA SSD                  2'16.46        
 50m  0'31.51 ()        100m  1'05.90 (34.39)  150m  1'41.89 (35.99)  200m  2'16.46 (34.57)  
 24 NOLLI Cristian                 2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'18.04        
 50m  0'31.70 ()        100m  1'06.35 (34.65)  150m  1'43.24 (36.89)  200m  2'18.04 (34.80)  
 25 TARDELLI Joele                 2006 AQUATICA SSD                  2'18.41        
 50m  0'31.65 ()        100m  1'06.81 (35.16)  150m  1'43.40 (36.59)  200m  2'18.41 (35.01)  
 26 CAMPIELLO Samuele              2008 V02 NUOTO TORINO SSD          2'20.52        
 50m  0'32.23 ()        100m  1'08.03 (35.80)  150m  1'45.01 (36.98)  200m  2'20.52 (35.51)  
 27 ORIGA Marco                    2008 AZZURRA NUOTO PRATO           2'21.07        
 50m  0'32.50 ()        100m  1'07.93 (35.43)  150m  1'44.90 (36.97)  200m  2'21.07 (36.17)  
 28 ALBIZZI Diego                  2008 TIRRENICA NUOTO               2'23.94        
 50m  0'33.25 ()        100m  1'09.92 (36.67)  150m  1'47.48 (37.56)  200m  2'23.94 (36.46)  
 29 BERTOZZI Riccardo              2008 AQUATICA SSD                  2'29.70        
 50m  0'33.75 ()        100m  1'12.54 (38.79)  150m  1'51.58 (39.04)  200m  2'29.70 (38.12)  
 30 PERGOLA Lorenzo                2008 TIRRENICA NUOTO               2'31.95        
 50m  0'34.89 ()        100m  1'13.16 (38.27)  150m  1'53.18 (40.02)  200m  2'31.95 (38.77)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  1a   Gara               200 Stile Libero  Ragazzi  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 DOMINA Lucrezia                2008 AZZURRA NUOTO PRATO           2'04.16  7,0  *
 50m  0'29.02 ()        100m  1'00.63 (31.61)  150m  1'33.25 (32.62)  200m  2'04.16 (30.91)  
  2 ROSSI Sabrina                  2008 V02 NUOTO TORINO SSD          2'05.03  5,0  *
 50m  0'29.91 ()        100m  1'01.42 (31.51)  150m  1'33.69 (32.27)  200m  2'05.03 (31.34)  
  3 ARESU Asia                     2008 TIRRENICA NUOTO               2'11.02  4,0  *
 50m  0'29.92 ()        100m  1'02.83 (32.91)  150m  1'36.14 (33.31)  200m  2'11.02 (34.88)  
  4 UTILI Gaia                     2008 V02 NUOTO TORINO SSD          2'15.78  3,0   
 50m  0'31.88 ()        100m  1'05.84 (33.96)  150m  1'41.19 (35.35)  200m  2'15.78 (34.59)  
  5 ROLLI Agata                    2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'22.10  2,0   
 50m  0'31.95 ()        100m  1'07.48 (35.53)  150m  1'44.41 (36.93)  200m  2'22.10 (37.69)  
  6 CONTI Elena                    2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'22.85  1,0   
 50m  0'32.48 ()        100m  1'07.97 (35.49)  150m  1'45.56 (37.59)  200m  2'22.85 (37.29)  
  7 REGGIANI Ginevra               2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'24.05        
 50m  0'32.45 ()        100m  1'08.49 (36.04)  150m  1'46.19 (37.70)  200m  2'24.05 (37.86)  
  8 VALENTE Matilde                2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'24.64        
 50m  0'32.35 ()        100m  1'08.68 (36.33)  150m  1'46.50 (37.82)  200m  2'24.64 (38.14)  
  9 MACCIONI Emma                  2009 NUOTO VALDINIEVOLE            2'27.18        
 50m  0'33.32 ()        100m  1'10.26 (36.94)  150m  1'48.88 (38.62)  200m  2'27.18 (38.30)  
 10 TARDELLI Martina               2009 AQUATICA SSD                  2'30.12        
 50m  0'34.19 ()        100m  1'12.38 (38.19)  150m  1'52.22 (39.84)  200m  2'30.12 (37.90)  
 11 SARGENTINI Alice               2009 TIRRENICA NUOTO               2'30.87        
 50m  0'34.77 ()        100m  1'12.95 (38.18)  150m  1'52.49 (39.54)  200m  2'30.87 (38.38)  
 12 CAPPELLETTI Ilaria             2008 AQUATICA SSD                  2'31.61        
 50m  0'36.25 ()        100m  1'14.37 (38.12)  150m  1'53.48 (39.11)  200m  2'31.61 (38.13)  
 13 ALIBERTI Elisa                 2008 V02 NUOTO TORINO SSD          2'38.37        
 50m  0'36.18 ()        100m  1'16.56 (40.38)  150m  1'57.75 (41.19)  200m  2'38.37 (40.62)  

                               XV Trofeo Cittą di Massarosa                               
                 MASSAROSA  Sabato 22 Gennaio 2022 A.V. 16:15 - I.G. 17:10                
                              Base: 25mt - Crono: Automatico                              

-------------------------------------------------------------------------------------------
 12a   Gara               1500 Stile Libero  Assoluti  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 PUCCI Matteo                   2006 TIRRENICA NUOTO              16'39.81  7,0  *
 50m  0'30.62 ()        100m  1'03.45 (32.83)  150m  1'36.80 (33.35)  200m  2'10.12 (33.32)  
 250m  2'43.55 (33.43)  300m  3'17.04 (33.49)  350m  3'50.52 (33.48)  400m  4'24.03 (33.51)  
 450m  4'57.67 (33.64)  500m  5'31.48 (33.81)  550m  6'05.14 (33.66)  600m  6'38.53 (33.39)  
 650m  7'12.13 (33.60)  700m  7'45.46 (33.33)  750m  8'19.02 (33.56)  800m  8'52.52 (33.50)  
 850m  9'26.04 (33.52)  900m  9'59.53 (33.49)  950m 10'33.13 (33.60)  1000m 11'06.49 (33.36) 
 1050m 11'39.81 (33.32) 1100m 12'13.23 (33.42) 1150m 12'46.60 (33.37) 1200m 13'19.95 (33.35) 
 1250m 13'53.32 (33.37) 1300m 14'26.89 (33.57) 1350m 15'00.48 (33.59) 1400m 15'33.69 (33.21) 
 1450m 16'07.00 (33.31) 1500m 16'39.81 (32.81) 
  2 GIESEKE Christian              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD         18'08.17  5,0  *
 50m  0'30.62 ()        100m  1'05.15 (34.53)  150m  1'41.19 (36.04)  200m  2'17.79 (36.60)  
 250m  2'54.80 (37.01)  300m  3'30.50 (35.70)  350m  4'06.32 (35.82)  400m  4'43.06 (36.74)  
 450m  5'20.29 (37.23)  500m  5'56.59 (36.30)  550m  6'32.30 (35.71)  600m  7'08.99 (36.69)  
 650m  7'44.92 (35.93)  700m  8'20.95 (36.03)  750m  8'57.29 (36.34)  800m  9'33.89 (36.60)  
 850m 10'11.00 (37.11)  900m 10'47.77 (36.77)  950m 11'25.14 (37.37)  1000m 12'01.99 (36.85) 
 1050m 12'38.98 (36.99) 1100m 13'16.17 (37.19) 1150m 13'53.18 (37.01) 1200m 14'29.26 (36.08) 
 1250m 15'06.26 (37.00) 1300m 15'43.71 (37.45) 1350m 16'21.12 (37.41) 1400m 16'57.60 (36.48) 
 1450m 17'33.58 (35.98) 1500m 18'08.17 (34.59) 
-------------------------------------------------------------------------------------------
 11a   Gara               800 Stile Libero  Assoluti  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------
  1 BIANUCCI Aurora                1998 NUOTO VALDINIEVOLE            8'55.82  7,0  *
 50m  0'30.72 ()        100m  1'03.98 (33.26)  150m  1'37.78 (33.80)  200m  2'11.44 (33.66)  
 250m  2'44.92 (33.48)  300m  3'18.58 (33.66)  350m  3'52.61 (34.03)  400m  4'26.54 (33.93)  
 450m  5'00.06 (33.52)  500m  5'33.79 (33.73)  550m  6'07.69 (33.90)  600m  6'41.61 (33.92)  
 650m  7'15.59 (33.98)  700m  7'49.35 (33.76)  750m  8'23.22 (33.87)  800m  8'55.82 (32.60)  
  2 GRAZZINI Michela Francesca     2001 TIRRENICA NUOTO               8'58.07  5,0  *
 50m  0'31.77 ()        100m  1'05.27 (33.50)  150m  1'39.04 (33.77)  200m  2'12.80 (33.76)  
 250m  2'46.48 (33.68)  300m  3'20.67 (34.19)  350m  3'54.60 (33.93)  400m  4'28.45 (33.85)  
 450m  5'02.03 (33.58)  500m  5'35.82 (33.79)  550m  6'09.60 (33.78)  600m  6'43.65 (34.05)  
 650m  7'17.63 (33.98)  700m  7'51.41 (33.78)  750m  8'25.55 (34.14)  800m  8'58.07 (32.52)  
  3 RANDELLINI Emma                2005 AZZURRA NUOTO PRATO           9'04.52  4,0  *
 50m  0'31.27 ()        100m  1'05.28 (34.01)  150m  1'39.55 (34.27)  200m  2'13.81 (34.26)  
 250m  2'47.97 (34.16)  300m  3'22.21 (34.24)  350m  3'56.87 (34.66)  400m  4'31.23 (34.36)  
 450m  5'05.59 (34.36)  500m  5'39.75 (34.16)  550m  6'13.96 (34.21)  600m  6'48.56 (34.60)  
 650m  7'22.90 (34.34)  700m  7'57.20 (34.30)  750m  8'31.28 (34.08)  800m  9'04.52 (33.24)  
  4 MOCCALDI Flavia                2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     9'23.21  3,0   
 50m  0'31.39 ()        100m  1'05.54 (34.15)  150m  1'40.15 (34.61)  200m  2'14.88 (34.73)  
 250m  2'49.93 (35.05)  300m  3'25.23 (35.30)  350m  4'00.66 (35.43)  400m  4'36.27 (35.61)  
 450m  5'12.04 (35.77)  500m  5'48.02 (35.98)  550m  6'23.92 (35.90)  600m  6'59.96 (36.04)  
 650m  7'35.93 (35.97)  700m  8'12.15 (36.22)  750m  8'47.92 (35.77)  800m  9'23.21 (35.29)  
  5 PASQUA Eleonora                2004 ATHENA SPORTING CLUB  SSD     9'23.27  2,0   
 50m  0'32.10 ()        100m  1'06.14 (34.04)  150m  1'41.14 (35.00)  200m  2'16.56 (35.42)  
 250m  2'51.53 (34.97)  300m  3'26.54 (35.01)  350m  4'02.09 (35.55)  400m  4'37.56 (35.47)  
 450m  5'13.38 (35.82)  500m  5'48.56 (35.18)  550m  6'24.23 (35.67)  600m  6'59.77 (35.54)  
 650m  7'35.98 (36.21)  700m  8'11.91 (35.93)  750m  8'48.41 (36.50)  800m  9'23.27 (34.86)  
  6 PALUMBO Azzurra                2005 ACQUARIUS POPOLI ASD          9'29.56  1,0   
 50m  0'32.66 ()        100m  1'07.48 (34.82)  150m  1'43.16 (35.68)  200m  2'18.97 (35.81)  
 250m  2'54.75 (35.78)  300m  3'30.36 (35.61)  350m  4'06.41 (36.05)  400m  4'42.81 (36.40)  
 450m  5'18.79 (35.98)  500m  5'54.95 (36.16)  550m  6'31.35 (36.40)  600m  7'07.23 (35.88)  
 650m  7'43.32 (36.09)  700m  8'19.20 (35.88)  750m  8'54.88 (35.68)  800m  9'29.56 (34.68)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
 10a   Gara               50 Farfalla  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 DENTALE Lorenzo                2002 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       25.27  7,0  *
  2 VALLINI Giovanni               2003 AZZURRA NUOTO PRATO             26.81  5,0  *
  3 MILIA Tiziano                  2003 EXCALIBUR SSD                   27.75  4,0  *
  4 ASAN Flavio Gabriele           2003 EXCALIBUR SSD                   29.60  3,0   

  1 LOMBARDI Bryan                 2005 DE AKKER TEAM SSD ARL           25.91  7,0  *
  2 PARDOSSI Luca                  2004 TIRRENICA NUOTO                 26.40  5,0  *
  3 BRUNO Nicola                   2004 TIRRENICA NUOTO                 26.79  4,0  *
  4 MANNUCCI Iacopo                2004 DIMENSIONE N PONTEDERA          26.92  3,0   
  5 FERRARO Matteo                 2005 NUOTO VALDINIEVOLE              30.34  2,0   
-------------------------------------------------------------------------------------------
  9a   Gara               50 Farfalla  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ARESU Gaia                     2004 TIRRENICA NUOTO                 30.50  7,0  *
  2 BUSIA Anita                    2005 AZZURRA NUOTO PRATO             31.45  5,0  *
  3 LAZZARINI Eleonora             2005 TIRRENICA NUOTO                 31.50  4,0  *
  4 ORLANDI Chiara                 2005 AZZURRA NUOTO PRATO             31.82  3,0   
  5 MENCHERINI Alice               2004 AZZURRA NUOTO PRATO             31.88  2,0   
  6 CARDELLI Chiara                2004 NUOTO VALDINIEVOLE              32.31  1,0   

  1 MUSETTI Helena                 2006 TIRRENICA NUOTO                 28.24  7,0  *
  2 KONE ZAMPELLA Anais            2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       29.87  5,0  *
  3 GAVAGNI Alice                  2006 AZZURRA NUOTO PRATO             30.73  4,0  *
  4 GRAZZINI Anna                  2007 TIRRENICA NUOTO                 30.97  3,0   
  5 DE BACCO Camilla               2006 V02 NUOTO TORINO SSD            32.89  2,0   
  6 CHIODO Giulia                  2006 AZZURRA NUOTO PRATO             33.17  1,0   
  7 LEPORE Aurora                  2007 EXCALIBUR SSD                   34.37        

  1 DEL PAPA Denise                2003 CIRCOLO NUOTO LUCCA             36.18  7,0  *
-------------------------------------------------------------------------------------------
  8a   Gara               100 Dorso  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 MICHELI Danilo                 2003 EXCALIBUR SSD                 1'03.08  7,0  *
 50m  0'30.33 ()        100m  1'03.08 (32.75)  

  1 PARDOSSI Luca                  2004 TIRRENICA NUOTO                 56.48  7,0  *
 50m  0'27.42 ()        100m  0'56.48 (29.06)  
  2 BERTI Alessandro               2004 TIRRENICA NUOTO                 58.17  5,0  *
 50m  0'27.78 ()        100m  0'58.17 (30.39)  
  3 CECCARELLI Luca                2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       58.90  4,0  *
 50m  0'29.37 ()        100m  0'58.90 (29.53)  
  4 MANDATO Andrea                 2004 DE AKKER TEAM SSD ARL           59.77  3,0   
 50m  0'28.67 ()        100m  0'59.77 (31.10)  
  5 MARCUCCI Luca                  2005 TIRRENICA NUOTO                 59.98  2,0   
 50m  0'29.21 ()        100m  0'59.98 (30.77)  
  6 DE ANGELIS Rocco               2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'00.09  1,0   
 50m  0'28.90 ()        100m  1'00.09 (31.19)  
  7 ALBA Edoardo                   2005 AZZURRA NUOTO PRATO           1'00.74        
 50m  0'29.67 ()        100m  1'00.74 (31.07)  
  8 SPINETTI Marcello              2005 TIRRENICA NUOTO               1'01.78        
 50m  0'29.63 ()        100m  1'01.78 (32.15)  
  9 GIANNESCHI Leonardo            2004 TIRRENICA NUOTO               1'01.92        
 50m  0'30.28 ()        100m  1'01.92 (31.64)  
 10 FERNANDEZ PAREDES Benicio Sant 2005 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'02.06        
 50m  0'30.05 ()        100m  1'02.06 (32.01)  
 11 BOBOCEA Alexandru Mihail       2005 AZZURRA NUOTO PRATO           1'03.77        
 50m  0'31.01 ()        100m  1'03.77 (32.76)  
 12 DA RIN Lorenzo                 2005 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'08.04        
 50m  0'32.81 ()        100m  1'08.04 (35.23)  
 13 TORRONI Valerio                2005 EXCALIBUR SSD                 1'09.29        
 50m  0'33.71 ()        100m  1'09.29 (35.58)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  7a   Gara               100 Dorso  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BERTONCINI Lara                2005 NUOTO VALDINIEVOLE            1'05.67  7,0  *
 50m  0'32.34 ()        100m  1'05.67 (33.33)  
  2 ROSSI Noemi                    2004 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'11.16  5,0  *
 50m  0'33.97 ()        100m  1'11.16 (37.19)  
  3 VERONI Margot                  2005 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'12.89  4,0  *
 50m  0'35.12 ()        100m  1'12.89 (37.77)  

  1 MUSETTI Helena                 2006 TIRRENICA NUOTO               1'02.03  7,0  *
 50m  0'30.43 ()        100m  1'02.03 (31.60)  
  2 BUSIA Marta                    2007 AZZURRA NUOTO PRATO           1'08.27  5,0  *
 50m  0'33.24 ()        100m  1'08.27 (35.03)  
  3 GORI Vittoria                  2006 TIRRENICA NUOTO               1'11.27  4,0  *
 50m  0'34.36 ()        100m  1'11.27 (36.91)  
  4 DIMONOPOLI Emma                2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'11.29  3,0   
 50m  0'35.02 ()        100m  1'11.29 (36.27)  
  5 RETTORI Maria                  2007 AQUATICA SSD                  1'11.79  2,0   
 50m  0'35.21 ()        100m  1'11.79 (36.58)  
  6 DA PRATO Francesca             2007 CIRCOLO NUOTO LUCCA           1'11.87  1,0   
 50m  0'35.11 ()        100m  1'11.87 (36.76)  
  7 COSTAGLI Emma                  2007 DIMENSIONE N PONTEDERA        1'12.31        
 50m  0'35.18 ()        100m  1'12.31 (37.13)  
  8 CELOTTI Aurora                 2007 V02 NUOTO TORINO SSD          1'14.01        
 50m  0'35.50 ()        100m  1'14.01 (38.51)  
  9 VETRELLA Ilaria                2007 EXCALIBUR SSD                 1'14.21        
 50m  0'36.32 ()        100m  1'14.21 (37.89)  
 10 CHIODO Giulia                  2006 AZZURRA NUOTO PRATO           1'15.50        
 50m  0'36.23 ()        100m  1'15.50 (39.27)  
 11 PARTENE Andreea                2006 EXCALIBUR SSD                 1'17.94        
 50m  0'37.92 ()        100m  1'17.94 (40.02)  

  1 MARTINELLI Caterina            2003 AZZURRA NUOTO PRATO           1'06.16  7,0  *
 50m  0'31.70 ()        100m  1'06.16 (34.46)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  6a   Gara               100 Dorso  Ragazzi  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 VICINI Lorenzo                 2006 TIRRENICA NUOTO                 59.33  7,0  *
 50m  0'29.27 ()        100m  0'59.33 (30.06)  
  2 MERCANTI Leone                 2006 NUOTO VALDINIEVOLE            1'01.41  5,0  *
 50m  0'29.64 ()        100m  1'01.41 (31.77)  
  3 CHESSA Manuel                  2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'02.21  4,0  *
 50m  0'30.33 ()        100m  1'02.21 (31.88)  
  4 SAVIGNI Matteo                 2006 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'02.25  3,0   
 50m  0'29.85 ()        100m  1'02.25 (32.40)  
  5 ROLLI Dario                    2006 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'04.00  2,0   
 50m  0'31.18 ()        100m  1'04.00 (32.82)  
  6 RADOGNA Gabriele               2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'04.92  1,0   
 50m  0'31.87 ()        100m  1'04.92 (33.05)  
  7 SORAGGI Michele                2006 TIRRENICA NUOTO               1'05.34        
 50m  0'31.78 ()        100m  1'05.34 (33.56)  
  8 CANGIOLI Ruggero               2008 AZZURRA NUOTO PRATO           1'05.59        
 50m  0'31.77 ()        100m  1'05.59 (33.82)  
  9 RAMELLO Lorenzo                2006 NUOTO VALDINIEVOLE            1'05.85        
 50m  0'31.78 ()        100m  1'05.85 (34.07)  
 10 MONTELLA Luca                  2007 EXCALIBUR SSD                 1'07.08        
 50m  0'32.14 ()        100m  1'07.08 (34.94)  
 11 MOZZONI Daniele                2006 EXCALIBUR SSD                 1'07.16        
 50m  0'32.84 ()        100m  1'07.16 (34.32)  
 12 ROMEGGIO Alessio               2007 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'07.56        
 50m  0'32.57 ()        100m  1'07.56 (34.99)  
 13 BARGIACCHI Giacomo             2008 TIRRENICA NUOTO               1'07.79        
 50m  0'32.94 ()        100m  1'07.79 (34.85)  
 14 PRESI Samuele                  2007 AZZURRA NUOTO PRATO           1'07.87        
 50m  0'33.44 ()        100m  1'07.87 (34.43)  
 15 MOSTACCI Matteo                2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'08.09        
 50m  0'33.84 ()        100m  1'08.09 (34.25)  
 16 TORRI Flavio                   2006 EXCALIBUR SSD                 1'09.88        
 50m  0'33.13 ()        100m  1'09.88 (36.75)  
 17 TORRI Alessandro               2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'10.41        
 50m  0'33.79 ()        100m  1'10.41 (36.62)  
 18 FREDA Ludovico                 2008 AQUATICA SSD                  1'10.77        
 50m  0'34.52 ()        100m  1'10.77 (36.25)  
 19 POGGETTI Luca Kimi             2008 TIRRENICA NUOTO               1'11.42        
 50m  0'35.13 ()        100m  1'11.42 (36.29)  
 20 D'ALBENZIO Lorenzo             2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'11.49        
 50m  0'34.44 ()        100m  1'11.49 (37.05)  
 21 TOGNACCINI Andrea              2008 AQUATICA SSD                  1'12.45        
 50m  0'35.17 ()        100m  1'12.45 (37.28)  
 22 CAMPIELLO Samuele              2008 V02 NUOTO TORINO SSD          1'13.19        
 50m  0'35.55 ()        100m  1'13.19 (37.64)  
 23 PERGOLA Lorenzo                2008 TIRRENICA NUOTO               1'16.56        
 50m  0'37.33 ()        100m  1'16.56 (39.23)  
 24 BORISOVS Daniils               2008 TIRRENICA NUOTO               1'16.73        
 50m  0'37.46 ()        100m  1'16.73 (39.27)  
 25 ALBIZZI Diego                  2008 TIRRENICA NUOTO               1'18.39        
 50m  0'38.40 ()        100m  1'18.39 (39.99)  
 26 BERTOZZI Riccardo              2008 AQUATICA SSD                  1'19.79        
 50m  0'38.17 ()        100m  1'19.79 (41.62)  
 27 MORRA Umberto                  2008 AZZURRA NUOTO PRATO           1'23.34        
 50m  0'39.28 ()        100m  1'23.34 (44.06)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  5a   Gara               100 Dorso  Ragazzi  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BELLONI Chiara                 2008 V02 NUOTO TORINO SSD          1'06.64  7,0  *
 50m  0'32.30 ()        100m  1'06.64 (34.34)  
  2 GUASTI Dafne                   2008 AZZURRA NUOTO PRATO           1'07.70  5,0  *
 50m  0'32.54 ()        100m  1'07.70 (35.16)  
  3 BIGI Angelica                  2009 TIRRENICA NUOTO               1'08.64  4,0  *
 50m  0'32.98 ()        100m  1'08.64 (35.66)  
  4 TOCCAFONDI Irene               2008 NUOTO VALDINIEVOLE            1'09.78  3,0   
 50m  0'33.27 ()        100m  1'09.78 (36.51)  
  5 BUFFINI Gaia                   2009 AZZURRA NUOTO PRATO           1'09.91  2,0   
 50m  0'33.75 ()        100m  1'09.91 (36.16)  
  6 FRENDO Zoe                     2009 TIRRENICA NUOTO               1'11.59  1,0   
 50m  0'34.35 ()        100m  1'11.59 (37.24)  
  7 CHATRIAN Micol                 2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'11.62        
 50m  0'34.65 ()        100m  1'11.62 (36.97)  
  8 CARLESI Maria                  2008 AZZURRA NUOTO PRATO           1'11.76        
 50m  0'34.39 ()        100m  1'11.76 (37.37)  
  9 MOZZONI Sara                   2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'12.07        
 50m  0'35.02 ()        100m  1'12.07 (37.05)  
 10 RAMENGHI Anna Elena            2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'13.54        
 50m  0'36.47 ()        100m  1'13.54 (37.07)  
 11 ANASTASI Selvaggia             2009 TIRRENICA NUOTO               1'14.07        
 50m  0'35.41 ()        100m  1'14.07 (38.66)  
 12 FARAGLIA Matilde               2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         1'14.85        
 50m  0'37.51 ()        100m  1'14.85 (37.34)  
 13 VALENTE Matilde                2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          1'15.68        
 50m  0'36.33 ()        100m  1'15.68 (39.35)  
 14 MAURI Maria Giulia             2009 V02 NUOTO TORINO SSD          1'16.29        
 50m  0'36.28 ()        100m  1'16.29 (40.01)  
 15 PERGOLA Matilde                2008 TIRRENICA NUOTO               1'16.98        
 50m  0'38.08 ()        100m  1'16.98 (38.90)  
 16 FONTANELLI Rebecca             2008 AQUATICA SSD                  1'17.07        
 50m  0'36.88 ()        100m  1'17.07 (40.19)  
 17 UTILI Gaia                     2008 V02 NUOTO TORINO SSD          1'17.90        
 50m  0'38.30 ()        100m  1'17.90 (39.60)  
 18 MUCCI Martina                  2008 AZZURRA NUOTO PRATO           1'18.65        
 50m  0'37.92 ()        100m  1'18.65 (40.73)  
 19 TARDELLI Martina               2009 AQUATICA SSD                  1'20.08        
 50m  0'39.42 ()        100m  1'20.08 (40.66)  
 20 CAPPELLETTI Ilaria             2008 AQUATICA SSD                  1'20.71        
 50m  0'39.14 ()        100m  1'20.71 (41.57)  
 21 GIAMUNDO Francesca             2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     1'24.26        
 50m  0'41.26 ()        100m  1'24.26 (43.00)  
 22 LANDUCCI Ginevra               2009 TIRRENICA NUOTO               1'24.62        
 50m  0'41.39 ()        100m  1'24.62 (43.23)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  4a   Gara               200 Rana  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 MONTELLA Giuseppe              2003 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'26.42  7,0  *
 50m  0'33.10 ()        100m  1'09.41 (36.31)  150m  1'47.06 (37.65)  200m  2'26.42 (39.36)  

  1 PARADISI Alessandro            2004 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'21.33  7,0  *
 50m  0'32.11 ()        100m  1'08.43 (36.32)  150m  1'44.70 (36.27)  200m  2'21.33 (36.63)  
  2 MATTEONI Federico              2004 TIRRENICA NUOTO               2'27.19  5,0  *
 50m  0'33.41 ()        100m  1'10.49 (37.08)  150m  1'48.33 (37.84)  200m  2'27.19 (38.86)  
  3 SALVATORI Giovanni             2005 CIRCOLO NUOTO LUCCA           2'29.20  4,0  *
 50m  0'34.07 ()        100m  1'12.47 (38.40)  150m  1'50.69 (38.22)  200m  2'29.20 (38.51)  
  4 NUCCI Edoardo                  2005 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'30.83  3,0   
 50m  0'34.71 ()        100m  1'12.66 (37.95)  150m  1'51.48 (38.82)  200m  2'30.83 (39.35)  
  5 LUCCHESI Tommaso               2004 AZZURRA NUOTO PRATO           2'34.92  2,0   
 50m  0'34.06 ()        100m  1'11.97 (37.91)  150m  1'52.64 (40.67)  200m  2'34.92 (42.28)  
  6 BIAGINI Giovanni               2005 CIRCOLO NUOTO LUCCA           2'41.92  1,0   
 50m  0'35.53 ()        100m  1'17.38 (41.85)  150m  2'00.22 (42.84)  200m  2'41.92 (41.70)  
  7 PISCICELLI Umberto             2005 AZZURRA NUOTO PRATO           2'43.58        
 50m  0'35.65 ()        100m  1'17.04 (41.39)  150m  2'00.70 (43.66)  200m  2'43.58 (42.88)  
  8 DOLFI Giacomo                  2005 DIMENSIONE N PONTEDERA        2'52.74        
 50m  0'37.42 ()        100m  1'21.83 (44.41)  150m  2'07.17 (45.34)  200m  2'52.74 (45.57)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  3a   Gara               200 Rana  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 PALUMBO Azzurra                2005 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'44.89  7,0  *
 50m  0'37.70 ()        100m  1'19.45 (41.75)  150m  2'01.97 (42.52)  200m  2'44.89 (42.92)  
  2 ROSSETTI Rebecca               2004 TIRRENICA NUOTO               2'50.08  5,0  *
 50m  0'37.91 ()        100m  1'21.09 (43.18)  150m  2'05.29 (44.20)  200m  2'50.08 (44.79)  

  1 LUCCHESI Lisa                  2006 TIRRENICA NUOTO               2'33.97  7,0  *
 50m  0'35.18 ()        100m  1'14.67 (39.49)  150m  1'53.40 (38.73)  200m  2'33.97 (40.57)  
  2 SALUTIJ Emma                   2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA           2'36.56  5,0  *
 50m  0'36.39 ()        100m  1'16.94 (40.55)  150m  1'57.05 (40.11)  200m  2'36.56 (39.51)  
  3 SPINA Giulia                   2007 AQUATICA SSD                  2'39.74  4,0  *
 50m  0'37.55 ()        100m  1'18.22 (40.67)  150m  1'58.32 (40.10)  200m  2'39.74 (41.42)  
  4 FERRETTI Caterina              2007 NUOTO VALDINIEVOLE            2'41.50  3,0   
 50m  0'36.53 ()        100m  1'17.39 (40.86)  150m  1'59.24 (41.85)  200m  2'41.50 (42.26)  
  5 ORSINI Angelica                2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'45.63  2,0   
 50m  0'37.55 ()        100m  1'19.61 (42.06)  150m  2'02.64 (43.03)  200m  2'45.63 (42.99)  
  6 IACOPINI Amanda Venezia        2007 TIRRENICA NUOTO               2'46.37  1,0   
 50m  0'38.23 ()        100m  1'20.75 (42.52)  150m  2'03.68 (42.93)  200m  2'46.37 (42.69)  
  7 BALLI Gaia                     2007 AZZURRA NUOTO PRATO           2'53.95        
 50m  0'39.41 ()        100m  1'24.06 (44.65)  150m  2'09.34 (45.28)  200m  2'53.95 (44.61)  
  8 MASTROMEI Alice                2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA           2'54.93        
 50m  0'40.21 ()        100m  1'25.03 (44.82)  150m  2'10.01 (44.98)  200m  2'54.93 (44.92)  
  9 BATTISTELLI Vittoria           2007 DE AKKER TEAM SSD ARL         3'01.92        
 50m  0'40.89 ()        100m  1'27.06 (46.17)  150m  2'14.07 (47.01)  200m  3'01.92 (47.85)  
 10 DOTO Erika                     2006 NUOTO VALDINIEVOLE            3'04.77        
 50m  0'41.48 ()        100m  1'28.47 (46.99)  150m  2'16.33 (47.86)  200m  3'04.77 (48.44)  
 11 DE NITTO Matilde               2007 DIMENSIONE N PONTEDERA        3'07.59        
 50m  0'41.12 ()        100m  1'28.33 (47.21)  150m  2'17.66 (49.33)  200m  3'07.59 (49.93)  

  1 SALVATORI Rachele              2001 CIRCOLO NUOTO LUCCA           2'42.57  7,0  *
 50m  0'37.54 ()        100m  1'18.86 (41.32)  150m  2'00.27 (41.41)  200m  2'42.57 (42.30)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  2a   Gara               200 Rana  Ragazzi  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 AVERSANO Riccardo              2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'30.30  7,0  *
 50m  0'34.13 ()        100m  1'12.10 (37.97)  150m  1'51.73 (39.63)  200m  2'30.30 (38.57)  
  2 MARTINELLI Andrea              2006 AZZURRA NUOTO PRATO           2'30.40  5,0  *
 50m  0'34.32 ()        100m  1'12.13 (37.81)  150m  1'51.35 (39.22)  200m  2'30.40 (39.05)  
  3 BONUCCELLI Matteo              2006 TIRRENICA NUOTO               2'31.42  4,0  *
 50m  0'34.50 ()        100m  1'12.33 (37.83)  150m  1'51.17 (38.84)  200m  2'31.42 (40.25)  
  4 SCARCINA Andrea Graziano       2007 V02 NUOTO TORINO SSD          2'33.75  3,0   
 50m  0'33.59 ()        100m  1'12.89 (39.30)  150m  1'53.51 (40.62)  200m  2'33.75 (40.24)  
  5 CECCONI Leonardo               2007 AZZURRA NUOTO PRATO           2'40.00  2,0   
 50m  0'36.37 ()        100m  1'16.24 (39.87)  150m  1'57.91 (41.67)  200m  2'40.00 (42.09)  
  6 CASANOVA Mattia                2008 TIRRENICA NUOTO               2'45.28  1,0   
 50m  0'35.21 ()        100m  1'16.89 (41.68)  150m  2'01.15 (44.26)  200m  2'45.28 (44.13)  
  7 GATTAI Gabriele                2006 AZZURRA NUOTO PRATO           2'46.79        
 50m  0'36.11 ()        100m  1'17.51 (41.40)  150m  2'01.72 (44.21)  200m  2'46.79 (45.07)  
  8 TOGNACCINI Andrea              2008 AQUATICA SSD                  2'49.09        
 50m  0'36.97 ()        100m  1'19.49 (42.52)  150m  2'04.04 (44.55)  200m  2'49.09 (45.05)  
  9 D'ATTILIO Filippo              2007 AZZURRA NUOTO PRATO           2'50.27        
 50m  0'37.70 ()        100m  1'20.76 (43.06)  150m  2'05.22 (44.46)  200m  2'50.27 (45.05)  
 10 SABBIONI Daniele               2008 TIRRENICA NUOTO               2'51.79        
 50m  0'37.74 ()        100m  1'20.84 (43.10)  150m  2'05.85 (45.01)  200m  2'51.79 (45.94)  

    BERTUCCELLI Daniele            2007 TIRRENICA NUOTO                         Squal.
                                                                    Per Virata Irregolare
-------------------------------------------------------------------------------------------
  1a   Gara               200 Rana  Ragazzi  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ORLANDI Arianna                2008 TIRRENICA NUOTO               2'35.13  7,0  *
 50m  0'35.63 ()        100m  1'15.56 (39.93)  150m  1'55.11 (39.55)  200m  2'35.13 (40.02)  
  2 VEZZANI Rosalba                2008 CIRCOLO NUOTO LUCCA           2'51.88  5,0  *
 50m  0'38.44 ()        100m  1'21.99 (43.55)  150m  2'06.72 (44.73)  200m  2'51.88 (45.16)  
  3 BARDAZZI Giulia                2008 AZZURRA NUOTO PRATO           2'53.71  4,0  *
 50m  0'37.27 ()        100m  1'20.27 (42.00)  150m  2'06.21 (45.94)  200m  2'53.71 (47.50)  
  4 DI BACCO Angelica              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'54.63  3,0   
 50m  0'40.02 ()        100m  1'24.59 (44.57)  150m  2'09.79 (45.20)  200m  2'54.63 (44.84)  
  5 PRESTIA Matilde                2008 V02 NUOTO TORINO SSD          2'55.84  2,0   
 50m  0'39.23 ()        100m  1'22.93 (43.70)  150m  2'08.23 (45.30)  200m  2'55.84 (47.61)  
  6 ROLLI Marta                    2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'58.06  1,0   
 50m  0'40.01 ()        100m  1'24.53 (44.52)  150m  2'11.72 (47.19)  200m  2'58.06 (46.34)  
  7 GREBORIO Sibilla               2009 V02 NUOTO TORINO SSD          2'58.46        
 50m  0'39.46 ()        100m  1'24.80 (45.34)  150m  2'12.06 (47.26)  200m  2'58.46 (46.40)  
  8 FONTANELLI Rebecca             2008 AQUATICA SSD                  2'59.27        
 50m  0'38.71 ()        100m  1'23.76 (45.05)  150m  2'11.70 (47.94)  200m  2'59.27 (47.57)  
  9 RAMENGHI Anna Elena            2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         3'05.38        
 50m  0'41.45 ()        100m  1'28.44 (46.99)  150m  2'17.09 (48.65)  200m  3'05.38 (48.29)  
 10 PETRACCHI Carlotta             2009 AZZURRA NUOTO PRATO           3'10.19        
 50m  0'43.75 ()        100m  1'33.01 (49.26)  150m  2'21.73 (48.72)  200m  3'10.19 (48.46)  
 11 DEL DOTTO Rebecca              2009 TIRRENICA NUOTO               3'10.67        
 50m  0'42.76 ()        100m  1'31.47 (48.71)  150m  2'21.59 (50.12)  200m  3'10.67 (49.08)  
 12 BONFIGLIOLI Ginevra            2009 DE AKKER TEAM SSD ARL         3'10.82        
 50m  0'42.50 ()        100m  1'31.46 (48.96)  150m  2'21.13 (49.67)  200m  3'10.82 (49.69)  
 13 GIAMUNDO Francesca             2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     3'16.68        
 50m  0'44.76 ()        100m  1'35.06 (50.30)  150m  2'26.03 (50.97)  200m  3'16.68 (50.65)  
 14 GULOTTA Sofia                  2009 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     3'22.89        
 50m  0'46.06 ()        100m  1'38.25 (52.19)  150m  2'30.37 (52.12)  200m  3'22.89 (52.52)  

                               XV Trofeo Cittą di Massarosa                               
                 MASSAROSA  Sabato 22 Gennaio 2022 A.V. 14:00 - I.G. 15:00                
                              Base: 25mt - Crono: Automatico                              

-------------------------------------------------------------------------------------------
 10a   Gara               200 Farfalla  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 VALLINI Giovanni               2003 AZZURRA NUOTO PRATO           2'11.58  7,0  *
 50m  0'29.49 ()        100m  1'02.19 (32.70)  150m  1'36.34 (34.15)  200m  2'11.58 (35.24)  

  1 RAFFI Daniele                  2004 TIRRENICA NUOTO               2'13.33  7,0  *
 50m  0'29.78 ()        100m  1'03.82 (34.04)  150m  1'38.65 (34.83)  200m  2'13.33 (34.68)  
  2 ALBA Edoardo                   2005 AZZURRA NUOTO PRATO           2'16.44  5,0  *
 50m  0'29.59 ()        100m  1'03.71 (34.12)  150m  1'39.29 (35.58)  200m  2'16.44 (37.15)  
  3 GIANNESCHI Leonardo            2004 TIRRENICA NUOTO               2'16.86  4,0  *
 50m  0'30.12 ()        100m  1'04.41 (34.29)  150m  1'40.21 (35.80)  200m  2'16.86 (36.65)  
  4 ALBIZZI Saverio                2005 TIRRENICA NUOTO               2'29.02  3,0   
 50m  0'32.39 ()        100m  1'09.26 (36.87)  150m  1'48.73 (39.47)  200m  2'29.02 (40.29)  

  1 MONTI Fabrizio                 1994 NUOTO VALDINIEVOLE            2'09.23  7,0  *
 50m  0'28.07 ()        100m  1'00.15 (32.08)  150m  1'33.89 (33.74)  200m  2'09.23 (35.34)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  9a   Gara               200 Farfalla  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 MENCHERINI Alice               2004 AZZURRA NUOTO PRATO           2'25.38  7,0  *
 50m  0'32.37 ()        100m  1'09.42 (37.05)  150m  1'47.53 (38.11)  200m  2'25.38 (37.85)  
  2 ARESU Gaia                     2004 TIRRENICA NUOTO               2'28.12  5,0  *
 50m  0'33.20 ()        100m  1'10.29 (37.09)  150m  1'48.94 (38.65)  200m  2'28.12 (39.18)  
  3 PALUMBO Azzurra                2005 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'28.93  4,0  *
 50m  0'33.45 ()        100m  1'11.60 (38.15)  150m  1'51.23 (39.63)  200m  2'28.93 (37.70)  
  4 PASQUA Eleonora                2004 ATHENA SPORTING CLUB  SSD     2'28.96  3,0   
 50m  0'32.21 ()        100m  1'08.79 (36.58)  150m  1'48.61 (39.82)  200m  2'28.96 (40.35)  
  5 BUSIA Anita                    2005 AZZURRA NUOTO PRATO           2'31.46  2,0   
 50m  0'32.91 ()        100m  1'10.67 (37.76)  150m  1'50.38 (39.71)  200m  2'31.46 (41.08)  
  6 LOMBARDI Diletta               2005 AZZURRA NUOTO PRATO           2'42.87  1,0   
 50m  0'35.48 ()        100m  1'16.47 (40.99)  150m  1'59.50 (43.03)  200m  2'42.87 (43.37)  

  1 DIMONOPOLI Emma                2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'34.13  7,0  *
 50m  0'34.90 ()        100m  1'13.64 (38.74)  150m  1'54.19 (40.55)  200m  2'34.13 (39.94)  
  2 KONE ZAMPELLA Anais            2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'34.71  5,0  *
 50m  0'32.46 ()        100m  1'11.00 (38.54)  150m  1'52.10 (41.10)  200m  2'34.71 (42.61)  
  3 BARTOLINI Sara                 2007 AZZURRA NUOTO PRATO           2'34.98  4,0  *
 50m  0'34.35 ()        100m  1'13.59 (39.24)  150m  1'54.37 (40.78)  200m  2'34.98 (40.61)  
  4 BALLI Gaia                     2007 AZZURRA NUOTO PRATO           2'42.52  3,0   
 50m  0'35.88 ()        100m  1'17.40 (41.52)  150m  1'59.89 (42.49)  200m  2'42.52 (42.63)  
  5 CIMATTI Lisa                   2007 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'48.97  2,0   
 50m  0'36.73 ()        100m  1'18.62 (41.89)  150m  2'02.91 (44.29)  200m  2'48.97 (46.06)  
  6 LEPORE Aurora                  2007 EXCALIBUR SSD                 2'53.81  1,0   
 50m  0'36.17 ()        100m  1'19.29 (43.12)  150m  2'06.08 (46.79)  200m  2'53.81 (47.73)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  8a   Gara               200 Farfalla  Ragazzi  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 VALLINI Matteo                 2007 AZZURRA NUOTO PRATO           2'12.21  7,0  *
 50m  0'29.30 ()        100m  1'02.84 (33.54)  150m  1'37.16 (34.32)  200m  2'12.21 (35.05)  
  2 DI BENEDETTO Daniele           2006 AZZURRA NUOTO PRATO           2'18.34  5,0  *
 50m  0'30.57 ()        100m  1'05.90 (35.33)  150m  1'42.38 (36.48)  200m  2'18.34 (35.96)  
  3 ZANI Riccardo                  2007 V02 NUOTO TORINO SSD          2'19.40  4,0  *
 50m  0'30.74 ()        100m  1'06.54 (35.80)  150m  1'42.97 (36.43)  200m  2'19.40 (36.43)  
  4 PRESI Samuele                  2007 AZZURRA NUOTO PRATO           2'20.34  3,0   
 50m  0'30.73 ()        100m  1'05.50 (34.77)  150m  1'42.41 (36.91)  200m  2'20.34 (37.93)  
  5 SAVORANI Lorenzo               2006 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'22.67  2,0   
 50m  0'32.01 ()        100m  1'08.23 (36.22)  150m  1'45.83 (37.60)  200m  2'22.67 (36.84)  
  6 MORIELLO Christian             2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'24.14  1,0   
 50m  0'32.24 ()        100m  1'08.92 (36.68)  150m  1'46.27 (37.35)  200m  2'24.14 (37.87)  
  7 POLLICE Mattia                 2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'24.74        
 50m  0'32.03 ()        100m  1'08.16 (36.13)  150m  1'45.84 (37.68)  200m  2'24.74 (38.90)  
  8 LUCHI Samuele                  2008 TIRRENICA NUOTO               2'27.75        
 50m  0'33.36 ()        100m  1'11.00 (37.64)  150m  1'49.52 (38.52)  200m  2'27.75 (38.23)  
  9 CORTONA Filippo                2007 V02 NUOTO TORINO SSD          2'28.52        
 50m  0'32.28 ()        100m  1'10.80 (38.52)  150m  1'49.64 (38.84)  200m  2'28.52 (38.88)  
 10 MANENTI Edoardo                2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     2'31.23        
 50m  0'34.46 ()        100m  1'13.14 (38.68)  150m  1'50.95 (37.81)  200m  2'31.23 (40.28)  
 11 NICOLINI Federico              2007 AQUATICA SSD                  2'32.31        
 50m  0'34.00 ()        100m  1'12.70 (38.70)  150m  1'52.77 (40.07)  200m  2'32.31 (39.54)  
 12 RICCIARDI Alessio              2007 NUOTO VALDINIEVOLE            2'40.25        
 50m  0'35.68 ()        100m  1'16.71 (41.03)  150m  1'58.91 (42.20)  200m  2'40.25 (41.34)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  7a   Gara               200 Farfalla  Ragazzi  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 SCALI Ginevra                  2009 AZZURRA NUOTO PRATO           2'31.99  7,0  *
 50m  0'33.61 ()        100m  1'12.22 (38.61)  150m  1'52.07 (39.85)  200m  2'31.99 (39.92)  
  2 TONGIANI Aurora                2009 TIRRENICA NUOTO               2'40.58  5,0  *
 50m  0'34.96 ()        100m  1'15.06 (40.10)  150m  1'57.56 (42.50)  200m  2'40.58 (43.02)  
  3 REGGIANI Ginevra               2008 DE AKKER TEAM SSD ARL         2'42.15  4,0  *
 50m  0'35.96 ()        100m  1'16.77 (40.81)  150m  1'59.54 (42.77)  200m  2'42.15 (42.61)  
  4 AMBROSINO Chiara               2009 V02 NUOTO TORINO SSD          2'45.47  3,0   
 50m  0'35.38 ()        100m  1'16.66 (41.28)  150m  2'00.96 (44.30)  200m  2'45.47 (44.51)  
  5 VALENTE Matilde                2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          2'53.83  2,0   
 50m  0'37.73 ()        100m  1'21.80 (44.07)  150m  2'08.39 (46.59)  200m  2'53.83 (45.44)  
  6 CAPPELLETTI Ilaria             2008 AQUATICA SSD                  2'58.63  1,0   
 50m  0'39.84 ()        100m  1'25.61 (45.77)  150m  2'12.11 (46.50)  200m  2'58.63 (46.52)  
  7 PORTALURI Giorgia              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          3'03.27        
 50m  0'38.84 ()        100m  1'26.06 (47.22)  150m  2'15.22 (49.16)  200m  3'03.27 (48.05)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  6a   Gara               50 Stile Libero  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.,Ass.)  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 DENTALE Lorenzo                2002 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       23.65  7,0  *
  2 MILIA Tiziano                  2003 EXCALIBUR SSD                   25.77  5,0  *
  3 ROMOLI Alessio                 2003 CIRCOLO NUOTO LUCCA             25.96  4,0  *
  4 ASAN Flavio Gabriele           2003 EXCALIBUR SSD                   26.76  3,0   
  5 ANTONETTI Elia                 2003 TIRRENICA NUOTO                 27.12  2,0   

  1 CECCARELLI Luca                2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       23.62  7,0  *
  2 BRUNO Nicola                   2004 TIRRENICA NUOTO                 23.87  5,0  *
  3 MARCUCCI Luca                  2005 TIRRENICA NUOTO                 24.13  4,0  *
  4 DE ANGELIS Rocco               2005 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       24.53  3,0   
  5 COLZI Giovanni                 2004 AZZURRA NUOTO PRATO             24.60  2,0   
  6 BOBOCEA Alexandru Mihail       2005 AZZURRA NUOTO PRATO             25.27  1,0   
  7 SPINETTI Marcello              2005 TIRRENICA NUOTO                 25.94        
  8 TORRONI Valerio                2005 EXCALIBUR SSD                   26.70        
  9 RIZZO Gabriele                 2005 AZZURRA NUOTO PRATO             26.83        
 10 FERRARO Matteo                 2005 NUOTO VALDINIEVOLE              27.13        
 11 DA RIN Lorenzo                 2005 DE AKKER TEAM SSD ARL           27.36        
 12 HONG Ya Qi Jacky               2005 AZZURRA NUOTO PRATO             29.75        
-------------------------------------------------------------------------------------------
  5a   Gara               50 Stile Libero  UNICA  (Jun,Cad.,Sen.,Ass.)  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ROSSI Noemi                    2004 ACQUARIUS POPOLI ASD            27.12  7,0  *
  2 LAZZARINI Eleonora             2005 TIRRENICA NUOTO                 28.43  5,0  *
  3 VERONI Margot                  2005 CIRCOLO NUOTO LUCCA             30.06  4,0  *
  4 CHIOVENDA Chiara               2004 EXCALIBUR SSD                   30.60  3,0   

  1 BATTAGLIA Alice                2006 NUOTO VALDINIEVOLE              27.30  7,0  *
  2 MOCCALDI Flavia                2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       27.89  5,0  *
  3 KONE ZAMPELLA Anais            2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       28.01  4,0  *
  4 GORI Vittoria                  2006 TIRRENICA NUOTO                 28.26  3,0   
  5 BERTI Nagham                   2007 NUOTO VALDINIEVOLE              28.68  2,0   
  6 GAVAGNI Alice                  2006 AZZURRA NUOTO PRATO             28.73  1,0   
  7 SANMARTINI Asia                2006 DE AKKER TEAM SSD ARL           28.79        
  8 DEL FREO Benedetta             2007 CIRCOLO NUOTO LUCCA             29.01        
  9 GIOVANNETTI Lavinia            2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA             29.20        
 10 COSTAGLI Emma                  2007 DIMENSIONE N PONTEDERA          29.38        
 11 SPINA Giulia                   2007 AQUATICA SSD                    29.39        
 12 MUCHETTI Alice                 2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA             29.44        
 13 ONOFRI Marika                  2007 EXCALIBUR SSD                   30.02        
 14 DE BACCO Camilla               2006 V02 NUOTO TORINO SSD            30.06        
 15 DE NITTO Matilde               2007 DIMENSIONE N PONTEDERA          30.07        
 16 DA PRATO Francesca             2007 CIRCOLO NUOTO LUCCA             30.12        
 17 VETRELLA Ilaria                2007 EXCALIBUR SSD                   30.14        
 18 ALASONATTI Angelica            2006 V02 NUOTO TORINO SSD            30.50        
 19 RETTORI Maria                  2007 AQUATICA SSD                    30.69        
 20 COLUCCINI Giorgia              2006 CIRCOLO NUOTO LUCCA             31.45        
 21 ROMANO Rachele                 2007 TIRRENICA NUOTO                 31.56        
 22 CORSI Emma                     2007 TIRRENICA NUOTO                 32.80        

  1 NANNETTI Vanessa               2002 TIRRENICA NUOTO                 28.59  7,0  *
  2 AVERSANO Elena                 2003 EXCALIBUR SSD                   30.61  5,0  *
  3 DEL PAPA Denise                2003 CIRCOLO NUOTO LUCCA             32.51  4,0  *
-------------------------------------------------------------------------------------------
  4a   Gara               50 Stile Libero  Ragazzi  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 BOVE Gianmarco                 2007 NUOTO VALDINIEVOLE              24.00  7,0  *
  2 GRIPPAUDO Andrea               2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       24.79  5,0  *
  3 CHESSA Manuel                  2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       25.15  4,0  *
  4 AVERSANO Riccardo              2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       25.22  3,0   
  5 BRUNO Tommaso                  2007 V02 NUOTO TORINO SSD            25.58  2,0   
  6 SAVIGNI Matteo                 2006 DE AKKER TEAM SSD ARL           25.79  1,0   
  7 BERTOLUCCI Lorenzo             2007 TIRRENICA NUOTO                 25.90        
  8 POLLICE Mattia                 2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       25.96        
  9 SIMONETTI Christian            2006 TIRRENICA NUOTO                 26.14        
 10 RADOGNA Gabriele               2008 ACQUARIUS POPOLI ASD            26.17        
 11 ENACHE Eduard Cristian         2008 DE AKKER TEAM SSD ARL           26.47        
 12 ZANI Riccardo                  2007 V02 NUOTO TORINO SSD            26.66        
 13 RAMELLO Lorenzo                2006 NUOTO VALDINIEVOLE              26.68        
 14 MANENTI Edoardo                2007 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       26.70        
 15 TORRI Flavio                   2006 EXCALIBUR SSD                   26.74        
 16 SAVORANI Lorenzo               2006 DE AKKER TEAM SSD ARL           26.78        
 17 GIESEKE Christian              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD            26.84        
 18 MORIELLO Christian             2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       26.98        
 19 ROMEGGIO Alessio               2007 DE AKKER TEAM SSD ARL           26.99        
 20 ORSI AVENALI Federico          2007 EXCALIBUR SSD                   27.28        
 21 LUCHI Samuele                  2008 TIRRENICA NUOTO                 27.29        
 22 NERI Andrea                    2008 NUOTO VALDINIEVOLE              27.30        
 23 D'ALBENZIO Lorenzo             2008 ACQUARIUS POPOLI ASD            27.43        
 24 MARCONI Lorenzo                2007 NUOTO VALDINIEVOLE              27.45        
 25 TORRI Alessandro               2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       27.63        
 26 BASSI Riccardo                 2007 V02 NUOTO TORINO SSD            27.64        
 27 BIOLCHINI Alexander            2006 DE AKKER TEAM SSD ARL           27.72        
 28 MONTELLA Luca                  2007 EXCALIBUR SSD                   27.79        
 29 CORTONA Filippo                2007 V02 NUOTO TORINO SSD            27.81        
 30 TOGNACCINI Andrea              2008 AQUATICA SSD                    27.93        
 31 MOZZONI Daniele                2006 EXCALIBUR SSD                   28.21        
 32 NOLLI Cristian                 2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       28.78        
 33 ORIGA Marco                    2008 AZZURRA NUOTO PRATO             29.66        
 34 TARDELLI Joele                 2006 AQUATICA SSD                    30.34        
 35 BERTOZZI Riccardo              2008 AQUATICA SSD                    31.66        
 36 AMBROSINO Lorenzo              2007 V02 NUOTO TORINO SSD            31.83        
 37 BORISOVS Daniils               2008 TIRRENICA NUOTO                 32.00        
 38 BURCHIELLI Emanuele            2008 TIRRENICA NUOTO                 32.86        
 39 CIAMPOLINI Tommaso             2008 TIRRENICA NUOTO                 34.40        
-------------------------------------------------------------------------------------------
  3a   Gara               50 Stile Libero  Ragazzi  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 ROSSI Sabrina                  2008 V02 NUOTO TORINO SSD            27.94  7,0  *
  2 ARESU Asia                     2008 TIRRENICA NUOTO                 27.95  5,0  *
  3 GALLI Rebecca                  2008 CIRCOLO NUOTO LUCCA             28.01  4,0  *
  4 FONTANELLI Rebecca             2008 AQUATICA SSD                    28.33  3,0   
  5 TONGIANI Aurora                2009 TIRRENICA NUOTO                 28.75  2,0   
  6 SCALI Ginevra                  2009 AZZURRA NUOTO PRATO             29.02  1,0   
  7 DI BACCO Angelica              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD            29.40        
  8 CHATRIAN Micol                 2008 DE AKKER TEAM SSD ARL           29.48        
  9 ROLLI Agata                    2009 DE AKKER TEAM SSD ARL           29.52        
 10 CARLESI Maria                  2008 AZZURRA NUOTO PRATO             29.59        
 11 TOCCAFONDI Irene               2008 NUOTO VALDINIEVOLE              29.62        
 12 VALENTE Matilde                2008 ACQUARIUS POPOLI ASD            29.63        
 13 NADINI Federica                2008 DE AKKER TEAM SSD ARL           29.85        
 19 AMBROSINO Chiara               2009 V02 NUOTO TORINO SSD            30.11        
 15 CAPPELLETTI Ilaria             2008 AQUATICA SSD                    30.19        
 21 PUCCINELLI Diletta             2009 TIRRENICA NUOTO                 30.19        
 16 PORTALURI Giorgia              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD            30.26        
 17 MACCIONI Emma                  2009 NUOTO VALDINIEVOLE              30.28        
 18 CONTI Elena                    2008 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE       30.71        
 20 CACCIATORE Angelica Hai Giang  2008 AZZURRA NUOTO PRATO             31.68        
 14 SANTONI Carlotta               2009 AZZURRA NUOTO PRATO             31.83        
 22 FARAGLIA Matilde               2009 DE AKKER TEAM SSD ARL           31.85        
 23 TARDELLI Martina               2009 AQUATICA SSD                    32.70        
 24 ALIBERTI Elisa                 2008 V02 NUOTO TORINO SSD            33.93        
 25 SANTANGELO Ludovica            2009 DE AKKER TEAM SSD ARL           34.43        
 26 TUDOR Monica Roxana            2009 DE AKKER TEAM SSD ARL           34.51        
 27 APOSTOLO Arianna               2009 V02 NUOTO TORINO SSD            35.38        
 28 BARRECA Alice                  2009 V02 NUOTO TORINO SSD            36.26        

    PASI Giulia                    2008 NUOTO VALDINIEVOLE                      Squal.
                                                                    Per Falsa Partenza
-------------------------------------------------------------------------------------------
  2a   Gara               400 Misti  Assoluti  Maschi
-------------------------------------------------------------------------------------------

  1 RAFFI Daniele                  2004 TIRRENICA NUOTO               4'40.83  7,0  *
 50m  0'29.60 ()        100m  1'03.90 (34.30)  150m  1'41.38 (37.48)  200m  2'17.73 (36.35)  
 250m  2'58.73 (41.00)  300m  3'40.05 (41.32)  350m  4'10.98 (30.93)  400m  4'40.83 (29.85)  
  2 MICHELI Danilo                 2003 EXCALIBUR SSD                 4'43.03  5,0  *
 50m  0'29.55 ()        100m  1'03.65 (34.10)  150m  1'39.73 (36.08)  200m  2'15.50 (35.77)  
 250m  2'56.24 (40.74)  300m  3'37.40 (41.16)  350m  4'09.97 (32.57)  400m  4'43.03 (33.06)  
  3 SITA' Riccardo                 2004 DE AKKER TEAM SSD ARL         4'45.61  4,0  *
 50m  0'29.86 ()        100m  1'04.29 (34.43)  150m  1'41.38 (37.09)  200m  2'17.87 (36.49)  
 250m  2'58.08 (40.21)  300m  3'39.62 (41.54)  350m  4'12.92 (33.30)  400m  4'45.61 (32.69)  
  4 NICOLINI Federico              2007 AQUATICA SSD                  5'06.77  3,0   
 50m  0'34.05 ()        100m  1'12.62 (38.57)  150m  1'52.53 (39.91)  200m  2'30.62 (38.09)  
 250m  3'14.17 (43.55)  300m  3'57.63 (43.46)  350m  4'33.22 (35.59)  400m  5'06.77 (33.55)  
  5 GIESEKE Christian              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          5'16.83  2,0   
 50m  0'31.86 ()        100m  1'10.99 (39.13)  150m  1'51.73 (40.74)  200m  2'31.03 (39.30)  
 250m  3'17.42 (46.39)  300m  4'06.29 (48.87)  350m  4'42.47 (36.18)  400m  5'16.83 (34.36)  
  6 MOSTACCI Matteo                2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          5'18.13  1,0   
 50m  0'33.39 ()        100m  1'13.39 (40.00)  150m  1'54.21 (40.82)  200m  2'33.32 (39.11)  
 250m  3'20.96 (47.64)  300m  4'07.76 (46.80)  350m  4'43.82 (36.06)  400m  5'18.13 (34.31)  
-------------------------------------------------------------------------------------------
  1a   Gara               400 Misti  Assoluti  Femmine
-------------------------------------------------------------------------------------------
  1 PALUMBO Azzurra                2005 ACQUARIUS POPOLI ASD          5'01.32  7,0  *
 50m  0'32.71 ()        100m  1'09.27 (36.56)  150m  1'47.46 (38.19)  200m  2'24.95 (37.49)  
 250m  3'08.13 (43.18)  300m  3'50.78 (42.65)  350m  4'26.20 (35.42)  400m  5'01.32 (35.12)  
  2 MENCHERINI Alice               2004 AZZURRA NUOTO PRATO           5'03.74  5,0  *
 50m  0'32.44 ()        100m  1'09.44 (37.00)  150m  1'48.36 (38.92)  200m  2'27.13 (38.77)  
 250m  3'09.69 (42.56)  300m  3'53.21 (43.52)  350m  4'29.02 (35.81)  400m  5'03.74 (34.72)  
  3 GRAZZINI Anna                  2007 TIRRENICA NUOTO               5'09.64  4,0  *
 50m  0'32.14 ()        100m  1'09.33 (37.19)  150m  1'48.65 (39.32)  200m  2'27.77 (39.12)  
 250m  3'11.93 (44.16)  300m  3'58.12 (46.19)  350m  4'34.22 (36.10)  400m  5'09.64 (35.42)  
  4 ORSINI Angelica                2006 CIRCOLO CANOTTIERI ANIENE     5'12.32  3,0   
 50m  0'33.40 ()        100m  1'11.46 (38.06)  150m  1'53.40 (41.94)  200m  2'34.01 (40.61)  
 250m  3'16.73 (42.72)  300m  4'00.80 (44.07)  350m  4'37.49 (36.69)  400m  5'12.32 (34.83)  
  5 CONTILIANO Alice               2007 DE AKKER TEAM SSD ARL         5'27.05  2,0   
 50m  0'36.21 ()        100m  1'18.72 (42.51)  150m  2'01.89 (43.17)  200m  2'44.07 (42.18)  
 250m  3'30.15 (46.08)  300m  4'16.88 (46.73)  350m  4'52.50 (35.62)  400m  5'27.05 (34.55)  
  6 CIMATTI Lisa                   2007 DE AKKER TEAM SSD ARL         5'32.46  1,0   
 50m  0'35.21 ()        100m  1'15.63 (40.42)  150m  1'59.44 (43.81)  200m  2'42.66 (43.22)  
 250m  3'29.88 (47.22)  300m  4'18.06 (48.18)  350m  4'55.22 (37.16)  400m  5'32.46 (37.24)  
  7 PORTALURI Giorgia              2008 ACQUARIUS POPOLI ASD          5'54.00        
 50m  0'36.78 ()        100m  1'21.38 (44.60)  150m  2'07.81 (46.43)  200m  2'53.44 (45.63)  
 250m  3'43.33 (49.89)  300m  4'33.88 (50.55)  350m  5'15.20 (41.32)  400m  5'54.00 (38.80)